Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: Ξεφτηλα!!

Post by ANDREAS TSOKKOS »

stylgeo wrote: Πιστεύκω η ιδέα για το αεροβόλο εν πολλά προκλητική :lol:
μεν με κουρτιζεις... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

παντως εχεις δικαιο. οταν εν μες τη βαρκα σε καποια αποσταση εν ουλλοι μαγκες οταν εν μεσ το λιμανι κρυφουν οπως τες "αλουπες" :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle:
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: δίχτια στα ρηχά

Post by CASTING »

Εχω μια απορια.Τελικα τωρα το Μαη απαγορευονται τα δυχτια τζαι το ψαροτουφεκο :?: Γιατι εχτες εν ειδα κατι τετοιο.Τζαι δυχτια εσινααν (ουτε 100 μετρα που τη παραλια) τζαι ψαροτουφεκαν ειδα τζαι καμναν τη "δουλεια" τους κανονικοτατα.Τζαι τυχαια εψες εμιλουν με καποιο που εσιη βαρκα(οχι επαγγελματια) τζαι ειπεν μου οτι οι επαγγελματιες δικεουνται.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: δίχτια στα ρηχά

Post by MariosK »

Αν δεν κάμνω λάθος το μόνο που απαγορεύεται εν το ψαροτούφεκκο :roll:.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: δίχτια στα ρηχά

Post by admin »

MariosK wrote:Αν δεν κάμνω λάθος το μόνο που απαγορεύεται εν το ψαροτούφεκκο :roll:.
κατηγορία Γ(ερασιτέχνες) απαγορεύονται τα δύκτια

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: δίχτια στα ρηχά

Post by CASTING »

admin wrote:
MariosK wrote:Αν δεν κάμνω λάθος το μόνο που απαγορεύεται εν το ψαροτούφεκκο :roll:.
κατηγορία Γ(ερασιτέχνες) απαγορεύονται τα δύκτια
Δηλαδη που ησουν πουποτε
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: δίχτια στα ρηχά

Post by chrysanthos9 »

κοπελια εν μπορει να συνεχισει αλλο η κατασταση τουτη κατι πρεπει να καμουμε. Εχτες ημουν ψαρεμα κατω που το σπιτι μου και ηρτεν ενας εβαλε δυκτια εκλεισε το κολπουι ειχεν τζαι κολιμπιτες τζαμε αλλα εν τον εκοφτε. Εσκεφτηκα να το καταγκειλο αλλα παλε εν ηταν να ερτει το τμημα αλιειας οποταν αδικος ο κοπος μου.
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: δίχτια στα ρηχά

Post by PeRoUkKaS »

chrysanthos9 wrote:Εσκεφτηκα να το καταγκειλο αλλα παλε εν ηταν να ερτει το τμημα αλιειας οποταν αδικος ο κοπος μου.
:naughty: λαθος ο τροπος που το σκεφτηκες. επρεπε να τους καταγγειλεις και απο κει και περα ηταν να δειξει..
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: δίχτια στα ρηχά

Post by (CyBasser) »

chrysanthos9 wrote:κοπελια εν μπορει να συνεχισει αλλο η κατασταση τουτη κατι πρεπει να καμουμε. Εχτες ημουν ψαρεμα κατω που το σπιτι μου και ηρτεν ενας εβαλε δυκτια εκλεισε το κολπουι ειχεν τζαι κολιμπιτες τζαμε αλλα εν τον εκοφτε. Εσκεφτηκα να το καταγκειλο αλλα παλε εν ηταν να ερτει το τμημα αλιειας οποταν αδικος ο κοπος μου.
Χρύσανθε, πας τούτο το θέμα ποτέ δεν είναι άδικος ο κόπος σου. Όπως ξέρεις υπάρχουν σε όλους τους τομείς του ψαρέματος τα ίδια προβλήματα. Στα γλυκά νερά αρχικά εσκεφτούμασταν έτσι, σταδιακά όμως αλλάξαμε νοοτροπία και σήμερα η κατάσταση είναι πολύ βελτιωμένη σε σχέση με τι γινόταν πριν μερικά χρόνια. Το Τμήμα Αλιείας σίγουρα δεν μπορεί να ανταποκριθεί επαρκώς, αυτό είναι δεδομένο. Όμως η αστυνομία μπορεί, αρκεί να καταλάβουν ότι θα έχουν προβλήματα αν δεν ανταποκριθούν! Τι εννοώ? Πάρε τους τηλέφωνο. Λιμενική, τοπικό αστυνομικό σταθμό, 199 κλπ. Εξήγα όποιου σου απαντήσει ότι αυτό που γίνεται είναι παρανομία. Υπάρχει γερή πιθανότητα να σου πεί "Φιλούι μου, εν έχω αρκετό προσωπικό, τα περιπολικά λείπουν, μα εννά βουρούμε θάλασσα κλπ". Όταν σου τα πει αυτά, εσύ πες του απλά "εντάξει, δώσε μου το όνομα σου και τον αριθμό σου, αφού το τμήμα σας δεν μπορεί να βοηθήσει θα απευθυνθώ στην επαρχιακή διοίκηση ή το αρχηγείο να δούμε τι μπορεί να γίνει". Η απάντηση συνήθως θα είναι "εντάξει εντάξει, θα το κοιτάξουμε, δώσε μου το τηλέφωνο σου να σε πάρω πίσω να σε ενημερώσω τι έγινε"!. Είναι δοκιμασμένο. Δεν πετυχαίνει πάντα, αλλά σίγουρα "αλλάζει τις ισορροπίες". Στα γλυκά νερά επίσης βοήθησε η ύπαρξη ενός οργανωμένου συνόλου (CFAA) με άτομα που να ξέρουν τις νομοθεσίες - σίγουρα ακούγεται διαφορετικά αν η καταγγελία προέρχεται από οργανωμένο σύνολο.

