ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by chrisostomos »

Καταρχάς θα διαφωνήσω με αυτούς που υποστηρίζουν ότι το surf casting είναι το ίδιο παντού αρκεί να υπάρχει ως δεδομένο ο έντονος κυματισμός… Στις ΗΠΑ χρησιμοποιούν καλάμια 2.5μ-3μ το πολύ και πετούν jigs 140-180γμ, μπαίνουν μέχρι την μέση τους με γαλότσες στο νερό και κάνουν αυτό που εμείς ονομάζουμε jigging από την ακτή… Στην Βρετάνια έχουν καλάμια 4,5μ-5,5μ με c.w 125-250γμ βάζουν αγκίστρια 0/2,0/1 δολώνουν καλαμαριά για να βγάλουν μπακαλιάρους και ρίχνουν μολύβια άγκυρες 140-170γμ. Με μανά για μισινεζα 35-45mm και sock leaders 70-100lb. Στην Αφρική και στην Αυστραλία τα καλάμια τους είναι 3.80-4.25μ και με cw300 για αυτό και συνήθως είναι fiberglass , εκεί δολώνουν ζωντανούς κεφάλους για να βγάλουν σκυλόψαρα… Στη Κύπρο όπως και σε όλη την μεσόγειο όλοι ξέρουμε πάνω κάτω τι εργαλεία χρησιμοποιούμε και σε τι ψαριά απευθυνόμαστε. Οπότε όλα αυτά δεν μπορούν να λέγονται surf casting γενικά και αόριστα.
Αυτό που οι μεσογειακοί λαοί αποκαλούμε surf casting είναι ψάρεμα από την ακτή με συνθήκες 1-2-3-4-5-6 μποφόρ. Και ανάλογος προσαρμόζουμε τον εξοπλισμό μας και τις αρματωσιές μας. Όπως και ένας κυνηγός άλλα φυσίγγια θέλει το καλοκαίρι άλλα τον χειμώνα και αν και σύνηθες κατηγορίες στην περιοχή μας είναι λαγοκυνηγοί φτερωτό και γουρουναδες , εντούτοις κάθε φτερωτό για παράδειγμα έχει και άλλες ανάγκες εξοπλισμού (μπεκατσα,τσιχλες,φασσες,παπιες,χηνες). Έτσι και εμείς στο ψάρεμα. Όλοι μας λίγο πολύ θέλουμε να δοκιμάσουμε αρκετές τεχνικές ψαρέματος μέχρι να βρούμε ποια μας (κάθετε). Έτσι λίγο πολύ όλοι καταλήγουμε να έχουμε πολλά καλάμια και μηχανισμούς και στο τέλος όταν καταλήξουμε απλός στοχέψουμε στις ή στην τεχνική που μας ενδιαφέρει περισσότερο. Πρόσφατα και σε μια συζήτηση μου με τον φίλο Κώστα Αργυράκη καταλήξαμε ότι οι ποιο αποδοτικές τεχνικές ψαρέματος από την ακτή για την Κύπρο είναι δυο το καλοκαίρι απίκο με αντένα και τον χειμώνα casting. Προσωπικά εδώ και καιρό προτιμώ ολοχρονα το casting. Μου αρέσει να ρίχνω 2-3 το πολύ καλάμια. Λόγο του ότι είμαι εύσωμος και ψήλος προτιμάω καλάμια μακριά 4,50-5μ και τα χωρίζω σε 2 κατηγορίες πρώτη τηλεσκοπικά με cw 80-140gm με ευαισθησία στις άκρες για ήπιες καιρικές συνθήκες και δεύτερη τρισπαστα με cw100-200gm για ψάρεμα σε ποιο έντονες καιρικές συνθήκες. Στους μηχανισμούς έχω μανά 28mm με 50lb shock leader για τα μαλακά καλάμια και 35mm με 70lb shock leader για τα σκληρά. Η αγαπημένη μου και ποιο αποδοτική αρματωσιά είναι η συρομένη με αγκίστρια Νο2-4-6 Aberdeen με αιχμηρές έξοχες στο στέλεχος για καλύτερη συγκράτηση των δολωμάτων. Τα μολυβιά που χρησιμοποιώ είναι 80-110γμ σε ήπιες συνθήκες και 125-150 σε ποιο έντονες. Για μηχανισμούς προτιμάω Fixed spool (με αυτούς έμαθα και από την στιγμή που κάνω την δουλεία μου δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ με κάτι άλλο) για τα τηλεσκοπικά προτιμάω μέγεθος 5000-6000 να μαζεύουν 85-90εκ. μισινα ανά μανιβελια με σχέση 4,5-5,1:1 και για τα τρισπαστα καλάμια 10000-14000 να μαζεύουν 95-110εκ μισινα ανά μανιβελια και σχέση 3,8-4,5:1. Ελπίζω να βοήθησα και για το τέλος θα ήθελα να πω ότι όπως υπάρχουν κυνηγοί που προτιμούν το περπάτημα και το καρτέρι άλλα και κυνηγοί που αγαπούν το σκοπευτήριο ή και τον συνδυασμό και των δυο εγώ στο ψάρεμα προτιμάω την θάλασσα από το να ρίχνω αγωνιστικές βολές σε κάποιο χωράφι χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν σέβομαι και δεν εκτιμώ αυτούς που ασχολούνται με τις αγωνιστικές βολές.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by rockfishing »

