C.A.B.A.C

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by admin »

Φίλοι μου καλημέρα. Μετά τις τελευταίες εξελίξεις με το θέμα τον κανονισμών αλιείας θέλω επειγόντος την γνώμη σας για ένα πολύ σοβαρό θέμα.

Υπήρξε μια διαφωνία μεταξύ μου εμένα και του φίλου Κώστα προέδρου τώρα του συνδέσμου αναφορικά με το εάν θα πρέπει ο σύνδεσμος να ενταχθεί στην Ομοσπονδία ή όχι.

Ο Κώστας έχει κάποιες επιφυλάξεις γιατί υποστηρίζει η ένταξη του συνδέσμου στην Ομοσπονδία ίσως οδηγήσει τον σύνδεσμο στο να βγάζουν άδεια οι καλαμάδες για ψάρεμα απο την ακτή και εάν βγεί άδεια μπορούν να μπούν και απαγορεύσεις.

Απο την Άλλη εγώ βλέπω την ένταξη μας στην Ομοσπονδία ως μονόδρομος για το μέλλον του ψαρέματος απο την παραλία. Απο την στιγμή που θα δημιουργηθεί ομοσπονδία τον κύριο λόγο για τις αποφάσεις θα τον έχει η ομοσπονδία. Άρα αν είμαστε απο έξω τότε όχι μόνο δέν θα έχουμε δύναμη να διεκδικήσουμε κάτι αλλά εναντιθέτος εάν συγκρουστούμε με την ομοσπονδία θα χάσουμε κιόλας. Το θέμα να βγάλουμε άδειες ψαρέματος απο την ακτή εγώ το συζητώ κάτω απο κάποιες προϋποθέσεις γιατί έτσι αποδεικνύουμε την οντότητα μας και αυτόματα είμαστε η μεγαλύτερη ομάδα ψαράδων στην θάλασσα, δεύτερο με την άδεια θα μπορεί να γίνετε ενημέρωση πρός τους ψαράδες και θα εκλείψουν οι παρανομίες και οι γαϊδουρωσίνες απο πολλούς που χωρίς να ξέρουν τα στοιχειώδες για το ψάρεμα πιάνουν ένα καλάμι και μιά πραγκαρόλα και βγάζουν ότι βρούν απο το νερό.Τρίτο με την άδεια θα έχουμε και απαιτήσεις και πρός το κράτος και πρός το τμήμα αλιείας.Τέταρτο θα προστατεύονται πολλά ψάρια τα οποία δέν πρέπει να αλιεύονται και να σκοτώνονται. Πέμπτο εάν οι καλαμάδες λέω ένα παράδειγμα επίσημα με άδεια είναι 10 000 που νομίζω είναι περισσότεροι τότε ποιός βουλευτής θα τολμήσει να ψηφίσει κάτι ενάντια στα συμφέροντα του συνδέσμου?

Μια τυπική άδεια μέχρι τα €5 το χρόνο που δέν αξίζει ούτε ένα καφέ.
Θα μπορεί κάποιος να παίρνει δύο γραπτές προειδοποιήσεις πρίν καταγγελθεί εάν δέν έχει άδεια μέχρι να μάθει ο κόσμος ότι πρέπει να βγάζει άδεια.
Παιδιά κάτω των 18 χρονών η άδεια θα είανι δωρεάν απλά χρειάζεται αν έχουν την άδεια για ενημέρωση


και αρκετά άλλα πράγματα που μπορούμε να τα μελετήσουμε. Το να μας απαγορεύσουν το ψάρεμα με καλάμι σήμερα μπορούν να βρούν 1000 τρόπους να το κάνουν μόνο η ένταξη μας στην ομοσπονδία και μια τιυπική άδεια θα μας δυναμώσουν αφάνταστα. Θέλω να ακούσω την άποψη σας και ιδιαίτερα τηνάποψη των μελών του c.a.b.a.c Ευχαριστώ

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by apsavvas »

