ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by michalispsarema »

καλησπερα φιλε,
χτες στον αγωνα στην λαρνακα επαθα 2 φορες το ιδιο πραγμα αλλα σε διπλαρι, νομιζω μολις χτυπησειτο ψαρι και πεξι ιδια ωρα καρφωνεις.. η κρατας το καλαμι στο χερι και περιμενεις την τσιμπια αφου σου εκανε ενδειξη. :D

Neos
Posts: 170
Joined: Wed Jun 06, 2012 10:52 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by Neos »

εχεις ιδεα τι ψαρι μπορει να ειναι ?

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by admin »

μπορεί να είχες μεγάλο δόλωμα και να τσιμπούσαν απο κάτω ή μπορεί να ήτα μεγάλο αγκίστρι ή μικρό ψάρι

Neos
Posts: 170
Joined: Wed Jun 06, 2012 10:52 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by Neos »

τουτο με το δολωμα εσκεφτηκα το αλλα που την αλλη αμαν εκοφκα τον ακροβατη ηταν να εκεινητουν οπως αμαν ηταν ολοκληρος ?

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by pavlosneofitou »

pavlosneofitou wrote:Αποφασισα να αγορασω 2 καλα καλαμια για surfcasting που να μπορω να τα ψαρεψω με 5 μποφορ και να ριχνω οπωσδηποτε αγκυρα 150γρ
Δεν ξερω αν μπορω να συνδυασω ευαισθησια στις τσιμπιες και καποιο που θα με βοηθησει να μαθω να ριχνω πιο μακρια.
εσεις τη εχετε που να ειναι δοκιμασμενο;
:?:

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

pavlosneofitou wrote:Αποφασισα να αγορασω 2 καλα καλαμια για surfcasting που να μπορω να τα ψαρεψω με 5 μποφορ και να ριχνω οπωσδηποτε αγκυρα 150γρ
Δεν ξερω αν μπορω να συνδυασω ευαισθησια στις τσιμπιες και καποιο που θα με βοηθησει να μαθω να ριχνω πιο μακρια.
εσεις τη εχετε που να ειναι δοκιμασμενο;
Ενα ενα !!
Αποφασισα να αγορασω 2 καλα καλαμια για surfcasting που να μπορω να τα ψαρεψω με 5 μποφορ και να ριχνω οπωσδηποτε αγκυρα 150γρ
Οσον αφορά το surf casting στην χώρα μας είναι ενα πολύ ενδιαφέρων θέμα !! Για να σου δώσω μια πρώτη γευση εγώ προσωπικά με συνεχόμενο άνεμο 4-5 μποφορ με κατευθυνση από θάλασσα προς ξηρά δεν μου έτυχε να πάρω ψάρια!! Αντιθέτος με άνεμο 4-5 μποφόρ από θάλασσα προς ξηρά το απόγευμα αλλά την νύκτα ακριβώς τον αντίθετο(που ως συνήθως αυτες επικρατούν) από ξηρά προς θάλασσα έκανα τρομερές ψαριές !! Μεγάλη σημασία για ενα καλό ψάρεμα παίζουν οι παλλήριες που στην χώρα μας λόγο κλειστής θάλασσας (μεσογγίου) δεν είναι και τόσο έντονες !!
για αυτό τον λόγο ενα καλάμι τρίσπαστο μέχρι 200 action είναι νομίζω αρκετό για τις συνθήκες της χώρας μας !!Τώρα οσον αφορά την άγκυρα 150 γρ νομίζω είναι υπερβολική !! μέχρι 125 είναι αρκετή !!

Δεν ξερω αν μπορω να συνδυασω ευαισθησια στις τσιμπιε
Ευαισθησία και surf δεν συνδιάζονται !! Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη φυσικά και λόγω εμπειρίας !!

καποιο που θα με βοηθησει να μαθω να ριχνω πιο μακρια.
Εδώ το θέμα είναι νομίζω ποιό πολύ τεχνικό!! Αν ξέρεις να ρίχνεις σωστά τότε απλοποιούνται τα πράματα !!

