ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by no-nick »

antis wrote:
no-nick wrote:για καπιους το σερφκαστινκ ειναι ψαρεμα μεσα σε κοντρα δυνατους ανεμους 5-6 μποφορ με αγρια θαλασσα και για καπιους αλλους
ειναι το ψαρεμα που ριχνουμαι πολυ μακρια το δωλωμα μας ακομα και με λαντα θαλασσα. αυτο καταλαβα μηλωντας με διαφορους ψαραδες.
τωρα αν ψαρευουμαι τα 6 μποφορ απο παραλια δεν νομιζω να μπορουμαι να βλεπουμαι την τσιμπια στην μυτη του καλαμιου.
και επειδη στο μιαλο μου βλεπω μια αμουδερη , ξεβαθη παραλια που στα 40-50-60 μετρα θα εχει 1 μετρο νερο δεν νομιζω να εχει προβλημα το 125γρ βαριδι στο 90% των περιπτωσεων.
μαλλον θα ηταν καλητερα να ξεκαθαρισουμαι τι ειναι τελικα το σερφκαστινκ πριν να παμαι σε εξοπλισμο και δολωματα.
Νικο θα σου πω ένα μυστικο αλλα μεν το πεις κανενου (χα χα χα) οι τοποι που μου δοκαν τα παρανω ψαρκα στο σερφ εν τοποι που εν στεκεται το 125γρ βαριδι. Ειται εχει πολλες φιτζιες ειται εχει ρευμα και σιναει τα ουλα. Μαλιστα εγω βαλω και 160 και 175γρ. Αρα πιστευω ότι εν ψαρεψες ετσι τοπους γιατι εν σε αφηνει να καμεις τιποτε το 125γρ.
Μεν συγχύζεις τα μποφορ με τα ρευματα που δημιουργούνται μετα από εντονους αεριες τουτος εν τζιε ο λογος που θελεις 150γρ και πανω.




Το να ριχνεις μακρια για μενα εχει σημασια μονο αν ο τοπος το χρειαζεται αρα μεν τα συγχύζει τουτα τα δυο.

Τζαι εστι μια αφελες ερωτηση ποσες φορες σου ετυχε να πετασει τις βυζακες εξω;
συφωνω, καπια πραγματα ισως να μην μου ετειχαν, ψαρευω Λεμεσο ,δεν ξερω αλλου τι γινεται με τα ρευματα η τα μποφορ.
για αυτο ειπα να ξεκαθαρισουμαι τι ειναι σερφκαστινκ.
παντως με παραξενευει που στην Κυπρο μπορει να εχουμαι τοσα πολλα ρευματα η μποφορ η συνδιασμο και των δυο και να κρατανε μονο τα 175 γρ οταν οι Αγγλοι ψαρευουν σε ανοιχτο ωκεανο ,με παλιροια, μεσα σε ξυλα και φυτζιες να βαζουν και αυτοι 175.

antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by antis »

no-nick wrote: συφωνω, καπια πραγματα ισως να μην μου ετειχαν, ψαρευω Λεμεσο ,
εκαταλαβα το φιλε
no-nick wrote: δεν ξερω αλλου τι γινεται με τα ρευματα η τα μποφορ.
για αυτο ειπα να ξεκαθαρισουμαι τι ειναι σερφκαστινκ.
παντως με παραξενευει που στην Κυπρο μπορει να εχουμαι τοσα πολλα ρευματα η μποφορ η συνδιασμο και των δυο και να κρατανε μονο τα 175 γρ οταν οι Αγγλοι ψαρευουν σε ανοιχτο ωκεανο ,με παλιροια, μεσα σε ξυλα και φυτζιες να βαζουν και αυτοι 175.
175γρ μονο 1-2 φορες τον χρονο να τα χρειαστω. αλλα τα 150γρ βαλω τα τακτικα

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by no-nick »

antis wrote: φιλε μου καλε δεν μπορεις να την καρφωσεις γιατι δεν βυθιζεται. το ρευμα την περνει σε αλλο μερος πριν προλαβεις να τυλιξεις
εσυ τη βαλεις;
συφωνω για αυτο ειπα το 90% των περιπτωσεων, αλλα δεν γινεται να βαζω 125γρ και να μην εχω προβλημα και ο αλλος να βαζη 150 γρ και να εχει.
breakaway impact leads , robbo........

antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by antis »

no-nick wrote:
antis wrote: φιλε μου καλε δεν μπορεις να την καρφωσεις γιατι δεν βυθιζεται. το ρευμα την περνει σε αλλο μερος πριν προλαβεις να τυλιξεις
εσυ τη βαλεις;
συφωνω για αυτο ειπα το 90% των περιπτωσεων, αλλα δεν γινεται να βαζω 125γρ και να μην εχω προβλημα και ο αλλος να βαζη 150 γρ και να εχει.
breakaway impact leads , robbo........
φιλε μου καλε τζε εγω τα breakaway το παλιο βαλω φερνει μου τα η κορη μου που την Αγγλια. στελω σου pm

antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by antis »

και κατι αλλο στο surfcasting δεν παεις με ενα καλαμη (μοντελο εννοω). Συμφωνο και επαυξανω με τζινα που σας εγραψε ο inglese fishing και ο Κωστας.
Εχει μερες που θα δοκουν ολα τα ψαρια εξω και οτι καλαμη εχεις θα φκαλεις ψαρι αλλα εχει φορες που θα σου σπασουν τα νευρα σου.
Μονο με καλαμια που εχουν λεπτη μουτουα εν να φκαλεις ακρη. Ενα δυο κτυπηματα στη μυτη και μετα τιποτε ή ενα δυνατο κτυπημα που ισοδιναμει με ξαγκίστρωμα και μυλουμε αν καταφερεις να το πιασεις μπορει και να ειναι και ψαρι του κιλου και πανω.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by no-nick »

antis wrote: Μονο με καλαμια που εχουν λεπτη μουτουα εν να φκαλεις ακρη. Ενα δυο κτυπηματα στη μυτη και μετα τιποτε ή ενα δυνατο κτυπημα που ισοδιναμει με ξαγκίστρωμα και μυλουμε αν καταφερεις να το πιασεις μπορει και να ειναι και ψαρι του κιλου και πανω.
αυτα πρεπει να τα δω, μεχρι τοτε δεν πιστευω :D

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by inglese.fishing »

no-nick wrote:
antis wrote: Μονο με καλαμια που εχουν λεπτη μουτουα εν να φκαλεις ακρη. Ενα δυο κτυπηματα στη μυτη και μετα τιποτε ή ενα δυνατο κτυπημα που ισοδιναμει με ξαγκίστρωμα και μυλουμε αν καταφερεις να το πιασεις μπορει και να ειναι και ψαρι του κιλου και πανω.
αυτα πρεπει να τα δω, μεχρι τοτε δεν πιστευω :D
ψάρεψε ρε Νίκο όχι να έχεις τα καλάμια να κάθονται :lol:. Εν τυχαίο ότι τα παραπάνω ψάρια τα έπιασα σε ένα έτσι καλάμη :D ;

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by no-nick »

inglese.fishing wrote:
no-nick wrote:
antis wrote: Μονο με καλαμια που εχουν λεπτη μουτουα εν να φκαλεις ακρη. Ενα δυο κτυπηματα στη μυτη και μετα τιποτε ή ενα δυνατο κτυπημα που ισοδιναμει με ξαγκίστρωμα και μυλουμε αν καταφερεις να το πιασεις μπορει και να ειναι και ψαρι του κιλου και πανω.
αυτα πρεπει να τα δω, μεχρι τοτε δεν πιστευω :D
ψάρεψε ρε Νίκο όχι να έχεις τα καλάμια να κάθονται :lol:. Εν τυχαίο ότι τα παραπάνω ψάρια τα έπιασα σε ένα έτσι καλάμη :D ;
καλαμια με λεπτη μουτουα που να βλεπω τσιμπιες μεσα σε τοσο αερα. φουρτουνα , ρευματα που θελουν 150-170 βαριδια
ρε παιδεια ειμαι απιστος Θωμας.τωρα αν μηλουμαι για γονατισμα της μυτης αλασσει το πραμα.

