ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by chrisostomos »

Λοιπόν παιδιά παρακολουθώ εδώ και καιρό το θέμα που έχει ανοίξει και θα ήθελα να πω την άποψη μου και εγώ με την σειρά μου. Καταρχάς στεναχωρήθηκα που δεν μπόρεσα να έρθω στο σεμινάριο (άλλα όποιος έχει γυναικά και παΐδι θα με καταλάβει) αν και ήταν από πολύ καιρό προγραμματισμένο άλλα 3-4 ψαρέματα στην σειρά τα σαββατοκύριακα συν ο διαγωνισμός την προηγούμενη εβδομάδα κάπου έπρεπε να «κόψω» λίγο. Απολογούμαι και την άλλη φόρα θα δώσω το παρών μου.
Τώρα επί του θέματος. Αλλιώς είναι το surfcasting στην Αμερική αλλιώς στην Αυστραλία αλλιώς στην Ιαπωνία Αλλιώς στην Βρετάνια και την περιοχή της Μάχης γενικότερα και αλλιώς στην Μεσόγειο. Στην Αμερική το surfcasting μοιάζει αρκετά με συρτή από την ακτή και στην ουσία αυτό είναι.. Στην Αυστραλία και στην Αφρική απευθύνετε σε σκυλόψαρα.. Στην περιοχή της Μάχης κύριος σε μπακαλιάρους codfish και σαλάχια.. Στην Μεσόγειο είναι τελείως διαφορετικό… Γενικός με τον όρο surfcasting εννοούμε διαφορές τεχνικές ψαρέματος που γίνονται από την ακτή ή από κάποιο σημείο που μπορούμε να μπούμε μέσα στην θάλασσα φορώντας γαλότσες η κάποια στολή και ψαρεύουμε σε θάλασσα με έντονο κυματισμό 4-5-6-7 μποφόρ.
Αυτό το είδος ψαρέματος που κάνουμε στην Κύπρο στην Ελλάδα στην Ιταλία στην Τουρκία που ρίχνουμε με τα καλάμια μας από την ακτή δολώνοντας ζωντανά δολώματα η ψαροδολια ανεξάρτητου καιρικών συνθηκών μπορούμε να το ονομάσουμε «casting fishing» ή beach ledgering (αν και το beach ledgering στην ουσία είναι τεχνική ψαρέματος από την ακτή υπό ήπιες συνθήκες). Αν μου επιτρεπτέ να βαφτίσω ονομάζοντας την τεχνική μας θα την ονόμαζα Mediterranean Casting Fishing M.C.F :) και θα το περίγραφα ως τεχνική ψαρέματος από την ακτή με συνδυασμό καλάμι μηχανισμού με στόχο να στείλουμε το Δόλομα μας (ζωντανό ή ψαροδολια) σε κάποια απόσταση (όσο ποιο μακριά) από την ακτή ψαρεύοντας στον πάτο ή στα μεσονερα ή (και υπό προϋποθέσεις στην επιφάνια) της θάλασσας.
Ελπίζω να βοήθησα στην συζήτηση.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

[quote="chrisostomos"]Λοιπόν παιδιά παρακολουθώ εδώ και καιρό το θέμα που έχει ανοίξει και θα ήθελα να πω την άποψη μου και εγώ με την σειρά μου. Καταρχάς στεναχωρήθηκα που δεν μπόρεσα να έρθω στο σεμινάριο (άλλα όποιος έχει γυναικά και παΐδι θα με καταλάβει) αν και ήταν από πολύ καιρό προγραμματισμένο άλλα 3-4 ψαρέματα στην σειρά τα σαββατοκύριακα συν ο διαγωνισμός την προηγούμενη εβδομάδα κάπου έπρεπε να «κόψω» λίγο. Απολογούμαι και την άλλη φόρα θα δώσω το παρών μου.

Φίλε μου πολύ καλά έκαμες ,και να προσθέσω και το οικονομικό που είναι πιο επίκαιρο , αλλά αν δεν στο πω θα σπάσω !!
Από όλο αυτό τον προγραμματισμό που έκανες 3-4 ψαρέματα + διαγωνισμό = 4-5 φορές ............. το σεμινάριο έκοψες ??? :o
Last edited by spais on Mon Oct 21, 2013 12:41 pm, edited 1 time in total.

