C.A.B.A.C

Post Reply
User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: C.A.B.A.C

Post by maratheftis »

στο τελος της ημερας τι θα καμουν? να μας βαλουν ολους προστιμο? βασισμενοι σε τι? αφου νομοθεσιαν εν εσχιει για ετσι πραμα? να μας διωξουν ολους? πως? ισως θα πρεπει να ειναι ενα που τα πραματα που θα πρεπει να ψηφισει ο συλλογος admin. δυναμικη δραση που την αρχη.....
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: C.A.B.A.C

Post by MariosK »

Marathefti κόπιασε στην Συνέλευση να τα πεις και από κοντά και αν έχεις όρεξη να βοηθήσεις μέσα από τον σύνδεσμο και από το συμβούλιο. Τα όσα λέτε είναι πολύ καλά αλλά από το φόρουμ δεν γίνονται κουβέντες. Όσοι έχετε όρεξη ελάτε στην Συνέλευση τις 29 Ιουνίου.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: C.A.B.A.C

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Δυστυχως :cry:
Απο το 1960 και μετα, η αντιληψη η οποια υπαρχει σ'αυτο τον τοπο ειναι οτι ΨΑΡΕΜΑ σημαινει "Επαγγελματιας" με μιαν παλλιοξυλοβαρκαν, ξημαρισμενος, καταησιεμενος, με τα ποιναρκα του παντελονιου του γυρισμενα πανω, που βαλλει διχτυα να φκαλει το ψουμιν της φαμελιας του.
Με κυριο πρωταγωνιστη αυτου του σεναριου, τον παλαι κραταιον Βολευτην Κον Μαυροκορδατον, εκαλλιεργηθηκε το συνθημα οτι ΟΛΗ η Θαλασσα και ο εναλιος πλουτος (η η Φτωσια της) της, ανηκουν στην ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΗΝ ΤΑΞΙΝ ΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΨΑΡΑΔΩΝ.
Με λιγες εξαιρεσεις, οι εκαστοτε Διευθυντες του Τ.Α. (μετεπειτα προστεθηκε και το Θ.Ε.), ακολουθησαν και υιοθετησαν αυτο το συνθημα των Πολιτικαντηδων που μονο τους μελημα, δεν ηταν το καλο του τοπου, αλλα το ΨΗΦΟΘΗΡΙΚΟ. Γλυφοντας και θωπευοντας τους "ψαραδες" αποκτουσαν αιγλη και επαιρναν ψηφους. Οι υπολοιποι πολιτες, εγω, ο παπας σας, ο θκιος σας, καθομασταν πισω και βλεπαμε σαν αρνια :oops: :oops: :oops: :oops:
Δυστυχως και σημερα, ο Κυριος Λοιζιδης, ακολουθωντας την πεπατημενη των προκατοχων του, και μη εχοντας ΟΡΑΜΑ (το απαραιτητο συστατικο της προοδου) χρησιμοποιει την ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ που του δινει ο νομος και κανει οτι θελει. ΤΙΠΟΤΕ, ΤΙΠΟΤΕ, ΤΙΠΟΤΕ.
Λιγο πριν τις εκλογες μιλησα με Βουλευτη του ΑΚΕΛ (ανθρωπο με τα ολα του, τιμιο και οραματιστη, που δυστυχως δεν ξαναβαλε) και μου ειπε οτι ειναι παγια θεση του κομματος τους να ΑΦΑΙΡΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΝΑΧΡΟΝΙΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΕΝΑΣΚΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ. Μου ειπε οτι οποτεδηποτε ελθη στην αντιληψη τους οτι υπαρχει αυτο το φαινομενο το σταματουν. Μου ζητησε να ετοιμασουμε μια προταση νομου για να την περαση απο τις διαδικασιες για να γινει νεα Νομοθεσια.
Θελω να καταλαβετε ΟΛΟΙ σας οτι με τους ΠΟΡΤΟΥΣ μεσα στα Φορουμ και τα Facebook δεν βγαιννει ΤΙΠΟΤΕ.
Θελω να καταλαβετε οτι και αν ακομη "αποκτεινομεν αυτον τον Λοιζιδην" ο επομενος θα ειναι χειροτερος.
Ο καθε προηγουμενος φροντιζει να γαλουχισει τους νεωτερους με τα "αρχαια αυτων δογματα". Και η μεγαλυτερη μιζερια ειναι οτι σημερα εχουμε στο ΤΑΘΕ εξαιρετικους νεους Επιστημονες, αλλα αμφιβαλλω αν οι "ΠΑΛΛΙΟΙ" θα τους δωσουν την ευκαιρεια να παραξουν ΩΦΕΛΙΜΟ ΕΡΓΟ για τον τοπο και την σημερινη Κοινωνια. Τους γαλουχουν στο γλυψιμο, στο κυνηγι των θεσεων, στην απραξια, στην ρουφιαννια, και οσους δεν υποτασσονται τους εξοστρακιζουν.
Η δικη μου απογοητευση δεν προερχεται απο τον Κο Λοιζιδη. Εγω ειμαι απογοητευμενος απο εσας. Τον κοσμο.
Οτι και αν επαθαμε σ'αυτο τον τοπο το παθαμε απο την ΚΚΕΛΛΕΝ ΜΑΣ.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: C.A.B.A.C