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

Neos wrote:εψεσ ημουν ψαρεμα casting στη λεμεσο και καθε τοσο ειχα τσιμπηματα δυνατα και συνεχομενα και οποτε επροσπαθουσα να καρφωσω εν επιανουνταν . Αφηνα το να τσιμπησει λιν ωρα και μετα εκαρφωνα. Τι μπορει να φτεει ? Ειχα δολωμενο ακροβατη σε περαστο βαριδι

Σε ετσι περιπτώσεις παίζεις με τα παράμαλλα & αρματωσιές !! κάτι πρέπει να αλλάξης ..Πιό μακρύ - κοντό παράμαλλο ,πιό μικρό - μεγάλο αγκύστρι !!
εξαρτάτε τι ψάρι ενοχλά !! Συνήθως αυτά τα συμπτώματα είναι από μούρμουρους αλλά δεν είναι κανόνας !!

Μια συμβουλή !! Οταν πάμε ψάρεμα έχουμε μαζί μας διάφορες αρματωσιές , συρόμενες - σταθερές και χρησιμοποιούμε την κατάλληλη αναλόγως με συνθήκες ή και την αντίδραση των ψαριών !!

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by inglese.fishing »

Παύλο, το ποιο σωστό είναι ότι εσύ πρέπει να διαλέξεις τη θέλεις ανάλογα με την δική σου εμπειρία που έχεις στα μέρη που ψαρεύεις. Στο φόρουμ θα πάρεις πληροφορίες που σε συνδυασμό με τα δικά σου δεδομένα θα σε οδηγήσουν σε καλύτερες αγορές.

Παύλο μερικές φορές τα 5 μποφόρ μπορείς να τα ψαρέψεις με ένα καλάμη και μερικές φορές όχι. Μπορεί να έχεις δυο καλάμια που να ρίχνουν τα ίδια γραμμάρια αλλά θα έχουν διαφορετική συμπεριφορά. Πχ κάποιες φορές ένα ελαφρύ καλάμη από ποιοτικό καρμπόν μπορεί να υστερεί από ένα βαρετό καλάμη με διαφορετικά μείγματα και κάποιες άλλες φορες αντίστροφα.
Υπάρχουν φορές που το 125γρ βαρίδι δεν προλαβαίνει να βυθιστεί και μπορεί να παρασυρθεί και 30 μετρά. Τι θα κάμνεις θα συνεχίζεις να βάλεις 125γρ;

Υπάρχουν φορές που ένα καλάμη που να ρίχνει απαλα (ώστε να μεν καταστρέφονται τα σκουλήκια) και να δείχνει τις τσιμπιές εν η μόνη λύση ακόμα και σε συνθήκες σερφ που τα ψάρια θα σου αφαιρούν τα δολώματα (άλλωστε και το άλλο το θέμα που δεν πιάνονται τα ψάρια για μένα είναι αλληλένδετα)

Όσο αφόρα τα 150gr που θέλεις να ρίχνεις η μόνη συμβουλή μου είναι να μην αγοράσεις τηλεσκοπικό καλάμη γιατί ακόμα και αν μπορεί το καλάμη σαν υλικό να τα ρίξει θα σε ταλαιπωρήσει με κολλήματα και γυρισμένα δακτυλίδια ή κομμάτια/section κατά τη διάρκεια μιας βολής

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by Κώστας »

spais wrote:!!Τώρα οσον αφορά την άγκυρα 150 γρ νομίζω είναι υπερβολική !! μέχρι 125 είναι αρκετή !!
μονο αν θελεις να βασανιζεσαι με ριξε και ξαναριξε

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by Κώστας »

inglese.fishing wrote:
Υπάρχουν φορές που ένα καλάμη που να ρίχνει απαλα (ώστε να μεν καταστρέφονται τα σκουλήκια) και να δείχνει τις τσιμπιές εν η μόνη λύση ακόμα και σε συνθήκες σερφ που τα ψάρια θα σου αφαιρούν τα δολώματα (άλλωστε και το άλλο το θέμα που δεν πιάνονται τα ψάρια για μένα είναι αλληλένδετα)

