Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post Reply
Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by Someone »

Ρε παιθκιά, όποιος ξέρει, ας μου λύσει μιαν απορία:

Τελικά ποιά εν η νόμιμη απόσταση απο την ακτή για να ρίξει κάποιος δίκτυα;

Τζιαι όταν λέμε "ακτή", τί εννοούμε;

π.χ, έξω απο τις μπούκες των λιμανιών, έστω τζιαι αν τούτες εν πάνω που 200 μέτρα που την παραλία, δικαιούνται;
Ή στην περιοχή απέναντι απο την επίχωση του μώλου στη Λεμεσό, πού θεωρείται ότι ξεκινά η "ακτή"; Που τον....δρόμο ή που τους βράχους;

Ρωτώ γιατί πραγματικά παλαβώνω κάθε φορά που θωρώ τί γίνεται.

Προχτές το απόγευμα επήα για ένα γλήορο απογευματινό με ακροβάτη, κατα τις πέντε, πάνω στους βράχους του παλιού λιμανιού. Ήσιε συνέχεια μικροτσιμπήματα, κάτι μουρμουρούθκια των 50 γραμμαρίων, οπότε εκαρτέρουν να ππέσει λλίο το φώς πέρκει τσιμπήσει τίποτε καλό. Η ώρα έξι, φκαίνουν θκυό κοπέλλια με μια ψαρόβαρκα (επαγγελματίες μάλλον), τζιαι ξεκινούν τζιαι γαζώνουν την περιοχή νότια του λιμανιού, στα 30 ΜΕΤΡΑ που το βραχίονα! Βασικά εξεκινήσαν 20 μέτρα νότια τζιαι ανατολικά της μπούκας, τζιαι επροχωρούσαν ανατολικά για καμιά 200αριά μέτρα. Εμάζεψα τα τζιαι έφυα φυσικά.

Επίσης, αρκετές φορές είδα επαγγελματίες να γαζώνουν την περιοχή του μώλου, ούτε 50 μέτρα που τους βράχους, που την αποβάθρα δίπλα που το παλιό Λιμάνι, μέχρι τζιαι τους πρώτους κυματοθραύστες της παραλίας του Κήπου.

Εν νόμιμοι τούτοι ούλλοι; Αν όι, εν δυνατόν να το κάμνουν τόσο ανοικτά, κάτω που τη μούττη της Λιμενικής;

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by marios »

Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by Someone »

Μάριε, διόρθωσε με αν κάμνω λάθος, αλλά οι κανονισμοί μιλούν για ΒΑΘΟΣ, τζιαι όι απόσταση.
Άρα, αν ο κουμπάρος σύρνει δίκτυα σε βάθος 5 μέτρα ή παραπάνω, τζιαι πάει κολλητά με βράχους, βραχίονες κ.λ.π., είναι νόμιμος;

Έτσι τζι αλλιώς, 5 μέτρα βάθος, στη θάλασσα απέναντι που το μώλο, ή στο 90% του παραλιακού μετώπου της Λεμεσού, ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ στις περιοχές που ρίχνουν δίκτυα!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by marios »

θυμούμαι πριν κανένα χρόνο επιάσαμε να καταγγείλουμε κάποιο που έριξε δίχτυα μόλις 5 μετρα που την παραλια, :? και μας είπαν ότι αν δεν έχει σημαδούρες η περιοχή δικαιούται και δεν μπορούν να επέμβουν :? ......Χωρίς να είμαι σίγουρος 100% νομίζω δεν έχει νομο να καθορίζει την απόσταση από την ακτή... :roll:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by Someone »

marios wrote:θυμούμαι πριν κανένα χρόνο επιάσαμε να καταγγείλουμε κάποιο που έριξε δίχτυα μόλις 5 μετρα που την παραλια, :? και μας είπαν ότι αν δεν έχει σημαδούρες η περιοχή δικαιούται και δεν μπορούν να επέμβουν :? ......Χωρίς να είμαι σίγουρος 100% νομίζω δεν έχει νομο να καθορίζει την απόσταση από την ακτή... :roll:

