Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by inglese.fishing »

Νομίζω ξεφεύγεις λιγο ρε Κοκο, εγω αναφέρομαι στα λεγόμενα του Γιάννη δεν αποκαλώ κανένα κυπρεο γαρο και επρεπε να μπει η λεξη σε εισαγωγικά. Και δυστυχώς ακόμα μια φορά ο γραπτος διαλογος οδηγεί σε κόντρες αχρείαστες και λαθος μου ακομα μια φορα που εν καμνω όπως καμνουν οι αλλοι «σοφοί» μες τούτο το φορουμ.
Οσο αφορα τον Μικελλιδη δυστυχώς αναφέρεσαι σε ένα άνθρωπο που δεν μου είναι καθόλου συμπαθής.
Πολλες φορες τον ακουσα να λεει μες την τηλεόραση σε πλασματα που δεν ειδε ποτε του «ε χρειάζεσαι τζαι εσυ κανένα χαππουί»
Καλητερα να του ελεγε "κατσε λιγο να δεις τα κυμματα"

Όπως και να έχει αφού λες πως είναι φίλος σου έπρεπε να τον βοηθήσεις λίγο
1ο να συντάξει καλύτερα το τι ήθελε να πει.
2ο Να επιστρεφει πισω στη θαλασσα ότι δε χρειαζεται να βαλει στο ψυγείο
Εν το νομίζεις;

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by Yiannis »

Θα επανέλθω ακομα μια φορά γιατί μερικοί δεν αντιλαμβάνεστε τι θέλω να πω και αρχίσατε να καταπιάνεστε με τις λέξεις που χρησιμοποιησα για να σας τραβήξω την προσοχή και να το διαβάσετε. εν μέρη το κατάφερα όμως καταπιαστήκατε με τον τίτλο και ΟΧΙ με την ουσία.
Οσο για τον σεβασμό φίλε μου στους Κυπραιους, ακριβώς όσοι καταπατούν τους γραπτούς και άγραφους νόμους της κοινωνίας που ζουν, είναι ακριβώς αυτοί που ΔΕΝ σεβονται κανέναν.Και κάτι άλλο, η αυτοκριτική ειναι αυτή που μας βοηθά να γίνουμε καλύτεροι.
Για τόν φίλο μυλοκοπά για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους, προσωπικά πιστέυω έχει κάποιο δίκαιο.
Οσο για το αν λιγόστεψαν οι παράνομοι στο ψάρεμα, πάνε χρόνια να δώ τόσους παράνομους όσους είδα φέτος ειδικά νυκτερινούς ψαροντουφεκάδες.
Καλή σας μέρα.
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by Yiannis »

Φίλε Γιάννη χωρίς να θέλω να σε θίξω μπορώ να σου πω μερικές χώρες της "ΥΠΌΔΕΙΓΜΑ" E.E που "πεθαίνει" άνθρωπος δίπλα σου και απλά συνεχίζουν την δουλειά τους.
Απλά να δείχνουμε λίγο περισσότερο σεβασμό στην λέξη κυπραίος και τι επέρασε τούτος ο λαός και ποίες συγκυρίες τον έκαμαν να πράττει όπως πράττει...


Μαριε έχεις δίκαιο όμως αυτό δεν δικαιολογεί καθόλου την δική μας συμπεριφορά.
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by admin »