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

chrisostomos wrote: Τώρα επί του θέματος. Αλλιώς είναι το surfcasting στην Αμερική αλλιώς στην Αυστραλία αλλιώς στην Ιαπωνία Αλλιώς στην Βρετάνια και την περιοχή της Μάχης γενικότερα και αλλιώς στην Μεσόγειο. Στην Αμερική το surfcasting μοιάζει αρκετά με συρτή από την ακτή και στην ουσία αυτό είναι.. Στην Αυστραλία και στην Αφρική απευθύνετε σε σκυλόψαρα.. Στην περιοχή της Μάχης κύριος σε μπακαλιάρους codfish και σαλάχια.. Στην Μεσόγειο είναι τελείως διαφορετικό… Γενικός με τον όρο surfcasting εννοούμε διαφορές τεχνικές ψαρέματος που γίνονται από την ακτή ή από κάποιο σημείο που μπορούμε να μπούμε μέσα στην θάλασσα φορώντας γαλότσες η κάποια στολή και ψαρεύουμε σε θάλασσα με έντονο κυματισμό 4-5-6-7 μποφόρ.
Αυτό το είδος ψαρέματος που κάνουμε στην Κύπρο στην Ελλάδα στην Ιταλία στην Τουρκία που ρίχνουμε με τα καλάμια μας από την ακτή δολώνοντας ζωντανά δολώματα η ψαροδολια ανεξάρτητου καιρικών συνθηκών μπορούμε να το ονομάσουμε «casting fishing» ή beach ledgering (αν και το beach ledgering στην ουσία είναι τεχνική ψαρέματος από την ακτή υπό ήπιες συνθήκες). Αν μου επιτρεπτέ να βαφτίσω ονομάζοντας την τεχνική μας θα την ονόμαζα Mediterranean Casting Fishing M.C.F :) και θα το περίγραφα ως τεχνική ψαρέματος από την ακτή με συνδυασμό καλάμι μηχανισμού με στόχο να στείλουμε το Δόλομα μας (ζωντανό ή ψαροδολια) σε κάποια απόσταση (όσο ποιο μακριά) από την ακτή ψαρεύοντας στον πάτο ή στα μεσονερα ή (και υπό προϋποθέσεις στην επιφάνια) της θάλασσας.
Ελπίζω να βοήθησα στην συζήτηση.
Φίλε το θέμα που συζητούμε είναι το surf casting !! Το surf casting δεν είναι διαφορετικό σε καμιά χώρα !! και δεν έχει σχέση σε ποιά ψάρια απεθύνοντε !!! Αλλες περιοχές άλλα ψάρια κλπ , αυτό διαφέρει σε άλλες χώρες !!

Surf casting EINAI KYMMATA - ΑΠΟΣΤΑΣΗ !!! ΤΕΛΟΣ :clap: :clap:

Στην συζήτηση βοηθάς νοουμένου ότι θα ξεχωρίσουμε ο κάθε ένας από εμας τι ψάρεμα κάνουμε !! Και βάζω και τον ευατό μου μέσα !!!

Εχουμε πολλά να γράψουμε ακόμα για το θέμα :lol: :lol: :lol: :lol:
Last edited by spais on Mon Oct 21, 2013 12:42 pm, edited 2 times in total.

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by inglese.fishing »

Χρυσόστομε όπως και εσύ και κάποιοι άλλοι θα ήταν καλά γραφείς σε έτσι συζητήσεις, γιατί είσαι που τα λίγα άτομα που ασχολούνται ως επί το πλείστον μόνο με τούτο το αντικείμενο.
Ο Γιώργος είπε κάτι πολύ σωστό, για να μεν καταλήξουμε να έχουμε 28 καλάμια μες την αποθήκη εν καλό να ανταλλάσσουμε από στόμα σε στόμα τι μηχανάκι ταιριάζει σε τη καλάμη και τι δεν πρέπει να αγοράσουμε.
Περίμενα να έρθουν όλοι οι έμπειροι του φόρουμ (που εν είναι και λίγοι) γιατί αν οι έμπειροι ρωτήσουν (ή δείξουν) από 2-3 πράγματα θα πάρουμε όλοι ποιο πολλές γνωσεις.

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by pavlosneofitou »

spais wrote:
Από όλο αυτό τον προγραμματισμό που έκανες 3-4 ψαρέματα + διαγωνισμό = 4-5 φορές ............. το σεμινάριο έκοψες ??? :o
Όντος φίλε γιατί το σεμινάριο :cry:

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

inglese.fishing wrote:Χρυσόστομε όπως και εσύ και κάποιοι άλλοι θα ήταν καλά γραφείς σε έτσι συζητήσεις, γιατί είσαι που τα λίγα άτομα που ασχολούνται ως επί το πλείστον μόνο με τούτο το αντικείμενο.
Ο Γιώργος είπε κάτι πολύ σωστό, για να μεν καταλήξουμε να έχουμε 28 καλάμια μες την αποθήκη εν καλό να ανταλλάσσουμε από στόμα σε στόμα τι μηχανάκι ταιριάζει σε τη καλάμη και τι δεν πρέπει να αγοράσουμε.
Περίμενα να έρθουν όλοι οι έμπειροι του φόρουμ (που εν είναι και λίγοι) γιατί αν οι έμπειροι ρωτήσουν (ή δείξουν) από 2-3 πράγματα θα πάρουμε όλοι ποιο πολλές γνωσεις.

Σωστός !!!!

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

Προπόνηση στο ίδιο μέρος !! Η μπαλίτσα Του τένις κάνη καλή δουλειά !! Ευχαριστώ φίλε που μου την χάρισες !!!!