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by inglese.fishing »

no-nick wrote: καλαμια με λεπτη μουτουα που να βλεπω τσιμπιες μεσα σε τοσο αερα. φουρτουνα
και ομως φιλε, εστειλα σου πριν καιρο τα δυο μοντελα που γνωριζω.
no-nick wrote: , ρευματα που θελουν 150-170 βαριδια
ρε παιδεια ειμαι απιστος Θωμας.τωρα αν μηλουμαι για γονατισμα της μυτης αλασσει το πραμα.
Εν καμνουν τουτα τα καλαμια για 150 -170 ουτε για 6 μπ

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by Κώστας »

no-nick wrote: καλαμια με λεπτη μουτουα που να βλεπω τσιμπιες μεσα σε τοσο αερα. φουρτουνα
file ma tora sovaromilas?
mitchell mediterraneo 420
kalinixta

antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by antis »

Γιε μου εν τυχαιο που τα παραπανω καλαμια εν που την Ιταλια; Αφου οι κεραταες καμνουν τα να μεν πεζουν μες τον αερα και με το να τους τζισει ψαρουι καταλαεις το.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by caveman »

Μα τι λέτε ρε παιδιά... ρε Νίκο wtf? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Δεν βλέπεις τσιμπιές στο σερφ? Ε ναι, αν τσιμπά 200γρ μουρμούρα δεν βλέπεις τσιμπιά... αλλά γιατί να θέλει να δει κάποιος τέτοια τσιμπιά? Στο πραγματικό σερφ ούτε θέλεις να δεις τέτοια τσιμπιά. Ποιος και γιατί να θέλει να δει έτσι τσιμπιά, αφού το όλο νόημα, είναι ότι ψαρεύεις σε έτσι συνθήκες για κάτι καλύτερο... κάτι μεγαλύτερο... κάτι ποιοτικότερο!

Και βέβαια θα δεις τις τσιμπιές, τις σοβαρές όμως! Αυτές που αξίζουν πραγματικά...

Όλοι εσείς που γράφετε για λεπτές μύτες, διεροτούμε, τι έχετε υπόψιν σας... τι ψάρια και σε τι μεγέθη, τι στοχεύετε δηλαδή? Μουρμούρες ή μυλοκόπια των 700γρ? :mrgreen: :mrgreen:

========================================================================================================

Όταν ασχολούμασταν με το εν λόγο ψάρεμα, πριν 6-7 χρόνια αν θυμούμαι καλά... συνήθως αν δεν καταφέρναμε να εντοπίσουμε κάποια από τις τσιμπιές, διότι τρέχαμε όλη την ώρα πάνω κάτω να σάσουμε την πυροβολαρχία(τα 15 καλάμια που στύναμε), αν το ψάρι ήταν σεβαστού μεγέθους, πιανόταν από μόνο του με το πρώτο τράβηγμα που έκανε λόγο της σταθερότητας του βαριδιού, στα επόμενα 2-3 κεφάλια άνοιγαν οι άγκυρες στο βαρίδι, οπότε το καλάμι χαλάρωνε εντελώς, εσύ σε κάποια φάση, εντελή το έβλεπες και αμέσως ήξερες πως έχεις πάνω ψάρι ήδη αγκιστρωμένο που απλά περίμενε να το μαζέψεις μέσα.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

ANTONISE
Posts: 81
Joined: Sat Jun 29, 2013 2:19 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by ANTONISE »

Όταν ασχολούμασταν με το εν λόγο ψάρεμα, πριν 6-7 χρόνια αν θυμούμαι καλά... συνήθως αν δεν καταφέρναμε να εντοπίσουμε κάποια από τις τσιμπιές, διότι τρέχαμε όλη την ώρα πάνω κάτω να σάσουμε την πυροβολαρχία(τα 15 καλάμια που στύναμε), αν το ψάρι ήταν σεβαστού μεγέθους, πιανόταν από μόνο του με το πρώτο τράβηγμα που έκανε λόγο της σταθερότητας του βαριδιού, στα επόμενα 2-3 κεφάλια άνοιγαν οι άγκυρες στο βαρίδι, οπότε το καλάμι χαλάρωνε εντελώς, εσύ σε κάποια φάση, εντελή το έβλεπες και αμέσως ήξερες πως έχεις πάνω ψάρι ήδη αγκιστρωμένο που απλά περίμενε να το μαζέψεις μέσα.



εισαι ενας δασκαλος Χαμπη μου

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

Δημοσίευσηαπό antis » Τρί Οκτ 15, 2013 8:41 pm
Μονο με καλαμια που εχουν λεπτη μουτουα εν να φκαλεις ακρη. Ενα δυο κτυπηματα στη μυτη και μετα τιποτε ή ενα δυνατο κτυπημα που ισοδιναμει με ξαγκίστρωμα και μυλουμε αν καταφερεις να το πιασεις μπορει και να ειναι και ψαρι του κιλου και πανω.

