Ψαροτροφή και επιπτώσεις στο ψάρεμα

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by PrEdAtΩR »

Greg wrote:ετσι για χαρη της συζητησης... η τροφη ωντος καταστρεφει τον βυθο ή μηπος ειναι μυθος??

το σιγουρο που ξερω για την κλασσικη τροφη που ειναι σε κοκκους, ειναι οτι εν γεματη διοξινες, με αυτες των ιχθυοτροφιων (οσες ελεγχοντε) πανω στα επιτρεπομενα ορια. η ζημια γινεται σε οσους καταλανωνουν ψαρια που εφαν τροφη (αρπακτικα ψαρια και καταναλωτες ψαριων), διοτι οι διοξινες μεταφερονται στο σωμα τους και αποθηκευοντε στο λιπος. Οσο ποιο ψηλα στην τροφικη αλυσιδα πας τοσο παραπανω διοξινες θα βρεις... Αρα η τροφη δεν καταστρεφει το βυθο αλλα μολυνει με διοξινες οτιδηποτε τρωει ψαρι

(μεταφερτε οι mods τη συζητηση σε καποιο αλλο θεμα)
σωστος!!!!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

PrEdAtΩR wrote:
Greg wrote:ετσι για χαρη της συζητησης... η τροφη ωντος καταστρεφει τον βυθο ή μηπος ειναι μυθος??

το σιγουρο που ξερω για την κλασσικη τροφη που ειναι σε κοκκους, ειναι οτι εν γεματη διοξινες, με αυτες των ιχθυοτροφιων (οσες ελεγχοντε) πανω στα επιτρεπομενα ορια. η ζημια γινεται σε οσους καταλανωνουν ψαρια που εφαν τροφη (αρπακτικα ψαρια και καταναλωτες ψαριων), διοτι οι διοξινες μεταφερονται στο σωμα τους και αποθηκευοντε στο λιπος. Οσο ποιο ψηλα στην τροφικη αλυσιδα πας τοσο παραπανω διοξινες θα βρεις... Αρα η τροφη δεν καταστρεφει το βυθο αλλα μολυνει με διοξινες οτιδηποτε τρωει ψαρι

(μεταφερτε οι mods τη συζητηση σε καποιο αλλο θεμα)
σωστος!!!!
δεν υπάρχει σχετικό θέμα συζήτησης?! Θα έχει ενδιαφέρον!
είμαι σχεδόν σίγουρος πως διάβασα παλιά άρθρο σε περιοδικό ψαρέματος για το θέμα μας! Θα ξεσκονίσω τα αρχεία μου μήπως το βρω και θα σας ενημερώσω! Αν και... στο φόρουμ πρέπει να υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν πολλά ως αρκετά για το θέμα!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by christos nic »

Αρκετα ενδιαφερον το θεμα..διαβασα στο φορουμ αυτο παλιοτερα καποια συζητηση για τις τροφες που τα ι ζουν τα ψαρια των υχθειοτροφειων δεν θυμαμε που ηταν ομως..
καποιοι υποστηριξαν οτι οι τροφες δεν κανουν καλο στον βυθο με διαφωρα επιχειρηματα και αποδειξεις καθως και καποιος υποστηριξε πως δεν κανουν καμια ζημια..καλα ειναι να μεταφερθουν στο θεμα αν ανοιξει..!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

Παιθκιά και γω θυμούμαι ότι έχει θέμα αλλά έψαξα και δεν το βρίσκω. Αν το έβρει κάποιος ας το κάνει post εδώ για να τα μεταφέρω. Προς το παρών θα το κάμω καινούργιο θέμα.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:Παιθκιά και γω θυμούμαι ότι έχει θέμα αλλά έψαξα και δεν το βρίσκω. Αν το έβρει κάποιος ας το κάνει post εδώ για να τα μεταφέρω. Προς το παρών θα το κάμω καινούργιο θέμα.
ευχαριστούμε Μάριος! Ελπίζω να βρω το άρθρο και να μην έχει ξεμείνει...καμιά Θεσσαλονίκη! :)

elcos
Posts: 45
Joined: Wed Mar 09, 2011 3:23 pm

Re: Ψαροτροφή και επιπτώσεις στο ψάρεμα

Post by elcos »

χαιρομε που με το πρωτο μου μηνυμα ξεκινησα ενα θεμα διοτι πραγματικα ειναι ενδιαφερον να μαθουμε καποια πραγματα για την τροφη διοτι και για μενα ηταν εδω και καιρο το παραπονο μου γιατι πλεον ολοι να χρησιμοποιοθμε τροφη πλεον στο ψαρεμα..............
"Η ηρεμια του ΤΤΑΠΠΟΥ"..............

