ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post Reply
pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by pavlosneofitou »

no-nick wrote:
pavlosneofitou wrote:Επίσης έγραψε ο Αντης «Εχει μερες που θα δοκουν ολα τα ψαρια εξω και οτι καλαμη εχεις θα φκαλεις ψαρι αλλα εχει φορες που θα σου σπασουν τα νευρα σου.»
Spais και no-nick σας έτυχε; Τη κάνετε στη δεύτερη περίπτωση; Δηλαδή πως έχει αντιμετωπίζετε το φαινόμενο που αφαιρούνται τα δολώματα χωρίς να πιαστεί τίποτε;

Αν δεν θέλετε να απαντήσετε δημόσια στείλτε μου pm (η όποιος άλλος θέλει γιατί το θέμα με απασχολεί και δεν λύθηκε με αλλαγή αγκιστριών και παράμαλλων)
η θα καμουμε δημοσια συζητηση η τιποτα , τα πμ σκοτωνουν το φορουμ οταν απανταμαι σε πμ θεματα που πρεπει να συζητουνται δημοσια για το καλο ολων.

Σε σερφκαστινκ καταστασεις δεν μου ετειχε αλλα ακουσα αλλα παιδεια που τους ετειχε με μυλοκοπια΄
Μου ετειχε με μουρμουρους σε ηρεμη θαλασσα αλλα δεν ειναι στο θεμα μας.
αμα αφαιρουνται τα δωλωματα χωρις να πιασω τιποτε απλα δεν κανω τιποτε, συνηθησμενα τα βουνα απτα χιονια :)
thanks

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by pavlosneofitou »

no-nick wrote:
pavlosneofitou wrote:Θα ήθελα πριν να σχολιάσω κάποια από τα γραφθέντα να μας πει o no nick τι ο ίδιος θεωρεί surfcasting;
Θεωρω οτι ειναι το ψαρεμα σε ρηχες αμουδερες θαλασσες με πολυ εντονο κυματισμο.
Ποσα καλαμια; Που να ριχνεις; Ποσο μακρια; Να εχει κοντρα αερα, πλαγιο να είναι πισω μας;

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by no-nick »

pavlosneofitou wrote: Ποσα καλαμια; Που να ριχνεις; Ποσο μακρια; Να εχει κοντρα αερα, πλαγιο να είναι πισω μας;
καλαμια 2 ατε το πολυ 3 αμα εχω κεφια
αμα ειμαι με παρεα η εχει κοσμο διπλα μου ρειχνω οσο πιο μακρια μπορω και βλεπω τι γινεται με τους γειτονες αν ειμαι μονος μου ριχνω ενα καλαμι κοντα, το αλλο πιο μακρια και το αλλο οσο μπορω

σε ετσι συνθηκες ο αερας ειναι κοντρα η πλαγιος , πισω μας ο αερας δεν κανη κυματα.

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by Sorkomanis »

no-nick wrote:
pavlosneofitou wrote: Ποσα καλαμια; Που να ριχνεις; Ποσο μακρια; Να εχει κοντρα αερα, πλαγιο να είναι πισω μας;

πισω μας ο αερας δεν κανη κυματα.
νομιζω δεν ειναι απόλυτο τούτο
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by Κώστας »

Sorkomanis wrote:
no-nick wrote: πισω μας ο αερας δεν κανη κυματα.
νομιζω δεν ειναι απόλυτο τούτο
ρε παιδεια ειμαι απιστος Θωμας :lol: :lol: :lol: :lol: Τι να σου πω αν δεν το ζήσεις εν θα πειστείς.

Νο-νικ κανενας δεν θα σε αμφισφιτισει για τα μετρα που ριχνεις αλλοστε 177 μετρα εν είναι ευκολο να τα ριξει ο οποιοσδιποτε. ΑΛΛΑ γραφεις καποια πραματα λες και σκοπιμος θελεις να μειωσεις τους αλλους γιατι εχεις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ εμπειριες και τακτικες



Νο-νικ αν επειενες για surfcasting μονο με 5-6μπ τοσα χρονια και εποιανες ψαρκα στη Λεμεσο με τα ziplex και τα greys ΜΡΑΒΟ ΣΟΥ. (ΑΛΛΑ ειμαι και εγω απιστος θωμας ότι εποιανες μυλοκοπια και όχι στο σπασιμο του τζερου)

Ξεχωριστε τις 2 περιπτωσεις στο σπασιμο και στην εξελιση της φορτουνας.
«Σε σερφκαστινκ καταστασεις δεν μου ετειχε αλλα ακουσα αλλα παιδεια που τους ετειχε με μυλοκοπια» Ναι φιλε μου συμβενει και με τα μυλοκοποια αλλα και με τις μουρμουρες γιαυτο καποιοι επιαν να σας πουν τις δικες τους εμπειριες που μακαρι να μεν σας πεισουν περκιμο αφικεται και τιποτε

Tα σκληρα καλαμια που τα καμνουν για να ψαρευκουν στην Ανγλια πχ penn zipplex, θα σου είναι χρησιμα αν ευρεις τοπο που να εχει μυλοκοπια του κιλου και πανω κάθε φορα που πας για ψαρεμα. ΑΛΛΑ στη Λεμεσο εν αφησατε τίποτε ιδου και η μαρτυρια του Χαμπη με τα δεκαπεντε καλαμια που χωρις καμια αμφιβολια θα εβαλλε στο τηγανη ψαρουδια τον 100 και 200 γρ γιατι ακρηβος δεν θα μπορουσε να να κουμανταρει

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by no-nick »

Κώστας wrote:
Sorkomanis wrote:
no-nick wrote: πισω μας ο αερας δεν κανη κυματα.
νομιζω δεν ειναι απόλυτο τούτο
ρε παιδεια ειμαι απιστος Θωμας :lol: :lol: :lol: :lol: Τι να σου πω αν δεν το ζήσεις εν θα πειστείς.

