Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Ξεφτηλα!!

Post by Someone »

Greg wrote:Σε ποση αποσταση απο την ακτη μπορει καποιος να απλωσει δυκτια??? Οι λιμενοβραχιονες θεωρουντε ως ακτη? τι επιτρεπεται και τι απαγορευετε? υπαρχει νομοθεσια για αυτα τα θεματα?

Γρηγόρη, μέχρι και σε 10 πόντους νερό δικαιούνται να ρίξουν δίχτυα σε περίοδο που δεν υπάρχουν σημάνσεις για λουομένους.
Πριν δέκα μέρες εδοκίμασα να κάμω καταγγελία για κάποιον ωραίο που εγάζωσε την παραλία της ΚΕΟ - Δασούδι στη Λεμεσό, σε απόσταση 5 μέτρων που την ακτή τζιαι εκόψαν μου τη φόρα μου.

Εντωμεταξύ, συνάδελφος μου χειμερινός κολυμβητής κουρτίζεται να γράψει επιστολή προς Επίτροπο Διοικήσεως τζιαι τμήμα Αλιείας τζιαι να μαζέψει υπογραφές που κόσμο που κολυμπά και χειμώνα. Απο ό,τι μου είπε, εμίλησε με επίτροπο διοικήσεως τζιαι φαίνεται ότι κάποια αυτιά ακούν με προσοχή την πρόταση να απαγορεύονται ολόχρονα τα δίχτυα σε περιοχές που συχνάζουν χειμερινοί κολυμβητές.
Είχα σκοπό να το αναφέρω όταν προχωρήσει η κουβέντα ώστε να βοηθήσουμε τζιαι εμείς αλλά μιας τζιαι έφερε το η κουβέντα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ξεφτηλα!!

Post by MariosK »

Κάθε φορά που λαλώ είδαμε τα ούλλα ο Κυπραίος πάντα καταφέρνει να μας εκπλήξει :shock: :shock: :shock:!!!

Εντωμεταξύ αν πιαστεί καταλάθος κανένα μεγάλο ψάρι πας τα δίκτυα του εν να δώκουν ούλλοι μέσα...

Όσο για το νόμο, εν ξέρω για την απόσταση που την ακτή, αλλά ξέρω σίγουρα ότι μετά τις 9-10 το πρωί εν δικαιούνται να ρίχνουν δίκτυα... Δικαιουνταί 1-2 ώρες πριν την δύση μέχρι την άλλη μέρα το πρωί.

Τι ώραν ήταν τούτοι τζιαμέ?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ξεφτηλα!!

Post by MariosK »

Έψαξα λίον τζε ήβρα ένα νόμο στο site του τμήματος αλιείας που λέει ότι τα δίκτυα απαγορεύονται από την 1/6 μέχρι 30/9 κάθε έτους να τοποθετούνται σε βάθος μικρότερο των 5 μέτρων.

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Ξεφτηλα!!

Post by PrEdAtΩR »

MariosK wrote:Κάθε φορά που λαλώ είδαμε τα ούλλα ο Κυπραίος πάντα καταφέρνει να μας εκπλήξει :shock: :shock: :shock:!!!

Εντωμεταξύ αν πιαστεί καταλάθος κανένα μεγάλο ψάρι πας τα δίκτυα του εν να δώκουν ούλλοι μέσα...

Όσο για το νόμο, εν ξέρω για την απόσταση που την ακτή, αλλά ξέρω σίγουρα ότι μετά τις 9-10 το πρωί εν δικαιούνται να ρίχνουν δίκτυα... Δικαιουνταί 1-2 ώρες πριν την δύση μέχρι την άλλη μέρα το πρωί.

Τι ώραν ήταν τούτοι τζιαμέ?
Μαριε τουτο που λες ισχυει?

γιατι πριν 1 βδομαδα εχασα το μεσημερι ενα πολυ σημαντικο δολομα για μενα πας σε δiχτy που ηταν κοντα στην ακτη. Αν ξανα γινει τετιο συμβαν εν ξερω τι ενα παθει το διχτυ του καθε μαλακα.

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Ξεφτηλα!!