σε πολλα πραματα συμφωνω.

Αλλα και στην Αμερικη γινεται σερφκαστινγ με καλαμια του καστινγ και δολωματα (οχι jigs)

επισης αγωνιστικες ριψεις δεν κανει κανεις στην κυπρο, αλλα μαθαινεις στο χωραφη για να ριξεις στη θαλασσα.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by no-nick »

να παρουμαι τα πραγματα απο την αρχη.
Να υποθεσουμαι οτι θελουμαι να ψαρεψουμαι με καλαμι και μηχανισμο.
Στην Κυπρο το μονο πραγμα που γνωριζω να μεταβαλη εντονα τις συνθηκες τις θαλασσας κοντα εκει που ψαρευουμαι ειναι μονο ο αερας και τιποτα αλλο.
Αν αυτο ειναι σωστο τοτε πρεπει να βαλουμαι ολα τα δεδομενα που θα βρισκουμαι στην θαλασσα σε σχεση με τον υφισταμενο αερα ο οπιος πρεπει να ειναι κοντρα και οχι ευνοικος για τους γνωστους λογους
Σε συνθηκες 1-2 η 3 μποφορ η θαλασσα θα ειναι απο λαντα μεχρι ελαφρος κυματισμενη.
Αρα με αυτες τις συνθηκες δεν χρειαζομαι ενα σερφ καλαμι για να ψαρεψω ΕΧΤΟΣ αν στοχος μου ειναι να ψαρεψω οσο πιο μεσα μπορω.
Αρα με αυτο σαν δεδομενο θελω ενα καλαμι ΜΕΓΑΛΟ ( μεγαλο μηκος καλαμιου= μεγαλη αποσταση) που να μπορω να ριχνω μεγαλα μολυβια. (μεσος ψαρας + μεγαλο μολυβι = μεγαλη αποσταση)
Σε συνθηκες 4-5 και 6 μποφορ η θαλασσα θα ειναι πολυ κιματισμενη μεχρι και αρκετα αγριεμενη με συνεχομενα αφρισμενα κυματα.
Σε αυτες τις εντονες συνθηκες θελω ενα καλαμι που να με βοηθηση να ριξω οσο μπορω αρα θελω ενα καλαμι ΜΕΓΑΛΟ ( μεγαλο μηκος καλαμιου= μεγαλη αποσταση) που να μπορω να ριχνω μεγαλα μολυβια (μεσος ψαρας + μεγαλο μολυβι = μεγαλη αποσταση) με αγκυρες για να μην μου ξεσερνη.

Αν μπουμαι σε ενα Κυπριακο μαγαζι με ψαρικα ειδη και ζητησουμαι ενα καλαμι σερφ το πιο σιγουρο ειναι οτι θα μας δειξη ενα τηλεσκοπικο καλαμι με CW γυρω στα 100-200 και μηκος γυρω στα 4 - 4.5 μετρα.
με ολα τα πιο πανω νομιζω το σερφκαστινκ εχει να κανη με την αποσταση που θελουμαι να ψαρεψουμαι καθως και με το ψαρεμα σε αγριεμενη θαλασσα.