Όμως, και σαν μεμονωμένα άτομα, η αστυνομία έχει νομική ευθύνη να διερευνήσει κάθε καταγγελία για παρανομία, οπόταν αν τους παρενοχλούμε συνεχώς στο τέλος αποδίδει (και κάποιοι αστυνομικοί / αστυνομικοί σταθμοί μαθαίνουν και ελέγχουν από μόνοι τους!).
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: δίχτια στα ρηχά

Post by chrysanthos9 »

την αλλη φορα που θα δω παρανομο θα κανω αυτο που μου ειπες φιλε Ρολανδο
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by marios »

επιλογή ψαροτόπου!... κόβεις μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα να πας!.... στήνεσαι!!!! χαλαρώνεις !!..και ξαφνικά εμφανίζεται o ...... από μακριά, και όπως πάντα έρχεται ακριβώς μπροστά σου.
Attachments
sss.jpg
sss.jpg (57.49 KiB) Viewed 4998 times
ss1.jpg
ss1.jpg (19.76 KiB) Viewed 4995 times
ss.jpg
ss.jpg (28.55 KiB) Viewed 4994 times
s8.jpg
s8.jpg (41.53 KiB) Viewed 4992 times
s5.jpg
s5.jpg (36.83 KiB) Viewed 4992 times
s4.jpg
s4.jpg (37.1 KiB) Viewed 4994 times
s2.jpg
s2.jpg (37.32 KiB) Viewed 4996 times
s3.jpg
s3.jpg (31.07 KiB) Viewed 4992 times
s7.jpg
s7.jpg (37.75 KiB) Viewed 4991 times
s1.jpg
s1.jpg (37.08 KiB) Viewed 4989 times
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by mourmouros »

Το απόλυτο ΞΕΝΕΡΩΜΑ :puke-front:
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

ΕΝΑ ΒΑΡΙΔΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΑΛΛΟ ΣΥΡΜΑ ΚΑΙ ΠΙΑΣΙΜΟ ΦΕΡΤΑ ΕΞΩ ΚΟΨΤΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΧΑΙΡΙ ΚΑΙ ΑΜΑ ΞΑΝΑΡΙΞΕΙ
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by stathis 1821 »

εγω παντος την επομενη φορα που τηα παο ψαστινγ και να βρο διχτια κοντα στην παραλια τηα μπο μεσα και να τα κατασχεισο

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by γίωργος κυρίακου »

έτυχε μου τσαι εμένα πολλές φορές
μια φορά είχε ένα δίπλα μας άλλο ψαρά εβούτησε και έφκαλε τα έξω(τα δίκτυα ήταν πολλά ξέβαθα)
και είχε πάνω 3μουρμουρούδκια και 2 σορκούς που το μέγεθος τους ήταν 3cm πιο μεγάλα που την πουλ...... ενος μωρού :lol: :lol: :lol:
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by stathis 1821 »

ρε κοπελια επεια νυκτα πριν 2-3 μερες στα καλαμαρκα οπως εψαρευκα ακουο πισο μου ολοκληρη τρατα να φακα γυρους 200 μετρα μακρια που την ακτη.ετηλεφονεισα της λιμενηξης και εσορεξαν τους

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”