C.A.B.A.C

Post Reply
mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: C.A.B.A.C

Post by mikrosa »

τι του ειπες ,τι του ειπες?εγω εκκλεινα συμφωνιες με το κρεβατι μου εκεινη την ωρα :lol:

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by admin »

C.A.B.A.C
Cyprus Association for Beach Angling & Conservation

Παγκύπριος Σύνδεσμος Ερ. Αλιείας από την Ακτή και Διατήρησης της Θαλάσσιας Ζωής

Μετά το πρόσφατο επεισόδιο στο αλιευτικό καταφύγιο του Ζυγίου, όπου το Τμήμα Αλιείας έχει τοποθετήσει παράλογα πινακίδες απαγόρευσης του ψαρέματος εντός του αλιευτικού καταφυγίου από ερασιτέχνες ψαράδες με καλάμι. Μετά το επεισόδιο όπου ο ίδιος ο διευθυντής του Τ.Α.Θ.Ε. έδιωξε κακήν κακώς πατέρα με το παιδάκι του το απόγευμα της περασμένης Κυριακής, που ψάρευαν στην περιοχή, καθώς επίσης και τις δηλώσεις του κου Λοϊζίδη στο Κ.Υ.Π.Ε περί δέκα καλαμάδων που λερώνουν την περιοχή, ο σύνδεσμός μας οφείλει να απαντήσει σε αυτές τις ανυπόστατες δηλώσεις και φτηνές δικαιολογίες τις οποίες προβάλει το τμήμα Αλιείας και ο ανώτατος του λειτουργός.

Πριν ακόμα τελειώσει το εν λόγο έργο κάποιοι επαγγελματίες ψαράδες έδειξαν καθαρά τις προθέσεις του διαδίδοντας στον κόσμο ότι δεν θα επιτρέπεται το ψάρεμα με καλάμι εντός του αλιευτικού καταφυγίου. Τότε που ακόμη διεξάγονταν εργασίες και ο κόσμος δεν έμπαινε μέσα να λερώνει κατά τα λεγόμενα του κυρίου Λοϊζίδη κάποιοι ήθελαν να κατοχυρώσουν αυτό το έργο μόνο για τον εαυτό τους και για κανένα άλλο. Με την ολοκλήρωση του έργου αμέσως οι λειτουργοί του Τ.Α.Θ.Ε έσπευσαν με ψευτοαπειλές και κατά φαντασία νομοθεσίες να διώξουν τον κόσμο από το αλιευτικό καταφύγιο. Έδιωχναν ηλικιωμένους και μικρά παιδιά που ήθελαν να περάσουν λίγες ώρες χαλάρωσης κοντά στην θάλασσα. Όταν αντιλήφθηκαν ότι δεν υπάρχει νομοθεσία που να απαγορεύει κάτι τέτοιο έσπευσαν να επικαλεστούν τον ίσως ποιο παράλογο νόμο στον Περί Αλιείας Νόμο ‘ ότι είναι υπό την ευγενή ευχέρεια του εκάστοτε διευθυντή του Τ.Α.Θ.Ε να αποφασίζει’ τι μέλει γενέσθαι με την ερασιτεχνική Αλιεία. Έτσι ο κύριος Λοϊζίδης αγνοεί τις σοβαρές παρανομίες που διεξάγονται στις θάλασσες μας με δυναμίτες, νυχτερινά ψαρέματα με συσκευές κατάδυσης, δίκτυα σε ώρες που δεν επιτρέπονται και σε βάθη που δεν επιτρέπονται, ψάρεμα σε περιοχές ναυαγίων και τεχνητών υφάλων και επικεντρώνεται με ζήλο στο να διώξει από το αλιευτικό καταφύγιο του Ζυγίου ένα παιδάκι, ένα ηλικιωμένο, ένα άτομο με αναπηρίες, άτομα που δεν μπορούν να σκαρφαλώσουν σε πέτρες και να περπατήσουν σε απόκρημνα σημεία για να ψαρέψουν. Τόσο ζήλο μάλιστα που ο ίδιος περιπολεί το εν λόγο καταφύγιο ημέρα Κυριακή αν και όλοι ξέρουν ότι το Τμήμα Αλιείας εργάζεται Πενθήμερο από τις 07,30 μέχρι τις 2,30. Τις υπόλοιπες ώρες η θάλασσα γίνεται μπάτε σκύλοι αλέστε.

