Προσωπικά "ρεκόρ" ψαριών

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

inta tixi en touti re file :D mpravo mpravo
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
vassilis
Posts: 36
Joined: Tue Aug 21, 2007 12:40 pm
Location: Διαμονή Λευκωσία

Post by vassilis »

τωρα που διάβασα την ιστορία του Ιάκωβου ... συμφωνώ αμα γράφει τονομα σου πανω το ψάρι.... ακούστε τι μου συνέβηκε.

εγώ ψαρέυω βασικά απίκο (και λίγο καστινγκ) και συνήθως επικενρώνομαι στο σορκό πάντα πατωτός .Ένα πρωί λοιπόν ετάισα και έριξα την αρματωσία μου αλλά η μέρα δεν με πολυενθουσίαζε , έιχε κυματισμό αλλά όχι πολύ έντονο για να περιμένω κάτι πολύ καλό. εδώ λοιπον έκανα το λάθος να μην στήσω την απόχη μου. ούτε ένα δεκάλεπτο δεν πέρασε (μόλις έιχε φέξει) και πήρα την τσιμπία. κανένας μικρός σκέφτηκα..... ε αντί να τον φέρνω με έπαιρνε. μετά από 4-5 δυνατά κεφάλια στο βυθό εκατάφερα και το έφερα αφρό και τον είδα... ήταν αρκετά μεγάλος . ατε τωρα πως θα τον βγάλω πάνω (το καλάμι 7μετρο με μαλακή μύτη και παράμαλλο 18ρι) αφού είχα και τουλάχιστον 1-1,50 μ ύψος από την επιφάνεια της θάλασσας. χωρίς την απόχη στημένη δεν είχα και πολλές επιλογές, η απόφαση μου 'ηταν τράβα τον πάνω και ο Θεός βοηθός . Εσηκώθηκε λοιπόν που το νερό αλλά όπως ήταν πολύ πιθανόν ώσπου να βγεί στο βράχο σε τόσο ύψος εξεκαρφώθηκε και έπεσε στο νερό. εσκοτεινίασαν τα μάτια μου , απελπισία. κοίταξα λοιπον εσντικτωδώς προς το μέρος που έπεσε και τον βλεπω πλευρό πάνω σε κάτι πετρες που μόλις και φαίνονταν πάνω που το νερό. περιττό να σας πώ ότι μέσα σε κλάσμα δευτερολέπτου εξαπόλυσα το καλάμι και πήδηξα μέσα με τα ρούχα (ήταν αύγουστος 2006) και κατάφερα και τον άρπαξα πριν τον πάρει το κύμα. είναι η κουβέντα του φίλου "αμα γράφει τόνομα σου πάνω...". ζυγισμένος ήταν 850γρ.

Από τότε το πρωτο πράμα που στήνω πριν κάμω οτιδήποτε άλλο ...απόχη.

patsikos
Posts: 7
Joined: Thu Sep 06, 2007 2:11 pm

Post by patsikos »

ρε "παιθκια" εγώ είμαι νέος στα "μονοπαθκια" του ψαρέματος αλλα amman ακούω για πολλά "ψαρκα" πάει ο νους μου σε έναν ψεύτη ψαροτουφεκά που γραφει σε ελληνικό περιοδικό "θεμας". ένα τύπο που τι λεμεσό που δήθεν κάμνει σεμινάρια για συντήρηση αποθεμάτων και συνείδηση τον psarotoufekaon τζάι πάει ο m''''''σ τζάι καθαρίζει τες τρύπες με τα "μιλοκοπια". εν χαρίζει καστανό ο ψεύτης. τραβα τζάι dvd να τα foumizei τζάι για να πουλα πράματα μες το μαγαζί του.ξυπνάτε ρε. ekmetalefkountai μας

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

:x μα ποιος εν τούτος πούτα καθαρίζει μεστές τρύπες τους :?: :?: :evil: μεστές τρύπες τους a....είμαι "σιουρος" για pies τρύπες μιλάς, αλλα εν ήξερα ότι αίσση έτσι μαλακες, τούτον εξηγεί πολλά :!: stile μου σένα προσωπικό μήνυμα το "ονομαν" του
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

GROUPER
Posts: 36
Joined: Fri Jan 05, 2007 9:13 am

ΗΡΕΜΑ ΛΕΒΕΝΤΕΣ

Post by GROUPER »