Καλημέρα Άριστε,
Καταρχάς να ρωτήσω «ο Σύνδεσμος C.A.B.A.C είναι μαζί μας ή λειτουργά από μόνος του», ή «μέλος του συνδέσμου ενεργά μόνο του και παίρνει και τους άλλους μαζί του?»
Πολύ σωστά τα είπες φίλε Άριστε με τη δημιουργία άδειας και για τους ερασιτέχνες ψαράδες από τη ακτή θα φέρει ως αντάλλαγμα κάποιες ανάγκες που υπάρχουν και θα επιλυθούν κάποια προβλήματα. Δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα για το ποσό της άδειας αλλά βλέπω ότι σε άλλου είδους τεχνικές ψαρέματος όπου υπάρχει η άδεια έχουν επιλυθεί κάποια από τα προβλήματα. Με αυτό το τρόπο θα δοθεί δικαίωμα να υπάρξουν κάποιοι σοβαροί κανονισμοί όπου η πενταμελές επιτροπή της ομοσπονδίας έχει εις γνώση της και θα λυθούν κάποια από τα σοβαρά προβλήματα και θα μας δοθεί και το δικαίωμα να εκφέρουμε γνώμη στο όλο θέμα «πληρώνοντας άδεια θα υπάρχει το κίνητρο, για διαπραγμάτευση κάποιων θεμάτων». Που πας κύριε εγώ κάθε χρόνο δίνω ένα ποσό για να ψαρεύω και εσύ κάμνεις του κεφαλιού σου? Τους δίνουμε ένα κίνητρο ότι θέλουμε να υπάρξει περισσότερη αστυνόμευση γενικά στο θέμα ψάρεμα και να σταματήσουν οι δολιοφθορές από όλους.
The only source of knowledge is experience

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by admin »

Αυτό δέν το γνωρίζω προσωπικά δέν είμαι μέλος της επιτροπής και η επιτροπή πρέπει να πάρει θέση επί του θέματος

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: C.A.B.A.C

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Καλημερα :)
Η ενταξη του Συνδεσμου στην νεα Ομοσπονδια ειναι οντως ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.
Δεν χρειαζονται ουτε επιχειρηματα ουτε συζητησεις.
Συμφωνω οτι η σημμασια και η αξια της "αδειας" για εμας ειναι να καταδειξει τον μεγαλο αριθμο των ανθρωπων που ασχολουνται με το σπορ αυτο. Αν δουμε το θεμα επικοδομητικα μονο ωφελεια μπορει να εχει.
Ας αφησουμε στην παντα τες επιφυλαξεις και να παιξουμε. Να μπουμε στα βαθεια και να σταματησουμε να "πιτσιαριζουμε απ'εξω"

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: C.A.B.A.C

Post by COTSIOS80 »

Για το αν πρεπει ο CABAC να ειναι μελος της ομοσπονδιας νομιζω πως θα ηταν σωστο υπο προυποθεσεις:

- Να εχει τον πρωτο λογο σε οτι αφορα θεματα αλιειας απο την ακτη. Αυτο το τονιζω διοτι υπαρχει πιθανοτητα τα συμφεροντα του συνδεσμου να ερθουν σε συγκρουση με εκεινα αλλων συνδεσμων σε καποια φαση. Καλυτερα να τυχει διαβουλευσης το θεμα με τους υπολοιπους συνδεσμους για να δουμε να υπαρχει τροπος χαραξης κοινης πολιτικης. Αλλιως ισως να ειναι καλυτερα να ενεργουμε αυτοβουλα. Ειναι αυτονοητο ομως οτι θα παρεχουμε υποστηριξη στους αλλους συνδεσμους οπου και οποτε χρειαζεται για ενδυναμωση του λογου τους.

- Ο προεδρος ο Κωστας ειναι νομικος οποτε για να λεει οτι υπαρχει πιθανοτητα για εφαρμογη εκδοσης αδειας τοτε ειναι πιθανο. Το προβλημα δεν ειναι τα 5 η 10 ευρω. Το προβλημα ειναι οτι τα λεφτα παν χαμενα. Οπως και στους φραχτες μεχρι τωρα 34 ευρω το χρονο παν στον καλαθο των αχρηστων. Οποτε γιατι να πρεπει να πρεπει να πληρωνω να βγαζω αδεια.
Ας αποδειξει το Τ.Α οτι παραγει εργο και εμεις σαν συνδεσμος πρωτοι θα ζητησουμε να συνεισφερουμε οικονομικα για βοηθεια και υποστηριξη.
Αστε που αν υπαρχουν 30,000 ψαραδες απο ακτη παγκυπρια με το να βαλεις αδεια, αυτοματα καθιστας τις 25,000 παρανομους διοτι δεν προκειται να βγαλουν αδεια και δεν υπαρχει δυνατοτητα ελεγχου απο το Τ.Α ολης της ακτογραμμης. Προσωπικα δεν θελω να θεωρουμαι για 2η φορα νομιμος μ@λ@κ@ς οπως γινεται με τους φραχτες.

Οσον αφορα απαγορευσεις κτλ αυτα μπορουμε να τα τις υποστηριξουμε η να τις αντικρουσουμε σαν συνδεσμος οπως εγινε και με το Ζυγι. Γιαυτο καναμε τον συνδεσμο.

- Η παιδεια και η ενημερωση δεν χρειαζεται εκδοση αδειας. Και το Τ.Α και ο CABAC και ολοι οι συνδεσμοι μπορουν να ενημερωνουν ειτε τα μελη τους ειτε μη μελη, οποτε δεν θεωρω τη εκδοση αδειας απαραιτητη προυποθεση για αυτο το σκοπο.

