Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by Yiannis »

Αφορμή για να γράψω αυτό το τοπικ ήταν το χάος που δημιουργηθηκε στην συζήτηση με τόν μυλοκοπά, δέν θα αναφέρω γιατί επειδή δέν θέλω να θιξω κανέναν προσωπικά.Πρίν κανενα μήνα παρακολουθούσα ένα πρόγραμα στην τηλεόραση στο οποίο ο πολύ γνωστός Μικελλίδης αποκάλεσε τους κυπραίους γάρους σχεδόν στο σύνολο τους, προς μεγάλη εκπληξη τις παρουσιάστριας(γιατί εκπλάγηκε ακόμη δέν μπορώ να το καταλάβω!!!!!!). Ακόμη μια φορά ευστοχος ο "τρελλός".
Εχει απόλυτο δίκαιο. Σε κάποια θέματα εμείς οι κυπραίοι είμαστε οι χειρότεροι του κόσμου.Οσο και αν προσπαθώ, δεν μπορώ να βρώ χειρότερο λαό απο εμάς στα θέματα που θα αναφερτώ πιό κάτω.
Πρώτον έχουμε αλλεργια στο να τηρούμε τους νόμους, ακόμα και τους μικρούς καθημερινούς άγραφους κανόνες που επιβάλλετε να σεβόμαστε ζώντας σε μιά κοινωνία ανθρώπων και όχι ζώων, για παράδειγμα να στεκόμαστε στήν γραμμή οταν πάμε σε μιά υπηρεσία να εξυπηρετηθούμε. Αν εκεί υπαρχουν ξένοι που περιμένουν, στεκονται στην γραμμή, οι κυπραίοι είναι σαν όχλος, τουλάχιστον έμαθαν να περιμένοιν την σείρά τους. Στις Διαβάσεις πεζών δεν θα δείς κυπραίους να περνούν, αυτοί περνουν πάντα απο δίπλα, ΟΧΙ πανω γιατί μπορεί να τους δεί ενας άλλος κυπραιος και να τους περιπαίζει γιατί εφαρμόζουν τον νομο.Τα αυτοκίνητα όλων τών κυπραίων μέσα είναι πεντακάθαρο. απλά πετάνε τα σκουπίδια έξω στην φύση. Ε και τι έγινε έτσι και αλλιώς η Κύπρος είναι όλη ένας σκουπιδότοπος, τουλάχιστον οπου κυκλοφορούν κυπραίοι.
Οι κύπραίοι έχουν μανιά μαζικής εξολόθρευσης, εξόντοσης καί καταστροφής.Είναι οι απόλιτοι κυνηγοί και ψαράδες. ΔΕν πρέπει να τους ξεφύγει τίποτα ζωντανό, δέν μπορουν να αφυσουν τίποτε πίσω γιατί μετά οταν θά κοιμούνται, θα βλέπουν εφιάλτες ότι τους τα πήραν οι άλλοι..
Πάει ο άλλος ψάρεμα και βρίσκει ένα κοπάδι ψάρια διακόσια κιλά. Θα παραμείνει εκει ακλόνητος μέχρι να καταφέρει να πιάσει όλο το κοπάδι., για να μήν αφήσει κάποια και τα πάρει άλλος και μετά θα πάει να διξει πόσο μεγάλος ψαράς είναι.
Ο τρανός κυνηγός πάει στο κυνήγι και αρχίζει να πυροβολεί ότι πετά και ότι περπατά,
Ετσι, για να μήν τον πούνε οι φίλοι του μαλάκα γιατί σέβεται την φύση.