Νο-νικ κανενας δεν θα σε αμφισφιτισει για τα μετρα που ριχνεις αλλοστε 177 μετρα εν είναι ευκολο να τα ριξει ο οποιοσδιποτε. ΑΛΛΑ γραφεις καποια πραματα λες και σκοπιμος θελεις να μειωσεις τους αλλους γιατι εχεις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ εμπειριες και τακτικες



Νο-νικ αν επειενες για surfcasting μονο με 5-6μπ τοσα χρονια και εποιανες ψαρκα στη Λεμεσο με τα ziplex και τα greys ΜΡΑΒΟ ΣΟΥ. (ΑΛΛΑ ειμαι και εγω απιστος θωμας ότι εποιανες μυλοκοπια και όχι στο σπασιμο του τζερου)

Ξεχωριστε τις 2 περιπτωσεις στο σπασιμο και στην εξελιση της φορτουνας.
«Σε σερφκαστινκ καταστασεις δεν μου ετειχε αλλα ακουσα αλλα παιδεια που τους ετειχε με μυλοκοπια» Ναι φιλε μου συμβενει και με τα μυλοκοποια αλλα και με τις μουρμουρες γιαυτο καποιοι επιαν να σας πουν τις δικες τους εμπειριες που μακαρι να μεν σας πεισουν περκιμο αφικεται και τιποτε

Tα σκληρα καλαμια που τα καμνουν για να ψαρευκουν στην Ανγλια πχ penn zipplex, θα σου είναι χρησιμα αν ευρεις τοπο που να εχει μυλοκοπια του κιλου και πανω κάθε φορα που πας για ψαρεμα. ΑΛΛΑ στη Λεμεσο εν αφησατε τίποτε ιδου και η μαρτυρια του Χαμπη με τα δεκαπεντε καλαμια που χωρις καμια αμφιβολια θα εβαλλε στο τηγανη ψαρουδια τον 100 και 200 γρ γιατι ακρηβος δεν θα μπορουσε να να κουμανταρει
να τα πιασουμαι ενα-ενα.
με στεριανο αερα εχει κυματα? αν ενοατε οτι γυρισε μετα απο ωρα και εχει σουελ παω πασο,

αρεσε μου τα 177 μετρα, ποσο σιγουρος εισαι γιαυτα?? αλλα τι σχεση εχουν τα μετρα μου η τα δικα σου στην κουβεντα που κανουμαι?
που βλεπεις εσυ οτι ΣΚΟΠΙΜΟΣ ΜΕΙΩΣΑ η ΜΗ ΣΚΟΠΙΜΟΣ τον οπιοδηποτε γιατι δεν συφωνουσε μαζι μου?
ψαρεμα παω οποτε μου κανη κεφι, δεν εχει να κανη με τον αν εχει αερα η οχι.
ειτε στο σπασιμο ειτε στην εξελιξη δεν πιανω ψαρια, που κολα αυτο στο θεμα μας, αν εχεις την ενια μου αν πιανω ψαρια ρωταμαι απλα.
οι συγκεκριμενες εταιρειες που αναφερης εχουν και μαλακα καλαμια.
το σπασιμο και την εξελιξη της φουρτουνας την ξεχωρισα εδω και χρονια, εσυ ποτε θα ξεχωρισης
οτι αυτα που εγραψες βγαζουν ΚΑΚΙΑ ? εχεις τοσα πολλα αποθημενα που εψαξες ολο το φορουμ η
επεξες με τα πμ για να μαθεις ποσα μετρα και ποσα ψαρια πιανω ?. :clap: :clap: :clap:

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by rockfishing »

Γραφεται χωρις να προσβαλεται ο ενας τον άλλο γιατι μια παρεα ειμαστε.

Εγω ειπα ότι surcasting είναι διαφορες περιπτωσεις και αναφερω μερικες:
Σε μια παραλια που εχει βαθος στα 50 μετρα ένα μετρο και στα 100 μετρα 2.5 μετρα που μπορει να εχει δεξια και αριστερα πλακες και στα 90 μετρα μια ζωνη με φιτζια όταν καποιος ψαρευει με εντονο κυματισμο και θολουρα δεν είναι σερφ καστινγ;


Σε μια άλλη παραλια που εχει βαθος στα 50 μετρα ένα μετρο και στα 100 μετρα 2 μετρα που μπορει να εχει μεχρι τα 80 μετρα τσακιλες όταν καποιος ψαρευει με εντονο κυματισμο και θολουρα δεν είναι σερφ καστινγ;

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by inglese.fishing »

Θέλω και εγώ να παρακαλέσω όλους να γράφουν κόσμια και χωρίς να προκαλούν αναστάτωση
Στο τέλος όλοι μαθαίνουμε και μάλιστα μπορεί να λύσουμε κοινά προβλήματα.
Εντάξει μέσα που τούτη την συζήτηση εξακρίβωσα κάποια πράγματα που σίγουρα για κάποιους δεν είναι τόσο ξεκάθαρα. πχ
Αν δεν ψαρεύεις κόντρα με καιρό ή πλάγιους ανέμους μπορεί να μεν σου χρειαστεί ποτέ να βάλεις 150γρ. Εμένα χρειάζεται μου.

Επίσης ο φίλος ο spais διαλέγει ποιο προσεκτικά τις ώρες του.
Φυσικά ο άνθρωπος έχει παραπάνω ώρες να αφιερώσει στα ψαρέματα του παρά ότι εγώ και σίγουρα εν θα πάει να ταλαιπωρηθεί αφού μπορεί να έχει καλά αποτελέσματα άλλες ώρες.