οτι σου εγραψε ο ανθρωπος μελετα το ξανα και ξανα αλλα τα πιο πανω ειναι και η ουσια του σερφ στην μεσογιο. Αλλοστε εν ειναι τυχαιο που ενα ποιοτικο Ιταλικο καλαμη θα σε καληψει και θα ευχαριστιεσε και το ψαρεμα

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by no-nick »

για καπιους το σερφκαστινκ ειναι ψαρεμα μεσα σε κοντρα δυνατους ανεμους 5-6 μποφορ με αγρια θαλασσα και για καπιους αλλους
ειναι το ψαρεμα που ριχνουμαι πολυ μακρια το δωλωμα μας ακομα και με λαντα θαλασσα. αυτο καταλαβα μηλωντας με διαφορους ψαραδες.
τωρα αν ψαρευουμαι τα 6 μποφορ απο παραλια δεν νομιζω να μπορουμαι να βλεπουμαι την τσιμπια στην μυτη του καλαμιου.
και επειδη στο μιαλο μου βλεπω μια αμουδερη , ξεβαθη παραλια που στα 40-50-60 μετρα θα εχει 1 μετρο νερο δεν νομιζω να εχει προβλημα το 125γρ βαριδι στο 90% των περιπτωσεων.
μαλλον θα ηταν καλητερα να ξεκαθαρισουμαι τι ειναι τελικα το σερφκαστινκ πριν να παμαι σε εξοπλισμο και δολωματα.

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by inglese.fishing »

no-nick wrote:για καπιους το σερφκαστινκ ειναι ψαρεμα μεσα σε κοντρα δυνατους ανεμους 5-6 μποφορ με αγρια θαλασσα και για καπιους αλλους
ειναι το ψαρεμα που ριχνουμαι πολυ μακρια το δωλωμα μας ακομα και με λαντα θαλασσα. αυτο καταλαβα μηλωντας με διαφορους ψαραδες.
τωρα αν ψαρευουμαι τα 6 μποφορ απο παραλια δεν νομιζω να μπορουμαι να βλεπουμαι την τσιμπια στην μυτη του καλαμιου.
και επειδη στο μιαλο μου βλεπω μια αμουδερη , ξεβαθη παραλια που στα 40-50-60 μετρα θα εχει 1 μετρο νερο δεν νομιζω να εχει προβλημα το 125γρ βαριδι στο 90% των περιπτωσεων.
μαλλον θα ηταν καλητερα να ξεκαθαρισουμαι τι ειναι τελικα το σερφκαστινκ πριν να παμαι σε εξοπλισμο και δολωματα.
Γιατί φίλε με 4 μποφόρ δεν είναι surfcasting;
Επίσης όταν πας και έχει 5-6 και μετά γίνεται σπάσιμο με 2 μποφόρ δεν είναι surfcasting; (δαμε να δεις τη παιχνίδια μπορεί να σου καμουν καποια ψαρια)

Σίγουρα δεν έχει πρόβλημα το 125γρ αλλά τυχαίνει που ο τόπος έχει ρεύματα και δεν στέκει όσο καλά και αν την καρφώσεις ή το χειρότερο παρασύρεται πριν καν βυθιστεί

antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by antis »