Με μεγάλη λύπη, παρακολουθόντας το φόρουμ τόσα χρόνια, διαπιστώνω ότι πολύ λίγοι απο εσάς που θέλετε να πιστευετε ότι προστατευετε και σέβεστε τήν θάλασσα, το κάνετε και το νιώθετε πραγματικά. Και δυστιχώς σε αυτους είναι και πολλοι επώνυμοι του φόρουμ. Στα λόγια λέτε άλλα, όμως πάρα πολλές απο τις φώτο με τις ψαριές που βάζετε μαρτυρούν άλλα.
Δέν μπορείς να αποκαλείσε σωστος ερασιτέχνης ψαράς και να παρουσιάζεις μια ψαριά με 25-30 κιλα ψάρια σε μιά εξόρμηση. Δεν γίνεται να παίρνης σε μια εξόρμιση ψαρια 2-3 κιλών και να συνοδέυονται και με ψάρια των 100-200 γραμμαρίων, είναι το λιγότερο ντροπή. Δεν μπορείς να πυγαίνεις με ψαροτούφεκκο και να βγάζεις όλη την θάλασσα έξω σε μιά εξόρμιση.Δέν γίνεται να χτυπάς στην ίδια εξόρμιση 3 ορφούς τέρατα και να κάθεσε και να κτυπάς και τα ψαράκια των 200 γραμμαρίων επειδή έτυχε να βρεθούν μπροστά σου.Δεν γίνεται να πιγαίνεις ως ερασυτέχνης στα καλαμάρια και να επιστρέφης με 15-40 κομματια.Και αν σε μερικες περιπτόσεις είναι μέσα στα πλαισια του νόμου, πού είναι τοτε οι άγραφοι κανόνες του ερασυτέχνη?

Εγώ προσωπικά ασχολουμαι περισσότερο με καστινγ. Αν πάω και πάρω ένα ψάρι 1-2 κιλά η η 2-3 ψαρια των 400-500 γραμμαριων, θα φυγω ευτυχής και χορτασμένος .
Πιστεύω οτι η θάλασσα μας αυτή την στιγμή είναι η πιό φτωχή στον κόσμο εκτος απο την νεκρα θάλασσα και είναι καιρός να καταλάβετε και ότι και εσείς συμβάλλετε στην καταστροφή.Ακόμη και οι τουρκοκύπριοι την σέβονται περισσοτερο απο εμας και ας ειναι δική μας.

Αυτά είχα να πώ. ΚΑΛΗΝΥΚΤΑ
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by Greg »

:clap:
Esox Lucius

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by Yiannis »

Κάτι πολύ συμαντικό που ξέχασα να αναφέρω. Δεν θέλω ουτε επιδιώκω απαντήσεις και συζητήσεις. Απλά θέλω ολοι να σκευτείτε και να κάνετε την αυτοκριτική σας αν ακολουθητε τους αγραφους κανόνες του ερασυτέχνη ψαρακαι όχι μόνον.
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by inglese.fishing »

Γνωρίζεις προσωπικά κανένα σοβαρό άνθρωπο μες τούτο το φόρουμ που είτε επήρε μέρος στην κουβέντα που αναφέρεσαι ή εξύψωσε τις υπερψαριες και ότι συνεπάγεται με καταστροφή;
Yiannis wrote:κυπραίους γάρους σχεδόν στο σύνολο τους
- βρες τους 5 που τους 100 που δεν είναι :think:

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by Yiannis »

Οταν μιλω για φώτος φίλε, μιλώ για αυτές που υπάρχουν σε όλες τις ενότητες του φόρουμ, προσφατες και μή.
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by inglese.fishing »

Yiannis wrote:Οταν μιλω για φώτος φίλε, μιλώ για αυτές που υπάρχουν σε όλες τις ενότητες του φόρουμ, προσφατες και μή.
και εγώ το ίδιο εννοώ, ξαναδιάβασε ότι σου έγραψα
καληνυχτα

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by Yiannis »

φίλε inglese.fishing, όταν αναφέρθηκα για κάποιυς έπωνυμους στο φόρουμ εννοουσα για κάποιους που γράφουν και ποστάρουν τακτικά και θεορούνται υποδειγμα ερασυτέχνη ψαρά. Αυτο μπορεί να το διαπυστώσει οποιος θέλει κοιτάζοντας απλά τις φώτος που αναρτώνται κατα καιρούς.