Κάποιοι που εμάς έτυχαν να εβρουν κάποιο εξοπλισμό με κάποιες ευκολίες.
Επιμένω στο θέμα με το καλάμη να ρίχνει απαλά χωρίς να καταστρέφει τα σκουλήκια (και ναι βάλω impact shield)
Επίσης για μένα εν τίθεται θέμα αν μπορώ να διακρίνω τσιμπιές. γιατί όχι;

Κάποιοι βάλλουν πολλά καλάμια κάποιοι, όμως εγώ βάλλω μόνο όσα μπορώ να έχω τον απόλυτο έλεγχο, και φυσικά δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να έχω 10 καλάμια ούτε μπορώ να τα μεταφέρω. Σεβαστές ουλες η απόψεις. Αλλά σωστά είπε ο κ. Αντης ποιος ο λόγος να έχω ένα καλάμη σε αχρησία αφού καταστράφηκε το δόλωμα και εν θα πιάσει άλλο ψάρι. Τη γίνεται όταν έχω μόνο 3 καλάμια;


Τέλος, surfcasting πιστεύω ότι είναι ο συνδυασμός του έντονου κυματισμού με την ανακατωσούρα της άμμου σε παραλίες που μπορούμε να ρίξουμε τις αρματωσιές μας στις ζώνες που κινούνται τα ψάρια

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by admin »

Κώστας wrote:
Sorkomanis wrote:
no-nick wrote: πισω μας ο αερας δεν κανη κυματα.
νομιζω δεν ειναι απόλυτο τούτο
ρε παιδεια ειμαι απιστος Θωμας :lol: :lol: :lol: :lol: Τι να σου πω αν δεν το ζήσεις εν θα πειστείς.

Νο-νικ κανενας δεν θα σε αμφισφιτισει για τα μετρα που ριχνεις αλλοστε 177 μετρα εν είναι ευκολο να τα ριξει ο οποιοσδιποτε. ΑΛΛΑ γραφεις καποια πραματα λες και σκοπιμος θελεις να μειωσεις τους αλλους γιατι εχεις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ εμπειριες και τακτικες



Νο-νικ αν επειενες για surfcasting μονο με 5-6μπ τοσα χρονια και εποιανες ψαρκα στη Λεμεσο με τα ziplex και τα greys ΜΡΑΒΟ ΣΟΥ. (ΑΛΛΑ ειμαι και εγω απιστος θωμας ότι εποιανες μυλοκοπια και όχι στο σπασιμο του τζερου)

Φίλε Κώστα είσαι νέος στο φόρουμ σχετικά, και κάποια πράγματα τα έχουμε δεί τα έχουμε πράξει και τα έχουμε μελετήσει πολύ καλά εκμετάλευσου την εμπειρία κάποιον ανθρώπων που έχουν τριβή με το θέμα και δέν χρειάζεται να προκαλούμε άσκοπες συζητήσεις. ο no-nick έλαβε μέρος σε Πανελήνιους αγώνες ρίψεων το 2008 με βολές άνω των 180 μέτρων, ήταν ένας απο τους πρώτους που ασχολήθηκαν σοβαρά με το surf casting , έλαβε μέρος σε σεμινάρια με καταξιωμένους αθλητές και ψαράδες σε Κύπρο και ελλάδα και ξόδεψε και πολλά χρήματα και πολύ χρόνο για να μάθει αρκετά πράγματα . Άλλο το surf casting και άλλο οτιδήποτε άλλη τεχνική . όταν μιλάμε για πραγματικό surf casting ΜΙΛΆΜΕ ΓΙΑ ΕΞΙΔΙΚΕΥΜΈΝΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΌ , ΕΞΙΔΙΚΕΥΜΈΝΕς ΑΡΜΑΤΩΣΙΕ΄ς ΚΑΙ ΕΞΙΔΙΚΕΥΜΈΝΑ ΠΑΡΆΜΑΛΛΑ. Αν δοκιμάσεις να πάεις με 5 μποφόρ δυτικό ψάρεμα μέσα στο ακρωτήρι με μαλακό καλάμι θα καταλάβεις γιατί κάποια πράγματα δέν δουλεύουν :!:

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by admin »

και ένα άρθρο απο παλιό τεύχος του περιοδικού

SURFCASTING-MANIA

Surfcasting, μια τεχνική που έγινε μόδα τα τελευταία χρονιά. Όλος και πιο πολλοι ψαραδες λενε οτι ασχολουνται με την συγκεκριμενη τεχνικη, στις διαφορες ψαροκουβεντες ακους συχνα την λεξη surfcasting . Τελικά τι είναι αυτή η τεχνική?
Οι πιο πολλοί όταν αναφέρονται στην τεχνική αυτή εννοούν το ψάρεμα σε μεγάλη απόσταση από την ακτή, αυτή είναι η μισή αλήθεια τις τεχνικής. Συνήθως το surfcasting έχει να κάνει με την απόσταση αλλά πιο πολύ έχει να κάνει με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν. Η τεχνική αυτή γεννήθηκε στην Αγγλία πριν πάρα πολλά χρόνια, έπρεπε να εκμεταλλευτούν τα δυνατά μεγάλα ρεύματα και κύματα του ατλαντικού κατά την διάρκεια μιας καταιγίδας η μιας παλιροιας. Σε ετσι συνθηκες οι μπακαλιάροι και τα λαβράκια όπως και πολλά άλλα ψάρια έτρωγαν με μανία. Κάτω από αυτές τις συνθήκες λοιπόν γεννήθηκε η τεχνική SURFCASTING η οποία προνοούσε ψάρεμα κάτω από δυσμενής συνθήκες, μεγάλα κύματα και μακρινές αποστάσεις . Στο νησί μας δεν εχουμαι τις συνθηκες που επικρατουν στην Αγγλία αλλά κατά καιρούς έχουμε δυνατούς άνεμους με σχετικά μικρά κύματα που ανακατεύουν την θάλασσα και ξεθάβουν μικροοργανισμούς που είναι η βασική τροφή για αρκετά ψάρια .Φυσικά αντιλαμβάνεστε ότι σε έτσι συνθήκες το ψάρεμα δεν είναι ευκολο, χρειαζεται γνωση, εξειδικευμενος εξοπλισμος και μεγαλη υπομονή. Η γνώση και η υπομονή θα έρθουν με τον καιρο και με την εμπειρεια στο περασμα του χρόνου, ο εξοπλισμός όμως πρέπει να υπάρχει από την αρχή για να καταφέρεις να ψαρέψεις κόντρα σε 5-6 ακομα και 7 μποφόρ αέρα Με απλά λόγια το σερφκάστινκ είναι το ψάρεμα σε αμμουδερές αβαθείς παραλίες κόντρα σε αρκετά μποφόρ αέρα χωρίς βέβαια να είναι ο κανονας.

