Ψάρεμα στα κατεχόμενα......... TEΛΟΣ ???

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: Ψάρεμα στα κατεχόμενα......... TEΛΟΣ ???

Post by tasos83 »

Καλά εκάμαν ασχέτως αν τα κίνητρα τους είναι πράγματι η προστασία του θαλάσσιου πλούτου ή όχι.
Να γλυτώσει τίποτε ποτζί τουλάχιστον που την απληστία μας.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψάρεμα στα κατεχόμενα......... TEΛΟΣ ???

Post by MariosK »

tasos83 wrote:Καλά εκάμαν ασχέτως αν τα κίνητρα τους είναι πράγματι η προστασία του θαλάσσιου πλούτου ή όχι.
Να γλυτώσει τίποτε ποτζί τουλάχιστον που την απληστία μας.
+1

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ψάρεμα στα κατεχόμενα......... TEΛΟΣ ???

Post by Giorkos »

σε συζήτηση που είχαμε με Τουρκοκύπριους (ψτ άδες και καλαμάες) μας 'εκάμναν παράπονο' ότι,
αρκετοί Ε/Κ (καλαμάες) που παν ψάρεμα στα κατεχόμενα ΔΕΝ αφήνουν πίσω τα μικρά ψάρια....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ψάρεμα στα κατεχόμενα......... TEΛΟΣ ???

Post by admin »

Κάποιος εποικινώνησε με τις αρχές του Ψευδικράτους και μου είπε ότι μετά τον Μάϊο θα υπάρχει κόμιστρο για ψάρεμα και θα είναι περίπου 10 ευρό για 3 εξορμήσεις

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Ψάρεμα στα κατεχόμενα......... TEΛΟΣ ???

Post by apsavvas »

συγνώμη που στις ελεύθερες περιοχές τα κατασπάραξαν όλα με αυτό το τρόπο είπαν να δώσουν και το παρόν τους ποτζι.
Και μην παραξενευτείτε ότι τα ψάρια που τρώτε σε ταβέρνες περιοχή Αμμοχώστου και γενικότερα Πάφου να είναι αλιευμένα από τις τουρκοκρατούμενες περιοχές.

Και κάτι άλλο ποτζι πολλοί λίγοι ήξεραν τη είναι το ψάρεμα τώρα είναι όλοι τους μαστοροι και έρχονται στις ελεύθερες περιοχές να αγοράσουν εμπόρευμα.
The only source of knowledge is experience

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Ψάρεμα στα κατεχόμενα......... TEΛΟΣ ???

Post by marios »

apsavvas wrote: Και κάτι άλλο ποτζι πολλοί λίγοι ήξεραν τη είναι το ψάρεμα τώρα είναι όλοι τους μαστοροι και έρχονται στις ελεύθερες περιοχές να αγοράσουν εμπόρευμα.
Μια χαρά ψάρευαν!! αντενουαν τους, ψωμί, ζύμη από αλεύρι, μαλλα ,γαριδούλα φρέσκα..μια χαρά!! :handgestures-thumbsup: .... αυτοί που έρχουνται και ψωνίζουν τες "ψαροτροφες" κτλ είναι αυτούς που προλάβαμε να "χαλάσουμε" εμείς..
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Ψάρεμα στα κατεχόμενα......... TEΛΟΣ ???

Post by marios »

admin wrote:Κάποιος εποικινώνησε με τις αρχές του Ψευδικράτους και μου είπε ότι μετά τον Μάϊο θα υπάρχει κόμιστρο για ψάρεμα και θα είναι περίπου 10 ευρό για 3 εξορμήσεις
τώρα όντως απαγορεύεται? :roll:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ψάρεμα στα κατεχόμενα......... TEΛΟΣ ???

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Ρε Παιθκια :!: :!: :!:
Θελω καποιος που να ξερει......οχι ικασιες.. να μας πει τελικα τι γινεται και πια ειναι η κατασταση.
Με ρωτουν και μενα καποια παιδια που πανε απο κει και δεν ξερω τι να τους απαντησω.

yiannos
Posts: 8
Joined: Mon Oct 13, 2008 8:33 am

Re: Ψάρεμα στα κατεχόμενα......... TEΛΟΣ ???

Post by yiannos »

Τελικά ξέρει κανένας να μας ενημερώσει υπεύθυνα τί γίνεται; Οχι εικασίες όμως.
Χρειάζεται έκδοση άδειας ή όχι; Αν χρειάζεται απο που εκδίδεται;
Απαγορεύθηκε πλήρως; ΘΑ απαγορευθεί;

Υ.Γ και δεν χρειάζεται να σταυρώνουμε όσους πάνε στα κατεχόμενα για ψάρεμα. Στο κάτω κάτω το χόμπυ μας κάνουμε και όχι κανένα έγκλημα.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ψάρεμα στα κατεχόμενα......... TEΛΟΣ ???

