Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by no-nick »

πιστευω οτι κανενας δεν μπορη να σου υποδειξη το δικο σου καλαμι για να ριχνης πιο μακρια.
το καλαμι που παλεται αρκετα μετα την βολη πιστευω ειναι ιδανικο για απειρους χρηστες στο θεμα μακρινη βολη.
παλεται γιατι ειναι παραβολικο και δεν χρειαζεται " ιδιετερη" τεχνικη για να το φορτισης πραγμα που μεταφραζεται σε αποσταση που ενθουσιαζη.για λαντα καιρο ειναι μια χαρα αλλα σε κοντρα δυνατο καιρο δεν κανη .

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by Κώστας »

no-nick wrote:για λαντα καιρο ειναι μια χαρα αλλα σε κοντρα δυνατο καιρο δεν κανη .
τι εννοεις; εν μπορει να πιασει μετρα η εν να παιζει στον τριποδα;

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by no-nick »

Κώστας wrote:
no-nick wrote:για λαντα καιρο ειναι μια χαρα αλλα σε κοντρα δυνατο καιρο δεν κανη .
τι εννοεις; εν μπορει να πιασει μετρα η εν να παιζει στον τριποδα;
σε κοντρα καιρο θα διπλωνεται . θα το παιρνη και θα το φερνη ο αερας και τα κυματα με αποτελεσμα να νομιζουμαι οτι τσιμπα :) .
την ωρα που θα πρεπει να το μαζεψουμαι δεν θα μπορη να ανοιξη την αγκυρα και οταν μετα κοπων και βασανων ανοιξη θα μας βγει η ψυχη
να το μαζεψουμαι με ενα στροππο φυτζια πανω στο βαριδι μας ασχετος ποιοτητας και δυναμης μηχανουας που θα εχουμαι πανω του.

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by rockfishing »

Νομιζω αυτοπαγιδευεσαι με ότι γραφεις φιλε
Το cw είναι εκεινο που θα καθορισει το που καμνει το κάθε καλαμη
Το καλαμη πολύ πιθανω να είναι moderate action και πρεπει να δουμε πως το
λιγισε/δουλεψε και μετα να πουμε τη γνωμη μας. καλαμια τρισπαστα που ξερω οτι
καμνου ετσι εν το αεροκαστ και το ultegra της shimano. φυσικα καμια σχεση με zippys
Αθυμούμε σε ένα σεμινάριο ο Mackello έπιασε ένα καλάμη που λύγιζε
έτσι (Moderate action καλαμη της HIRO) και εν τω ξαπόλα. Γιατί του άρεσε;

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by no-nick »

rockfishing wrote:Νομιζω αυτοπαγιδευεσαι με ότι γραφεις φιλε
;
για πες που αυτοπαγιδευτικα

antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by antis »

no-nick wrote:
Κώστας wrote:
no-nick wrote:για λαντα καιρο ειναι μια χαρα αλλα σε κοντρα δυνατο καιρο δεν κανη .
τι εννοεις; εν μπορει να πιασει μετρα η εν να παιζει στον τριποδα;
σε κοντρα καιρο θα διπλωνεται . θα το παιρνη και θα το φερνη ο αερας και τα κυματα με αποτελεσμα να νομιζουμαι οτι τσιμπα :) .
την ωρα που θα πρεπει να το μαζεψουμαι δεν θα μπορη να ανοιξη την αγκυρα και οταν μετα κοπων και βασανων ανοιξη θα μας βγει η ψυχη
να το μαζεψουμαι με ενα στροππο φυτζια πανω στο βαριδι μας ασχετος ποιοτητας και δυναμης μηχανουας που θα εχουμαι πανω του.