- Προσωπικα δεν πιστευω σε κανενα καραγκιοζη βολευτη οποτε δεν περιμενω και καμια ανταποκριση απο αυτους. Καλυτερα να στηριζομαστε στις δικες μας δυναμεις παρα σε πολιτικη υποστηριξη και να περιμενουν και ανταλλαγματα.
Ουτως η αλλως, η δικη μας φωνη ειναι αναλογη των μελων μας, οσο πιο πολλα μελη τοσο πιο δυνατοι θα ειμαστε. Και τοτε οι βουλευτες θα μας εχουν αναγκη οχι εμεις εκεινους.
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: C.A.B.A.C

Post by COTSIOS80 »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Καλημερα :)
Η ενταξη του Συνδεσμου στην νεα Ομοσπονδια ειναι οντως ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.
Δεν χρειαζονται ουτε επιχειρηματα ουτε συζητησεις.
Συμφωνω οτι η σημμασια και η αξια της "αδειας" για εμας ειναι να καταδειξει τον μεγαλο αριθμο των ανθρωπων που ασχολουνται με το σπορ αυτο. Αν δουμε το θεμα επικοδομητικα μονο ωφελεια μπορει να εχει.
Ας αφησουμε στην παντα τες επιφυλαξεις και να παιξουμε. Να μπουμε στα βαθεια και να σταματησουμε να "πιτσιαριζουμε απ'εξω"
Κ. Ευανθη σεβαστα τα οσα λεεις αλλα προσωπικα δεν πιστευω οτι η "αδεια" εξυπηρετει καπου.
Οσο βοηθησε αν βοηθησε, (που δεν βοηθησε) στους φραχτες αλλο τοσο θα βοηθησει και για την θαλασσα.
Παραδειγμα που εσυ και καποια αλλα παιδια ξερετε καλυτερα και μπραβο σας ειναι οτι βουρατε να καθαρισετε τα σκουπιδια με προσωοικο οικονομικο κοστος, να φκαλετε διχτυα, να καμετε εμπλουτισμο κτλ. Ολα ολα αυτα δεν επερεπε να ειναι δικη σας δουλεια αλλα αυτων που πληρωνουμε ολοι μας. βλεπε Τ.Α
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by admin »

COTSIOS80 wrote:
EVANTHIS LOIZOU wrote:Καλημερα :)
Η ενταξη του Συνδεσμου στην νεα Ομοσπονδια ειναι οντως ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.
Δεν χρειαζονται ουτε επιχειρηματα ουτε συζητησεις.
Συμφωνω οτι η σημμασια και η αξια της "αδειας" για εμας ειναι να καταδειξει τον μεγαλο αριθμο των ανθρωπων που ασχολουνται με το σπορ αυτο. Αν δουμε το θεμα επικοδομητικα μονο ωφελεια μπορει να εχει.
Ας αφησουμε στην παντα τες επιφυλαξεις και να παιξουμε. Να μπουμε στα βαθεια και να σταματησουμε να "πιτσιαριζουμε απ'εξω"
Κ. Ευανθη σεβαστα τα οσα λεεις αλλα προσωπικα δεν πιστευω οτι η "αδεια" εξυπηρετει καπου.
Οσο βοηθησε αν βοηθησε, (που δεν βοηθησε) στους φραχτες αλλο τοσο θα βοηθησει και για την θαλασσα.
Παραδειγμα που εσυ και καποια αλλα παιδια ξερετε καλυτερα και μπραβο σας ειναι οτι βουρατε να καθαρισετε τα σκουπιδια με προσωοικο οικονομικο κοστος, να φκαλετε διχτυα, να καμετε εμπλουτισμο κτλ. Ολα ολα αυτα δεν επερεπε να ειναι δικη σας δουλεια αλλα αυτων που πληρωνουμε ολοι μας. βλεπε Τ.Α
Κώτσιο μου πρέπει να αντιληφθούμε ένα πράγμα που σου διαφεύγει. Στην συνέντευξη Λοϊζίδη θα διαπιστώσεις ότι ο ίδιος ο Διευθυντής του Τμήματος Αλιείας δέν υπολογίζει τον κόσμο που ασχολείται με το καλάμι στην ακτή. Δέν τους μετρά κάν. όταν πάω εγώ και κάνω θέμα σε ένα βουλευτή ή ένα υπουργό για να κερδίσουμε ή να διεκδικήσουμε κατι η πρώτη ερώτηση είναι ΠΟΣΟΙ ΕΙΣΑΣΤΕ. Εγώ λέω είμαστε 20 000 ο Λοιζίδης λέει είμαστε 300 άτομα . Μόνο με μια τυπική άδεια αποδεικνύουμε την οντότητα μας ότι υπάρχουμε και εμείς. Οι επαγγελματίες τόσα χρόνια είναι 450 άτομα αλλά επειδή είναι οργανωμένα και βγάζουν άδειες και πέρνουν δωρεάν τόσα πράγματα κανενας βουλευτής δέν ήθελε να τους εναντιωθεί. όπως είπαμε η άδεια μπορεί να είναι και τυπική τι όμως ενοχλά η έκδοση άδειας. είναι καλύτερα να είμαστε ενεξέλεκτοι ανημέρωτοι και ο καθένας να κάνει ότι θέλει? Στους φράχτες οι άδεια βοήθησε στο να γίνουν ποολά πράγματα γιατί εάν δέν υπήρχαν και οι άδειες δέν θα μπορούσαν να καταγγελθούν οι παράνομοι που καταγγέλονται όσοι καταγγέλονται, δέν θα μπορούσε ο σύνδεσμος να ζητήσει και να απαιτήσει αρκετά πραγματα τα οποία κέρδισε.