όπως πολύ καλά είπε ο Γιάννης ο τίτλος καμια φορά τραβάει την προσοχή, χθές άστοχα ο Πολίτης έβαλε προτωσέλιδο απαγορεύεται το ψαροντούφεκο ενώ στην ουσία το άρθρο αφορούσε την πρόθεση του Τμήματος Αλιείας να αποτρέψει το νυχτερινό ψαροντούφεκο. Ο άστοχος τίτλος έκανε πάνω απο 10 άτομα να με πάρουν τηλέφωνο φοβούμενοι μήπως τους κόψουν το ψαροντούφεκο!!! Κάθε Κυριακή γράφω στον Πολίτη, έθιξα θέματα για περιβάλλον, για μόλυνση, για καταστροφή του γόνου, για κρεατοσυλλογή, για τράτες, για γρι γρι, για νομοθεσίες και δέν πήρα ποτέ ούτε ένα τηλέφωνο εκτός απο το Τμήμα ΑΛιείας όπου με έπερναν στην αρχή για να μου τα χώσουν και μετά όταν κατάλαβαν ότι δέν αντιδρά ο κόσμος είπαν άφηστον πελλό να γράφει. όπως είπα και πρίν υπάρχουν όλα τα στοιχεία για ν απροβληματιστούν κάποιοι. Στα βραβεία man of the year Ο Παύλος Κοντίδης έκανε μια δήλωση είπε΄' ένας νεαρός αθλητής έσπασε το χέρι του και είχε δύο επιλογές- Η πρώτη ήταν να μείνει σπίτι να γιατρευτεί και η δεύτερη να πάει προπόνηση με σπασμένο χέρι - επέλεξε την δεύτερη και κέρδισε Ολυμπιακό ΜΕΤΆΛΛΙΟ' Έχουμε και εμείς επιλογή να κλαίμε την μοίρα μας σαν γυναικούλες 'συγνώμη άντζη' μέσα στο φόρουμ και στους καφενέδες ή να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας. Αλλά οι περισσότεροι είναι μυστικοπαθείς, ζηλιάρηδες και ανασφαλείς. Είσαι δυνατός ερασιτέχνης ψαράς πρόσφερε , δέιξε και του άλλου να ψαρεύει σωστά, πέρασε του την αντίληψη του ερασιτεχνικού ψαρέματος για να γίνετε λιγότερη καταστροφή και να έχει με΄λλον το ψάρεμα και για εσένα τον ίδιο. όταν είμασταν οκτάχρονοι και πηγαίναμε στο παλιό Λιμάνι Λεμεσού για ψάραμε πάντα θαυμάζαμε τον γέρο ψαρά που καθόταν με την ψαθοκαλάθα του και ξεψάριζε την θάλασσα με τις πραγκαρόλες και λέγαμε είδες πόσα πιάνει!!! αν του κοντεύαμε έβαζε το ρούχο πάνω απο την καλάθα να μην δούμε ούτε δόλωμα οούτε τι έπιασε. Αν όμως ο γέρος ψάρευε κανονικά έβαζε τα μικρά πίσω και ήτνα λίγο ποιό ανοιχτός σήμερα δέν θα είχαμε γενιές κρεατοσυλεκτών και αναίσθητων ψαράδων. Κάθε φορά που μας βλέπει ένα παιδί να ψαρεύουμε είτε μέσα απο το φόρουμ είτε μέσα απο το περιοδικό είτε στην πραγματικότητα είμαστε ο γέρος ο ψαράς.Προχθές στο κατάστημα του Ντίνου στην Ορμήδεια μπούκαραν 3 πιτσιρίκια μέσα ' Α θείε που έσχεις πραγκαρόλες' αμέσος άρπαξα την ευκαιρία τους έπιασα κουβέντα τους έδωσα δώρο απο ένα περιοδικό και ένα DVD, τους έδειξα ένα κόμπο loop to loop, τους εξήγησα πώς να διαβάζουν ένα καλάμι, είμαι σίγουρος ότι τα πιτσιρίκια θα προβληματιστούν και μάλλον κάτι νέο θα δοκιμάσουν!!. Η είσοδος του Μυλοκοπά στο φόρουμ ήταν ίσως η χειρότερη που μπορούσε να κάνει σωστό ή λάθος για εκείνον, μπήκε κατηγόρησε , έθιξε άτομα, έβαλε φωτογραφίες τύπυ κοιτάτε τι κατάφερα εγώ. Δέν επιβάλουμε σε κανένα να κάνει catch and release ένα μετρίσιμο ψάρι για να εξηγούμαστε αλλά και πάλι όταν πιάνω μυλοκόπια των 2-3 κιλών γιατί να κρατήσω το 300άρι και 500άρι είναι κοινή λογική!!!!. Για αυτό λοιπόν φίλοι μου χαίρομαι ιδιαίτερα να βλέπω άτομα να πιάνουν αξιόλογα ψάρια και θα χαίρομαι ακόμη περισσότερο να βλέπω ερασιτέχνες ψαράδες να προσπαθούν για ένα καλύτερο αύριο. Υπάρχουν αρκετά άτομα που προσπαθούν και ελπίζω να μεγαλώσει αυτός ο αριθμός