Λοιπόν, ο κανονισμός μιλά για ελάχιστο βάθος 5 μέτρων απο 1 Ιουνίου μέχρι 1 Νοεμβρίου.
1. Μα σοβαρομιλούν; Μπορεί κάποιος να γαζώσει ολόκληρη παραλία ξεκινώντας που την ακτή τζιαι να είναι νόμιμος, στους υπόλοιπους μήνες του χρόνου;
2. Είμαι σίουρος ότι απαγορεύεται η χρήση διχτύων σε παραλίες λουομένων (όσες έχουν σήμανση με σημαδούρες) πιό κοντά απο 200 μέτρα απο την ακτή. Αλλά εν είδα πούποτε τούτο τον κανονισμό στο site που έβαλες.
3. Εκατάγγειλα τζιαι εγώ μια φορά ένα τύπο που ολόκληρο το καλοκαίρι έβαλλε δίχτυα κολλητά που την έξω πάντα των κυματοθραυστών στην περιοχή του Holiday inn (ήταν παράνομος τζιαι για το βάθος, τζιαι για την απόσταση απο την παραλία). Αν είδετε εσείς Λιμενική ("Ναι ού σίουρα, εννα έρτουμε. Μείνε ήσυχος. Μα κάμνει το τακτικά; Πέρκει να σοβαρομιλάς. Φυσικά τζιαι είναι παράνομος"), είδα την τζιαι εγώ. Όι έν ήταν επαγγελματίας. Τη βάρκα του έσιει την πάντα δίπλα που το κολπούι του ξενοδοχείου.

Τελικά ίντα που πρέπει να γίνει; Ούσσου να περάσουμε φάση;
Θκιεβάζω δαμέ ότι θωρείτε άτομα να σύρνουν...δυναμίτη. Ρε κοπέλλια μα σοβαρομιλούμε; Εν δυνατόν να μεν εν γνωστοί τούτοι που το κάμνουν; Εν εβρέθηκε κανένας να τους κόψει τη φόρα τους;

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by Greg »

e file prepi na tous apantas opws tous armozei... jinos o tupos pou esurne duktia kathe mera poji stin epizosi tou leidis mile.. epienname me ton caveman, misines 100res, je etravousamen tou ta panw emathe na men ta surnei jiame..

an evris ton tupa pou surnei tous dunamites...ksapola tou ke su mia molotov mes ti varka tou :twisted: :twisted:
Esox Lucius

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by gdeme »

Έλπίζω γρεκγ να ήταν χιουμορ, γιατι αν με τετοια μυαλα περιμένουμε να δουμε πρόοδο την βάψαμε.

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by ps1xas »

gdeme wrote:Έλπίζω γρεκγ να ήταν χιουμορ, γιατι αν με τετοια μυαλα περιμένουμε να δουμε πρόοδο την βάψαμε.
oi file gdeme mia xara brisko tin apopsi tou greg ....

kai ego tora kai na pai etsi ena kamo.. mia 100ara misina kai ekso otan brisko diktia telia konta sti paralia..

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by sifu-nas »

nai enw oi alloi p gazzwnoun tes paralies n kallyteroi..
na piastei j kan1s kamian imera j na gyrefkoun t lathos! :evil:

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by ps1xas »

sifu-nas wrote:nai enw oi alloi p gazzwnoun tes paralies n kallyteroi..
na piastei j kan1s kamian imera j na gyrefkoun t lathos! :evil:

pious allous ennois ?

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by Greg »

gdeme wrote:Έλπίζω γρεκγ να ήταν χιουμορ, γιατι αν με τετοια μυαλα περιμένουμε να δουμε πρόοδο την βάψαμε.
file xwris pareksigisi... ime tis apopsis ofthalmon anti ofthalmou
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by caveman »

ΝΑΙ δεν είναι αστείο, είναι αλήθεια...που την στιγμή που τα φτάνω...που την παραλοία...είναι παράνομα ΈΝΕΝ :?: :?: :?: εφόσον το τμήμα μλκς εν κάμμει την δουλείαν του.... επείραμεν τζαι μεις μερικές φορές τον νόμο στα χέρια μας. Τι να κάμουμεν φίλε μου gdeme :?: αντιτιθέμεθα σε τούντην κατάσταση, Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ, με ΠΡΑΞΕΙΣ :!: Εννά έρτει κανένας να μου πει....""εννα έρτω τζαιγω να σου κάμω ζημιά αφού είσαι έτσι""??? μα εγώ έντζαι παρανομό άμαν πάω ψάρεμα :!: εγώ έντζαι καταστρέφω την φυσικήν μααααααααααααααααααας κληρονομιάν.....περιτόν να πω πος ψάρια κατο του μισού κιλού ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΤΑ ΚΡΑΤΩ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ Ο GREG....τζαι κάτι άλλον....με το πάρεις στραβά ρε φίλε, απαντώ κάπος έντονα επειδή εν κάτι που με καίει.... με ποιάν λογική τζαι με ποιά μιαλά δλδ θα πρέπει να κινιθούμεν :?: :?: :?: :?: αφού κανένας με στούντην κολόχωρα δεν κάμμει την δουλειά του(στον δημόσειο τομέα) θα περιμένω πότε θα ξυπνίσει μιαν καλήν ημέρα ο διευθιντής του τμ μλκς τζαι να πει....ΟΥ μα σάναμου τζαι ελείψαν τα ψάρκα :roll: :roll: :roll: ΤΩΡΑ μόλις ΤΩΩΩΩΡΑΑΑΑΑΑ έγκρινεν 250 άδειες για γυροβολιεεεεεεεές :x :x :x :x :x
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by gdeme »