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: C.A.B.A.C

Post by COTSIOS80 »

admin wrote:Κώτσιο μου πρέπει να αντιληφθούμε ένα πράγμα που σου διαφεύγει. Στην συνέντευξη Λοϊζίδη θα διαπιστώσεις ότι ο ίδιος ο Διευθυντής του Τμήματος Αλιείας δέν υπολογίζει τον κόσμο που ασχολείται με το καλάμι στην ακτή. Δέν τους μετρά κάν. όταν πάω εγώ και κάνω θέμα σε ένα βουλευτή ή ένα υπουργό για να κερδίσουμε ή να διεκδικήσουμε κατι η πρώτη ερώτηση είναι ΠΟΣΟΙ ΕΙΣΑΣΤΕ. Εγώ λέω είμαστε 20 000 ο Λοιζίδης λέει είμαστε 300 άτομα . Μόνο με μια τυπική άδεια αποδεικνύουμε την οντότητα μας ότι υπάρχουμε και εμείς. Οι επαγγελματίες τόσα χρόνια είναι 450 άτομα αλλά επειδή είναι οργανωμένα και βγάζουν άδειες και πέρνουν δωρεάν τόσα πράγματα κανενας βουλευτής δέν ήθελε να τους εναντιωθεί. όπως είπαμε η άδεια μπορεί να είναι και τυπική τι όμως ενοχλά η έκδοση άδειας. είναι καλύτερα να είμαστε ενεξέλεκτοι ανημέρωτοι και ο καθένας να κάνει ότι θέλει? Στους φράχτες οι άδεια βοήθησε στο να γίνουν ποολά πράγματα γιατί εάν δέν υπήρχαν και οι άδειες δέν θα μπορούσαν να καταγγελθούν οι παράνομοι που καταγγέλονται όσοι καταγγέλονται, δέν θα μπορούσε ο σύνδεσμος να ζητήσει και να απαιτήσει αρκετά πραγματα τα οποία κέρδισε.
Αριστε μου απαντω ενα ενα τα σημεια:
1.Ο Λοιζιδης και ο καθε Λοιζιδης μπορει να λεει οτι θελει. Δεν χρειαζεται να πληρωνω λεφτα για αδεια στο Τ.Α για να αποδεικνυουμε ποσοι ειμαστε. Ο συνδεσμος που ειναι νομικο προσωπο και εισπραττει membership fees μπορει να παρουσιασει κατασταση με αριθμο μελων και ποσα που εισπραξε, οποτε και αποδυκνυει ποσοι ειμαστε τελικα.

2.Ο βουλευτης που ρωτα ποσοι ειμαστε ειναι ολοφανερο οτι ειναι καιροσκοπος και το μονο που τον ενδιαφερει ειναι η προσωπικη προβολη και ωφελος αφου μας βλεπει σαν ψηφους. Προσωπικα δεν θελω βοθηεια απο κανεναν τετοιο καραγκιοζη. Που θα βρεθει καποιος που να θελει να βοθησει πραγματικα τοτε θα δουμε.

3. Πισω απο τους 450 επαγγελματιες (χωρις αυτους με αδειες Β και Γ) κρυβονται πολλοι που "τρωνε" με 10 μασελλες και το ξερεις, οποτε μην διερωτασε γιατι ακουν 450 ατομα. δεν ειναι αυτους που ακουν ειναι ολους τους υπολοιπους που εχουν να κερδισουν.

4. Ξαναλεω οτι η ψαρευτικη παιδεια και κουλτουρα δεν αποκτουνται με την εκδοση αδειας αλλα με την εκπαιδευση και την σωστη διαπαιδαγωγηση οσον ασχολουνται μεσα απο σεμιναρια και ενημερωση απο τους εκαστοτε συνδεσμους.