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ψαροτροφή και επιπτώσεις στο ψάρεμα

Post by angiec »

Δεν πειράζει οι περισσότεροι αν όχι όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο όσπου μάθαμε πολλά από το Φόρουμ και από το Περιοδικό.Wellcam.....;Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Ψαροτροφή και επιπτώσεις στο ψάρεμα

Post by andrea5 »

παιδια το ζυμαρι που χρησιμοποιας το ξυλουι και γυριζεις το πας το αγκιστρι που εν χυλος μονο με φαρινα00 φτιαχνεται ? αν βαλω μεσα οτιδηποτε εν να μεν κολλα ,πχ ουζο ,σκορδο?
:)

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαροτροφή και επιπτώσεις στο ψάρεμα

Post by konstantinos kalogir »

andrea5 wrote:παιδια το ζυμαρι που χρησιμοποιας το ξυλουι και γυριζεις το πας το αγκιστρι που εν χυλος μονο με φαρινα00 φτιαχνεται ? αν βαλω μεσα οτιδηποτε εν να μεν κολλα ,πχ ουζο ,σκορδο?
:)
Μπορείς να βάλλεις ότι θέλεις μέσα φίλε. Ούζο, σκόρδο ή οποιαδήποτε άλλη μυρωδιά αίματος ή σαρδέλας.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαροτροφή και επιπτώσεις στο ψάρεμα

Post by plenom'metatopsarem? »

konstantinos kalogir wrote:
andrea5 wrote:παιδια το ζυμαρι που χρησιμοποιας το ξυλουι και γυριζεις το πας το αγκιστρι που εν χυλος μονο με φαρινα00 φτιαχνεται ? αν βαλω μεσα οτιδηποτε εν να μεν κολλα ,πχ ουζο ,σκορδο?
:)
Μπορείς να βάλλεις ότι θέλεις μέσα φίλε. Ούζο, σκόρδο ή οποιαδήποτε άλλη μυρωδιά αίματος ή σαρδέλας.
πειραματιστείτε :)
όταν ήμουν μικρός έσφαζα τους μεγάλους σπάρους με ζυμάρι που εφτιαχνα με το κασέρι (το εξωτερικό του ,σιγά που δεν θα με έσφαζαν αν έβαζα κανονικό), λίγο ορό από φέτα, ψίχουλα από ψωμί και 1-2 σταγόνες λάδι και 1 ξύδι :)

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Ψαροτροφή και επιπτώσεις στο ψάρεμα

Post by andrea5 »

ευχαριστω :)

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ψαροτροφή και επιπτώσεις στο ψάρεμα

Post by christos nic »

Στις επιπτωσεις που εχει η τροφη στο βυθο δεν μαθαμε κατι ακομα..
σχετικα με το δολωμα πιστευω πως οι περισσοτεροι αρχιζουν με την τροφη..σιγα-σιγα ομως αποκτωντας περισσοτερες εμπειριες και γνωσεις ορισμενοι αρχιζουν να ψαρευουν μονο με φυσικα δολωματα που δουλευουν πολυ καλυτερα απο τις τροφες.

User avatar
Misu
Posts: 5
Joined: Tue Apr 10, 2012 9:34 pm
Location: Πάφος

Re: Ψαροτροφή και επιπτώσεις στο ψάρεμα

Post by Misu »

καλησπέρα παιδιά και εγώ άρχισα το ψάρεμα τώρα τελευταία και είμαι από Πάφο και όντως άρχισα με τροφή, και πριν λίγες μέρες αγόρασα σκουλήκι :mrgreen: , και δεν ήξερα καν ότι περιεχέι διοξίνες :o αυτή η τροφή θα σταματήσω εντελώς την τροφή ευτυχώς πού υπαρχή και το ιντερνέτ και ενημερωνόμαστε. αλλά όταν πήγα στο κατάστημα όταν πρωτάρχισα και τον ρώτησα τι μου πρωτινή μου είπε για την τροφή ότι τσιμπά καλά(από αυτούς πρέπει να αρχίσουμε να κόβουμε κεφάλια) :violence-chainsaw:

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ψαροτροφή και επιπτώσεις στο ψάρεμα

Post by angiec »

Προχθές άκουσα ότι ...(δεν ξέρω αν υπάρχει νόμος και αν ναι τι γίνεται και αν ελέγχονται ) ότι τα ιχθυοτροφεία που είναι μέσα στην θάλασσα πρέπει να μετακινούνται δεν ξέρω σε πόσο χρονικό διάστημα ,από την τροφή που ρίχνουν ταίζοντας τα ψάρια .Αν γνωρίζει κανείς να μας πεί.!

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ψαροτροφή και επιπτώσεις στο ψάρεμα

Post by angiec »

angiec wrote:Προχθές άκουσα ότι ...(δεν ξέρω αν υπάρχει νόμος και αν ναι τι γίνεται και αν ελέγχονται ) ότι τα ιχθυοτροφεία που είναι μέσα στην θάλασσα πρέπει να μετακινούνται δεν ξέρω σε πόσο χρονικό διάστημα ,από την τροφή που ρίχνουν ταίζοντας τα ψάρια .Αν γνωρίζει κανείς να μας πεί.!

??????????????? : :think: :think:

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”