Περι Περιβαλλοντικής Συνειδησης

Post Reply
Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Περι Περιβαλλοντικής Συνειδησης

Post by Yiannis »

Παρακολουθώ το φόρουμ απο τότε που άρχισε. Εχω γράψει σχόλια πολύ σπάνια το ομολογώ. Αφορμή για αυτό το τόπικ ήταν το πρόσφατο σβησιμο ενος σχολίου μου το οποίο ομως θεορώ καλοπροαίρετο, για να προκαταλάβω μερικούς. Επειδή όλοι παρουσιάζονται ως περιβαλλοντιστές, θέλω να θειξω κάποια πράγματα που με ενοχλούν.
Καταρχήν αγάπη για το περιβάλλον δεν είναι μόνο να μήν είμαστε παράνομοι συμφονα με καπιους νόμους. π.χ αν κοιτάξουμε αρκετές ψαριές των φίλων του ψαροτουφεκου θα διαπιστόσουμε οτι αρκετές έχουν υπερβολικό αριθμό ψαριών είδικά αν υπολογήσουμε και το μέγεθος αρκετών απο αυτά.Εδώ πού πάει η περιβαντολογική συνειδηση.
Πού είναι και το να αφήσουμε μερικα για άλλη εξόρμηση.
Πάλι πολλοι απο αυτούς που ψαρευουν με βάρκα πόσοι πηγαίνουν για τόνους και λένε δύο ειναι αρκετοί ας αφήσουμε γιά να έχουμε.Αν κοιτάξουμε μερικές φώτο στην ιστοσελίδα του περιοδικού τοτε θα καταλάβετε. Υπάρχουν δύο φώτο η μια με μιά βάρκα γεμάτη κυνηγούς και η άλλη γεμάτη λιθρίνια, που απο την πολλη ώρα που είταν εκτεθημένα στον ήλιο είχαν αλλοιωθεί. ¨Οση ώρα έβγαζαν ψάρια συνέχιζαν, μέχρι να βγάλουν την θάλασσα όλη έξω, ούτε επαγγελματίες ψαράδες να ήταν. Για να μήν αρχίσω και με τους "επαγγελματίες ψαράδες" που μερικοί απο αυτούς εχουν ξενοδοχεία και ταυτοχρονα επαγγελματική άδεια για να βάζουν 10 ζεμπυλες δύκτια.
Εγώ είμουν και κυνηγός και ψαροντουφεκάς, Παράτησα το κυνήγι (πρίν δέκα χρόνια) γιατι δέν θα αφήσουμε τίποτα να πετά εκτός απο μύγες. Παρατησα το ψαροντουφεκο και την γυροβολιά για τον ίδιο λόγο. Εδώ και σχεδόν 20 χρόνια ασχολούμε μόνο με το καστινγ και χρησιμοποιώ μεγάλα αγκίστρια και δολόματα και ας παίρνω ένα ψάρι κάθε 15 εξορμήσεις- αν είμαι τυχερός. Ομως ξέρω οτι δέν κάνω ζημιά και είμαι κοντά στην θάλασσα.
Θα μπορουσα να γράφω όλη νυκτα, ελπιζω με τα πιό πάνω να καταλάβατε τι εννοώ. Το να κρύβουμε μερικά κοινά "μυστικα" φοβούμενοι τυχόν συνέπιες σημαινει οτι οι περισσότεροι "περιβαλλοντιστές" εδω στο φόρουμ είναι........
Γειά Σας
Γιάννος Θεοδουλου
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Περι Περιβαλλοντικής Συνειδησης

Post by marios »

Φιλε Γιάννη πριν διαγράψω το σχόλιο σου σε ενημέρωσα αλλα όπως βλέπω τώρα δεν έχεις διάβαση το προσωπικό μήνυμα που σου έστειλα. έχεις και δεύτερο ρίξε μια ματια.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Περι Περιβαλλοντικής Συνειδησης

Post by COTSIOS80 »

Φιλε Γιαννο,

Θα συμφωνησω με αρκετες απο τις πιο πανω αποψεις σου.
Ανεξαρτητως της τεχνικης που χρησιμοποιειται για ψαρεμα πρεπει ολοι να εχουμε υποψη οτι η θαλασσα δεν ειναι αστηρευτη πηγη και οτι τα ψαρια δεν πεφτουν που τον ουρανο.
Σε καποια φαση ο πλυθησμος των ψαριων θα μειωθει τοσο (αν δεν ειμαστε σε τουτη τη φαση ηδη) που δεν θα μπορει να ανακαμψει.