User avatar
Suzuki_GV
Posts: 29
Joined: Fri Aug 17, 2012 8:26 am
Location: Λευκωσια

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by Suzuki_GV »

:P :P :P :P

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by no-nick »

spais wrote:Προπόνηση στο ίδιο μέρος !! Η μπαλίτσα Του τένις κάνη καλή δουλειά !! Ευχαριστώ φίλε που μου την χάρισες !!!!
αποτι βλεπω ξεκινησες προπονησεις, μετα το σεμηναριο ισως και καπια αλλα παιδεια να ξεκινησαν η θελουν να ξεκινησουν,
νομιζω το surfcasting clup τωρα που ειναι βραστο το σιδερο θα ηταν καλα να ανακοινωση ομαδικες προπονησεις ωστε να βελτιωνη ο ενας τον αλλον
για να προχωριση το αθλημα. ενας που προσπαθει μονος ,το πιο πιθανο να τα παρετηση ολα μετα.

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

no-nick wrote:
spais wrote:Προπόνηση στο ίδιο μέρος !! Η μπαλίτσα Του τένις κάνη καλή δουλειά !! Ευχαριστώ φίλε που μου την χάρισες !!!!
αποτι βλεπω ξεκινησες προπονησεις, μετα το σεμηναριο ισως και καπια αλλα παιδεια να ξεκινησαν
νομιζω το surfcasting clup τωρα που εινα βραστο το σιδερο θα ηταν καλα να ανακοινωση ομαδικες προπονησεις ωστε να βελτιωνη ο ενας τον αλλον
για να προχωριση το αθλημα. ενας που προσπαθει μονος το πιο πιθανο να τα παρετηση ολα μετα.
Φίλε μου Νίκο πόσο δίκαιο έχεις :clap: αλλά ......
Εμπάση περιπτώση δεν είμαι άνθρωπος που τα παρατά !!! Αντιθέτος !! :handgestures-thumbup:
Ο λόγος που το έγραψα και έδω για προπόνηση είναι μήπως , λέω μήπως αντιληφθούν αυτοί που λένε ότι αγαπούν το surf casting και όχι μόνον , οτι χρειάζεται να αφιερώσουν λίγο χρόνο , αυτόν που μπορεί φυσικά ο καθένας , για να βελτιωθούν !! Οχι μόνον την βολή τους αλλά συζητώντας και πολλά αλλα τα οποία τους είναι παντελώς άγνωστα !! Ψαράς με λόγια δεν γίνεσαι ..Θέλει έργα !!

Παρακολουθώ μέρες τώρα και γράφω αλλά απο ότι κατάλαβα (και στο σεμινάριο που κάναμε) ότι λίγοι :o είναι αυτοί που θέλουν να μάθουν δύο πράματα παραπάνω από αυτά που ξέρουν !!

Π.Χ. ................ ηθελα να γράψω κάτι για το surf casting αλλά δεν ... ο νούρος του σιήλλου δεν ισιώνει :lol: :lol:

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

Να θωρούμε τζε κανένα βίντεο αλλά η πρακτική που κάναμε στο σεμινάριο δεν παίζεται !!!! :lol: :lol: :lol:

http://youtu.be/pE_OxRN9dHw

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by admin »

ντεζιαβού λένε και οι γάλλοι. Αυτό το έργο τό έχουμε ξαναδεί και θα το ξαναδούμε πολλές φορές κάθε λίγο καιρό όλο και νέα άτομα με ενδιαφέρον πρτός μια τεχνική εμφανίζονται για αυτό και τα κλαπ θα διαδραματίσουν καθοριοστικό ρόλο για να μπάζουν αυτά τα νέα άτομα σωστά στο θέμα . όποιος θέλει να γράψει κάτι για το surfcasting εδώ είμαστε για να το δούμε να το αναλύσουμε να το δημοσιεύσουμε . Κάποιοι εν νούροι που εν ισχιώνουν αλλά κάποιοι άλλοι θέλουν να μάθουν!!

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

????????????????????????? :o Ερχεται

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

spais wrote:????????????????????????? :o Ερχεται

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

spais wrote:
spais wrote:????????????????????????? :o Ερχεται

Ψαρεύω στα κύματα , όταν δηλαδή έχουμε να αντιμετωπίσουμε δυνατό άνεμο, παλιρροϊκά κύματα, ισχυρά ρεύματα και σε συνθήκες έντονου κυματισμού αφού υπό αυτές τις συνθήκες τα ψάρια πλησιάζουν την ακτή για να τραφούν.Μιλάμε λοιπόν για μια τεχνική, η οποία γεννήθηκε για να αντιμετωπίσει τα μεγάλα κύματα και τα δύσκολα και ακραία καιρικά φαινόμενα.
Οι καλύτερες συνθήκες για την τεχνική του surfcasting είναι όταν σταματά να φυσάει και η θάλασσα συνεχίζει να έχει κύματα . Αυτές είναι μόνο λίγες ώρες πριν από την πλήρη ηρεμία της θάλασσας .

Αυτά προς το παρόν !!!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”