Φίλε πες μας και το όνομα σου να σε προσφωνώ, κάπου σύγχυσες με
Εγώ έχω καλάμια aerocast το παλιο μοντέλο. Είναι μέτρια προς γρήγορα με cw 200
Το ιδιο πραμα συμβαίνει και σε μένα με μια διαφορά πάλλονται 2-3 δευτερόλεπτα μετά από βολή 6 oz
Τι καλάμη έπρεπε να έχω αν μεν ήταν έστω λίγο παραβολικό για να ρίχνω 135 μετρα;
Εγω εν για ψαρεμα που τα θελω και δεν εχω τα προβληματα που λες

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by Κώστας »

Μα δεν είναι μονο το θεμα με τα προβληματα που λεει.
Αν εχεις ένα καλαμη που εν όπως το crever εν να σε βοηθα να φερεις το μεγαλο ψαρι και εν να εχει γερο σηκωμα ως δαμε καλα (νοουμενου ότι εχεις μανες 40 καi παραμαλλα 35 διαφορετικα εν θα το ρισκαρα μαζι του με το ξεχνατε τουτο το θεμα).
Τωρα με ένα άλλο καλαμη που εχει καποια παραβολη νοουμενου ότι είναι hevy δηλαδή χοτροκαμομενο εν να ριξεις μακριτερα και δεν θα παεενει και να ερκεται όπως λεει. Δαμε εν που την πατουν πολλοι εχει πολλων λογιων παραβολικα καλαμια καποια εν εκτινασσουν, καποια εν μπορουν με 170 γρ ασχετος τη γραφουν.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by no-nick »

antis wrote:

Φίλε πες μας και το όνομα σου να σε προσφωνώ, κάπου σύγχυσες με
Εγώ έχω καλάμια aerocast το παλιο μοντέλο. Είναι μέτρια προς γρήγορα με cw 200
Το ιδιο πραμα συμβαίνει και σε μένα με μια διαφορά πάλλονται 2-3 δευτερόλεπτα μετά από βολή 6 oz
Τι καλάμη έπρεπε να έχω αν μεν ήταν έστω λίγο παραβολικό για να ρίχνω 135 μετρα;
Εγω εν για ψαρεμα που τα θελω και δεν εχω τα προβληματα που λες
Νικος , αν σε συγχησα απολογουμαι. ο γραπτος λογος δεν ειναι το στιχειο μου.
το να παλεται ενα καλαμι 4-5 δευτερα η 2-3 δευτερα ειναι παρα πολυ που το δικο μου μιαλο παει σε παρα πολυ παραβολικα καλαμια (παλι ειναι παρα πολλα τα δευτερολεπτα και για αντενα) κυπρινοκαλαμα.
τα οπια δεν προοριζονται για σερφ καταστασεις.. ισως να εκανα λαθος οτι μηλουσα γενικα για καλαμια ενω επρεπε να μηλουμαι για σερφ καλαμια.
κανενας δεν μπορη να σου πει πιο ειναι το ιδανικο καλαμι για σενα.
αποψεις λεμε δεν σημαινη οτι πω ειναι απολυτο, ο καθε ενας εχει την δικη του γνωμη.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by apsavvas »

Εχω και εγω ενα crever 4-6oz. An θυμάσαι no-nick με αυτο έκανα βολες στο τελευταίο αγωνα που εκανε ο αριστος στη λεμεσο το 2010. Οσο πιο βαρετο βαρίδι εβαζα τοσο πιο πολυ φορτίζε. Με fix spool μηχανή με 140g ανεβικα στα 120 μετρα off the ground.
Kai ήμουν αρχάριος ακομη.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by rockfishing »

inglese.fishing wrote: Εγώ την πρώτη φορά που έπιασα λια μέτρα με δικό μου καλάμη επαλλετου το καλάμη για 4-5 δευτερόλεπτα μετά που κυριολεκτικά εφιεν όλη η πετονιά. Ήθελα να το πετάξω. Επερασαν μου τόσες σκέψεις
τι καλαμη ειναι;
Τι action?
ποσα μετρα ειναι;
Εν shimano?

antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by antis »

no-nick wrote:
antis wrote:

Φίλε πες μας και το όνομα σου να σε προσφωνώ, κάπου σύγχυσες με
Εγώ έχω καλάμια aerocast το παλιο μοντέλο. Είναι μέτρια προς γρήγορα με cw 200
Το ιδιο πραμα συμβαίνει και σε μένα με μια διαφορά πάλλονται 2-3 δευτερόλεπτα μετά από βολή 6 oz
Τι καλάμη έπρεπε να έχω αν μεν ήταν έστω λίγο παραβολικό για να ρίχνω 135 μετρα;
Εγω εν για ψαρεμα που τα θελω και δεν εχω τα προβληματα που λες
Νικος , αν σε συγχησα απολογουμαι. ο γραπτος λογος δεν ειναι το στιχειο μου.
το να παλεται ενα καλαμι 4-5 δευτερα η 2-3 δευτερα ειναι παρα πολυ που το δικο μου μιαλο παει σε παρα πολυ παραβολικα καλαμια (παλι ειναι παρα πολλα τα δευτερολεπτα και για αντενα) κυπρινοκαλαμα.
τα οπια δεν προοριζονται για σερφ καταστασεις.. ισως να εκανα λαθος οτι μηλουσα γενικα για καλαμια ενω επρεπε να μηλουμαι για σερφ καλαμια.
κανενας δεν μπορη να σου πει πιο ειναι το ιδανικο καλαμι για σενα.
αποψεις λεμε δεν σημαινη οτι πω ειναι απολυτο, ο καθε ενας εχει την δικη του γνωμη.
εγινε :lol:
ουλλοι θελουμε να μαθαινουμε

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by no-nick »

apsavvas wrote:Εχω και εγω ενα crever 4-6oz. An θυμάσαι no-nick με αυτο έκανα βολες στο τελευταίο αγωνα που εκανε ο αριστος στη λεμεσο το 2010. Οσο πιο βαρετο βαρίδι εβαζα τοσο πιο πολυ φορτίζε. Με fix spool μηχανή με 140g ανεβικα στα 120 μετρα off the ground.
Kai ήμουν αρχάριος ακομη.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Σαββα δεν θημαμαι τι καλαμι κρατουσες.
οσο πιο απειροι ειμασται τοσο πιο πολλα γραμαρια θελουμαι για να ριξουμαι πιο μακρια ενω οσο πιο πολυ βελτιωνομαστε στην τεχνικη οι διαφορες μικραινουν.
οπως ειπα πιο παλια τα 120-140 μετρα δεν ειναι δυσκολο με 2-3 ασπουμαι μυστικα αλλα τα 5-10 μετρα παραπανω θελουν παρα πολυ δουλεια. ρυπτες ανα τον κοσμο ψαχνουν τα παντα για να κερδισουν 20-30 εκατοστα απο το προσωπικο τους ρεκορ.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by no-nick »

.

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by inglese.fishing »

Φίλε δεν είναι ποιο λογικό (νοουμένου ότι ρίχνεις σωστά) να ρίχνεις μακρύτερα με ένα καλάμη που το βαρίδι είναι κοντά στο βέλτιστο σημείο φόρτισης παρά με μικρότερο βαρίδι;

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Διαγωνισμός surf casting 12/10/2013

Post by rockfishing »

no-nick wrote:
rockfishing wrote:Νομιζω αυτοπαγιδευεσαι με ότι γραφεις φιλε
;
για πες που αυτοπαγιδευτικα
Δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου ούτε θέλω να έχω, όπως έγραψες καμία φορά ο γραπτός λόγος παρεξηγιέται

Πρωτο περιμενε να μας πει τη καλαμη είναι (αμφιβάλλω αν ο iglese αγορασε ένα καλαμη παραβολικο και όπως ειπε επερασε τα 135 μετρα. Ποσα θα επιανε ένα τρισπαστο παραβολικο;)

Και δευτερο
Λες πιστευω οτι κανενας δεν μπορη να σου υποδειξη το δικο σου καλαμι για να ριχνης πιο μακρια.
το καλαμι που παλεται αρκετα μετα την βολη πιστευω ειναι ιδανικο για απειρους χρηστες στο θεμα μακρινη βολη.
παλεται γιατι ειναι παραβολικο και δεν χρειαζεται " ιδιετερη" τεχνικη για να το φορτισης πραγμα που μεταφραζεται σε αποσταση που ενθουσιαζη.για λαντα καιρο ειναι μια χαρα αλλα σε κοντρα δυνατο καιρο δεν κανη .


Άρα λες του Παύλου αγόρασε παραβολικό αφού είσαι αρχάριος….
Γιατί να με πιάσει ένα όπως το crever (fast) 3.90 αλλα να είναι μεχρι 125 γραμμάρια και να του τα βάλλει όλα; (εγω με κατι lamiglas στη ελλαδα επιανα 150 μετρα overhead χωρις να ξερω τίποτε με τεχνικές τίποτε

Όπως και να εχει συγνωμη αν κατι που ειπα σε ενοχλησε

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”