Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by chrisostomos »

Γιατί το βασανιζουμε. Ας μας πει κάποιος που γνωρίζει πως λειτουργει κάτι αντίστοιχο που έχει πετύχει σε κάποια άλλη χώρα και ας το αντιγραψουμε σε πρώτη φάση και μετά αν υπάρχουν ιδιαιτερότητες ας το προσαρμόσουμε για την Κύπρο μας.. Αλλά κουτουρου δουλειές ας μην μπούμε καν σε διαδικασία να συζητάμε..
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by pavlosneofitou »

chrisostomos wrote:Γιατί το βασανιζουμε. Ας μας πει κάποιος που γνωρίζει πως λειτουργει κάτι αντίστοιχο που έχει πετύχει σε κάποια άλλη χώρα και ας το αντιγραψουμε σε πρώτη φάση και μετά αν υπάρχουν ιδιαιτερότητες ας το προσαρμόσουμε για την Κύπρο μας.. Αλλά κουτουρου δουλειές ας μην μπούμε καν σε διαδικασία να συζητάμε..
τι σε απασχολει φιλε;
πρεπει να γινει μια αρχη εννε;

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by steliosgewrgiou »

pavlosneofitou wrote:Φίλοι δέχομαι να πληρώνω 50 ευρώ άδεια το χρόνο αλλά να έχει αστυνόμευση, πρόστιμα, ζώνες ψαρέματος με καλάμη μόνο (όχι ψαροτουφεκαδες και δίχτυα)
Μόνιμη απαγόρευση διχτύων από 250 μέτρα από την ακτή.

Παντως θεωρω οτι εν πολλα καλες ιδεα!οxι για τες ζωνες ψαρεματος αλλα για τα 250 μετρα!εν πολλα δυνατο!

Renos
Posts: 12
Joined: Wed May 23, 2012 5:39 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by Renos »

Εάν είναι να κάμουν άδειες για 5 ευρώ το χρόνο, εν αξίζει το κόπο καν.Σκοπός είναι να αποθήσεις ή τουλάχιστον να συμμορφώσεις τους τύπους που κάμμουν τις σφαγές του γόνου. Άμα είναι να πληρώνει 5 ευρώ το χρόνο εν τον κόφτει να τα διά. Βάλλεις του την 50-60 ευρώ και σκέφτετε το διπλά και τριπλά αν αξίζει τον κόπο να τα δόκει για 10 ψαρούθκια των 5 εκατοστών που πιάνει. Επίσης τζίνο για τις άδειες μέσω μαγαζιών που αναφέρτηκε, δηλαδή όποτε σπάζουν υχθιοτροφία να πιέννουν οι κρεατοσυλλέκτες που τους μαγαζάτορες ,να φκάλλουν μιαν άδεια (που αν είναι και 5-10 ευρώ ζήτω που καήκαμε) και να τους έχει ο ερασιτέχνης που βουρά ολόχρονα την θάλασσα 1 μήνα πας την κκελέ του.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by admin »

η κάθε ευρωπαϊκη χώρα έχει το σικαίωμα να ορίζει μόνοι της τους όρους αλιείας έτσι ώστε να προστατεύεται το ψάρι. Στην Αμερική πάλι υπάρχει σοβαρός έλεφχος ΄ως προς τα είδη που αλιεύονται και υπάρχει και κότα ανάλογα με την κάθε πολιτία. Τώρα το θέμα του ποσού δέν νομίζω ΄'οτι εκείνος που κάνει σφαγές στα ψάρια θα σταματήσει να το κάνει εάν είναι πιο ακριβή η άδεια αλλά εάν υπάρχει αστυνόμευση και νόμοι.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by admin »

η κάθε ευρωπαϊκη χώρα έχει το σικαίωμα να ορίζει μόνοι της τους όρους αλιείας έτσι ώστε να προστατεύεται το ψάρι. Στην Αμερική πάλι υπάρχει σοβαρός έλεφχος ΄ως προς τα είδη που αλιεύονται και υπάρχει και κότα ανάλογα με την κάθε πολιτία. Τώρα το θέμα του ποσού δέν νομίζω ΄'οτι εκείνος που κάνει σφαγές στα ψάρια θα σταματήσει να το κάνει εάν είναι πιο ακριβή η άδεια αλλά εάν υπάρχει αστυνόμευση και νόμοι.