ΚΑΛΑΜΙΑ

Τα καλάμια για την τεχνική αυτή πρέπει να είναι ψηλά, γύρω στα 4 μετρα υψος περίπου, με action περισσότερο από 100 γρ .Ο λόγος είναι ότι τα μεγάλα καλάμια μας βοηθούν να πετάξουμε το δόλωμα μας πιο μακριά και όταν τα τοποθετούμαι στην βάση τους, κάθετα , λόγω ύψους η μισίνα θα είναι πιο ψηλά από το σπάσιμο των κυμάτων στην ακτή αποφεύγοντας έτσι το τρίψιμο της πάνω σε πέτρες η άμμο η στα φύκια που βρίσκονται κυρίως εκεί που σπάζει το κύμα στην άμμο. Τα θέλουμε σκληρά με action πάνω από 100 γρ ωστε να μπορούμε να ρίχνουμε και να επαναφέρουμε αρκετά βαριά μολύβια τα οποία είναι απαραίτητα σε αυτή την τεχνική Στην αγορά θα βρείτε για αυτή την τεχνική καλάμια 2σπαστα , 3σπαστα και τηλεσκοπικά. Αρκετοί θεωρούν ως καταλληλότερα τα 2σπαστα και μετα τα 3σπαστα τα οποία υπάρχουν στην αγορά σε διάφορες ποιότητες και ανάλογες τιμές. Καλάμια χοντρά στο κάτω μερος, βαρια και με ύψος πάνω απο 4.30 με 4.50 μέτρα πρέπει να αποφεύγονται από άτομα που τώρα αρχίζουν γιατί θα δυσκολευτούν ιδιαίτερα να ρίξουν σε τέτοιες συνθήκες .Καλύτερο είναι για καινούργια άτομα στον χώρο του surfcasting, να ξεκινούν με τηλεσκοπικά και πιο κοντά καλάμια για δική τους ευκολία.






ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ

Οι μηχανισμοί πρέπει να είναι μεγάλοι για να παίρνουν αρκετά μέτρα μισίνας πάνω απο 0.30 mm, το μεγέθος 8000-10000 με κωνική πομπίνα είναι ιδανικό για να κερδίζουμε λίγα περισσότερα μέτρα σε απόστασταση. Η μεγάλη δύναμη έλξης θα μας βοηθήσει στο να επαναφέρουμε ένα μεγάλο βαρίδι άγκυρα με ένα καλό ψάρι στο αγκίστρι μας και να το φερουν με ασφαλεια στο ψυγειο μας .Εδώ ισχύ απόλυτα , το οτι πληρωνης παίρνεις.

ΜΙΣΙΝΑ

Για αυτή την τεχνική πρέπει να χρησιμοποιούμαι μισίνες χοντρές όπως έχουμε προαναφέρει διαμέτρου από 0.30 και πάνω γιατί έχουμε να κάνουμε συνήθως με μεγάλους αντιπάλους αλλά πιο πολύ με τις άγριες συνθήκες που επικρατούν, φθείροντας αρκετά την μισίνα μας. Στο εμπόριο υπάρχουν εξειδικευμένες μισίνες για surfcasting και καλο ειναι να τις προτιμούμε. Η μισίνα πρέπει να είναι δυνατή στο κόμπο , να εχει κάποια ελαστικότητα και να αντέχει αρκετά στα τριψιματα. Μια καλη λυση ειναι να δέσουμε τα δύο άκρα ενός μέτρου μισίνας και με ενα γιαλόχαρτο
να αρχίσουμε να τρίβουμε την μισίνα και να μετρούμαι πόσες φορές πέρασε το γιαλόχαρτο πρίν κοπεί, με αυτό το τρόπο μπορούμε να βρούμε μια ανθεκτική μισίνα στα τριψιματα., επισης καλύτερα είναι να προτιμούμε μισίνες no memory ωστε να μην υπάρχουν η ενοχλητικές σπείρες.


SHOCΚLEADER

Το shockleader είναι μια χοντρή μισίνα 0.60 mm και πάνω, μήκους 12-15 μέτρων που ενώνεται με την μισίνα μάνα που είναι πάνω στο μηχανισμό μας. Ο λόγος που βάζουμε αυτή την χοντρή μισίνα είναι για να απορροφήσει την απότομη δύναμη που θα πάρει η μισίνα μάνα από την δύναμη του μεγάλου μολυβιού, χωρίς αυτό η μισινα μανα θα έσπαζε με αποτέλεσμα να χάσουμε την όλη αρματωσιά μας.
Το shockleader ενώνεται με την μανα με εξιδηκευμένους κόμπους όπως για παράδειγμα ο γνωστός Albright

ΒΑΡΙΔΙΑ

Τα βαρίδια σε αυτή την τεχνική πρέπει να είναι με άγκυρες ώστε να σταθεροποιήσουν την αρματωσιά μας σε ενα σημείο και να μην μετακινείται από τα κύματα και ρεύματα. Τέτοιο είδος βαριδίου βρίσκουμε στα 100 -125 και 150 γρ που ειναι τα συνήθης για τις δικές μας συνθήκες.

ΑΓΚΙΣΤΡΙΑ

Προτιμήστε αγκίστρια μεγάλα και δυνατά γιατί σε έτσι συνθήκες ποτέ μην πεις ποτέ, τα μεγάλα αγκίστρια αποσκοπούν σε μεγάλα ψάρια, έτσι τα μικρά δεν πιάνονται συμβάλλοντας και εμείς στην προστασία του θαλάσσιου πλούτου μας., εξάλλου είναι κρίμα να χάσουμε ένα μεγάλο ψάρι γιατί δεν άντεξε το αγκίστρι μας.