5. Εγω προσωπικα πληρωνω καθε χρονο στο Τ.Α τρεις αδειες (φραχτες, σκαφους, ψαροτουφεκου) δηλαδη πανω απο 100 ευρω και οχι μονο δεν μου προσφερει τιποτε το Τ.Α αλλα και το ψαρι ειναι τοσο λιγο που ουτε την ηθικη ικανοποιηση δεν παιρνω στο τελος να πω χαλαλι τα 100 ευρω.
Οποτε δεν εχω διαθεση να πληρωσω ουτε 1ευρω αν δεν αλλαξει η κατασταση.

6. Οι καταγγελιες για παρανομιες που γινονται στους φραχτες και η ανταποκριση που βρισκουν απο τους υπευθυνους ειναι αντιστροφος αναλογη για καποιο "παραξενο λογο" στην Κυπρο.
Και πιστευω οτι το ιδιο και χειροτερα θα γινεται και στην θαλασσα.

7. Απο την στιγμη που το Τ.Α αδυνατει να εφαρμοσει κανονισμους, ελεγχο-αστυνομευση, απαγορευσεις τοτε οποιοσδηποτε αλλος επιπροσθετος κανονισμος οπως για αδεια, κτλ ειναι αχρηστος και επιζημιος οικονομικα σε εμας.

8. Αν γινει καποια αλλαγη και το Τ.Α ανταποκριθει στις υποχρεωσεις του, τοτε ΕΜΕΝΑ θα με ακουσεις ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΝΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΝΑ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΑΔΕΙΑ ΑΛΙΕΙΑΣ ΜΑ ΚΑΛΑΜΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ και οχι 5-10 ευρω αλλα και 20 και 25.
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by admin »

Αριστε μου απαντω ενα ενα τα σημεια:
1.Ο Λοιζιδης και ο καθε Λοιζιδης μπορει να λεει οτι θελει. Δεν χρειαζεται να πληρωνω λεφτα για αδεια στο Τ.Α για να αποδεικνυουμε ποσοι ειμαστε. Ο συνδεσμος που ειναι νομικο προσωπο και εισπραττει membership fees μπορει να παρουσιασει κατασταση με αριθμο μελων και ποσα που εισπραξε, οποτε και αποδυκνυει ποσοι ειμαστε τελικα.
Κωτσιο μου ο σύνδεσμος έχει 220 μέλη αποδεικνύουμε έτσι΄ποιοί είμαστε και πόση δύναμη έχουμε?

2.Ο βουλευτης που ρωτα ποσοι ειμαστε ειναι ολοφανερο οτι ειναι καιροσκοπος και το μονο που τον ενδιαφερει ειναι η προσωπικη προβολη και ωφελος αφου μας βλεπει σαν ψηφους. Προσωπικα δεν θελω βοθηεια απο κανεναν τετοιο καραγκιοζη. Που θα βρεθει καποιος που να θελει να βοθησει πραγματικα τοτε θα δουμε.
Δυστηχώς και οι τηλεοράσεις και οι πολιτικοί για να δώσουν σημασία σε κάποια ομάδα το τι βλέπουν είναι τον αριθμό, δέν έχουν χρόνο να χάνουν για 200 άτομα

3. Πισω απο τους 450 επαγγελματιες (χωρις αυτους με αδειες Β και Γ) κρυβονται πολλοι που "τρωνε" με 10 μασελλες και το ξερεις, οποτε μην διερωτασε γιατι ακουν 450 ατομα. δεν ειναι αυτους που ακουν ειναι ολους τους υπολοιπους που εχουν να κερδισουν.
Και πάλι όμως όταν η μάζα του κόσμου είναι χιλιάδες θα το διπλοσκεφτούν να έρθουν ενάντια στα συμφέροντα του κόσμου για την μάσα ενώ με 220 μέλη μας έχουν γραμμένους.
4. Ξαναλεω οτι η ψαρευτικη παιδεια και κουλτουρα δεν αποκτουνται με την εκδοση αδειας αλλα με την εκπαιδευση και την σωστη διαπαιδαγωγηση οσον ασχολουνται μεσα απο σεμιναρια και ενημερωση απο τους εκαστοτε συνδεσμους.
Φίλε αν δέν αναγκάσεις τον άλλο να διαβάσει ένα χαρτί με κάποιους κανονισμούς ποτέ δέν θα έρθει απο μόνος του να το κάνει μιλώ για την μάζα. Στο κυνήγι με τέτοιους αυστηρούς κανονισμούς και κοίταξε ότι υπάρχουν 4-5 χιλιάδες που δέν βγάζουν άδεια κάθε χρόνο