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by chrisostomos »

Φιλέ μου το καλάμι είναι ένας μηχανισμός από μονό του. Μπορείς να πάρεις τα ιδία ακριβώς μέτρα (αν αυτό είναι που μέτρα για σένα) με ένα καλάμι που «φορτίζει» με 80γμ. μολύβι με ένα καλάμι που «φορτίζει» με 145γμ. Αυτό που κάνει την διαφορά είναι η κατασκευή του καλαμιού.. Απλά με κόντρα αέρα τα 80γμ. μολύβι πιο πιθανόν είναι να σου έρθουν κατακέφαλα επιστρέφοντας πίσω ή αν καταφέρεις και το ρίξεις στην θάλασσα σε 2-5 λεπτά η αρματωσιά σου θα είναι στην ακτή. Ένα καλάμι 100-200 που του βάζεις 145γμ. για να φορτίσει , σε κόντρα αέρα θα πάει μέσα θα σου κρατήσει το δόλωμα μέσα αλλά σε κατάσταση άπνοιας η ελαφρού κυματισμού ίσως σου δώσει λίγα παραπάνω μέτρα στην βολή (λίγα μονό) αλλά λόγο της σκληρότητας του δεν θα σου είναι εύκολο να ανιχνεύσεις τις ανεπαίσθητες τσιμπιές (π.χ ένα λαβράκι που πιπίλα το δόλωμα η μια τσιπούρα πού το έβαλε στο στόμα της και κάθισε).
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by no-nick »

xρυσοστομε με την ιδια λογικη τοτε και τα 2 γρ πανε οσα και τα 80 και 145.
δεν ειναι θεμα που με απασχολη η αποσταση αλλα γιατι να εχω καλαμι 100-200 και να ψαρευω σε απνια στα 50 μετρα?
το θεμα δεν νομιζω οτι ειναι το καλαμι και η κατασκευη , σχεδιασμος του αλλα τι ειναι το σερφακαστινκ , τι χαραχτιριστικα εχει το συγκεκριμενο ψαρεμα
γιαυτο αναφερθηκα και στα καλαμια του εμποριου στην Κυπριακη αγορα τα οπια οι κατασκευαστες τα πλασαρουν για σερκαστινκ καλαμια με συγκεκριμενα χαραχτιριστικα
η διαφορα αποστασης βολης σε κοντρα αερα με βολη σε απνια ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by inglese.fishing »

chrisostomos wrote:Ένα καλάμι 100-200 που του βάζεις 145γμ. για να φορτίσει ,
Χρυσόστομε ένα καλάμη που είναι πχ 100-300 με την κατάλληλη τεχνική μπορεί και να φορτίζει και με 80 γρ.
Τα πολλά γραμμάρια τα θέλεις για να αντιμετωπίσεις τον κόντρα αέρα και την θάλασσα.

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο, τα 120 μέτρα με 3 μποφόρ μπορεί να γίνουν 40 με 6 μποφορ

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by Κώστας »

inglese.fishing wrote:
Χρυσόστομε ένα καλάμη που είναι πχ 100-300 με την κατάλληλη τεχνική μπορεί και να φορτίζει και με 80 γρ.
εν πελλαρες που λαλεις, πως θα λιγισει ρε και να σου δωκει μετρα; ατε πε μας :o
γιατι ριχνω παρανω τα 125γρ αμαν το καλαμη εν 100-150(160);

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by chrisostomos »