Υπάρχουν ανθρωποι στο φόρουμ που είναι αξιοι θαυμασμού και για αυτό που είναι και για ότι κάνουν για την διάσωση της θαλάσσιας ζωής και δεν χρειάζεται να αναφεροώ ονομαστικά, διακρυνονται απο τα ποστ στο φόρουμ.

Τελοσ πάντον εγώ έχω αναφέρει οτι δεν θελω απαντήσεις, ουτε να θίξω οποιονδήποτε κακοπροαίρετα, θέλω μόνο κάποιοι να κάνουν αυτοκριτική και να γίνουν πιό σωστοι ερασυτέχνες ψαράδες.
Νομίζω έγινα σαφής , καληνυκτα και σε σένα.
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by AggelosLRK »

Σωστος ο γιαννης :clap: :clap:

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by michalispsarema »

Φιλε Γιαννη εγαψες τα πολλα ωραια... :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by inglese.fishing »

Γιάννη ότι έγραψες είναι όλα αλήθεια, αλλά μήπως τούτο που έγραψες δεν είναι αρκετό; πρόσεξε τη θέλω να σου πω.
(αστους τζινους που η έννοια τους είναι να ποστάρουν τις φωτογραφίες τους ούτε αυτοκριτική θα κάμουν ούτε θα τους αγγίξει ότι έγραψες)

και άλλοι πριν εσένα έγραψαν κάτι παρόμοιο, σημασία είναι ότι δεν άλλαξε τίποτε. Είτε επαραιτήθηκαν και δεν παίρνουν μέρος σε καμία συζήτηση, είτε δεν θέλουν να ακούσουν τη λέξη ψάρεμα.

Λέω σου και ξαναλέω σου, βρες τους 5 που τους 100 που δεν είναι γάροι και σκεφτου κάμε κάτι μεν αφήκεις ούτε τον Α ούτε τον Β που προσπαθεί γιατί και εκείνος θα παραιτηθεί.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by admin »

Ο φίλος Γιάννης έθιξε μια αλήθεια η οποία όμως φίλε Γιάννη είναι η μισή. οι περισσότεροι απο εμάς (και επειδή τυγχαίνει να ξέρω προσωπικά τα τακτικά μέλη του φόρουμ) είμαστε οι εξαίρεση και προσπαθούμε να αλλάξουμε καταστάσης. Πρίν απο 8 χρόνια όταν ξεκινήσαμε με το φόρουμ και το περιοδικό αν έγραφες catch and release --Θυμάμαι το έκανα στο τέταρτο τεύχος και με έπιαναν τηλέφωνο απο την Λάρνακα και την Πάφο να μου κάνουν παρατήρηση. Σήμερα πιστεύω και θέλω να πιστεύω ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει. Τουλάχιστο απο πλευράς παιδείας είμαστε σε ένα πιό προχωρημένο στάδιο παρά πρίν απο επτά χρόνια. Τότε που το 99% των ψαράδων ψάρευε με τροφή και αντένα, τότε που επιτρεπόταν το νυχτερινό ψάρεμα με προβολέα και ψαροντούφεκο, τότε που οι ερασιτέχνες έβαζαν δίκτυα ανεξέλεκτα. Αν δέν κάνεμε την πρόοδο που κάναμε τα τελευταία χρόναι δέν θα υπήρχε λέπι ούτε σε θάλασσες ούτε σε φράχτες. Τόσο οι συλλόγοι, άτομα , το φόρουμ και περιοδικά καταφέραμε αν μη τι άλλο να αλλάξουμε άποψη σε κάποιους και να βάλουμε στον σωστό δρόμο κάποιους άλλους. Ακόμη και εμείς οι ίδιοι μέσα απο έρευνες -μελέτες-τριβή με διάφορα θέματα καταφέραμε να μάθουμε και μαθαίνουμε κάθε μέρα κάτι περισσότερο για την θάλασσα και το ψάρεμα. Σίγουρα έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας να καλύψουμε και εάν υπήρχε και ένα επαρκής τμήμα αλιείας τα πράγματα θα ήσαν πολύ εύκολα γιατί όπως όλοι καλά ξέρουμε ο Κυπραίος θέλει και κουρπάτζι για να είναι σωστός. Εκείνο που λέει ο οφίλος ο inglese.fishing είναι ακόμη πιό σωστό. Μπορείς απλά να κάνεις μια διαπίστωση και να μένεις απαθής ή να κάνεις κάτι για να αλλάξει η κατάσταση. Μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι ενώ ιδρύσαμε τον σύνδεσμο ερασιτεχνικής αλιείας απο την ακτή εκτός απο 2-3 άτομα τα υπόλοιπα 150 μέλη είναι απαθείς και περιμένουν πότε θα έχει κάποιαν εκδήλωση του ενδιαφέροντος τους για να δώσουν το παρω΄ν τους. Κανείς δέν παίρνει πρωτοβουλία να κάνει κάτι , ακόμη και τα 2-3 άτομα που είναι ενεργά μου δήλωσαν την επιθυμία να παραιτηθούν καθώς δέν υπάρχει ανταπόκριση απο τον κόσμο. Αυτό πρέπει να μας προβληματίσει!!!! Απο την μια διαπιστώνουμε ότι η κατάσταση δέν είναι καλή και απο την άλλη δέν κάνουμε τίποτε για να ανατρέψουμε τα εις βάρος μας δεδομένα.
Άρα θα ήταν πιο εύστοχος ο τίτλος Ο μυλοκοπάς, οι κυπραίοι ο Μικελλίδης οι γάροι και η απάθεια που μας σκοτώνει. Αν λοιπόν θέλουμε να προβληματιστούμε έχουμε όλα τα στοιχεία κοντά μας.