5. Εγω προσωπικα πληρωνω καθε χρονο στο Τ.Α τρεις αδειες (φραχτες, σκαφους, ψαροτουφεκου) δηλαδη πανω απο 100 ευρω και οχι μονο δεν μου προσφερει τιποτε το Τ.Α αλλα και το ψαρι ειναι τοσο λιγο που ουτε την ηθικη ικανοποιηση δεν παιρνω στο τελος να πω χαλαλι τα 100 ευρω.
Οποτε δεν εχω διαθεση να πληρωσω ουτε 1ευρω αν δεν αλλαξει η κατασταση.
Με την ομοσπονδία και την συμμετοχή όλων των συνδέσμων θα αλλάξει θέλουν δεν θέλουν

6. Οι καταγγελιες για παρανομιες που γινονται στους φραχτες και η ανταποκριση που βρισκουν απο τους υπευθυνους ειναι αντιστροφος αναλογη για καποιο "παραξενο λογο" στην Κυπρο.
Και πιστευω οτι το ιδιο και χειροτερα θα γινεται και στην θαλασσα. Αν ήταν ξέφραγο αμπέλι θα ήταν καλύτερα

7. Απο την στιγμη που το Τ.Α αδυνατει να εφαρμοσει κανονισμους, ελεγχο-αστυνομευση, απαγορευσεις τοτε οποιοσδηποτε αλλος επιπροσθετος κανονισμος οπως για αδεια, κτλ ειναι αχρηστος και επιζημιος οικονομικα σε εμας.

8. Αν γινει καποια αλλαγη και το Τ.Α ανταποκριθει στις υποχρεωσεις του, τοτε ΕΜΕΝΑ θα με ακουσεις ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΝΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΝΑ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΑΔΕΙΑ ΑΛΙΕΙΑΣ ΜΑ ΚΑΛΑΜΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ και οχι 5-10 ευρω αλλα και 20 και 25.[/quote]

Κατανοώ την αγανάκτηση σου και τις αγνές σκέψεις που έχεις αλλά χωρίς ένταξει στην ομοσπονδία και χωρίς άδεια πάρτε το απόφαση ψάρεμα με καλάμι τέλος

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: C.A.B.A.C

Post by COTSIOS80 »

admin wrote:Αριστε μου απαντω ενα ενα τα σημεια:
1.Ο Λοιζιδης και ο καθε Λοιζιδης μπορει να λεει οτι θελει. Δεν χρειαζεται να πληρωνω λεφτα για αδεια στο Τ.Α για να αποδεικνυουμε ποσοι ειμαστε. Ο συνδεσμος που ειναι νομικο προσωπο και εισπραττει membership fees μπορει να παρουσιασει κατασταση με αριθμο μελων και ποσα που εισπραξε, οποτε και αποδυκνυει ποσοι ειμαστε τελικα.
Κωτσιο μου ο σύνδεσμος έχει 220 μέλη αποδεικνύουμε έτσι΄ποιοί είμαστε και πόση δύναμη έχουμε?

2.Ο βουλευτης που ρωτα ποσοι ειμαστε ειναι ολοφανερο οτι ειναι καιροσκοπος και το μονο που τον ενδιαφερει ειναι η προσωπικη προβολη και ωφελος αφου μας βλεπει σαν ψηφους. Προσωπικα δεν θελω βοθηεια απο κανεναν τετοιο καραγκιοζη. Που θα βρεθει καποιος που να θελει να βοθησει πραγματικα τοτε θα δουμε.
Δυστηχώς και οι τηλεοράσεις και οι πολιτικοί για να δώσουν σημασία σε κάποια ομάδα το τι βλέπουν είναι τον αριθμό, δέν έχουν χρόνο να χάνουν για 200 άτομα

3. Πισω απο τους 450 επαγγελματιες (χωρις αυτους με αδειες Β και Γ) κρυβονται πολλοι που "τρωνε" με 10 μασελλες και το ξερεις, οποτε μην διερωτασε γιατι ακουν 450 ατομα. δεν ειναι αυτους που ακουν ειναι ολους τους υπολοιπους που εχουν να κερδισουν.
Και πάλι όμως όταν η μάζα του κόσμου είναι χιλιάδες θα το διπλοσκεφτούν να έρθουν ενάντια στα συμφέροντα του κόσμου για την μάσα ενώ με 220 μέλη μας έχουν γραμμένους.
4. Ξαναλεω οτι η ψαρευτικη παιδεια και κουλτουρα δεν αποκτουνται με την εκδοση αδειας αλλα με την εκπαιδευση και την σωστη διαπαιδαγωγηση οσον ασχολουνται μεσα απο σεμιναρια και ενημερωση απο τους εκαστοτε συνδεσμους.
Φίλε αν δέν αναγκάσεις τον άλλο να διαβάσει ένα χαρτί με κάποιους κανονισμούς ποτέ δέν θα έρθει απο μόνος του να το κάνει μιλώ για την μάζα. Στο κυνήγι με τέτοιους αυστηρούς κανονισμούς και κοίταξε ότι υπάρχουν 4-5 χιλιάδες που δέν βγάζουν άδεια κάθε χρόνο

