Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by Κώστας »

rockfishing wrote: Δε την μπομπίνα και στις δυο περιπτώσεις εν πιανει μετρα.
λες να μεν το καταλαβα!


Αρεσε μου που οτι εν fast action εκαμε γληωρη επαναφορα χωρις να παιζει η μυτη
Αλλα το οτι εν λιγιζει το δευτερο κομματι εν ναι και οτι καλητερο ειδικα αν δεν μπορει να πιασεις μετρα
Εχεις το καλαμη; ποθεν εισαι; μπορεις να παμε για μια δοκιμη;

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by no-nick »

μια χαρα εν το καλαμι και μια χαρα εν η βολη που εκαμε ο ανθρωπος. τα 2σπαστα σερφ καλαμια (τα καλα καλαμια)
ετσι ειναι. σκληρο το πρωτο κωματι και μαλακη η μυτη, γιαυτο ονομαζωνται και φαστ ταπερ καλαμια.
οσο πιο πολυ λιγιζη το πρωτο κωματι τοσο πιο πολυ οπλιζης το καλαμι αρα και πιο μεγαλη αποσταση. γιαυτο λεμε θελουμαι τεχνικη για μακρινες βολες. οσο πιο πολυ καταφερουμαι να λιγησουμαι την βαση του καλαμιου τοσο πιο μακρια θα παει το βαριδι.
αν παρης ενα 2σπαστο κυπρινοκαλαμο το οπιο ειναι παραβολικο και ενα 2σπαστο σερφ φαστ με το ιδιο η παρομιο ακτιον ,ο μεσος ψαρας θα ριξη πιο μακρια με το κυπρινοκαλαμο
γιατι θα καταφερη να λιγιση την βαση του καλαμιου.

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by rockfishing »

no-nick wrote:μια χαρα εν το καλαμι
Για να ξεκαθαρισουμε κατι εν ειπα ότι εν είναι καλο το καλαμη ΑΛΛΑ διευκρινιζω δεν είναι καλαμη που θα πιασεις τα πολλα μετρα.
no-nick wrote:και μια χαρα εν η βολη που εκαμε ο ανθρωπος.
Επιτρεπεις μου να εχω άλλη αποψη;

no-nick wrote: τα 2σπαστα σερφ καλαμια (τα καλα καλαμια)
ετσι ειναι. σκληρο το πρωτο κωματι και μαλακη η μυτη, γιαυτο ονομαζωνται και φαστ ταπερ καλαμια.
οσο πιο πολυ λιγιζη το πρωτο κωματι τοσο πιο πολυ οπλιζης το καλαμι αρα και πιο μεγαλη αποσταση. γιαυτο λεμε θελουμαι τεχνικη για μακρινες βολες.
Μα δεν είναι μαλακη η μυτη (αν εννοας ευλιγιστο το πρωτο μερος διευκρινιστο)
Το δευτερο μερος εν σκουποξιλο ΔΕΝ ΛΙΓΙΖΕΙ


Το ιδιο καλαμη το εχουν 2 φιλοι μου (αλλα με κινουμενη βαση) το εχω γ….. στις βολες, με 125 γρ το maximum που επιασα ηταν 135 μετρα μετρημένα στο χωραφι. τα 150 γρ ηταν ακομα πιο λιγα τα μετρα
Εχω αλλα καλαμια με τα ιδια χαρακτηριστικα για surf που ριχνω 160 μετρα και άλλο καλαμη που φτανω τα 190 μετρημένα στο χωραφι


Φιλε γιατι εν ερχεσαι σε καμια 25 μερες να το δοκιμασεις;

evros
Posts: 76
Joined: Mon Feb 26, 2007 10:29 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by evros »

μια και ανοιξαμε ετσι θεμα εν να οργανωσω αγωνα μαλλον τον μαρτη για ριψης , το καλαμι εν παραπανω για ψαρεμα εν νομιζω να φερει βολει πανω απο 180 μετρα αν θελεις καλαμι για βολες πιασε zziplex η century και το καθε καλαμι εξηγα σου ο κατασκευαστης τη κανει

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by no-nick »

πρωτα πρωτα ολοι αποψεις λεμε, δεν υπαρχει τιποτα απολυτο,
το συγκεκριμενο καλαμι δεν το ξερω , απλα με το πιο πανω βιτεο ειδα οτι εχει σκληρη βαση και σχετικα μαλακη μυτη( αυτο δεν ειναι στο βιτεο ιδιετερα διαφωτιστικο), αλλα σε ενα παλιο "τεστ" του συγκεκριμενου καλαμιου ελεγε οτι θελη τροπο.
ο καθε ενας οπως ξερη ριχνη ., σιγουρα δικαιουσε να εχεις την δικη σου αποψη.