Διερωτόμαστε κύριε Λοϊζίδη τι είναι αυτό που σας ώθησε σε αυτή σας την απόφαση; Εάν όπως υποστηρίζατε το πρόβλημα είναι Δέκα καλαμάδες τότε θα μπορούσατε εύκολα με ένα διάταγμα σας να ρυθμίσετε αυτό το θέμα με εξώδικο πρόστιμο για όσους ρυπαίνουν, αλλά ο σκοπός σας από ότι φαίνεται δεν είναι να λύσετε αυτό το πρόβλημα.
Για ακόμη μια φορά δείχνετε ξεκάθαρα ότι ο μοναδικός λόγος παρουσίας σας είναι η εξυπηρέτηση των επαγγελματιών ψαράδων και μόνο αυτή. Αγνοείται χιλιάδες κόσμου που χαλαρώνουν δίπλα στην θάλασσα, αγνοείται εκατοντάδες επιχειρηματίες που ζούνε από την ερασιτεχνική αλιεία, ανθρώπους που εργάζονται σε καταστήματα ειδών αλιείας, εισαγωγείς, αγνοείται παντελώς όλο αυτό τον κόσμο και εκμεταλλεύεστε την θέση σας και την εξουσία σας να παίρνετε αποφάσεις που αφορούν τις ζωές αυτών των ατόμων χωρίς καν να δεχτείτε να μιλήσετε μαζί τους. Πρέπει επιτέλους να καταλάβετε κύριε Λοϊζίδη και εσείς ότι η θάλασσα ανήκει σε όλους μας και δεν ανήκει σε κανένα. Οφείλουμε να προστατεύουμε την θάλασσα και τον θαλάσσιο πλούτο και όλοι να συνεισφέρουμε σε αυτό. Εμείς κύριε Λοϊζίδη είμαστε οι πρώτοι που θέλουμε να τιμωρούνται οι παράνομοι και όσοι ρυπαίνουν τόσο την θάλασσα όσο και την ακτογραμμή. Εμείς είμαστε οι πρώτοι που θέλουμε να βλέπουμε τα αποθέματα να πληθαίνουν και όχι να εξαφανίζονται. Αλλά η πολιτική πονάει κεφάλι κόβω κεφάλι δεν είναι η λύση σε αυτό το πρόβλημα. Ίσως είναι καιρός να αντιληφθείτε ότι υπάρχουν και άλλοι που ασχολούνται με την θάλασσα και να ακούσετε και τις δικές τους απόψεις.

Για χρόνια τώρα τα δικαιώματα των ερ. Ψαράδων από την ακτή καταπατούνται παράφορα από τα αρμόδια σώματα τα οποία εξυπηρετούν κυρίως τις ανάγκες άλλων οργανωμένων ομάδων. Για χρόνια τώρα η ανεξέλεγκτη επαγγελματική και ερασιτεχνική αλιεία και η αδυναμία για αστυνόμευση των θαλασσών, μας έχει οδηγήσει σε μεγάλη παρακμή. Είμαστε η μεγαλύτερη ομάδα ψαράδων και απαιτούμε σεβασμό και άμεσες λύσεις . Στις 29 Ιουνίου η ώρα 20,00 μ.μ στο κέντρο ‘Βασιλική’ στην Χοιροκιτία θα πραγματοποιηθεί Παγκύπρια Γενική Συνέλευση του Συνδέσμου μας και θα παρθούν αποφάσεις για δυναμικά μέτρα. Στις 29 Ιουνίου Κύριε Λοϊζίδη ο κόσμος θα αντιδράσει σε αυτές τις παράλογες αποφάσεις σας. Εμείς ζητήσαμε προ πολλού συνάντηση μαζί σας για επίλυση του θέματος με διάλογο αλλά όπως και σε άλλες ομάδες ερασιτεχνών που πράξατε το ίδιο, ενώ παρατήσαμε τις δουλειές μας και φύγαμε από όλες τις πόλεις για να σας συναντήσουμε, μας ειδοποίησε η Γραμματέας σας ότι λόγω λάθους στο πρόγραμμα σας δεν μπορείτε να μας δείτε. Στις 29 Ιουνίου όμως κύριε Λοϊζίδη θα μας ακούσετε



Εκ του συμβουλίου
Άριστος Αριστείδου

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by Στάθης »

Lets kick some ass! 8)
no whey no gain

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: C.A.B.A.C

Post by giannis33 »