5. Εγω προσωπικα πληρωνω καθε χρονο στο Τ.Α τρεις αδειες (φραχτες, σκαφους, ψαροτουφεκου) δηλαδη πανω απο 100 ευρω και οχι μονο δεν μου προσφερει τιποτε το Τ.Α αλλα και το ψαρι ειναι τοσο λιγο που ουτε την ηθικη ικανοποιηση δεν παιρνω στο τελος να πω χαλαλι τα 100 ευρω.
Οποτε δεν εχω διαθεση να πληρωσω ουτε 1ευρω αν δεν αλλαξει η κατασταση.
Με την ομοσπονδία και την συμμετοχή όλων των συνδέσμων θα αλλάξει θέλουν δεν θέλουν

6. Οι καταγγελιες για παρανομιες που γινονται στους φραχτες και η ανταποκριση που βρισκουν απο τους υπευθυνους ειναι αντιστροφος αναλογη για καποιο "παραξενο λογο" στην Κυπρο.
Και πιστευω οτι το ιδιο και χειροτερα θα γινεται και στην θαλασσα. Αν ήταν ξέφραγο αμπέλι θα ήταν καλύτερα

7. Απο την στιγμη που το Τ.Α αδυνατει να εφαρμοσει κανονισμους, ελεγχο-αστυνομευση, απαγορευσεις τοτε οποιοσδηποτε αλλος επιπροσθετος κανονισμος οπως για αδεια, κτλ ειναι αχρηστος και επιζημιος οικονομικα σε εμας.

8. Αν γινει καποια αλλαγη και το Τ.Α ανταποκριθει στις υποχρεωσεις του, τοτε ΕΜΕΝΑ θα με ακουσεις ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΝΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΝΑ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΑΔΕΙΑ ΑΛΙΕΙΑΣ ΜΑ ΚΑΛΑΜΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ και οχι 5-10 ευρω αλλα και 20 και 25.
admin wrote:Κατανοώ την αγανάκτηση σου και τις αγνές σκέψεις που έχεις αλλά χωρίς ένταξει στην ομοσπονδία και χωρίς άδεια πάρτε το απόφαση ψάρεμα με καλάμι τέλος
Αριστε δεν λεω οτι δεν εχεις δικαιο σε αυτα που λες αλλα για να μην μακρυγορουμε...

Οκ μπορει να ειμαστε 200 τοσα μελη εγγεγραμμενα μεχρι τωρα αλλα στην Κυπρο οι ψαραδες απο ακτη ειμαστε δεκαδες χιλιαδες οποτε ειναι και στοχος του CABAC μεσα απο σωστη δουλεια να τους φερει κοντα ετσι θα τους ενημερωνει και επιμορφωνει ταυτοχρονα.
Δεν ειμαι εναντιον του να ενταχθουμε στην ομοσπονδια, αντιθετως. Απλα λεω οτι ειναι καλο να αποφασιστουν οι κοινοι στοχοι με ολα τα μερη που πιστευω πως υπαρχουν. Προσωπικα υποστηριζω την ενταξη στην ομοσπονδια.

Τωρα για το θεμα της αδειας περαν απο τις προσωπικες μου αποψεις, αν συνδεσμος αποφασισει οτι ειναι καλο μετρο και θα βοηθησει τοτε μπορουμε να το δοκιμασουμε και να δουμε αν πετυχει. Ισως και να εχει δικαιο ο κ. Ευανθης σε αυτο που ειπε πιο πανω.
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by maky »

Γιατί τίθεται θέμα σύνδεσης της ένταξης του συνδέσμου στην ομοσπονδία με το αν θα μπει άδεια στο ψάρεμα από ακτή?
Δηλαδή άμα γουστάρουν οι "Υπεύθυνοι" να μας Φεσώσουν με άδεια και με το ανάλογο Χαράτσι εν θα το κάνουν επειδή είμαστε
έχω από την Ομοσπονδία???
Πιστεύω ότι όλος αυτος ο σκεπτικισμός και κινδυνολογία το μονο που θα φέρει είναι διχόνοια και αντιπαραθέσεις στους σκοπούς για τους οποιους κατέστη η ανάγκη για ίδρυση τις ομοσπονδίας.
Κάποιοι έχουν σαν slogan το δυαιρει και βασίλευε...(ΤΑΘΕ)

Ο Ερασιτέχνης χρειάζεται να έχει λόγο στις αποφάσεις που λαβάνονται για αυτόν
ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ!!!!!!
Καλο απόγευμα

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by inglese.fishing »

Δεν νομίζω να φέρει κανένα όφελος η άδεια (αν και είμαι υπέρ). Ο ποιο κύριος λόγος είναι ο έλεγχος, ποιος θα ελέγξεις ποιον.
Εν διαφορετικό να πεις στον καθένα μας να γραφτείς μέλος σε μια ομάδα, και διαφορετικό να πείσεις κάποιον να βγάλει άδεια κάθε χρόνο, ενώ ξέρει ότι οι παράνομοι δεν είχαν ούτε θα τύχουν καμία τιμωρία.