ΠΑΡΑΜΑΛΑ


Τα παράμαλλα σε αυτή την τεχνική πρέπει να είναι κοντά για να αποφευγονατι τα πλεξιματα. Το ολο σύστημα είναι σταθερό με το βαρίδι άγκυρα στο κάτω μέρος και στα 50εκ περίπου πιο ψηλά να τοποθετήσουμε το παράμαλλο μας με παραγαδίσιο κόμπο πάνω στο shockleader η με στριφτάρια και μεταλλικά στόπερ. Το παράμαλλο μας καλό είναι να έχει μήκος 35-40 εκ. . Η χρήση bait clips θα βοηθήσει στην αποφυγή μπερδεμάτων κατά την πτήση του παράμαλλου. Το συγκεκριμένο παράμαλλο είναι το πιο διαδεδομένο και προτιμάται από πολλους,

ΔΩΛΩΜΑΤΑ

Στην τεχνική αυτή κάνουν τα δολώματα που αντέχουν στην μανία των κυμάτων, τέτοια δολώματα είναι η γαρίδα, τα μύδια, το κοτόπουλο, το μονοδόλι , η μανα και τα διάφορα φιλέτα ψαριων. Όλα πρέπει να είναι όσο πιο φρέσκα γίνεται και δεμένα στο αγκίστρι με ελαστικό νήμα ώστε να αντέχουν αρκετή ώρα στο νερο.

Όπως θα έχετε είδη καταλάβει από τον εξοπλισμό, η συγκεκριμένη τεχνική είναι δύσκολη και απαιτητική. Θα χρειαστεί αρκετός χρόνος για να εξικοιωθεί κάποιος αρχάριος με αυτή την τεχνική με το πιο πιθανο να στραφεί πίσω στην αντένα η στο απλό Casting . Eξάλου δεν είναι τυχαίο ότι σε έτσι συνθήκες οι παραλίες δεν έχουν και πολλούς ψαράδες.

Αν και η μανία της θάλασσας μας δυσκολεύει στο ψάρεμα , μας βοηθά αρκετά στην αναγνώριση του βυθού που θα ψαρέψουμε σε μία περιοχή που δεν γνωρίζουμε τα χαρακτηριστικά του βυθού. Θα δούμε τα κύματα να μεγαλώνουν σιγά σιγά στο βάθος και όσο κοντεύουν στην ακτή θα ψηλώνουν και θα αφρίζουν, ακολούθως θα σκάνε βίαια, αυτό φανερώνει το λεγόμενο σκαλί η απόχη . Σε αυτό το σκαλί συνήθως είναι γεμάτο μικροοργανισμούς που για πολλά ψάρια είναι παράδεισος για τροφή.
Πάλι βλέπουμε στο βάθος ότι σε κάποια σημεία σπάνε κύματα αφρισμένα , πραγμα που υποδηλώνει ότι υπάρχει μια μικρή ξέρα η ένα μονόπετρο με τα γνωστα πετρόψαρα να ξεθαρρεύουν και να ψάχνουν για τροφή. Όλα αυτά τα σημάδια μας δείχνουν που πρέπει να στείλουμε τα δολώματα μας για να έχουμε μια καλή ψαριά, για αυτό το λόγω, το να ξέρουμε να ρίχνουμε μακριά θα μας βοηθήσει ιδιαίτερα σε αυτή την τεχνική. Ας μην ξεχνάμε ότι ,το μακριά κοντά γίνετε, ενώ το κοντά δεν γίνεται μακριά χωρίς να ξέρουμε να ρίχνουμε .

Το surfcasting είναι μια τεχνική που « η την αγαπάς η την μισάς, « δεν υπάρχει η μέση λυση, για πολλους ειναι ο μαζοχισμός του ψαρέματος για άλλους το ‘αντρικό’ ψάρεμα ,για να αποφασίσετε αν σας αρέσει ή όχι δεν έχετε παρά να κάνετε ένα περίπατο σε μια παραλία με ένα 5ρι κόντρα . Όλο και κάποιος θα ψαρεύει, κατεβείτε κάτω και περπατήστε προς την θαλασσα , αν για 10 λεπτά αντέξετε το θέαμα που θα δείτε και τις συνθήκες που επικρατούν τότε έχετε πολλές πιθανότητες. να είστε ο επόμενος σερφκάστερ.
Και μην ξεχνάτε ότι δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι για πολλούς το surfcasting είναι μανία.

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by Sorkomanis »

Πάω εγώ πάσο :oops:
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by M.S.BUFFALO »

admin wrote:και ένα άρθρο απο παλιό τεύχος του περιοδικού

SURFCASTING-MANIA

Surfcasting, μια τεχνική που έγινε μόδα τα τελευταία χρονιά. Όλος και πιο πολλοι ψαραδες λενε οτι ασχολουνται με την συγκεκριμενη τεχνικη, στις διαφορες ψαροκουβεντες ακους συχνα την λεξη surfcasting . Τελικά τι είναι αυτή η τεχνική?
Οι πιο πολλοί όταν αναφέρονται στην τεχνική αυτή εννοούν το ψάρεμα σε μεγάλη απόσταση από την ακτή, αυτή είναι η μισή αλήθεια τις τεχνικής. Συνήθως το surfcasting έχει να κάνει με την απόσταση αλλά πιο πολύ έχει να κάνει με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν. Η τεχνική αυτή γεννήθηκε στην Αγγλία πριν πάρα πολλά χρόνια, έπρεπε να εκμεταλλευτούν τα δυνατά μεγάλα ρεύματα και κύματα του ατλαντικού κατά την διάρκεια μιας καταιγίδας η μιας παλιροιας. Σε ετσι συνθηκες οι μπακαλιάροι και τα λαβράκια όπως και πολλά άλλα ψάρια έτρωγαν με μανία. Κάτω από αυτές τις συνθήκες λοιπόν γεννήθηκε η τεχνική SURFCASTING η οποία προνοούσε ψάρεμα κάτω από δυσμενής συνθήκες, μεγάλα κύματα και μακρινές αποστάσεις . Στο νησί μας δεν εχουμαι τις συνθηκες που επικρατουν στην Αγγλία αλλά κατά καιρούς έχουμε δυνατούς άνεμους με σχετικά μικρά κύματα που ανακατεύουν την θάλασσα και ξεθάβουν μικροοργανισμούς που είναι η βασική τροφή για αρκετά ψάρια .Φυσικά αντιλαμβάνεστε ότι σε έτσι συνθήκες το ψάρεμα δεν είναι ευκολο, χρειαζεται γνωση, εξειδικευμενος εξοπλισμος και μεγαλη υπομονή. Η γνώση και η υπομονή θα έρθουν με τον καιρο και με την εμπειρεια στο περασμα του χρόνου, ο εξοπλισμός όμως πρέπει να υπάρχει από την αρχή για να καταφέρεις να ψαρέψεις κόντρα σε 5-6 ακομα και 7 μποφόρ αέρα Με απλά λόγια το σερφκάστινκ είναι το ψάρεμα σε αμμουδερές αβαθείς παραλίες κόντρα σε αρκετά μποφόρ αέρα χωρίς βέβαια να είναι ο κανονας.

