Τσιπουρομαχίες...

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Τσιπουρομαχίες...

Post by Στάθης »

fISHANDCHIPS wrote: ε σιλιαες
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
no whey no gain

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Τσιπουρομαχίες...

Post by Sorkomanis »

Τη δευτερα 8 του μηνα πήγαμε στη δεκέλεια και χωρίς να έχουμε ιδέα του τι επρόκειτο να γίνει καταλήξαμε με σύνολο 12 τσιπούρες και ένα σορκο. 10-2 νύχτα, και ήμασταν τέλια μονοι μας, δεν είχε και ούτε ένα "ψαρά". προχτές κυριακή πήρα τον πατέρα μου να ποσκολιστει λίο, ευκαιρία λαλώ να παίξει και κείνος μιας και πολλά σπανια έρχεται μαζί μας. στον ίδιο τόπο είχεν τσιατιρκα και τα καλαμια σειρά. επιασαμεν κουβένταν ένα και λαλεί μας το πρωί βάρκες έκαμναν vales στα 20 μετρα, σημείωση σε παραλια λουομένων. λογικό, δεν είχαμε ούτε μια τσιμπιά, απλά ξεκλήρισαν ολόκληρη θάλασσα θάλασσα σε λιγότερο που μια βδομάδα.
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: Τσιπουρομαχίες...

Post by leshi cy »

αλο κοπελια !!
παρακαλω να τις πιασιν να πνασουμε !!
...την κυριακη κοντα στην πετουντα επιεν ο ανηψιος μου με το καλαμι!!
εσιε καμια 20 και εψαρευκαν και εμπηκαν καπιοι εξυπνοι με την βαρκα ομπρος τουσ και εζωναντες!!
...εφοναζαν οι αλλοι που εψαρευκαν ...τζινοι με την βαρκα εφεραν αλλο καμια 15-20 αρκα !!
τελικα ηβρα ντα και ειπαν να τες πιαν ουλλες και να τες μιρασουσην !!
ειπα του να πιαση το τμημα αλιειας ...τελικα λαλη μου ασ τες πιασουν να ησυχασουμε και τουτοι ουλλοι μονο ζημια καμνουν!

το σαββατο επιαμεν οικογενιακως ενα πραμα 2-3 8ιαεσ μου που εθελαν να πιασουν εστω και ενα ψαρι με την αντενα και 3 ανηψια !!
..επιαμεν πριν το ζυγι ...ηβραμεν λια ψαρκα και εποσκολιουμαστε πολλυ γελιο...εχτοσ ο θιος μου υστερα , γιατι εσπασαν του το καλαμι :lol:
...τελος παντων ...ηρτε ενα παιδι που ειχε σπιτι εκει κοντα ακριβως πανω απο την παραλια ...και εφωναζεν να φιουμεν ...
των ρωτησα αν ειναι ιδιωτικη η παραλια εν μου απαντησεν...
μετα μας ειπεν πως ενα παιδι πριν καιρο πατησε ενα αγκιστρη ...εν τον επιστεψα για να ειμαι ειλικρινης και εσυνεχισε και σαλαβαταν !!
μια φαση που επεια να πιασω τα πραματα να βουτησω ειδα τον ανηψιο μου να μανικονεται και εκραταν τον ο αλλοσ μου ανηψιος!!
...ο κυριοσ που εχει το σπιτι ηθελε να τουσ διωξη που την παραλια του ειπα να φερει αστυνομια αν εχει προβλημα και μετα αρκεψε και εκατηγοραν τουσ κυπρεουσ και τουσ βαρωσιοτεσ γιατι εψαρεψαμεν παρακαλω 3 γυνεκαις και 2 που απλα επιβλεπαν και ευκαλαν κανενα ψαρι εξω αμαν επιαναν...
εσια που εν τες εφαεν το παιδι ...αλλα μου εκαμεν εντυπωση το θρασως του αλλου που ηθελε την παραλια δικη του και μετα οι κατηγοριες εναντιων 3 γυνεκων ...ισως να εκαμα λαθος που εν τον αφηκα να τες φαη ...αλλα ειχε να φκη και πουπανω υστερα!!
απλα για να δειτε πως τουτος να μιληση ελληνικα εν ηξερεν αλλα ηθελε την παραλια δικη του !!
να μεν λαλουμε μονο για τουσ κυπραιους ειμαστε σπανιο ειδος ξερω το γι αυτο ο θεος εκαμεν μας 500,000 με το ζορι :lol: :lol:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Τσιπουρομαχίες...