Φίλε μου δυστυχώς δεν έχουμε όλοι το αθκιασι ή την πολυτέλεια να επιλέγουμε καιρικές συνθήκες όταν παμε για ψάρεμα. Οπότε συνήθως εγώ που παω τα απογεύματα σαββάτου μέχρι το πρωινό της κυριακής επιλέγω τον εξοπλισμό που θα χρησιμοποιήσω με βάση τις συνθήκες που επικρατούν την αντίστοιχη βραδυά....
Δύστυχος φίλοι μου το να ρίχνεις 80γμ. Μολύβι με ένα καλάμι 100-300 όπως είπε και ο φίλος πιάνεις κάποια μέτρα....τα ίδια ακριβώς που θα πιάσεις αν αντί να πληρώσεις ένα κάρο ευρώ για αυτό το καλάμι πάρεις μια σωλήνα 25άρα του ηλεκτρολόγου και βάλεις δαχτυλίδια με τελα :-) είπαμε το καλάμι είναι από μόνο του ένα εργαλείο ένας μηχανισμός και για να δουλέψει και να αποδώσει σωστά θέλει σωστό στήσιμο και χειρισμό... Σκέψου μια φόρμουλα 1 αν μπορεί να αποδόσει το ίδιο αν της βάλεις κοινή βενζίνη από ένα πρατήριο της πετρολινα :-) θα τρέξει σίγουρα αλλά δεν θα πιάσει την απόδοση που της δίνουν τα βελτιωμένα καύσιμα που χρησιμοποιούνται στην φόρμουλα 1.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by inglese.fishing »

Χρυσόστομε δεν κατάλαβα τη θέλεις να πεις, λες ότι δεν γίνεται να φορτίσει ένα καλάμη με ποιο λίγα από το αρχικό cw και να ρίξει τα ίδια μέτρα με βαριδι στο μέσο cw του καλαμιου;

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by no-nick »

Κώστας wrote:
inglese.fishing wrote:
Χρυσόστομε ένα καλάμη που είναι πχ 100-300 με την κατάλληλη τεχνική μπορεί και να φορτίζει και με 80 γρ.
εν πελλαρες που λαλεις, πως θα λιγισει ρε και να σου δωκει μετρα; ατε πε μας :o
γιατι ριχνω παρανω τα 125γρ αμαν το καλαμη εν 100-150(160);
μονο που δεν ειναι καθολου πελλαρες.
ενας που κατεχει το θεμα θα καταφερη να φορτιση ενα καλαμι 100-300 με βαριδι 80γρ ., μπορει να μην το διπλωση αλλα θα το φορτιση στον κορμο και οχι στην μυτη.
παλια θημαμαι που ελεγαν για 18γρ βαριδι και βολες ανω των 100 μετρων.
γιαυτο αναφερα για τον μεσο ψαρα + μεγαλο μολυβι=μεγαλη αποσταση

User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by marios pafitis »

Kopelia ti lete na kanoume kanena psarema me sinthikikes 5-6bf aera notio perioxes larnakas ???

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by chrisostomos »

no-nick wrote:
Κώστας wrote:
inglese.fishing wrote:
Χρυσόστομε ένα καλάμη που είναι πχ 100-300 με την κατάλληλη τεχνική μπορεί και να φορτίζει και με 80 γρ.
εν πελλαρες που λαλεις, πως θα λιγισει ρε και να σου δωκει μετρα; ατε πε μας :o
γιατι ριχνω παρανω τα 125γρ αμαν το καλαμη εν 100-150(160);
μονο που δεν ειναι καθολου πελλαρες.
ενας που κατεχει το θεμα θα καταφερη να φορτιση ενα καλαμι 100-300 με βαριδι 80γρ ., μπορει να μην το διπλωση αλλα θα το φορτιση στον κορμο και οχι στην μυτη.
παλια θημαμαι που ελεγαν για 18γρ βαριδι και βολες ανω των 100 μετρων.
γιαυτο αναφερα για τον μεσο ψαρα + μεγαλο μολυβι=μεγαλη αποσταση
Φυσικά φιλέ μου αν πάρεις ένα καλάμι Match Fishing (εγγλέζικο) 5μ. cw 10-30 και βάλεις 18γμ. μολύβι με ένα μηχανισμό 4000-5000 spinning με 25mm μανά μισινα θα πάρεις (πολλά μέτρα)… Αλλά όταν θα σου τσιμπήσει ένα ψαρί 400-600γμ μέχρι να το φέρεις στην ακτή από τα 100 ας πούμε μέτρα από τα «κεφαλιά» που θα σου κάνει σίγουρα θα σου σπάσουν τα παράμαλλα ή και η μανά ίσως και η μύτη του καλαμιού γιατί ένα καλάμι για εγγλέζικο είναι φτιαγμένο για άλλη δουλεία από ότι ένα του casting.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