ΚΑΛΑΜΙΑ

Τα καλάμια για την τεχνική αυτή πρέπει να είναι ψηλά, γύρω στα 4 μετρα υψος περίπου, με action περισσότερο από 100 γρ .Ο λόγος είναι ότι τα μεγάλα καλάμια μας βοηθούν να πετάξουμε το δόλωμα μας πιο μακριά και όταν τα τοποθετούμαι στην βάση τους, κάθετα , λόγω ύψους η μισίνα θα είναι πιο ψηλά από το σπάσιμο των κυμάτων στην ακτή αποφεύγοντας έτσι το τρίψιμο της πάνω σε πέτρες η άμμο η στα φύκια που βρίσκονται κυρίως εκεί που σπάζει το κύμα στην άμμο. Τα θέλουμε σκληρά με action πάνω από 100 γρ ωστε να μπορούμε να ρίχνουμε και να επαναφέρουμε αρκετά βαριά μολύβια τα οποία είναι απαραίτητα σε αυτή την τεχνική Στην αγορά θα βρείτε για αυτή την τεχνική καλάμια 2σπαστα , 3σπαστα και τηλεσκοπικά. Αρκετοί θεωρούν ως καταλληλότερα τα 2σπαστα και μετα τα 3σπαστα τα οποία υπάρχουν στην αγορά σε διάφορες ποιότητες και ανάλογες τιμές. Καλάμια χοντρά στο κάτω μερος, βαρια και με ύψος πάνω απο 4.30 με 4.50 μέτρα πρέπει να αποφεύγονται από άτομα που τώρα αρχίζουν γιατί θα δυσκολευτούν ιδιαίτερα να ρίξουν σε τέτοιες συνθήκες .Καλύτερο είναι για καινούργια άτομα στον χώρο του surfcasting, να ξεκινούν με τηλεσκοπικά και πιο κοντά καλάμια για δική τους ευκολία.






ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ

Οι μηχανισμοί πρέπει να είναι μεγάλοι για να παίρνουν αρκετά μέτρα μισίνας πάνω απο 0.30 mm, το μεγέθος 8000-10000 με κωνική πομπίνα είναι ιδανικό για να κερδίζουμε λίγα περισσότερα μέτρα σε απόστασταση. Η μεγάλη δύναμη έλξης θα μας βοηθήσει στο να επαναφέρουμε ένα μεγάλο βαρίδι άγκυρα με ένα καλό ψάρι στο αγκίστρι μας και να το φερουν με ασφαλεια στο ψυγειο μας .Εδώ ισχύ απόλυτα , το οτι πληρωνης παίρνεις.

ΜΙΣΙΝΑ

Για αυτή την τεχνική πρέπει να χρησιμοποιούμαι μισίνες χοντρές όπως έχουμε προαναφέρει διαμέτρου από 0.30 και πάνω γιατί έχουμε να κάνουμε συνήθως με μεγάλους αντιπάλους αλλά πιο πολύ με τις άγριες συνθήκες που επικρατούν, φθείροντας αρκετά την μισίνα μας. Στο εμπόριο υπάρχουν εξειδικευμένες μισίνες για surfcasting και καλο ειναι να τις προτιμούμε. Η μισίνα πρέπει να είναι δυνατή στο κόμπο , να εχει κάποια ελαστικότητα και να αντέχει αρκετά στα τριψιματα. Μια καλη λυση ειναι να δέσουμε τα δύο άκρα ενός μέτρου μισίνας και με ενα γιαλόχαρτο
να αρχίσουμε να τρίβουμε την μισίνα και να μετρούμαι πόσες φορές πέρασε το γιαλόχαρτο πρίν κοπεί, με αυτό το τρόπο μπορούμε να βρούμε μια ανθεκτική μισίνα στα τριψιματα., επισης καλύτερα είναι να προτιμούμε μισίνες no memory ωστε να μην υπάρχουν η ενοχλητικές σπείρες.


SHOCΚLEADER

Το shockleader είναι μια χοντρή μισίνα 0.60 mm και πάνω, μήκους 12-15 μέτρων που ενώνεται με την μισίνα μάνα που είναι πάνω στο μηχανισμό μας. Ο λόγος που βάζουμε αυτή την χοντρή μισίνα είναι για να απορροφήσει την απότομη δύναμη που θα πάρει η μισίνα μάνα από την δύναμη του μεγάλου μολυβιού, χωρίς αυτό η μισινα μανα θα έσπαζε με αποτέλεσμα να χάσουμε την όλη αρματωσιά μας.
Το shockleader ενώνεται με την μανα με εξιδηκευμένους κόμπους όπως για παράδειγμα ο γνωστός Albright

ΒΑΡΙΔΙΑ

Τα βαρίδια σε αυτή την τεχνική πρέπει να είναι με άγκυρες ώστε να σταθεροποιήσουν την αρματωσιά μας σε ενα σημείο και να μην μετακινείται από τα κύματα και ρεύματα. Τέτοιο είδος βαριδίου βρίσκουμε στα 100 -125 και 150 γρ που ειναι τα συνήθης για τις δικές μας συνθήκες.