γιαυτο υπαρχουν τοσα πολλα καλαμια, ο καθε ενας θελη το καλαμι του
παλια ενας φιλος ελεγε πρωτα δοκιμαζης και μετα αγοραζης.
δες εδω για να δεις ποσο διαφορετικα ριχνη ο ενας απο τον αλλον, μεχρι που εμεις οι ιδιοι η μια βολη μας ειναι διαφορετικη απο την αλλη.


http://www.youtube.com/watch?v=5HZ_ztJFMFw

σκουποξυλα που διπλωνονται αμα εχεις τεχνικη



απο που εισαι?
Attachments
neal.jpg
neal.jpg (209.28 KiB) Viewed 6837 times

evros
Posts: 76
Joined: Mon Feb 26, 2007 10:29 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by evros »

Δωστου πασαμανο εν να καταφερει να ριξη τουτος χαχαχα

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by rockfishing »

evros wrote:Δωστου πασαμανο εν να καταφερει να ριξη τουτος χαχαχα
Φιλε οταν βρεισ χρονο αν εχεις το καλαμη μεχρι 6οζ βαλτο κομματη με τη βαση αναμεταξυ δυο καρεκλων και πιεστο.
Πες μας ποσο λιγιζει

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by no-nick »

σωστο

evros
Posts: 76
Joined: Mon Feb 26, 2007 10:29 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by evros »

Δεν λυγιζει πολλα λιγο

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by rockfishing »

evros wrote:Δεν λυγιζει πολλα λιγο
φιλε λυγιζει 2,3,4 5 ποντουσ ποσο; μπασ και πισω τον νο νικ οτι δεν λιγιζει

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by no-nick »

rockfishing wrote:
evros wrote:Δεν λυγιζει πολλα λιγο
φιλε λυγιζει 2,3,4 5 ποντουσ ποσο; μπασ και πισω τον νο νικ οτι δεν λιγιζει
το καλαμι οπως ειπα δεν το ξερω αρα οτι πω ισως να ειναι λαθος. εσεις που το ειδατε και ριξαται
εχεται πιο σωστη αποψη, ομως ενα καλαμι που δεν λυγιζη στα δικα μας χερια δεν σημαινη οτι δεν θα λυγιζη και στα χερια καπιου αλλου.

Παλια επεσε στα χερια μου ενα καλαμι Ιταλικης εταιρειας που η εθνικη ομαδα σερφκαστινκ της Ιταλιας πηρε διαδοχικα 3-4 χρονια το παγκοσμιο πρωταθλημα σερφκαστινκ. στα χερια τα δικα μου ηταν το πιο αχρηστο καλαμι. με το πιο φθηνο τηλεσκοπικο που ειχα εριχνα πιο μακρια.ηταν ενα καλαμι παρα πολυ σκληρο στην βαση και 30-40 εκατοστα στην μυτη ηταν παρα πολυ μαλακο.
σε φορουμ για ψαρεμα καποιοι ισχυριζονταν οτι επιαναν 150 μετρα με το συγκεκριμενο καλαμι , μετα ακουστηκε οτι εσπαζαν οι μυτες στις δυναμικες βολες, εγω αν επιανα 50 μετρα δεν ξερω.
τελικα πιος εχει δικιο αν ειναι καλο η οχι το συγκεκριμενο καλαμι? πιος ειμαι εγω να ασφησβητησω μια εθνικη Ιταλιας για την επιλογη του καλαμιου που διαγονιζοταν στα διαφορα πρωταθληματα?

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by inglese.fishing »

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράμα ρε κοπελια. Αφού ξεκίνησε τόσο καλά το θέμα με το συγκεκριμένο καλάμη ότι εν ψαρευτικο και δεν σε γονατα γιατί να το καταδικάσουμε να ρίχνει μόνο 135 μέτρα;
Δεν είναι το καλάμη που θα γράψει τα νούμερα, ούτε αν λυγίζει η βάση
Γίνεται ρε παιδια να έχω καλάμη τρισπαστο και να ρίχνω περισσότερα μέτρα;

Εγώ την πρώτη φορά που έπιασα λια μέτρα με δικό μου καλάμη επαλλετου το καλάμη για 4-5 δευτερόλεπτα μετά που κυριολεκτικά εφιεν όλη η πετονιά. Ήθελα να το πετάξω. Επερασαν μου τόσες σκέψεις

Επροσεξατε ποσο γρήγορα επανέρχεται το συγκεκριμένο καλάμη; Τούτο εν το ιδανικότερο προτέρημα σε ένα καλάμη που το θέλεις να ρίχνεις.

Εβκατε έξω πιάστε τα καλάμια σας ρίξετε κόντρα στον άνεμο (να ξέρεται ότι τα μέτρα εν δικά σας) και οταν τα καμετε τα να τρανταξουν και δειτε τις μηχανές σας να φιερωνουν εν να νιώσετε μια ευχαρίστηση που ούτε στο ψάρεμα εν θα νιώσετε έτσι

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by no-nick »

inglese.fishing wrote: Γίνεται ρε παιδια να έχω καλάμη τρισπαστο και να ρίχνω περισσότερα μέτρα;
γινεται γινεται.δεν σημαινη οτι ολα τα 2σπαστα ειναι καλητερα απο ολα τα 3σπαστα.
ο σωστος σχεδιασμος με το σωστο υλικο στα σωστα χερια καμνουν θαυματα.
δεν ειναι τυχαιο που ολοι μας εχουμαι 5-6 καλαμια αλλα το αγαπιμενο μας ειναι μονο ενα.

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by pavlosneofitou »

inglese.fishing wrote: Εβκατε έξω πιάστε τα καλάμια σας ρίξετε κόντρα στον άνεμο (να ξέρεται ότι τα μέτρα εν δικά σας)
:lol:
inglese.fishing wrote: και οταν τα καμετε τα να τρανταξουν και δειτε τις μηχανές σας να φιερωνουν εν να νιώσετε μια ευχαρίστηση που ούτε στο ψάρεμα εν θα νιώσετε έτσι
Εν είναι εύκολο φίλε

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by pavlosneofitou »

Καλησπέρα again
Ο φίλος που λέει ότι το καλάμη του τρέμει και μετά τη βολή εν καλό σημάδι;

Πως θα διαλέξω ένα καλάμη για να μπορώ να ριχνω ποιο πολλα μετρα;

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”