Πάντως όπως και να έχει το θέμα πολλές διαμάχες θα προκύψουν, όλοι έχουν κάτι διαφορετικό στο μυαλό τους. Μακάρι να βρεθεί η λύση.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by admin »

Ρέ παιδιά καταλάβετε το κουράστικα να το λέω συνεχώς ο πρώτος λόγος δέν είναι ο έλεγχος είναι η απόδειξη της ύπαρξης μας και η πληροφόριση του κοινού. ο περισσότερος κόσμος έχει αγνοια το τί δικαιούτε και τί όχι να κάνει με το καλάμι και κανείς δέν μας υπολογίζει γιατί δέν είμαστε πουθενά γραμμένοι. Το θέμα αστυνόμευσης μπορεί ποτέ να μην τεθεί σε λειτουργία αλλά απο την άλλη εάν έστω και στα χαρτιά ο κόσμος ξέρει τι δικαιούτε και τι όχι να ψαρέψει ξέρετε πόσες χιλιάδες ψάρια δέν θα σκοτώνονται άδικα κάθε χρόνο? Ξέρετε πόσες χιλιάδες σκουπίδια δέν θα εγκαταλείπονται στις παραλίες μόνο το 1/5 να ακολουθάει τις οδηγίες μιλάμε για μεγάλη υπόθεση.Επιπρόσθετα θα φοβούνται και κάποιοι να τα βάζουν μαζί μας και να μας αδικούν όταν ξέρουν ότι είμαστε τόσες χιλιάδες. Η κυπριακή ομοσπονδία κυνηγίου έχει τρομερή δύναμη γιατί αντιπροσωπεύει 50000 κυνηγούς. ο αριθμός αυτός προκείπτει μέσα απο τις άδειες που βγάζουν

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: C.A.B.A.C

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Προσεξετε αυτο το σημειο που θιγει ο Αριστος με τους κυνηγους :idea: :idea:
Ειμαστε, ΚΑΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΟ, που ειναι οι ΑΔΕΙΕΣ, περιπου 65000 (εξηνταπεντε χιλιαδες κυνηγοι, οπλοφοροι οπως θελετε πειτε μας).
Γραμμενα μελη σε κυνηγετικους συλλογους με πληρωμενες τες συνδρομες τους ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ.
Παρ'ολα αυτα η ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ (στην οποια διετελεσα μελος του 25μελους Δ.Σ.) εχει τεραστια δυναμη και απηχηση διοτι λεει οτι αντιπροσωπευει τα συμφεροντα 65000 κοσμου.
Σ'αυτο τον κοσμο υπαρχουν πολλες κατηγοριες κυνηγων οπως οι λααρηες, οι περτικαες, οι φιλοι των υδροβιων κλπ κλπ.

ΧΑΡΗΣ Μ
Posts: 196
Joined: Tue Jul 05, 2011 1:38 pm

Re: C.A.B.A.C

Post by ΧΑΡΗΣ Μ »

Aγαπητοι φιλοι ,
Η ομοσπονδια ειναι αναγκαια οσο ποτε αλλοτε.Ειναι μονοδρομος ,το νερο μπηκε στο αυλακι και σημανε συναγερμος στο ΤΑΘΕ.Ηταν στο ΟΡΑΜΑ ΤΟΥ CABAC και τωρα περνει σαρκα και οστα.Θα παρακαλεσω ομως οπως σταματησουμε τις κινδυνολογιες γιατι μονο διχονοια προκαλουν και χαιροντε στο ΤΑΘΕ.Οσο για την αστυνομευση,ας κοιταξουν πρωτα τα του οικου τους.Γνωριζουν οτι με μαθηματικη ακριβεια οδηγειτε η θαλασσα στην καταστροφη(χλωριδα και πανιδα)αλλα δεν τολμουν να τα βαλουν με τους επαγγελματιες .Ας αλλαξουν ριζικα την πολιτικη τους και τοτε θα σωθει η θαλασσα και θα την απολαμβανουμε ολοι εμεις και οι επομενες γενεες.Αντ'αυτου εφαρμορμοζουν την παροιμια(απον μπορει να δερει τον γαδαρο δερνει το σαμα).Παρακληση μου , εγγραφειτε στους συνδεσμους που αφορουν τον καθε ενα απο εσας.
Χαρης Μενελαου αντιπροεδρος CABAC
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ=ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”