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Αν ειμαι καλα, στες 29 θα βαλω κατω θεμα για ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΜΕΤΡΑ.
Να παμε να αποκλεισουμε το Αλιευτικο Καταφυγιο Ζυγιου, και να εμποδισουμε τους "Επαγγελματιες" να πλησιασουν.
Αν χρειαστει να φαμε ξυλο, χαλαλι μας. Για την τιμη και την ορθοτητα του σκοπου μας

User avatar
AlexG
Posts: 8
Joined: Thu May 27, 2010 5:33 pm
Location: Nicosia

Re: C.A.B.A.C

Post by AlexG »

επιαν τωρα 6-7 ατομα να ψαρεψουν στο λιμανακι τζαι επιαν να τους γραψουν απ οτι μου ειπαν.
μπορουν να τους βαλουν προστιμο ?

haris
Posts: 70
Joined: Sun Jul 04, 2010 12:03 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by haris »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Αν ειμαι καλα, στες 29 θα βαλω κατω θεμα για ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΜΕΤΡΑ.
Να παμε να αποκλεισουμε το Αλιευτικο Καταφυγιο Ζυγιου, και να εμποδισουμε τους "Επαγγελματιες" να πλησιασουν.
Αν χρειαστει να φαμε ξυλο, χαλαλι μας. Για την τιμη και την ορθοτητα του σκοπου μας

Πολύ σωστά, πλεον σε τούτο τον τόπο οι συνεπείς και οι σωστοί πρέπει να σηκώσουν κεφάλι!!!

Τ' αγαθά κόποις κτώνται......

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by admin »

Συμφωνώ με τον κον Ευάνθη ότι απο τα φόρουμ και τα facebook δέν βγαίνει τίποτα παρά μόνο μια καλή διαφήμιση για την συγκέντρωση. Η δύναμη μας θα φανεί επι της παρουσίας μας

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: C.A.B.A.C

Post by Greg »

μονο οι αριθμοι/ψηφοι μετρουν...
Esox Lucius

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by inglese.fishing »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Η δικη μου απογοητευση δεν προερχεται απο τον Κο Λοιζιδη. Εγω ειμαι απογοητευμενος απο εσας. Τον κοσμο.
Οτι και αν επαθαμε σ'αυτο τον τοπο το παθαμε απο την ΚΚΕΛΛΕΝ ΜΑΣ.
Νομίζω εν άλλος κ Εβάνθης που τα έγραψε τούτα. «απογοητευμενος απο εσας. Τον κοσμο.» Τι να σου πω να μεν απογοήτευσε, ποιος θα πει στους χιλιάδες Ελλαδιτες που κατακλύζουν την πλατιές ότι εν έχουν σωτηρία, το ίδιο και πολλά πράγματα στην Κύπρο και στον κόσμο γενικά.
Μακάρι να ήξερα την μαγική φόρμουλα να πείθω ανθρώπους. Εγώ έναν δικό μου άνθρωπο προσπάθησα να του μάθω ότι εν είναι σωστό να χρησιμοποίει τις μεγάλες τις μπραγγαρολλες στο ψάρεμα του ώσπου εν άντεξα και εν ξαναψάρεψα μαζί του. Τελικά άκουσα ότι μάθαινε στην καινούρια του παρέα ότι μόνο έτσι πιάνεις ψάρι. Δυστυχώς την παιδεία την κληροδότησαν πολλοί λαοί (ακόμα και «βάρβαροι») από τους αρχαίους έλληνες αλλά όχι οι απόγονοι τους. Δύο φορές δυστυχώς, γιατί τούτη η έννοια λείπει έντονα και στα κυπριακά ψαρέματα ...
Η απογοήτευση εν μέρος της ζωής, ελπίζω να μεν σε γενικεύσει γιατί πραγματικά χρειαζόμαστε ανθρώπους που προσφέρουν ανιδιοτελώς.