Post by Giorkos »

εγώ νομίχζω ότι έπρεπε να του τες έβρεις :teasing-slap: , γιατί εκαλομάθαν καμπόσοι ότι τους ανήκει η παραλία-θάλασσα.....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: Τσιπουρομαχίες...

Post by leshi cy »

Giorkos wrote:εγώ νομίχζω ότι έπρεπε να του τες έβρεις :teasing-slap: , γιατί εκαλομάθαν καμπόσοι ότι τους ανήκει η παραλία-θάλασσα.....
εγω ειμουν στο αυτοκινητο εκατεβαζα τα πραματα και ακουσα τον ανηψιο μου να φωναζη ..τελικα εμπικε μπροστα ο αλλος μου ανηψιος και εκρατησεν τον !!
αν τεσ ετρωεν εισιε να φερι και αστυνομια και να μας κατσουν μεσα για τι του τες ετυλιξεν!
ο αλλος που εξιτιμαζεν μας με το γαντι εν ειχε προβλημα!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Τσιπουρομαχίες...

Post by Greg »

διαφορα καφριλικκια που ειδα και ακουσα τουντη περιοδο με τις τσιπουρες..

-ατομο να κοιματε χαμε με sleeping bag στο παλιο λιμανι διπλα μαζι με τις ποντικες και τα σκουπιδια (να πιασει ποστο μολις ξημερωσει)
-να κλεφκει ο ενας που τη συκλα του αλλου
-2 ατομα να τσακονουντε για μια τσιπουρα επειδη εμπλεχτικαν μαζι οι αντενες τους οταν την εφκαλαν και στο τελος να την κοφκουν με το μαχαιρι στα 2 να τη μοιραστουν (σωλομοντιος λυση).... :? :?

που παμε ρε γμτ?? no comments..
Esox Lucius

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Τσιπουρομαχίες...

Post by PrEdAtΩR »

Greg wrote:διαφορα καφριλικκια που ειδα και ακουσα τουντη περιοδο με τις τσιπουρες..

-ατομο να κοιματε χαμε με sleeping bag στο παλιο λιμανι διπλα μαζι με τις ποντικες και τα σκουπιδια (να πιασει ποστο μολις ξημερωσει)
-να κλεφκει ο ενας που τη συκλα του αλλου
-2 ατομα να τσακονουντε για μια τσιπουρα επειδη εμπλεχτικαν μαζι οι αντενες τους οταν την εφκαλαν και στο τελος να την κοφκουν με το μαχαιρι στα 2 να τη μοιραστουν (σωλομοντιος λυση).... :? :?

που παμε ρε γμτ?? no comments..
και κατηγορουμε μετα τις ρατσες :mrgreen:

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Τσιπουρομαχίες...

Post by chrisostomos »

Ας βγάλουν κανένα γριγρι να τις συναξουν να τελειώνουμε... Να παμε και κανένα ψάρεμα με την ησυχία μας από τους καφρους..
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Τσιπουρομαχίες...

Post by Nikolas Nklou »

Greg wrote:διαφορα καφριλικκια που ειδα και ακουσα τουντη περιοδο με τις τσιπουρες..

-ατομο να κοιματε χαμε με sleeping bag στο παλιο λιμανι διπλα μαζι με τις ποντικες και τα σκουπιδια (να πιασει ποστο μολις ξημερωσει)
-να κλεφκει ο ενας που τη συκλα του αλλου
-2 ατομα να τσακονουντε για μια τσιπουρα επειδη εμπλεχτικαν μαζι οι αντενες τους οταν την εφκαλαν και στο τελος να την κοφκουν με το μαχαιρι στα 2 να τη μοιραστουν (σωλομοντιος λυση).... :? :?