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by michalispsarema »

admin wrote:Ο φίλος Γιάννης έθιξε μια αλήθεια η οποία όμως φίλε Γιάννη είναι η μισή. οι περισσότεροι απο εμάς (και επειδή τυγχαίνει να ξέρω προσωπικά τα τακτικά μέλη του φόρουμ) είμαστε οι εξαίρεση και προσπαθούμε να αλλάξουμε καταστάσης. Πρίν απο 8 χρόνια όταν ξεκινήσαμε με το φόρουμ και το περιοδικό αν έγραφες catch and release --Θυμάμαι το έκανα στο τέταρτο τεύχος και με έπιαναν τηλέφωνο απο την Λάρνακα και την Πάφο να μου κάνουν παρατήρηση. Σήμερα πιστεύω και θέλω να πιστεύω ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει. Τουλάχιστο απο πλευράς παιδείας είμαστε σε ένα πιό προχωρημένο στάδιο παρά πρίν απο επτά χρόνια. Τότε που το 99% των ψαράδων ψάρευε με τροφή και αντένα, τότε που επιτρεπόταν το νυχτερινό ψάρεμα με προβολέα και ψαροντούφεκο, τότε που οι ερασιτέχνες έβαζαν δίκτυα ανεξέλεκτα. Αν δέν κάνεμε την πρόοδο που κάναμε τα τελευταία χρόναι δέν θα υπήρχε λέπι ούτε σε θάλασσες ούτε σε φράχτες. Τόσο οι συλλόγοι, άτομα , το φόρουμ και περιοδικά καταφέραμε αν μη τι άλλο να αλλάξουμε άποψη σε κάποιους και να βάλουμε στον σωστό δρόμο κάποιους άλλους. Ακόμη και εμείς οι ίδιοι μέσα απο έρευνες -μελέτες-τριβή με διάφορα θέματα καταφέραμε να μάθουμε και μαθαίνουμε κάθε μέρα κάτι περισσότερο για την θάλασσα και το ψάρεμα. Σίγουρα έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας να καλύψουμε και εάν υπήρχε και ένα επαρκής τμήμα αλιείας τα πράγματα θα ήσαν πολύ εύκολα γιατί όπως όλοι καλά ξέρουμε ο Κυπραίος θέλει και κουρπάτζι για να είναι σωστός. Εκείνο που λέει ο οφίλος ο inglese.fishing είναι ακόμη πιό σωστό. Μπορείς απλά να κάνεις μια διαπίστωση και να μένεις απαθής ή να κάνεις κάτι για να αλλάξει η κατάσταση. Μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι ενώ ιδρύσαμε τον σύνδεσμο ερασιτεχνικής αλιείας απο την ακτή εκτός απο 2-3 άτομα τα υπόλοιπα 150 μέλη είναι απαθείς και περιμένουν πότε θα έχει κάποιαν εκδήλωση του ενδιαφέροντος τους για να δώσουν το παρω΄ν τους. Κανείς δέν παίρνει πρωτοβουλία να κάνει κάτι , ακόμη και τα 2-3 άτομα που είναι ενεργά μου δήλωσαν την επιθυμία να παραιτηθούν καθώς δέν υπάρχει ανταπόκριση απο τον κόσμο. Αυτό πρέπει να μας προβληματίσει!!!! Απο την μια διαπιστώνουμε ότι η κατάσταση δέν είναι καλή και απο την άλλη δέν κάνουμε τίποτε για να ανατρέψουμε τα εις βάρος μας δεδομένα.
Άρα θα ήταν πιο εύστοχος ο τίτλος Ο μυλοκοπάς, οι κυπραίοι ο Μικελλίδης οι γάροι και η απάθεια που μας σκοτώνει. Αν λοιπόν θέλουμε να προβληματιστούμε έχουμε όλα τα στοιχεία κοντά μας.
Ο Admin τα ειπε πολυ καλα.... Που πρωτοηρθα στο φορουμ δεν ηξερα καν τι ηταν το catch and release.... Τωρα εχει κανενα 8-9 μηνες αρχισα το catch and release και τωρα δεν γεμωνει ο θαλαμος γλιορα αλλα με τα αξιολογα..... αν δεν ηταν το φορουμ εν θα εμινισκε πολλη ψαρη..... :D :D :D ... Απο δικη μου εμπειρια με βοηθησε πολυ το φορουμ.... :D :D :D :D