Ο καθένας έχει και την άποψη του σε αυτό το θέμα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζει κάποιος να μου πεί αφού μιλούμε για ρεκορ ψαριών. Οι τράτες πόσο ψάρι αλιεύουν σε κάθε τους εξόρμηση, και πότε θα σταματήσουν επιτέλους αφού βάση ευρωπαικής οδηγίας στην Ελλάδα έχουν σταματήσει την λειτουργία τους :?:

patsikos
Posts: 7
Joined: Thu Sep 06, 2007 2:11 pm

Post by patsikos »

ρε "παιθκια" τούτος πέρσι μιαν τρυπα έπαιξε πάνω κάτω 120 κιλά τσάι μετά έγραφεν μες τα περιοδικά να "πεζουμεν" μονο 2-3 για να έχει ζωή η περιοχή. ο ψεύτης.πουλα τζάι pneuman ο m'''''σ

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Post by hemilios »

patsikos wrote:re paithkia toutos persi mian tripa epexe pano kato 120 kila tsai meta egrafen mes ta periodika na pezoumen mono 2-3 gia na exei zoh i perioxh. o pseftis.poula tzai pneuman o m'''''s
Αν δεν μπορείς να πεις πιος είναι τότε σταμάτα της κατηγορίες.

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Αιμίλιε, κάπου εσύγχισες τα πράματα. Θα ήταν πρόβλημα αν έλεγε όνομα χωρίς να είναι σίγουρος ότι ισχύουν αυτά που άκουσε. Εδώ έγινε το αντίστροφο: ανέφερε γεγονός, ΧΩΡΙΣ να πεί όνομα δημόσια.

Κατα τα άλλα, θα ήταν καλά νομίζω οι διάφοροι ξεκάρφωτοι που εμφανιστήκαν τελευταία τζιαι προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα, να καταπιούν λλίο τη γλώσσα τους. Έννεν τόπος δαμέ να "την πουν" σε όσουν εκνευρίζονται με τούτα που θωρούν τζιαι ακούν.

Μπορούν κάλλιστα να συζητούν τις "άδικες" κατηγορίες πάνω στη βαρκούα τους, όταν θαλασσοδέρνονται στα 50 μέτρα που την παραλία τζιαι παλεύκουν με τα δίκτυα για να φκάλουν μουρμουρούθκια τέρατα, μεγέθους ποτσίαρου.

swing
Posts: 31
Joined: Mon Jun 18, 2007 11:51 am

Απάντηση

Post by swing »

hemilios wrote:
patsikos wrote:re paithkia toutos persi mian tripa epexe pano kato 120 kila tsai meta egrafen mes ta periodika na pezoumen mono 2-3 gia na exei zoh i perioxh. o pseftis.poula tzai pneuman o m'''''s
Αν δεν μπορείς να πεις πιος είναι τότε σταμάτα της κατηγορίες.
Καμιά φορά ίσως κάποιος να μήν μπορεί ή να μήν θέλει να αναφέρει όνομα γιατί ίσως κατηγορηθεί για συκοφάντης ή βαλτός. Εγώ προσωπικά μετά απο τις δημοσιεύσεις του πάτσιακου ρώτησα και έμαθα για ποιόν πρόκειται.Γιατί όχι μόνο τα έπαιξε τα ψάρια αλλά τα κοκορεύεται κιόλας. Αν ρωτήσεις ένα ψαροντουφεκά απο την Λεμεσό ποιός έχει κατάστημα και παίζει 15 ψάρια σε μία τρύπα και τα βιντεογραφά θα σου απαντήσουν αμέσως. Αν όμως έλεγε ότι ο Τάδε έκανε αυτό το πράγμα δέν θα έμπαινα πιθανό στον κόπο να διερευνήσω αν είναι αλήθεια ή όχι.

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Post by hdemetris »

Someone wrote:Αιμίλιε, κάπου εσύγχισες τα πράματα. Θα ήταν πρόβλημα αν έλεγε όνομα χωρίς να είναι σίγουρος ότι ισχύουν αυτά που άκουσε. Εδώ έγινε το αντίστροφο: ανέφερε γεγονός, ΧΩΡΙΣ να πεί όνομα δημόσια.

Κατα τα άλλα, θα ήταν καλά νομίζω οι διάφοροι ξεκάρφωτοι που εμφανιστήκαν τελευταία τζιαι προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα, να καταπιούν λλίο τη γλώσσα τους. Έννεν τόπος δαμέ να "την πουν" σε όσουν εκνευρίζονται με τούτα που θωρούν τζιαι ακούν.