Νικολας Λεμεσος
Posts: 24
Joined: Wed Oct 10, 2012 8:26 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by Νικολας Λεμεσος »

Αφιερομενο απο μενα και τον Αντρεα Μιχαηλ για ολους μας! :text-givemebeer:


M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by M.S.BUFFALO »

ισαστεν αθκιασεροι νομιζω...
τορα την παρασκευη να πω του κεντρατζη να σας το πεξει και μακαρι να μεν φκειτε να το χορεψετε :D

Νικολας Λεμεσος
Posts: 24
Joined: Wed Oct 10, 2012 8:26 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by Νικολας Λεμεσος »

Αν φκει ο Αντρεας ενα φκω και εγω! :banana-guitar:


User avatar
andreas michael
Posts: 107
Joined: Mon May 07, 2012 5:54 pm
Location: Δρομολαξιά

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by andreas michael »

εγω ειμαι μεσα παντος :dance: :dance: :dance:

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by M.S.BUFFALO »

μα το θεο εννα σας τραβισω βιντεο και εννα κλαψει το youtube :lol:


M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by M.S.BUFFALO »

:o
Attachments
thumb_6Α.jpg
thumb_6Α.jpg (16.65 KiB) Viewed 8567 times

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by Nikolas Nklou »

kokos84 wrote:
M.S.BUFFALO wrote::o
Για ενημέρωση εσένα και τρους άλλους :twisted: :twisted: :twisted: κατσάριες του φόρουμ με την όλη :lol: :lol: αγάπη μου την δική μου και του φίλου μου :o :o

O άνθρωπος «Χαμαιλέων», είναι ένα πλάσμα αινιγματικό. Κανείς δε γνωρίζει το αληθινό, αποκρουστικό του πρόσωπο, όμως όλοι έχουν αντιληφθεί κάποιες από τις πολλές μορφές που χρησιμοποιεί για να παρουσιάζεται στο κοινό. Ο άνθρωπος «Χαμαιλέων», είναι πραγματικά ο μαιτρ της παραλλαγής και της μεταμφίεσης. Είναι ασυναγώνιστος σε αυτό που κάνει και το κάνει καλύτερα από τον καθένα. :clap: :clap: :clap:

Κατά αρχήν, ο άνθρωπος «Χαμαιλέων» είναι υπαρκτός :ugeek: . Ανάλογα με τις ανάγκες του ρόλου :scared-eek: , διαλέγει τη μάσκα και το κοστούμι που ταιριάζει στην κάθε περίσταση :character-beavisbutthead:

Ο άνθρωπος «Χαμαιλέων», προτιμά τους μεγάλους ρόλους, τους πρωταγωνιστικούς. :orcs-buttshake: :orcs-buttshake:

Ο άνθρωπος «Χαμαιλέων», έχει την φοβερή ικανότητα να ανιχνεύει . :text-search: :text-search:

Ο άνθρωπος «Χαμαιλέων», έχει πάντα δύο σκοπούς. Ο ένας, ο φανερός, είναι προς εξωτερική κατανάλωση. Ο άλλος, ο κρυφός . Το πρωί μιλά κανείς με έναν πράσινο Χαμαιλέοντα και μέχρι το βράδυ αυτός έχει γίνει μπλε. Ένα άλλο του όνομα είναι ο «κωλοτούμπας», :obscene-buttsway: :obscene-buttsway:

Κοιτάξτε τον τώρα, τη στιγμή της μεταμόρφωσης του. :character-afro:

Δεν τον είδατε, δεν τον γνωρίζετε, αλλά αυτός σας ξέρει…. :greetings-wavegreen: :greetings-wavegreen: :greetings-wavegreen:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :music-headbanger: :music-headbanger: :obscene-birdiedoublered:
καμνει τα shioni..... :D αν μας ηξερες εν ηταν να γραφεις..συγνωμη για την εκφραση....μ@λ*κι*ς.... :D sorry dude...i gotta say it....
Never back down

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by M.S.BUFFALO »

:naughty:
Attachments
funny-its-him-meme-omg-Favim.com-213812.jpg
funny-its-him-meme-omg-Favim.com-213812.jpg (45.75 KiB) Viewed 8575 times


Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”