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by MARIOSE »

Παιδιά η σκέψη είναι πολλά καλή με πολλά πλεονεκτήματα και ας την διαμορφώσουν κατάλληλα αυτοί που κατέχουν περισσότερο και είναι η δουλειά τους. Από εμάς θα ακούσεις πολλές ιδέες και εισηγήσεις κάποιες καλές κάποιες όχι.
Το πιο σημαντικό όμως που θα πάρεις από εμάς είναι ότι έχουμε χάσει παντελώς την εμπιστοσύνη προς το σύστημα και τους "υπεύθυνους" (ανεύθυνους)...Εγώ προσωπικά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη ότι θα στηθεί ένα σωστό πλαίσιο και θα τηρηθούν οι κανονισμοί...Μάλλον κάποιοι θα κάνουν τα δικά τους πάλε...
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

Νικολας Λεμεσος
Posts: 24
Joined: Wed Oct 10, 2012 8:26 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by Νικολας Λεμεσος »

Αν ηθελαν οι οπιοιδηποτε αρμοδιοι να εκαμναν σωστη επιτηρηση του παρακτιου ψαρεματος θα γινοταν μεχρι τωρα. Δεν πιστευω οτι η εκδοση της οποιας αδειας θα βοηθησει σε αυτο. Οπως ειπωθηκε και πιο πανω, τα λεφτα πανε στο ταμειο του κρατους και απο εκει στα χρεη του κρατους!!! :whistle:
Ο μονος λογος που πιστευω εχει βαση για εκδοση αδειας παρακτιου ψαρεματος ειναι για να γινει μια καταγραφη του αριθμου των ατομων που ασχολουνται με αυτο το ψαρεμα.

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΟΜΟΣ!
Να μεν φκαλουμε μονοι μας τα ματια μας. Αν με αυτην την αδεια μπουν περιορισμοι π.χ. 2κιλα ψαρι ανα εξορμηση η 2 καλαμια μονο να χρησιμοποιουνται, τοτε πραγματικα να μου λειπει! Ενας απο τους λογους που μου αρεσει το παρακτιο ψαρεμα σε σχεση με το ψαρεμα σε φρακτη, ειναι αυτη η ελευθερια που προσφερει ως προς την ποσοτητα των ψαριων και την χρηση οσων καλαμιων γουσταρω. Ετσι μπορω να ψαρευω με διαφορους τροπους ταυτοχρονα και να απολαμβανω το χομπυ μου.

Οποτε, ναι στην αδεια για σκοπους καταγραφης του αριθμου των ψαραδων και στην διεκδικηση διαφορων αιτηματων, αφου ανετα ειμαστε η μεγαλυτερη ομαδα και ναι στην σωστη διαπαιδαγωγηση νεαρων ψαραδων για να αποφευγετε η αιχμαλωτηση και θανατωση μικροτερων μεγεθων ψαριων απο τα επιτρεπομενα.
Οχι σε περιοριστικα μετρα!! :text-thankyoublue:

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by chrisostomos »

pavlosneofitou wrote:
chrisostomos wrote:Γιατί το βασανιζουμε. Ας μας πει κάποιος που γνωρίζει πως λειτουργει κάτι αντίστοιχο που έχει πετύχει σε κάποια άλλη χώρα και ας το αντιγραψουμε σε πρώτη φάση και μετά αν υπάρχουν ιδιαιτερότητες ας το προσαρμόσουμε για την Κύπρο μας.. Αλλά κουτουρου δουλειές ας μην μπούμε καν σε διαδικασία να συζητάμε..
τι σε απασχολει φιλε;
πρεπει να γινει μια αρχη εννε;
Με απασχολει οτι απο καπου πρεπει να ξεκηνισουμε...και οχι να κανουμε του κουτουρου... Ας αντιγραψουμε στην αρχη αυτους που πετυχαν την ολη διαδικασια και αν βρουμε "κενα ή παραλιψεις" το διορθονουμε.... Αλλα στοιχημα ολα μου τα καλαμια οτι η ολη ιδεα θα καταλιξει φοροεισπραχτικη για τα αδεια ταμεια... Ας ξεκινησουν πρωτα απο τους φραχτες που πληρωνει ο κοσμος και αν ολα δουλεψουν σωστα ας μιλισουμε και για την θαλασσα.. :-)
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by admin »

για ακόμη μια φορά χθές ανακάλυψα πόσο ΆΜΕΣΗ ανάγκη είναι η επιβή άδειας αλιείας απο την ακτή. Σε ένα τραπέζι ένα γνωστός με ρωτούσε αν έχει ψάρια κ.τ.λ. Μου ανάφερε ότι πήγαν με τον γιό του ψάρεμα και έπιασαν καμιά 25 αριά γύλους!!! όπως αντιλαμβάνεστε όταν κάποιος αποφασίσει να πάει ψάρεμα κατά 80% θέλει να πιάσει κατι χωρις να τον ενδιαφέρει τι θα είναι αυτό το κάτι. όταν τους ρώτησα τί έκαναν τα ψάρια μου ανάφεραν ότι τα έφεραν σπίτι και τα πέταξαν . Την Κυριακή το πρωί στο lady;s mile τέσσερης ψαράδες με μία τεχνική που πρώτη φορ΄αβλέπω με κάλάμι σπιννινγκ έπιαναν κεφαλόπουλα των 10 πόντων και μέχρι την στιγμή που παρακολουθούσα έπιασαν καμια΄20αρια΄. Αυτοί οι άνθρωποι προκαλούν καταστροφή εξ αγνοίας τους γιατί κανε΄ςι δέν τους λέει τι δικαιούνται και τί όχι στην θάλασσα. Θεωρώ ότι πρέπει να γίνει κα΄τι άμμεσα αν θέλουμε να προστατέψουεμ τα έλάχιστα ππου έχουν μείνει