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Πριν απο λιγο με πληροφορησε καποιος φιλος μου που ειναι αστυνομικος του SBA και μου ειπε οτι οντως χρειαζεται αδεια η οποια στιχιζει 10 Ευρω και ισχυει για τρεις ημερομηνιες τες οποιες καθοριζει ο ψαρας οταν βγαζει την αδεια.
Τες εκδιδει το δικο τους Τ.Α. που ευρισκεται για την περιοχη της Αμμοχωστου καπου εκει κοντα στο καστρο.
Παρ'ολο οτι εχει πολλυ καιρο να παω, θα προσπαθησω να παω προσωπικα επι τοπου και να μιλησω μαζι τους.
Για το ΥΓ του Γιαννου θελω να κανω ενα σχολιο.
Φιλε μου. Να κανεις οτι νοιωθεις εσυ και ΜΗΝ ακους τα συνθηματα των αλλων- ιδιαιτερα αν σου πουλουν πατριωτισμο- διοτι αυτα τα συνθηματα μας εκαταστρεψαν. Η δικη μου η γεννια εξαπατηθηκε τοσες πολλες φορες που τουτους που μας κυβερνουν εδω και εξηντα χροννια που μονο αηδια πλεον μου προκαλουν. Ασπροι, Μαυροι, Κοτσιηνοι, Μπλε, Πρασινοι, Πολυχρομοι :twisted: Ολοι τους το ιδιο ειναι.
Απλα, οταν πηγαινετε απο εκει να σεβεστε και να αγαπατε τον τοπο διοτι ειναι δικος μας.

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: Ψάρεμα στα κατεχόμενα......... TEΛΟΣ ???

Post by maky »

EVANTHIS LOIZOU wrote: Για το ΥΓ του Γιαννου θελω να κανω ενα σχολιο.
Φιλε μου. Να κανεις οτι νοιωθεις εσυ και ΜΗΝ ακους τα συνθηματα των αλλων- ιδιαιτερα αν σου πουλουν πατριωτισμο- διοτι αυτα τα συνθηματα μας εκαταστρεψαν. Η δικη μου η γεννια εξαπατηθηκε τοσες πολλες φορες που τουτους που μας κυβερνουν εδω και εξηντα χροννια που μονο αηδια πλεον μου προκαλουν. Ασπροι, Μαυροι, Κοτσιηνοι, Μπλε, Πρασινοι, Πολυχρομοι :twisted: Ολοι τους το ιδιο ειναι.
Απλα, οταν πηγαινετε απο εκει να σεβεστε και να αγαπατε τον τοπο διοτι ειναι δικος μας.
Σύμφωνο απόλυτα και επαυξάνω...

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Ψάρεμα στα κατεχόμενα......... TEΛΟΣ ???

Post by mariosko »

yiannos wrote: Υ.Γ και δεν χρειάζεται να σταυρώνουμε όσους πάνε στα κατεχόμενα για ψάρεμα. Στο κάτω κάτω το χόμπυ μας κάνουμε και όχι κανένα έγκλημα.
κανενας δεν σταυρωσε κανενα. Ουτε ειπε οτι ειναι λαθος να πας για ψαρεμα στα κατεχομενα
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Ψάρεμα στα κατεχόμενα......... TEΛΟΣ ???

Post by PeRoUkKaS »

mariosko wrote:
yiannos wrote: Υ.Γ και δεν χρειάζεται να σταυρώνουμε όσους πάνε στα κατεχόμενα για ψάρεμα. Στο κάτω κάτω το χόμπυ μας κάνουμε και όχι κανένα έγκλημα.
κανενας δεν σταυρωσε κανενα. Ουτε ειπε οτι ειναι λαθος να πας για ψαρεμα στα κατεχομενα
Ελπιζω να μεν υσχιει το " απου εχει μουγια μουγιαζεται..."

δικα σου λογια φιλε.. εν ειπεν το κοπελουι οτι ειπεν το καποιος που το φορουμ.. γενικα μιλα
εξω εχει πολλους που σταυρωνουν και φωναζουν σε και προδοτη.. Αν ειναι δυνατον!
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Ψάρεμα στα κατεχόμενα......... TEΛΟΣ ???

Post by mariosko »

ηταν διευκρηνηση
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

yiannos
Posts: 8
Joined: Mon Oct 13, 2008 8:33 am

Re: Ψάρεμα στα κατεχόμενα......... TEΛΟΣ ???

Post by yiannos »

Όντως δεν αναφέρομαι σε κάτι συγκεκριμένο που διάβασα στο forum αλλά έχω την άποψη ότι ακόμα και στο forum εκφράζονται απόψεις που ΕΜΜΕΣΩΣ δαιμονοποιούν τη μετάβαση στα κατεχόμενα. Είναι απόψεις φίλων ψαράδων και ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕΒΑΣΤΕΣ. Έχω διαφορετική άποψη όμως.
Εκείνο που έχει για μένα σημασία είναι να σεβόμαστε τη θάλασσα και να διατηρούμε το περιβάλλον καθαρό όπουδήποτε και αν ψαρεύουμε.
ΚΑΛΑ ΨΑΡΕΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”