Post by Someone »

MariosK wrote:Έψαξα λίον τζε ήβρα ένα νόμο στο site του τμήματος αλιείας που λέει ότι τα δίκτυα απαγορεύονται από την 1/6 μέχρι 30/9 κάθε έτους να τοποθετούνται σε βάθος μικρότερο των 5 μέτρων.

Ακριβώς.
ΟΥΛΛΟ τον επόμενο χρόνο, όπου θέλουν.
Αστεία αστεία, μόνο αν άτομα άσχετα με το ψάρεμα αντιδράσουν μπορεί να γίνει κάτι: για παράδειγμα εν μπορεί κανένας να αμφισβητήσει το δικαίωμα του χειμερινού κολυμβητή να κολυμπά με ασφάλεια. Αν τελικά "προστατευθούν" 1-2 περιοχές σε κάθε πόλη, κάτι ένει.

Τζιαι υπόψη ότι ειδικά για τη Λεμεσό, το μέτωπο που μπορεί να "διεκδικήσουν" είναι τεράστιο, εν σχεδόν ούλλο το παραλιακό μέτωπο της πόλης. Ειδικά αν μπούν στο παιχνίδι τζιαι ξενοδοχεία.

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Ξεφτηλα!!

Post by hdemetris »

Εν ραφτίν που θέλουν ορισμένοι :evil: :evil: :evil:
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ξεφτηλα!!

Post by MariosK »

PrEdAtΩR wrote:
MariosK wrote:Κάθε φορά που λαλώ είδαμε τα ούλλα ο Κυπραίος πάντα καταφέρνει να μας εκπλήξει :shock: :shock: :shock:!!!

Εντωμεταξύ αν πιαστεί καταλάθος κανένα μεγάλο ψάρι πας τα δίκτυα του εν να δώκουν ούλλοι μέσα...

Όσο για το νόμο, εν ξέρω για την απόσταση που την ακτή, αλλά ξέρω σίγουρα ότι μετά τις 9-10 το πρωί εν δικαιούνται να ρίχνουν δίκτυα... Δικαιουνταί 1-2 ώρες πριν την δύση μέχρι την άλλη μέρα το πρωί.

Τι ώραν ήταν τούτοι τζιαμέ?
Μαριε τουτο που λες ισχυει?

γιατι πριν 1 βδομαδα εχασα το μεσημερι ενα πολυ σημαντικο δολομα για μενα πας σε δiχτy που ηταν κοντα στην ακτη. Αν ξανα γινει τετιο συμβαν εν ξερω τι ενα παθει το διχτυ του καθε μαλακα.
Απ' όσο ξέρω τούτος ο νόμο υπήρχε τα τελευταία χρόνια και δεν βλέπω τον λόγο να τον καταργήσαν. Εν θέμα ασφάλειας των λουομένων, ψαροτουφεκκάδων τζε δυτών...

Μπορούμε να κάνουμε ένα τηλέφωνο στο τμήμα αλιείας να το επαληθέυσουμεν αν θέλεις.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ξεφτηλα!!

Post by Greg »

PrEdAtΩR wrote:
γιατι πριν 1 βδομαδα εχασα το μεσημερι ενα πολυ σημαντικο δολομα για μενα πας σε δiχτy που ηταν κοντα στην ακτη. Αν ξανα γινει τετιο συμβαν εν ξερω τι ενα παθει το διχτυ του καθε μαλακα.
εχεχεχ μονο εγω εχω τωρα το συγκεκριμενο δολωμα μες την κυπρο δηλαδη :)?? Ειπα σου φιλε, βαλε ενα καρουλλι με 120αρα μισηνα και χταποδιερα στην ακρια...εν το καλυτερο παραμαλλο για τα δυκτια
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ξεφτηλα!!

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:
PrEdAtΩR wrote:
γιατι πριν 1 βδομαδα εχασα το μεσημερι ενα πολυ σημαντικο δολομα για μενα πας σε δiχτy που ηταν κοντα στην ακτη. Αν ξανα γινει τετιο συμβαν εν ξερω τι ενα παθει το διχτυ του καθε μαλακα.
εχεχεχ μονο εγω εχω τωρα το συγκεκριμενο δολωμα μες την κυπρο δηλαδη :)?? Ειπα σου φιλε, βαλε ενα καρουλλι με 120αρα μισηνα και χταποδιερα στην ακρια...εν το καλυτερο παραμαλλο για τα δυκτια
Ευχαριστώ και τους δύο σας που δεν μου είπατε πιο είναι :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Ξεφτηλα!!