Είσια καθηγητής! Μακάρι να μπορούσα να έρτω τζαι εγώ αλλά 30 τελιώνουν οι εξετάσεις μου. Άτε να δούμε αν θα φκει τίποτε ή αν θα αναγκαστούμε να καταφύγουμε σε άλλα μέσα... :character-jason: :chores-chopwood: :violence-axechase: :violence-ak47: :violence-chainsaw: :violence-enforcer: :violence-fencing: :violence-hammer: :violence-guntoting: :violence-glob: :violence-duel: :violence-minigun: :violence-rapidfire: :violence-ripper: :violence-stickwhack: :violence-torch:

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: C.A.B.A.C

Post by angiec »

Άριστε θα υπάρχει κάποιο ενημερωτικό είδος διαφήμησης τηλεόραση,ραδιόφωνο εφημερίδες για την Συνέλευση??? Αν χρειαστείς οποιανδήποτε βοήθεια στείλε μου Π.Μ. (Ακόμα να έλθω και Λεμεσό)

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: C.A.B.A.C

Post by caveman »

:clap: :clap: ατε σιγά-σιγά να οργανονούμαστεν!!!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: C.A.B.A.C

Post by MariosK »

Μπράβο :clap: :clap: :clap:

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: C.A.B.A.C

Post by maratheftis »

ε παιδια τα ΜΜΕ ενημερωθηκαν για τις 29? εννα ηταν καλα να εισχεν καποιαν καλυψη εστω του ενος λεπτου....

γμτ εν θα μπορω να ειμε παρων εννα ειμε στην Αγγλια.....
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by AggelosLRK »

μπραβο αριστο :clap:
ας αφησουμε το πορτους που λαλει και ο χαμπης και ας συγκεντρωθουμε στην συναντηση να κουβεντιασουμε

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by admin »

όλοι παρών με ένα δύο φίλους μας , αυτό θα κανει την διαφορά, ειδοποιήστε όσο κόσμο ξέρετε απο Πάφο Λευκωσία Παραλίμνι , Λάρνακα Λεμεσό ειδοποιήστε όλους τους καταστηματάρχες ότι κινδυνεύουν να χάσουν τις δουλειές τους, και ο κόσμος θα χάσει το ψάρεμα. Τώρα ήρθε η στιγμή που όλοι πρέπει να βάλουμε το λιθαράκι μας για να κάνουμε την διαφορά . Ο κύριος Λοϊζίδης μας έστειλε μύνημα να μας συναντήση μετά τις εκλογές στις 29 . Απο ότι φαίνεται οι κινήσεις πιάνουν τόπο αλλά σκοπός δέν είναι απλά να μας δώσουν σημασία σκοπός είναι να αντιληφθούν ποιοί και πόσοι είμαστε!!!!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΔΙΜΗΟΥΡΓΗΣΕΙ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΣΤΟ FACEBOOK ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΘΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ

physio
Posts: 23
Joined: Wed May 28, 2008 6:50 am

Re: C.A.B.A.C

Post by physio »

ΣΚΟΠΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΝΑ ΨΑΡΕΥΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΟΥΣ. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΜΑΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ. ΒΑΖΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΟΡΓΗ ΚΑΙ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ. ΑΚΟΥΣΕ ΕΚΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΝΑ ΨΑΡΕΥΩ. ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΥΡΙΟΙ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΨΑΡΕΥΟΥΝ ΟΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΠΛΑ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΕΙ.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: C.A.B.A.C

Post by MariosK »

Άριστε έτοιμο το group! http://www.facebook.com/home.php?sk=gro ... 6530596247

Γίνεται members και κάμετε invite όλους τους γνωστούς και φίλους σας.

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: C.A.B.A.C

Post by COTSIOS80 »

Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: C.A.B.A.C

Post by maratheftis »

Εγω επισης νομίζω οτι πρεπει να κατεβουμε 100-150-200-300 ατομα συντονισμενα και με κοινωνικη υπευθηνοτητα και καθαριοτητα...στο Zυγι για ψαρεμα ως ενδειξη διαμαρτυριας....με πανο κτλ... διοτι οκ μεσω του συλλογου,,,οτι και να πουμε οτι και να ψηφισουμε νομιζω δεν θα εισακουστει...μονο μεσω των MME και μονο αν διαταραξουμε την προσοχη τους θα γινει κατι...... τουτοι ετσι θελουν.....
:evil:
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: C.A.B.A.C

Post by mikrosa »

παιδια νομιζω εχει δικιο ο maratheftis να παμε μια μερα τοσα ατομα οσα ειπε να τους ταρακουνησουμε λιγο και τα λογια ειναι καλα αλλα χρειαζοντε μαλλον και πραξεις.

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”