ΧΑΡΗΣ Μ
Posts: 196
Joined: Tue Jul 05, 2011 1:38 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by ΧΑΡΗΣ Μ »

Προσπαθουμε με καθε τροπο να επιρριπτουμε την ευθυνη στους ερασιτεχνες καλαμαες,για τα ελαχιστα ψαρια που εχουν μεινει
και δε γινεται καμια αναφορα για τους υπευθυνους της καταστροφης.Δεν λεω,εχει και η ερασιτεχνικη αλιεια ευθυνη,αλλα μπροστα στον ελεφαντα τι ειναι το κουνελι;Ας ξεκινησουν να περιοριζουν και να ελεγχουν τον ελεφαντα πρωτα και αυτο το θεμα θα το δουμε μετα.Δεν ειναι στο" αμεση αναγκη να ληφθουν μετρα για το καλαμι" - νομοθεσιες για το ψαρεμα εχει παρα πολλες, ας αρχισουν να τις εφαρμοζουν.
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ=ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by Yiannis »

Ακρυβώς αυτο που ειναι ακρως επείγον είναι η άμεση εφαρμογή της ισχυουσας νομοθεσιας, αναβαθμιζοντας την κατα την πορεια.Η έκδοση αδειας για ψαρεμα με καλαμι είναι ενα καλό μετρο αναβάθμισης.
Αυτό που πρέπει να επιδιωχθεί ειναι να θεωρηθει η προστασία του θαλασσιου πλουτου υψίστης προταιρεότητας(υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορούν να παρτατεθούν) ώστε να αρχίσει άμεση και σοβαρή αστυνόμευση με συνέχεια σε βάθος χρόνου.
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by pavlosneofitou »

Αφού γινουντε τόσες παρανομίες αν ήθελαν εγεμοναν τα ταμεία που πρόστιμα. Νομίζω η αδιαφορία των αρμοδίων για τόσα χρόνια εν θα αλλάξει σε μια μέρα.

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by angiec »

Εμένα το ερώτημα μου είναι ...........όταν κάποιος τώρα που δεν έχει άδεια και παρανομεί πιάννοντας τα μικρά .....αύριο που θα πληρώσει 20-50 ευρώ θα τον κοφτει???πάλι εν να τα πιάννει.......να μην πω ότι εν να τα πιάνει .....(νόμιμα )....εφόσον έχει και την .....άδεια .....
και πες εβγάλαν την άδεια .....ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΟΣΕΣ...ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ !!!!!!
Αρα εκει που είμαστε .........Γιατι το Τ.Α δεν φροντίζει να γινη μια Γεννική ενημέρωση για το επιτρεπόμενο όριο ...μεσο τηλεορασης .εφημεριδων .περιοδικών .
Είμαστε και οι καλαμάες ....κάμποσο .....αλλά σίγουρα εκεινοι που κάνουν την μεγάλη καταστροφή εν άλλοι ........Πρώτα καθαρίζεις την κεφαλή που βρωμεί ..........

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Άδεια για ψάρεμα με καλάμι απο την ακτή

Post by inglese.fishing »

angiec wrote:Εμένα το ερώτημα μου είναι ...........όταν κάποιος τώρα που δεν έχει άδεια και παρανομεί πιάννοντας τα μικρά .....αύριο που θα πληρώσει 20-50 ευρώ θα τον κοφτει???πάλι εν να τα πιάννει.......να μην πω ότι εν να τα πιάνει .....(νόμιμα )....εφόσον έχει και την .....άδεια .....
και πες εβγάλαν την άδεια .....ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΟΣΕΣ...ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ !!!!!!
Αρα εκει που είμαστε .........Γιατι το Τ.Α δεν φροντίζει να γινη μια Γεννική ενημέρωση για το επιτρεπόμενο όριο ...μεσο τηλεορασης .εφημεριδων .περιοδικών .
Είμαστε και οι καλαμάες ....κάμποσο .....αλλά σίγουρα εκεινοι που κάνουν την μεγάλη καταστροφή εν άλλοι ........Πρώτα καθαρίζεις την κεφαλή που βρωμεί ..........
Πολλά σωστή, νομίζω όλοι μας θα ήθελαν να δουν δράση κατά της παρανομίας από όπου και αν έρχεται

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”