Post by PrEdAtΩR »

(CyBasser) wrote:
Greg wrote:
PrEdAtΩR wrote:
γιατι πριν 1 βδομαδα εχασα το μεσημερι ενα πολυ σημαντικο δολομα για μενα πας σε δiχτy που ηταν κοντα στην ακτη. Αν ξανα γινει τετιο συμβαν εν ξερω τι ενα παθει το διχτυ του καθε μαλακα.
εχεχεχ μονο εγω εχω τωρα το συγκεκριμενο δολωμα μες την κυπρο δηλαδη :)?? Ειπα σου φιλε, βαλε ενα καρουλλι με 120αρα μισηνα και χταποδιερα στην ακρια...εν το καλυτερο παραμαλλο για τα δυκτια
Ευχαριστώ και τους δύο σας που δεν μου είπατε πιο είναι :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

εν το ηξερα οτι ψαρευες κουνελλους κε εσυ για να σου πουμεν :D :D :D :D :D

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ξεφτηλα!!

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:

εν το ηξερα οτι ψαρευες κουνελλους κε εσυ για να σου πουμεν :D :D :D :D :D
Ακόμη δεν είναι αργά να επανωρθώσετε...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ξεφτηλα!!

Post by MariosK »

Έχει ειδικό δόλωμα για κούνελλους? Ενόμιζα τσιμπούν παντού :shock:!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ξεφτηλα!!

Post by Greg »

oλοι εχουν αδυναμια καπου... και ο μ******ς της φωτο στις αθερινες!
Esox Lucius

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ξεφτηλα!!

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Καποιος :?: :?: :?: μαλιστα εδωμεσα εχει και τον τιτλο του "Κουνελλεητορ" :shock: :shock: :lol: :lol: :lol:

Αστεια..Αστεια αλλα και εγω σημερα εγινα μαρτυρας της αυθαιρεσιας καποιου "επαγγελματια" που εβαζε δικτυα εκει στο "λουμα" της Ορμηδειας απο εξω στον αμμο και εζωσε ολη την παραλια.
Πολλες φορες τηλεφωνω στο SBA Police 24 744333, αλλα...... :cry: :cry: :cry: :cry: YIOK :evil: :evil: :evil:

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Ξεφτηλα!!

Post by Someone »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Καποιος :?: :?: :?: μαλιστα εδωμεσα εχει και τον τιτλο του "Κουνελλεητορ" :shock: :shock: :lol: :lol: :lol:

Αστεια..Αστεια αλλα και εγω σημερα εγινα μαρτυρας της αυθαιρεσιας καποιου "επαγγελματια" που εβαζε δικτυα εκει στο "λουμα" της Ορμηδειας απο εξω στον αμμο και εζωσε ολη την παραλια.
Πολλες φορες τηλεφωνω στο SBA Police 24 744333, αλλα...... :cry: :cry: :cry: :cry: YIOK :evil: :evil: :evil:
Ευάνθη, προφανώς σκέφτουνται "πάλε πρήζουν μας οι ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ που ΕΝΟΧΛΟΥΝΤΑΙ στο ψάρεμα τους".
Τυπικά τζιαι με το γράμμα του νόμου ο επαγγελματίες δικαιούται, οπότε εν θα του κάμουν τίποτε.
Γι'αυτό πιστεύκω ότι τουλάχιστον για κάποιες περιοχές ίσως χρειάζεται διαφορετική προσέγγιση (βλ. οργανωμένη αντίδραση που άλλα σύνολα όπως χειμερινούς κολυμβητές).
Εντός των ημερών θα είναι έτοιμη η επιστολή, αν θέλεις τζιαι έσιεις επαφές με κόσμο που κολυμπά ολόχρονα στες παραλίες της Λάρνακας, μπορώ να σου τη στείλω για να φύει τζιαι που τζιαμέ μια "καταγγελία".

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”