User avatar
marios0
Posts: 27
Joined: Fri Dec 14, 2012 10:41 pm

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by marios0 »

Yiannis wrote:Αφορμή για να γράψω αυτό το τοπικ ήταν το χάος που δημιουργηθηκε στην συζήτηση με τόν μυλοκοπά, δέν θα αναφέρω γιατί επειδή δέν θέλω να θιξω κανέναν προσωπικά.Πρίν κανενα μήνα παρακολουθούσα ένα πρόγραμα στην τηλεόραση στο οποίο ο πολύ γνωστός Μικελλίδης αποκάλεσε τους κυπραίους γάρους σχεδόν στο σύνολο τους, προς μεγάλη εκπληξη τις παρουσιάστριας(γιατί εκπλάγηκε ακόμη δέν μπορώ να το καταλάβω!!!!!!). Ακόμη μια φορά ευστοχος ο "τρελλός".
Εχει απόλυτο δίκαιο. Σε κάποια θέματα εμείς οι κυπραίοι είμαστε οι χειρότεροι του κόσμου.Οσο και αν προσπαθώ, δεν μπορώ να βρώ χειρότερο λαό απο εμάς στα θέματα που θα αναφερτώ πιό κάτω.

Πρώτον έχουμε αλλεργια στο να τηρούμε τους νόμους, ακόμα και τους μικρούς καθημερινούς άγραφους κανόνες που επιβάλλετε να σεβόμαστε ζώντας σε μιά κοινωνία ανθρώπων και όχι ζώων, για παράδειγμα να στεκόμαστε στήν γραμμή οταν πάμε σε μιά υπηρεσία να εξυπηρετηθούμε. Αν εκεί υπαρχουν ξένοι που περιμένουν, στεκονται στην γραμμή, οι κυπραίοι είναι σαν όχλος, τουλάχιστον έμαθαν να περιμένοιν την σείρά τους. Στις Διαβάσεις πεζών δεν θα δείς κυπραίους να περνούν, αυτοί περνουν πάντα απο δίπλα, ΟΧΙ πανω γιατί μπορεί να τους δεί ενας άλλος κυπραιος και να τους περιπαίζει γιατί εφαρμόζουν τον νομο.Τα αυτοκίνητα όλων τών κυπραίων μέσα είναι πεντακάθαρο. απλά πετάνε τα σκουπίδια έξω στην φύση. Ε και τι έγινε έτσι και αλλιώς η Κύπρος είναι όλη ένας σκουπιδότοπος, τουλάχιστον οπου κυκλοφορούν κυπραίοι.
Οι κύπραίοι έχουν μανιά μαζικής εξολόθρευσης, εξόντοσης καί καταστροφής.Είναι οι απόλιτοι κυνηγοί και ψαράδες. ΔΕν πρέπει να τους ξεφύγει τίποτα ζωντανό, δέν μπορουν να αφυσουν τίποτε πίσω γιατί μετά οταν θά κοιμούνται, θα βλέπουν εφιάλτες ότι τους τα πήραν οι άλλοι..
Πάει ο άλλος ψάρεμα και βρίσκει ένα κοπάδι ψάρια διακόσια κιλά. Θα παραμείνει εκει ακλόνητος μέχρι να καταφέρει να πιάσει όλο το κοπάδι., για να μήν αφήσει κάποια και τα πάρει άλλος και μετά θα πάει να διξει πόσο μεγάλος ψαράς είναι.