που παμε ρε γμτ?? no comments..
εν δαμε το προβλημα....εν θα παμε πουποτε ποτε.......
Never back down

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Τσιπουρομαχίες...

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:
Greg wrote:διαφορα καφριλικκια που ειδα και ακουσα τουντη περιοδο με τις τσιπουρες..
-ατομο να κοιματε χαμε με sleeping bag στο παλιο λιμανι διπλα μαζι με τις ποντικες και τα σκουπιδια (να πιασει ποστο μολις ξημερωσει)
-να κλεφκει ο ενας που τη συκλα του αλλου
-2 ατομα να τσακονουντε για μια τσιπουρα επειδη εμπλεχτικαν μαζι οι αντενες τους οταν την εφκαλαν και στο τελος να την κοφκουν με το μαχαιρι στα 2 να τη μοιραστουν (σωλομοντιος λυση).... :? :?
που παμε ρε γμτ?? no comments..
και κατηγορουμε μετα τις ρατσες :mrgreen:
Μετά που ξαναπήγα εκεί το βράδυ (όταν έφυγε η πλειάδα των ορδών, που όπως έμαθα έφτασαν τα 600 άτομα στην παραλία) και είδα τι έγινε, ενα εύχομαι, να μείνουν τούτοι ούλλοι να βουρούν τα σκαστά και να μεν μας κατεβούν στα φράγματα. Οι ράτσες εν αρνιά σε σχέση μαζί τους. Τι σκουπίδι, τι χωματσιες, τι βρωμιές, και ακομα και εμενα που μένω εκεί μου είπαν να φύω που τον ....τόπο τους! Όπως έδιωξαν και ηλικιωμένο κολυμβητή του οποίου απείλησαν να τουμπαρουν το αυτοκινητο αν δεν έφευκε (επίσης κατοικά εκεί δίπλα!). Στον Λένιο έκαναν εισβολή με τα αυτοκίμητα πάνω στην παραλία με τα κρεβατάκια και χρειάστηκε να παει αστυνομία να ηρεμήσει την κατασταση αφού έγιναν εκτροπα.

Ντροπή, πολλή ντροπή....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Τσιπουρομαχίες...

Post by (CyBasser) »

Επίσης, θα ήθελα εδώ δημοσίως να ΣΥΓΧΑΡΩ τα παιδιά του ΤΑΘΕ που όταν ειδοποιήθηκαν για παράνομους (με ψαροντούφεκα και προβολείς νύκτα) σηκώθηκαν και ήρθαν από Λευκωσία και τους συνέλαβαν. Μπράβο τους!!! :clap: :clap: :clap:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: Τσιπουρομαχίες...

Post by Κώστας »

(CyBasser) wrote:Επίσης, θα ήθελα εδώ δημοσίως να ΣΥΓΧΑΡΩ τα παιδιά του ΤΑΘΕ που όταν ειδοποιήθηκαν για παράνομους (με ψαροντούφεκα και προβολείς νύκτα) σηκώθηκαν και ήρθαν από Λευκωσία και τους συνέλαβαν. Μπράβο τους!!! :clap: :clap: :clap:
Εψες περιοχη Κερμια (Α. Ναπα) 2 ζευκαρκα νυχτερινοι με προβολης εξεπατωσαν καμια 30ρκα σορκουδια της παλαμης
Τηλεφωνισα 2 φορες χωρις καμια ανταποκριση. Ενιμερωστε αν μπορειτε τον Λοιζιδη να βαλει αλλον να απαντα γιατι τουτος που είναι υπευθηνος εν παντα τακκομενος.
Μπορεις να καμεις κατι για τουτο;

User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Re: Τσιπουρομαχίες...

Post by marios pafitis »

100 euro να δώσω το σημείο
Attachments
tsipouures.jpg
tsipouures.jpg (75.04 KiB) Viewed 6018 times

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Τσιπουρομαχίες...

Post by MariosK »

marios pafitis wrote:100 euro να δώσω το σημείο
Οοουυυ :twisted:

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Τσιπουρομαχίες...

Post by Sorkomanis »

ρε φιλε εν έπρεπε να την βάλεις καν. Γνώριμη η άμμος, και τα νερά
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”