Δεδομενου οτι οι ελεγχοι απο τα αρμοδια τμηματα ειναι ανυπαρκτοι εναποκειται σε εμας που ασχολουμαστε με το ψαρεμα να εφαρμοζουμε λογικα κριτιρια οσον αφορα αριθμους και μεγεθη θηραματων.

Ουτε εμενα προσωπικα μου αρεσει να βλεπω φωτο με ενα σωρο ψαρια πιασμενα ειτε με ψαροτουφεκο ειναι ειτε με καλαμι. Τουλαχιστον για το νησι μας και το αποθεμα μας σε αλιευματα το θεωρω αδιανοητο. Αν ειμασταν καπου αλλου και ειχε πολλη ψαρι τοτε ισως ναι να αναλογουσαν περισσοτερα σε καθε ενα ψαροκυνηγο ανα εξορμηση.

Καμμια φορα βλεπω σε ελληνικα περιοδικα ψαριες απο 30-40 ψαρια πιασμενα απο 1-2 ατομα. Και διερωτουμε ...
Τι θα τα καμουν ουλλα τουτα?
Τοσο πολλα τους αρεσκει το ψαρι η μηπως τα πουλουν κιολας?
Τοση πολλη ειναι η απληστια πλεον ή οσο περισσοτερα ψαρια τοσο πιο πολλα μπραβο θα ακουσουν.

Κυριοι!! Δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι τα τελευταια χρονια εισαγουμε ψαρια για καταναλωση.
Ρωτηστε τους επαγγελματιες ποτε ηταν η τελευταια φορα που εφκαλαν μπαρπουνια. (Φυσικα δεν ειναι για να τους λυπηθειτε διοτι μονοι τους εφκαλαν τα μαθκια τους.)

Προσωπικα νομιζω οτι το "Παν μετρον αριστον" ταιριαζει γαντι στην κατασταση μας.
Ας ξυπνησουμε πριν να ειναι αργα.
Ditch the bitch and let's go fishing!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Περι Περιβαλλοντικής Συνειδησης

Post by christos nic »

Παιδια η αποψη μου ειναι πως η ζημια στην θαλασσα γινεται κατα 95% απο τους επαγγελματιες ψαραδες και ενα 5% απο τους ασυνειδητους..ο αριθμος τους και ο αριθμος των δυχτιων που βαζουν καθημερινα σε συγκριση με την πολυ μικρη σε μεγεθος ακτογραμμη στην Κυπρο δεν μπορει να αφησει τους πλεον ελαχιστους αριθμους των ψαριων στην Κυπρο να μεγαλωσουν..ετσι παμε για ψαρεμα συνηθως και δεν βλεπουμε ψαρι.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Περι Περιβαλλοντικής Συνειδησης

Post by admin »

φίλε Χρήστο επειδή μελετάω πολύ σχολαστηκά αυτά τα πράγματα και για να μην φαινόμαστε και άδικοι πρός τους επαγγελματίες αν σου πώ εγώ κάποια ποσοστά. Η ζημιά γίνεται 20% απο τους ασυνήδειτους 50% απο τους παράνομους (ερασιτέχνες και επαγγελματίες), και 30% απο όλους τους άλλους παράγοντες(νόμιμους -επαγγελματίες-ερασιτέχνες κ.τ.λ). όλοι μας προκαλούμε κάποια ζημιά με την επαφή μας είτε το θέλουμε είτε όχι το θέμα είναι σε ποιό βαθμό προκαλείται η ζημια΄και εάν η θάλασσα την αναπληρώνει. Απο ότι φαίνεται τα τελευταία χρόνια η φύση δέν προλαμβαίνει να αναπληρώσει ότι καταστρε΄φει ο άνθρωπος

costas34
Posts: 5
Joined: Sat Jun 11, 2011 11:04 am

Re: Περι Περιβαλλοντικής Συνειδησης

Post by costas34 »

πεδια φετος ολο το καλοκαιρι ιδικα νιχτα αλλα και μερα το βγαλα ψαρευοντας και δεν εχο πιασι κατι ακσιολογο αλλα μαρεσι με χαλαρονι η θαλασσα απο ακτη μιλαμε ψαρεβα αυτο που ιδα φετος που ασχολιθικα ειναι οτι οι ερασιτεχνες με τες βαρκες επολιναν παρα μα παρα πολλα και αντιθετα οι επαγελματιες ελιαναν αποτι πριν 10 χρονια (δεν εχω καμια σχεσι με επαγελματιες)προσοπικι μου γνομι παντα και γω καπια μερα σχεδιαζο να πιασο βαρκα αλλα επολιναν παρα πολλα και πιστεβο ειναι και αυτος ενας λογος που σιντινι στιν μιοσι τον ψαριον