Φίλε Γιάννη χωρίς να θέλω να σε θίξω μπορώ να σου πω μερικές χώρες της "ΥΠΌΔΕΙΓΜΑ" E.E που "πεθαίνει" άνθρωπος δίπλα σου και απλά συνεχίζουν την δουλειά τους.
Απλά να δείχνουμε λίγο περισσότερο σεβασμό στην λέξη κυπραίος και τι επέρασε τούτος ο λαός και ποίες συγκυρίες τον έκαμαν να πράττει όπως πράττει...

admin wrote:Πρίν απο 8 χρόνια όταν ξεκινήσαμε με το φόρουμ και το περιοδικό αν έγραφες catch and release --Θυμάμαι το έκανα στο τέταρτο τεύχος και με έπιαναν τηλέφωνο απο την Λάρνακα και την Πάφο να μου κάνουν παρατήρηση. Σήμερα πιστεύω και θέλω να πιστεύω ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει. Τουλάχιστο απο πλευράς παιδείας είμαστε σε ένα πιό προχωρημένο στάδιο παρά πρίν απο επτά χρόνια.
Όπως σε ένα παιδί πριν να του μάθουμε αριθμητική δεν μπορεί να μας πει ποσο κάνει 1+1 έτσι και του κυπραίου πριν να του πείτε τι είναι το catch&release δεν μπορούσε να το εφαρμόσει... Ευτυχώς βρέθηκαν άνθρωποι σαν εσάς που πήραν αυτή την πρωτοβουλία, αλλα δεν μπορούμε να κατηγορούμε κανένα γιατί δεν το εφάρμοζε πριν 10 χρόνια.

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by michalispsarema »

Πολλα σωστα αλλα οταν παο στις κουρκουνες το καλοκαιρι δεν σηρνει κανενας της μικρες πισω εχτος που εμενα και τον φιλο μου και μου λεν συνεχεια 'γιατι συρνεις τις πισω' και η απανταση ειναι για να εχουμε παραπανω ψαρι.... Πολλοι που ψαρευουν κουρκουνες καμνουν μεγαλη ΣΦΑΓΗ του γονου.... Και αποτι φενετε οσοι εν στο φορουμ ξερι τι ινε το κατς ανδ ρελεασε

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Ο Μυλοκοπάς, οι κυπραίοι, ο Μικελλιδης και οι γάροι

Post by mikrosa »

kokos84 wrote:
Το μόνο που μπόρω να σας πώ είναι "ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΠΡΑΙΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΤΗΣ
O Καθενας να θωρει τον εαυτο του,υστερα τα δικα του φιλικα προσωπα και τελευταιους του ξενους..με ποιον τροπο σεβεσε την θαλλασσα οταν φκαλεις σε 2 μερες ολες τες μαναες της περιοχης???

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”