Καλάμια με λεπτή μουτούα ??? Surf Casting ??? Mα σοβαρομιλάτε ?? Καλά εχω μια ερώτηση !! Πόσα μέτρα θα ρίξετε την 150-170 που λέτε με αυτά τα καλάμια !!
Στο Surf Casting πρέπει να ρίξουμε το μολύβι μας πέραν των κυμμάτων !! Συμφωνώ απόλυτα με τον Νικ , αν και δεν τον γνωρίζω προσωπικά , ΑΠΙΣΤΟΣ ΘΩΜΑΣ !! :lol: :lol:
Φαίνετε δεν μιλάμε για το ίδιο πράμα !!

από caveman » Τρί Οκτ 15, 2013 10:26 pm
Μα τι λέτε ρε παιδιά... ρε Νίκο wtf? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Δεν βλέπεις τσιμπιές στο σερφ? Ε ναι, αν τσιμπά 200γρ μουρμούρα δεν βλέπεις τσιμπιά... αλλά γιατί να θέλει να δει κάποιος τέτοια τσιμπιά? Στο πραγματικό σερφ ούτε θέλεις να δεις τέτοια τσιμπιά. Ποιος και γιατί να θέλει να δει έτσι τσιμπιά, αφού το όλο νόημα, είναι ότι ψαρεύεις σε έτσι συνθήκες για κάτι καλύτερο... κάτι μεγαλύτερο... κάτι ποιοτικότερο!
Και βέβαια θα δεις τις τσιμπιές, τις σοβαρές όμως! Αυτές που αξίζουν πραγματικά...
Όλοι εσείς που γράφετε για λεπτές μύτες, διεροτούμε, τι έχετε υπόψιν σας... τι ψάρια και σε τι μεγέθη, τι στοχεύετε δηλαδή? Μουρμούρες ή μυλοκόπια των 700γρ

Απο ότι εκατάλαβα ο φίλος ξέρει και γνωρίζει καλά τι είναι Surf και τι ψάρια κυνηγάς !! Και να πω κάτι .Ο Νικ ακριβώς τα ίδια πράματα λέει φίλε !! Για τις τσιμπιές εννοούσε με λεπτές μουτούες !! Στυλ μούρμουρου :lol: :lol:
Και ακριβώς συμφωνώ με τα τελευταία που έγραψες !! Εξαρτάτε τι στοχεύη ο καθένας !!
Και να προσθέσω ότι οι καλύτερες συνθήκες Surf Casting είναι όταν η κακοκαιρία είναι στο τέλος της και ο αέρας ησυχάζει , τότε και μόνον τότε τα ψάρια βγαίνουν για φαγητό !!

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

Σκοπός της ενότητας αυτής είναι να μάθουμε όλοι και ο καθένας ξεχωριστά μερικά πράγματα για το Surf Casting !! Δεν είναι σκοπός να έρθουμε σε αντιπαράθεση και ο καθένας να λέει τα δικά του !!
Δημοσίευση από antis » Τρί Οκτ 15, 2013 8:28 pm
Νικο θα σου πω ένα μυστικο αλλα μεν το πεις κανενου (χα χα χα) οι τοποι που μου δοκαν τα παρανω ψαρκα στο σερφ εν τοποι που εν στεκεται το 125γρ βαριδι. Ειται εχει πολλες φιτζιες ειται εχει ρευμα και σιναει τα ουλα. Μαλιστα εγω βαλω και 160 και 175γρ. Αρα πιστευω ότι εν ψαρεψες ετσι τοπους γιατι εν σε αφηνει να καμεις τιποτε το 125γρ.
Μεν συγχύζεις τα μποφορ με τα ρευματα που δημιουργούνται μετα από εντονους αεριες τουτος εν τζιε ο λογος που θελεις 150γρ και πανω.

Καλά ρε φίλε Αντη !! Αμα έσιη φυτσιές το βάρος 125 εν στέκετε και το 150 ή το 170 στέκετε !! Ξέρεις πόση διαφορά έχει σε γραμμάρια !! 25γρ με 45γρ !! και όταν έχει ρεύμα το 125 πέρνει το και το 150 όχι ..???????? ΑΠΙΣΤΟΣ ΘΩΜΑΣ :lol: :lol: Να πάμε κανένα παρείστικο ούλλοι μαζί να μας πείσης !!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”