no-nick wrote:για καπιους το σερφκαστινκ ειναι ψαρεμα μεσα σε κοντρα δυνατους ανεμους 5-6 μποφορ με αγρια θαλασσα και για καπιους αλλους
ειναι το ψαρεμα που ριχνουμαι πολυ μακρια το δωλωμα μας ακομα και με λαντα θαλασσα. αυτο καταλαβα μηλωντας με διαφορους ψαραδες.
τωρα αν ψαρευουμαι τα 6 μποφορ απο παραλια δεν νομιζω να μπορουμαι να βλεπουμαι την τσιμπια στην μυτη του καλαμιου.
και επειδη στο μιαλο μου βλεπω μια αμουδερη , ξεβαθη παραλια που στα 40-50-60 μετρα θα εχει 1 μετρο νερο δεν νομιζω να εχει προβλημα το 125γρ βαριδι στο 90% των περιπτωσεων.
μαλλον θα ηταν καλητερα να ξεκαθαρισουμαι τι ειναι τελικα το σερφκαστινκ πριν να παμαι σε εξοπλισμο και δολωματα.
Νικο θα σου πω ένα μυστικο αλλα μεν το πεις κανενου (χα χα χα) οι τοποι που μου δοκαν τα παρανω ψαρκα στο σερφ εν τοποι που εν στεκεται το 125γρ βαριδι. Ειται εχει πολλες φιτζιες ειται εχει ρευμα και σιναει τα ουλα. Μαλιστα εγω βαλω και 160 και 175γρ. Αρα πιστευω ότι εν ψαρεψες ετσι τοπους γιατι εν σε αφηνει να καμεις τιποτε το 125γρ.
Μεν συγχύζεις τα μποφορ με τα ρευματα που δημιουργούνται μετα από εντονους αεριες τουτος εν τζιε ο λογος που θελεις 150γρ και πανω.


Το να ριχνεις μακρια για μενα εχει σημασια μονο αν ο τοπος το χρειαζεται αρα μεν τα συγχύζει τουτα τα δυο.

Τζαι εστι μια αφελες ερωτηση ποσες φορες σου ετυχε να πετασει τις βυζακες εξω;

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by no-nick »

inglese.fishing wrote:
no-nick wrote: Γιατί φίλε με 4 μποφόρ δεν είναι surfcasting;
Επίσης όταν πας και έχει 5-6 και μετά γίνεται σπάσιμο με 2 μποφόρ δεν είναι surfcasting; (δαμε να δεις τη παιχνίδια μπορεί να σου καμουν καποια ψαρια)

Σίγουρα δεν έχει πρόβλημα το 125γρ αλλά τυχαίνει που ο τόπος έχει ρεύματα και δεν στέκει όσο καλά και αν την καρφώσεις ή το χειρότερο παρασύρεται πριν καν βυθιστεί
αν τα 125 γρ ειναι φθηνιαρικα , ισως και τα 150γρ του ιδιου κατασκευαστη δεν θα κραταναι . και μηλω βαριδια με αγκυρες, ενω αντιθετα με αλλον κατασκευαστη να κρατανε ακομα και τα βαριδια των 100 γρ. που κατασκευαζη.

antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by antis »

no-nick wrote:
inglese.fishing wrote:
no-nick wrote: Γιατί φίλε με 4 μποφόρ δεν είναι surfcasting;
Επίσης όταν πας και έχει 5-6 και μετά γίνεται σπάσιμο με 2 μποφόρ δεν είναι surfcasting; (δαμε να δεις τη παιχνίδια μπορεί να σου καμουν καποια ψαρια)

Σίγουρα δεν έχει πρόβλημα το 125γρ αλλά τυχαίνει που ο τόπος έχει ρεύματα και δεν στέκει όσο καλά και αν την καρφώσεις ή το χειρότερο παρασύρεται πριν καν βυθιστεί
αν τα 125 γρ ειναι φθηνιαρικα , ισως και τα 150γρ του ιδιου κατασκευαστη δεν θα κραταναι . και μηλω βαριδια με αγκυρες, ενω αντιθετα με αλλον κατασκευαστη να κρατανε ακομα και τα βαριδια των 100 γρ. που κατασκευαζη.
φιλε μου καλε δεν μπορεις να την καρφωσεις γιατι δεν βυθιζεται. το ρευμα την περνει σε αλλο μερος πριν προλαβεις να τυλιξεις
εσυ τη βαλεις;

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”