ΑΓΚΙΣΤΡΙΑ

Προτιμήστε αγκίστρια μεγάλα και δυνατά γιατί σε έτσι συνθήκες ποτέ μην πεις ποτέ, τα μεγάλα αγκίστρια αποσκοπούν σε μεγάλα ψάρια, έτσι τα μικρά δεν πιάνονται συμβάλλοντας και εμείς στην προστασία του θαλάσσιου πλούτου μας., εξάλλου είναι κρίμα να χάσουμε ένα μεγάλο ψάρι γιατί δεν άντεξε το αγκίστρι μας.




ΠΑΡΑΜΑΛΑ


Τα παράμαλλα σε αυτή την τεχνική πρέπει να είναι κοντά για να αποφευγονατι τα πλεξιματα. Το ολο σύστημα είναι σταθερό με το βαρίδι άγκυρα στο κάτω μέρος και στα 50εκ περίπου πιο ψηλά να τοποθετήσουμε το παράμαλλο μας με παραγαδίσιο κόμπο πάνω στο shockleader η με στριφτάρια και μεταλλικά στόπερ. Το παράμαλλο μας καλό είναι να έχει μήκος 35-40 εκ. . Η χρήση bait clips θα βοηθήσει στην αποφυγή μπερδεμάτων κατά την πτήση του παράμαλλου. Το συγκεκριμένο παράμαλλο είναι το πιο διαδεδομένο και προτιμάται από πολλους,

ΔΩΛΩΜΑΤΑ

Στην τεχνική αυτή κάνουν τα δολώματα που αντέχουν στην μανία των κυμάτων, τέτοια δολώματα είναι η γαρίδα, τα μύδια, το κοτόπουλο, το μονοδόλι , η μανα και τα διάφορα φιλέτα ψαριων. Όλα πρέπει να είναι όσο πιο φρέσκα γίνεται και δεμένα στο αγκίστρι με ελαστικό νήμα ώστε να αντέχουν αρκετή ώρα στο νερο.

Όπως θα έχετε είδη καταλάβει από τον εξοπλισμό, η συγκεκριμένη τεχνική είναι δύσκολη και απαιτητική. Θα χρειαστεί αρκετός χρόνος για να εξικοιωθεί κάποιος αρχάριος με αυτή την τεχνική με το πιο πιθανο να στραφεί πίσω στην αντένα η στο απλό Casting . Eξάλου δεν είναι τυχαίο ότι σε έτσι συνθήκες οι παραλίες δεν έχουν και πολλούς ψαράδες.

Αν και η μανία της θάλασσας μας δυσκολεύει στο ψάρεμα , μας βοηθά αρκετά στην αναγνώριση του βυθού που θα ψαρέψουμε σε μία περιοχή που δεν γνωρίζουμε τα χαρακτηριστικά του βυθού. Θα δούμε τα κύματα να μεγαλώνουν σιγά σιγά στο βάθος και όσο κοντεύουν στην ακτή θα ψηλώνουν και θα αφρίζουν, ακολούθως θα σκάνε βίαια, αυτό φανερώνει το λεγόμενο σκαλί η απόχη . Σε αυτό το σκαλί συνήθως είναι γεμάτο μικροοργανισμούς που για πολλά ψάρια είναι παράδεισος για τροφή.
Πάλι βλέπουμε στο βάθος ότι σε κάποια σημεία σπάνε κύματα αφρισμένα , πραγμα που υποδηλώνει ότι υπάρχει μια μικρή ξέρα η ένα μονόπετρο με τα γνωστα πετρόψαρα να ξεθαρρεύουν και να ψάχνουν για τροφή. Όλα αυτά τα σημάδια μας δείχνουν που πρέπει να στείλουμε τα δολώματα μας για να έχουμε μια καλή ψαριά, για αυτό το λόγω, το να ξέρουμε να ρίχνουμε μακριά θα μας βοηθήσει ιδιαίτερα σε αυτή την τεχνική. Ας μην ξεχνάμε ότι ,το μακριά κοντά γίνετε, ενώ το κοντά δεν γίνεται μακριά χωρίς να ξέρουμε να ρίχνουμε .

Το surfcasting είναι μια τεχνική που « η την αγαπάς η την μισάς, « δεν υπάρχει η μέση λυση, για πολλους ειναι ο μαζοχισμός του ψαρέματος για άλλους το ‘αντρικό’ ψάρεμα ,για να αποφασίσετε αν σας αρέσει ή όχι δεν έχετε παρά να κάνετε ένα περίπατο σε μια παραλία με ένα 5ρι κόντρα . Όλο και κάποιος θα ψαρεύει, κατεβείτε κάτω και περπατήστε προς την θαλασσα , αν για 10 λεπτά αντέξετε το θέαμα που θα δείτε και τις συνθήκες που επικρατούν τότε έχετε πολλές πιθανότητες. να είστε ο επόμενος σερφκάστερ.
Και μην ξεχνάτε ότι δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι για πολλούς το surfcasting είναι μανία.
ρε πεθκια τουτα ειναι τα βασικα. Ξεκινατε που δαμε και θα αποκτισετε σιγα σιγα τη πηρα που χρηαζεστε να πατε παρακατο...

Αριστε τουτο το αρθρο αν δεν υπαρχει στα αρθρα νομιζω πρεπει να μπει...

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

Να βοηθήσω και εγώ με την σειρά μου με ένα μικρό αρθρο !!!

Τι είναι το Surf Casting ?