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by Στάθης »

admin wrote: Γενική εκλογική συνέλευση του Συνδέσμου στις 29 Ιουνίου ημέρα Τετάρτη και ώρα 20,00 στο κέντρο βΑΣΙΛΙΚΉ στην Χοιροκιτία. Κοπέλια τα ψέματα ετελειώσαν όσοι έχετε όρεξη να αλλάξουμε λίγο τις καταστάσεις και να δούμε το μέλλον των θαλασσών μας και του ψαρέματος απο μια καλύτερη σκοπιά ελάτε κοντά είτε για να ψηφίσετε είτε για να βάλετε μέρος για εκλογή σας στο συμβούλιο.
Ο σύνδεσμος ιδρύθηκε επίσημα
έχει εγγράψει μέλη
έχει μαζέψει ταμείο
έχει ενημερώσει το Τμήμα Αλιείας το οποίο μας βλέπει με πολύ καλό μάτι ΄


Έχουμε την ευκαιρία να δείξουμε σε όλους ότι η θάλασσα δέν ανήκει σε κανένα αλλά σε όλους μας και δέν μπορούν ούτε να μας την στερούν ούτε να μας βγάζουν έξω. ΌΣΟΙ ΔΈΝ ΕΊΣΤΕ ΑΚΚΟΜΗ ΜΕΛΗ ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΦΕΡΤΕ ΑΠΟ 1 ΦΙΛΟ ΣΑΣ. Στις 29 Ιουνίου να είμαστε όλοι εκεί
Υπενθύμηση!
no whey no gain

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: C.A.B.A.C

Post by angiec »

Στάθης wrote:
admin wrote: Γενική εκλογική συνέλευση του Συνδέσμου στις 29 Ιουνίου ημέρα Τετάρτη και ώρα 20,00 στο κέντρο βΑΣΙΛΙΚΉ στην Χοιροκιτία. Κοπέλια τα ψέματα ετελειώσαν όσοι έχετε όρεξη να αλλάξουμε λίγο τις καταστάσεις και να δούμε το μέλλον των θαλασσών μας και του ψαρέματος απο μια καλύτερη σκοπιά ελάτε κοντά είτε για να ψηφίσετε είτε για να βάλετε μέρος για εκλογή σας στο συμβούλιο.
Ο σύνδεσμος ιδρύθηκε επίσημα
έχει εγγράψει μέλη
έχει μαζέψει ταμείο
έχει ενημερώσει το Τμήμα Αλιείας το οποίο μας βλέπει με πολύ καλό μάτι ΄


Δεν νομίζω μετά που βγήκε ο Άριστος στο ράδιο πρώτο να μας ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΑ ΚΑΛΟ ΜΑΤΙ :D :D :D


Έχουμε την ευκαιρία να δείξουμε σε όλους ότι η θάλασσα δέν ανήκει σε κανένα αλλά σε όλους μας και δέν μπορούν ούτε να μας την στερούν ούτε να μας βγάζουν έξω. ΌΣΟΙ ΔΈΝ ΕΊΣΤΕ ΑΚΚΟΜΗ ΜΕΛΗ ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΦΕΡΤΕ ΑΠΟ 1 ΦΙΛΟ ΣΑΣ. Στις 29 Ιουνίου να είμαστε όλοι εκεί
Υπενθύμηση!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by admin »

Φιλελεύθερος σήμερα σελ 7 και 21 αφιερώνει χώρο στον αγώνα μας

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: C.A.B.A.C

Post by COTSIOS80 »

admin wrote:Φιλελεύθερος σήμερα σελ 7 και 21 αφιερώνει χώρο στον αγώνα μας
http://www.philenews.com/el-gr/Eidiseis ... 5197/72181
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: C.A.B.A.C

Post by MariosK »

Ότι νάνε ο κ. Λοιζίδης. Μιαν λαλεί έκαμεν το για να μπορούν να μετακινούν τα δίχτυα στους διαδρόμους τζε να μεν ενοχλούνται οι επαγγελματίες τζε μιαν γιατί εν στολίδι τζε πρέπει να το κρατήσει καθαρό.

Εγώ έναν πράμαν εν εκατάλαβα, αφού εν αποκλειστικά για 10-20-30 επαγγελματίες τζε το έργον εστίχισεν 15 εκατομύρια, γιατί εν τους έδωκεν που την αρχή 0.5 εκατομύριο του κάθε νου να πνάσουν τα πλάσματα να φκουν σε σύνταξη τζε να πνάσει τζε η θάλασσα?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: C.A.B.A.C

Post by marios »

οποια και να είναι η δικαιολογία η ουσία μια είναι Marie.
Attachments
diszigi.jpg
diszigi.jpg (140.22 KiB) Viewed 5516 times
czygi.jpg
czygi.jpg (125.48 KiB) Viewed 5522 times
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”