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Περι Περιβαλλοντικής Συνειδησης

Post by christos nic »

admin wrote:φίλε Χρήστο επειδή μελετάω πολύ σχολαστηκά αυτά τα πράγματα και για να μην φαινόμαστε και άδικοι πρός τους επαγγελματίες αν σου πώ εγώ κάποια ποσοστά. Η ζημιά γίνεται 20% απο τους ασυνήδειτους 50% απο τους παράνομους (ερασιτέχνες και επαγγελματίες), και 30% απο όλους τους άλλους παράγοντες(νόμιμους -επαγγελματίες-ερασιτέχνες κ.τ.λ). όλοι μας προκαλούμε κάποια ζημιά με την επαφή μας είτε το θέλουμε είτε όχι το θέμα είναι σε ποιό βαθμό προκαλείται η ζημια΄και εάν η θάλασσα την αναπληρώνει. Απο ότι φαίνεται τα τελευταία χρόνια η φύση δέν προλαμβαίνει να αναπληρώσει ότι καταστρε΄φει ο άνθρωπος
Φιλε Αριστε για να ξεκαθαρισω την θεση μου δεν εχω κανενα λογο να αδικησω κανενα επαγγελματια που δουλευει νομιμα για να ζησει αυτος και η οικογενεια του που κατα την αποψη μου βρισκεται σε ενα επαγγελμα που καταστρεφεται μερα με την μερα στον τοπο μας κυριως απο την μεγαλη πιεση που δεχεται ο πλυθησμος των ψαριων στην περιοχη μας..
Εκτιμω την προσπαθεια που γινεται εκ μερους σας!
Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι επειδη η μεγαλυτερη ζημια προερχεται κυριως απο αλλους εμεις οι ερασιτεχνες δεν πρεπει να αποκτησουμε συνειδηση..αντιθετος απο καποιους πρεπει να ξεκινηση η προσπαθεια και αυτοι ειμαστε εμεις που δεν εχουμε εννοια αν θα παρουμε ψαρια για να ζησουμε αλλα για να περασουμε ευχαριστα κανοντας το χομπυ μας και "αυριο".
Εχει τυχει να συζητησω αρκετες φορες το θεμα με επαγγελματια ψαρα φιλικο μου προσωπο και εχω σχηματισει καποια αποψη οτι δηλ γινεται μεγαλη ζημια απο τους επαγγελματιες οπως παραδεχετε και ο ιδιος με νομιμα μεσα γιατι δεν υπαρχουν οι περιορισμοι που επρεπε να υπηρχαν στην κατασταση που βρισκομαστε..δεν ριχνω φταιξιμο στους επαγγελματιες στο συνολο τους αλλα σε αυτους που πρεπει να αντιμετωπισουν το προβλημα και δεν το εκαναν ακομα.
Για το σχολιο σου συμφωνω αφου με τους ρυθμους που εκμεταλλευομαστε τους πορους χωρις να επανορθωσουμε με αλλους τροπους στην φυση οδηγουμαστε στην αυτοκαταστροφη!

Costass
Posts: 112
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:43 am
Location: cy

Re: Περι Περιβαλλοντικής Συνειδησης

Post by Costass »

για σας κοπελια. σύμφωνο με όσα "ιπεται" admin tze οι υπόλοιποι. απλά να προσθέσω ότι το θέμα πάει λείο πιο βαθιά tze αίσχη να κάμει μα την κουλτούρα tze το πως έμαθεν ο καθένας να συμπεριφέρεται στην θάλασσα..

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Περι Περιβαλλοντικής Συνειδησης

Post by christos nic »

Costass wrote:για σας κοπελια. σύμφωνο με όσα "ιπεται" admin tze οι υπόλοιποι. απλά να προσθέσω ότι το θέμα πάει λείο πιο βαθιά tze αίσχη να κάμει μα την κουλτούρα tze το πως έμαθεν ο καθένας να συμπεριφέρεται στην θάλασσα..
Πολλα καλα τα λες φιλε μου ειναι μες στην κουλτουρα μας τουτη η συμπεριφορα η καταστροφικη(οχι σε ολους) για τον τοπο αλλα τουλαχιστον αφου η κουλτουρα μας εν αλλασει ευκολα ας καμουν την δουλεια τους σωστα με μετρα και περιορισμους αυτοι που μπορουν να το καμουν..καποια πραγματα γινονται ας μην ειμαστε μηδενιστες αλλα νμζ δεν ειναι αρκετα για την ωρα.

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”