Ψαρεύω στα κύματα , όταν δηλαδή έχουμε να αντιμετωπίσουμε δυνατό άνεμο, παλιρροϊκά κύματα, ισχυρά ρεύματα και σε συνθήκες έντονου κυματισμού αφού υπό αυτές τις συνθήκες τα ψάρια πλησιάζουν την ακτή για να τραφούν.Μιλάμε λοιπόν για μια τεχνική, η οποία γεννήθηκε για να αντιμετωπίσει τα μεγάλα κύματα και τα δύσκολα και ακραία καιρικά φαινόμενα.
Οι καλύτερες συνθήκες για την τεχνική του surfcasting είναι όταν σταματά να φυσάει και η θάλασσα συνεχίζει να έχει κύματα . Αυτές είναι μόνο λίγες ώρες πριν από την πλήρη ηρεμία της θάλασσας .
Φυσικά το surfcasting κάτω από άσχημες καιρικές συνθήκες δεν είναι για όλους και αυτό διότι χρειάζεται πολύ εξάσκηση και μεγάλη υπομονή. Αυτός που θα ασχοληθεί με τη συγκεκριμένη τεχνική θα πρέπει να «οπλιστεί» με μεγάλη υπομονή και να αναζητά συνέχεια καινούρια κόλπα ώστε να κάνει το ψάρεμα του αποδοτικό.
Σε αυτή την τεχνική ο εξοπλισμός μας θα πρέπει να είναι δυνατός με δυνατά καλάμια και μηχανισμούς αφού θα χρειαστεί να κάνουμε μακρινές βολές με μεγάλα δολώματα και μεγάλα μολύβια, αφενός για να δουν τα ψάρια τα δολώματα μας, αφετέρου για να μην παρασύρονται τα μολύβια μας από τα μεγάλα κύματα.
Τα καλάμια που θα χρησιμοποιήσουμε σε αυτή την τεχνική πρέπει να είναι με δυνατό action (από 180 με 250 γραμμάρια) , θα χρειαστεί να κάνουμε μακρινές βολές με μεγάλα δολώματα και μεγάλα μολύβια, αφενός για να δουν τα ψάρια τα δολώματα μας, αφετέρου για να μην παρασύρονται τα μολύβια μας από τα μεγάλα κύματα.



Οι μηχανές που θα χρησιμοποιήσουμε στο surf casting πρέπει να είναι μεγάλοι, σταθερού τυμπάνου με μεγάλο αριθμό ρουλεμάν και με μεγάλου μεγέθους μπομπίνες .Η πετονιά που θα γεμίσουμε τον μηχανισμό μας θα πρέπει να είναι διατομής 0.40 καλής ποιότητας για να αντέξει σε μια μάχη με ένα μεγάλο ψάρι υπό αυτές τις συνθήκες.
Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να προσέξουμε είναι το βάρος του μολυβιού, για να πάρουμε καλύτερο κράτημα στο βυθό θα χρησιμοποιήσουμε μολύβια από 125 έως 150 γραμμάρια, τύπου άγκυρας.
Η αρματωσιά που θα χρησιμοποιήσουμε θα είναι κατά την γνώμη μου paternoster,η οποία ανολόγος με τις συνθήκες που θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε μειώνουμε η αυξάνουμε το μήκος (από 1.50μ μέχρι 2.00μ ) της όπως επίσης και την διάμετρο (0.35mm μέχρι 0.45mm ) της μισίνας. Με αυτά τα κόλπα προσπαθούμε να αποφύγουμε τα μπερδέματα των παραμάλλων μας που σε αυτή την τεχνική είναι συχνό φαινόμενο. Επίσης τα αγκύστρια μας πρέπει να είναι μεγάλα από 1 μέχρι 4 αναλόγος του δολώματος που θα χρησιμοποιήσουμε .
Τα δολώματα που θα χρησιμοποιήσουμε είναι συνήθως σκουλήκια αμερικάνος, ακροβάτης , μονοδόλι , μάνα , σωλήνα ή κάποιο ψαροδόλι, γαρίδα, καλαμάρι, σουπιά ή κτλ .
Τα ψάρια που θα κυνηγήσουμε σε αυτήν την τεχνική ειναι μυλοκόπια, σηκιοί , λαβράκια, λίτσες , σαργούς και ακόμα τσπούρες και μουρμούρες.
Μερικές συμβουλές για αυτά το είδος του ψαρέματος .
α. Ποτέ δεν πάμε μόνοι σε αυτό το ψάρεμα .Σίγουρα θα χρειαστούμε την βοήθεια του συντρόφου μας αν κάποιο μεγάλο ψάρι κτυπήση στα δολώματα μας .
β . Ποτέ δεν αλάζουμε δολώματα πριν περάση τουλάχιστον 45 λεπτα με μιά ώρα .
γ . Ποτέ δεν έχουμε κλειστά τα φρένα της μηχανής μας .

Ελπίζω με αυτά τα λίγα να βοήθησα τον φίλο μου στο Τι είναι το Surf Casting , μια τεχνική με μεγάλες συγκινήσεις που χρειάζεται πάνω απόλα υπομονή και ψυχραιμία .

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

Ρε παιδκιά νομίζω ανοίξαμε μια ενότητα για να πούμε και να μάθουμε κάτι σχετικά με το Surf Casting !!!
Ολοι μας αρεσκόμαστε να ψαρεύουμε στο δικό μας στυλ στις αγαπημένες μας συνθήκες και στους αγαπημένους μας συγκεγκριμένους τόπους !! Αυτό κατανοητό !!
Αλλά να αρχίσουμε να τσακωνόμαστε για το ποιός που με τί και πότε , νομίζω δεν θα εξηπηρετήση σε τίποτα !!

Απο την άλλη οι προσωπικές γνώμες για το τι είναι ακριβώς το Surf Casting ( σεβαστές ) , δεν αλλάζουν το θέμα !!

Λοιπόν καταθέτουμε τις γνώμες μας , σεβόμαστε τις γνώμες των άλλων και προχοράμε !!

ANTONISE
Posts: 81
Joined: Sat Jun 29, 2013 2:19 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by ANTONISE »

Surfcasting
Attachments
Photo0265.jpg
Photo0265.jpg (122.17 KiB) Viewed 6069 times
Photo0264.jpg
Photo0264.jpg (96.2 KiB) Viewed 6071 times
(R)Photo0065d.jpg
(R)Photo0065d.jpg (104.32 KiB) Viewed 6112 times

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”