Πότε θα καταλάβεται ότι δεν σας όρισε κανενας να κάνετε την δουλεία άλλων? Δεν είσαστε της λιμενικής.

Ο καθένας την δουλειά του. Δλδ που την στιγμή που ο άλλος είναι νόμιμος ,έστω και σε κάτι που μπορέι να ακουγεται παράλογο πρέπει ο κάθε τυχοντας να παιρνει το νόμο στα χέρια του?

Δλδ αν κάποιος σκοτώσει κάποιον , τότε κάποιος άλλος να παει να στον σκοτώσει και μετά καποιος άλλο να σκοτώσει τον άλλο και παέι? Τι λογική (παράλογη) ειναι αυτή?

Αν ο νόμος λέει Χ, έστω και λάθος να έιναι ο τρόπος αντίδρασης μας δεν ειναι να επιβαλλουμε εμεις τον δικό μας νόμο. Αν θέλουμε υπάρχουν άλλοι τρόποι για να εισηγηθούμε κάτι

Καθόμαστε και λέμε βλακείες εδω και γράψαμε σεχον 2 σελίδες με τον καθένα να λεει το μακ΄ρυ του και το κοντό του.
Και εδώ θα επανέλθω σε ένα άλλο τοπικ....
Οταν όμως εγώ έγραψα τα στραβα του περι αλιείας νόμου και εισηγηθηκα να γράψουμε επιστολη προς το τμημα αλιείας με γράψατε όλοι στα @@ σας και το τοπικ ειχει μολις 5-6 απαντήσεις (αν ειχε τόσες).

Και θα μου πείτε σιγα τι θα άλλαζε? Ελα μου ντε που τελικά αλλαξε ο νομος μεσα σε λιγότερο απο μηνα.
Και ήδη προσπαθούν και για άλλες βελτιώσεις.

Οπότε ο οφθαλμος αντι οφθαλμού δεν οφελει. Γιατι όπως εσυ σημερα τραβηξες τα διχτυα, ετσι άυριο και ο άλλος θα σου κόψει την μισίνα η θα έρθει να τα απλώσει απο πάνω σου.

Και στην τελική ο ερασιτέχνης θα βγέι ζημιωμένος και καλά να παθει με τετοια μυαλά.Ηρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα? Ειναι η ζήση του άλλου κύριε.Αν για Χ λόγους είναι νόμιμος, αυτό ισχύει. Αν δεν θες να ισχύει κανε κάτι για να αλλάξει ο νόμος και όχι να παρεις το νόμο στα χέρια σου.

Παν μετρον αριστον.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by caveman »

Ε φίλε μα έντζαι φκάλαμεν τα δίχτια κανενού νόμιμου :lol: τζαι το τόπικ σου ή δεν το θυμούμε ή δεν το είδα καθόλου...βάλε ένα λινκ να το δω
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Post by gdeme »

Εγώ μιλησα ξεκαθαρα σε περιπτωσεις που ο Χ ψαράς με δυκτια είναι νόμιμος.

Αλλά και παράνομος να έιναι παλι δεν σημαινει οτι πρέπει να βγάλουμε εμείς το φίδι απο την τρύπα με ότι αντίκτυπο και αν εχει αυτο έιτε για το ίδιο το άτομο έιτε για το σύνολο των ερασιτεχνών.

Και το τοπικ το ειδες,αλλα μαλλον το πηρατε πιο χαλαρά (για να το πώ έτσι ανάλαφρα). Αστειευόμενοι ρε παιδί μου (παρά την σοβαρότητα του, και αυτο αποδεικνύεται άπο αυτο εδώ το τοπικ που τελικα όντως καποια πράγματα σας πειραζουν)

http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... ?f=1&t=665

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”