Συγνώμη αλλά εχετε ξεφύγη από το θέμα !!
από chrisostomos
Αυτό που οι μεσογειακοί λαοί αποκαλούμε surf casting είναι ψάρεμα από την ακτή με συνθήκες 1-2-3-4-5-6 μποφόρ. :o
Αυτό το διάβασες ή είναι προσωπική σου γνώμη φίλε μου ? Αν το διάβασες πέσμου που ? για να το δω σε παρακαλώ !! :roll:

από chrisostomos
Όλοι μας λίγο πολύ θέλουμε να δοκιμάσουμε αρκετές τεχνικές ψαρέματος μέχρι να βρούμε ποια μας (κάθετε). Έτσι λίγο πολύ όλοι καταλήγουμε να έχουμε πολλά καλάμια και μηχανισμούς και στο τέλος όταν καταλήξουμε απλός στοχέψουμε στις ή στην τεχνική που μας ενδιαφέρει περισσότερο.

από spais
Συμφωνώ απόλυτα μια και το 90% στην χώρα μας αυτό κάνει :clap: δεν σημαίνη όμως ότι εκεί που θα καταλήξουμε το ονομάζουμε και Surf Casting !! :o
Φίλε μου 1-2 μποφόρ 3-4 μποφόρ και 5-6 μποφόρ :naughty: δεν είναι το ίδιο !! Ολες οι τεχνικές που αναφέρεσαι από την ακτή είναι.....CASTING.......και οχι :naughty: surf casting !!
Υπάρχουν διάφορες ονομασίες όπως Jigging Casting , Rock Fishing, spinning Casting , Surf Casting Κ.Τ.Π.

από no-nick
το θεμα δεν νομιζω οτι ειναι το καλαμι και η κατασκευη , σχεδιασμος του αλλα τι ειναι το σερφακαστινκ , τι χαραχτιριστικα εχει το συγκεκριμενο ψαρεμα :clap: :clap:

από spais
Πάλι θα συμφωνήσω με τον φίλο μου το Νικ
ΑΥΤΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"" Ο όρος “surfcasting” μεταφορικά σημαίνει ψαρεύω στα κύματα, επίσης σημαίνει ρίχνω την αρματωσιά μου σε αφρισμένα κύματα, μερικές φορές μάλιστα με ακραίες καιρικές συνθήκες! Η συγκεκριμένη τεχνική μας χαρίζει τεράστια ικανοποίηση αφενός, από την άποψη των πολλών και πολλές φορές, μεγάλων αλιευμάτων, αφετέρου, η μάχες που θα χρειαστεί να δώσουμε με τον αντίπαλό μας (ψάρι) φέρνοντας εμάς και τα εργαλεία... "" αυτά είναι λόγια ειδικών ..?????

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

marios pafitis wrote:Kopelia ti lete na kanoume kanena psarema me sinthikikes 5-6bf aera notio perioxes larnakas ???
:lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
spais
Posts: 340
Joined: Fri Sep 06, 2013 10:02 am

Re: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SURF CASTING

Post by spais »

Και μία διευκρίνηση για να ξέρουμε τι μιλάμε παιδιά :character-kermit:

surf (sport) άθλημα = κάνω σέρφινγκ .............surfing (sport: riding waves) άθλημα = κυματοδρομία ουσ.θηλ
((.'riding waves' surfing)) Καβαλάω τα κύμματα :lol: :lol:

casting (throwing of fishing line) ψάρεμα = ρίξιμο πετονιάς


Αρα ο όρος surf casting !!!!στο ψάρεμα!!!! σημαίνει ............""ΡΙΧΝΩ ΤΗΝ ΠΕΤΟΝΙΑ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΜΜΑΤΑ "" :clap: :clap:

Γίνεται πιό ξεκάθαρο !!! :o

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”