Μπορούν κάλλιστα να συζητούν τις "άδικες" κατηγορίες πάνω στη βαρκούα τους, όταν θαλασσοδέρνονται στα 50 μέτρα που την παραλία τζιαι παλεύκουν με τα δίκτυα για να φκάλουν μουρμουρούθκια τέρατα, μεγέθους ποτσίαρου.
Φίλε μου μπορείς να μας πεις για ποιους τα γράφεις τούτα? Αν είναι για τον Αιμίλιο μεν κατηγορείς άτομα που δεν ξέρεις. Τον άνθρωπο ξέρω τον και μακάρι να είχαν όλοι την συνήδηση του. Αν είναι για μένα κόπιασε να πιούμεν ένα καφέ να με γνωρίσεις και μετά να με κρίνεις.
Επιμένω ότι πρέπει να λες ονόματα όταν κατηγορείς και σκιαγραφείς κάποιον. Να πω εγώ? Εν για τον Τσιρπονούρη που αναφέρεστε?
PS: Ούτε βαρκούαν έχουμε, ούτε δίχτυα σύρνουμεν, ούτε ψάρια κάτω του μισού κιλού παίζουμε ή γενικά κάτω που τα επιτρεπτά όρια. Εσύ?

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: recor psarion

Post by SiliS »

Αφου μιλαμε για ρεκορ ψαριων να παραθεσω και εγω την ιστορια μου....
Τον περασμενο Γεναρη στις 15 του μηνα ειχα ετοιμαστει για κεφαλους σε νυχτερινο ψαρεμα...το ταισμα πολλων κιλων ετοιμαστηκε, αφου θα αρχιζε απο το απογευμα πολλη ωρα πριν καν καθησω για ψαρεμα...με το ματσ καλαμι μου, 18 - 16, αρματωσια περιπου 3.5 μετρα με 1.75 παραμαλλο...
Το πρωτο τσιμπημα ηρθε νωρις...κατα τις 12 τα μεσανυκτα μετα απο 5 ωρες ταισματος και κρατησαν μεχρι τις 3 το πρωι...αποτελεσμα 11 κεφαλοι των 2 κιλων και ανω με απεριγραπτες μαχες...
Τωρα που τους ξαναβλεπω μπορω να πω οτι θα μπορουσα να ειχα σταματησει...αλλα την νυκτα εκεινη ουτε περασε απο το μυαλο μου...πολλοι μου ειπαν οτι εκανα μακελειο...μαλλον ετσι εγινε...το σιγουρο ειναι οτι την επομενη φορα μαλλον θα το σκεφτω και δεν θα προσπαθησω να σπασω καποιο ρεκορ...
I d rather be fishing!!!

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ρεκόρ ψαριών

Post by mariosko »

τι δόλομα έβαλλες ρε φίλε?
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: recor psarion

Post by caveman »

SiliS wrote: Τωρα που τους ξαναβλεπω μπορω να πω οτι θα μπορουσα να ειχα σταματησει......το σιγουρο ειναι οτι την επομενη φορα μαλλον θα το σκεφτω και δεν θα προσπαθησω να σπασω καποιο ρεκορ...
Ρε φίλε, μα γιατί να σταματίσεις? γιατί να φύγεις??? Απλούστατα :arrow: :arrow: CATCH AND RELEASE :!: :!: :!: :wink: :D :D
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ρεκόρ ψαριών

Post by Greg »

πιανεις οσα θελεις και τα υπολοιπα πισω :twisted:
Esox Lucius

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: ρεκόρ ψαριών

Post by SiliS »

mariosko wrote:τι δόλομα έβαλλες ρε φίλε?
Δολωμα προνυμφες που ηταν απο ωρες μεσα στο ταισμα και τρωγανε...το ταισμα περιειχε σαρδελλες κονσερβας, εντερα και κεφαλια σαρδελλας, πολτο σαρδελλας, καπιρα λιομενη, τυρι σκονη...και αμμο για να στηνει.
Φυσικα ηθελα να ειχα σαρδελα φρεσκα για δολωμα αλλα δεν βρηκα την μερα εκεινη...τον μεγαλυτερο μου κεφαλο 2650 γρ τον επιασα με φιλετο σαρδελας, φυσικα κομμενο σε μικρα κομματια για δολωσια.
I d rather be fishing!!!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”