Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

konstantinos kalogir wrote:
plenom'metatopsarem? wrote:για να σου λύσω την απορεία, ήταν σορκοί, φαίνονταν τα δόντια τους πάνω στα floaters!!!
Οι σορκοί όντως κάμνουν το πολλά! Ειδικά αν χρησιμοποιείς φωσφορούχο φλόττερ!
όπως τα είπες φίλε Κωνσταντίνε ;)
ναι, μιλούμε για γεροσορκούς και φαίνεται από τα σημάδια των δοντιών τους!
Τέρμα! ούτε μούρμουροι, ούτε κούνελλοι! :D

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by christos nic »

Sorkomanis wrote: Εμενα προσωπικά τυχαίνει μου παραπάνω με μουρμούρες. Σε 2 περιπτώσεις που irten κοπάδι και ήμουν αρκετά τυχερός ώστε να μείνουν στην περιοχή αποφάσισαν να τσιμπούν τα floaters :x σε 6-7 τσιμπήματα εκαταφερα να πιάσω μιαν :oops:
Φιλε σορκομανι αν η περιοχη που ψαρευεις τους μουρμουρους ειναι καθαρη αμμος χωρις φυκια βραχους κτλ μην βαζεις φλοατερ..στους μουρμουρους ειδα καλυτερα αποτελεσματα οταν το σκουλικη ειναι πεσμενο στον αμμο..ο μουρμουρος μετακινηται εντελως κατω στον βυθο οσες φορες συναντησα οταν παω ψαροτουφεκο και πιστευω καθε αντιθεση με τον αμμο του προκαλει την περιεργεια για τροφη..

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by nicolas theocharous »

plenom'metatopsarem? wrote:για να σου λύσω την απορεία, ήταν σορκοί, φαίνονταν τα δόντια τους πάνω στα floaters!!!
φιλε εγω σκεφτομαι πως μπορει να παιζει και καμια τσιπουρα μεγαλη. επαθα το και εγω σε κατι φωσφορουχα φλοτερακια που φερνουμε εφκαλα τα εξω καταμασημενα με δοντια πανω.

εφκαλα το συμπερασμα τσιπουρας για τον λογο πως εκει που επια ηταν καθαρος αμμος ολη η περιοχη απεραντος αμμος και τιποτε αλλο. τιποτε εν ειχε γυρω η περιοχη ουτε ιχνος που πετρα η βραχο εβουτησα και μερα και ειδα τον βυθο. Σορκος εν νομιζω να ηταν επειδη βραχους εν εχει αλλα ποττε εν μπορω να πω με σιγουρια. Το μιλοκοπι εν εχει δοντια οποτε τι αλλο να ηταν??

το φλοτερακι εβαλα το επειδη εψαρευα με δικο μου διπλο παραμαλλο και ειπα να βαλω στο ενα αγγιστρι φλοτερ ετσι για να δοκιμασω ασχετο αν εψαρευα σε αμμοπαραλια

οι τσιμπιες ηταν συνεχομενες ολη την νυχτα το φλοτερακι εφαηθηκε 3-4 με μεγαλα ιχνη δοντιων πανω αλλα τιποτε εν εκαταφερα να πιασω εκτος που μουρμουρους.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

nicolas theocharous wrote:
plenom'metatopsarem? wrote:για να σου λύσω την απορεία, ήταν σορκοί, φαίνονταν τα δόντια τους πάνω στα floaters!!!
φιλε εγω σκεφτομαι πως μπορει να παιζει και καμια τσιπουρα μεγαλη. επαθα το και εγω σε κατι φωσφορουχα φλοτερακια που φερνουμε εφκαλα τα εξω καταμασημενα με δοντια πανω.

εφκαλα το συμπερασμα τσιπουρας για τον λογο πως εκει που επια ηταν καθαρος αμμος ολη η περιοχη απεραντος αμμος και τιποτε αλλο. τιποτε εν ειχε γυρω η περιοχη ουτε ιχνος που πετρα η βραχο εβουτησα και μερα και ειδα τον βυθο. Σορκος εν νομιζω να ηταν επειδη βραχους εν εχει αλλα ποττε εν μπορω να πω με σιγουρια. Το μιλοκοπι εν εχει δοντια οποτε τι αλλο να ηταν??

το φλοτερακι εβαλα το επειδη εψαρευα με δικο μου διπλο παραμαλλο και ειπα να βαλω στο ενα αγγιστρι φλοτερ ετσι για να δοκιμασω ασχετο αν εψαρευα σε αμμοπαραλια

οι τσιμπιες ηταν συνεχομενες ολη την νυχτα το φλοτερακι εφαηθηκε 3-4 με μεγαλα ιχνη δοντιων πανω αλλα τιποτε εν εκαταφερα να πιασω εκτος που μουρμουρους.
δεν αποκλείεται, αλλά δεν αποκλείεται ΚΑΘΟΛΟΥ να ήταν και σορκοί! ακόμα και σε μουρμουρότοπους, ακόμα και σε αμμώδεις παραλίες! Αναλόγως της εποχής και το πως φυσά επισκέπτονται (ΚΑΙ) αυτές τις παραλίες οι σορκοί! Έχω πιάσει κάποιες φορές! Παραλία χωρίς τον παραμικρό βράχο.
Τώρα, αν με ρωτάς, καλά έκανες και δικόμασες φλοτεράκι και στις μουρμούρες! Δουλεύει!;) αποδεδειγμένα! :)
Ο τόπος που ψάρευα εγώ τώρα δεν κρατάει τσιπούρες. Ή δεν μου έχει τύχει ,αλλά τόσα χρόνια , όλο και κάτι θα κατάφερνα. Είναι καθαρά σορκο-μουρμουρότοπος.

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Sorkomanis »

christos nic wrote:
Sorkomanis wrote: Εμενα προσωπικά τυχαίνει μου παραπάνω με μουρμούρες. Σε 2 περιπτώσεις που irten κοπάδι και ήμουν αρκετά τυχερός ώστε να μείνουν στην περιοχή αποφάσισαν να τσιμπούν τα floaters :x σε 6-7 τσιμπήματα εκαταφερα να πιάσω μιαν :oops:
Φιλε σορκομανι αν η περιοχη που ψαρευεις τους μουρμουρους ειναι καθαρη αμμος χωρις φυκια βραχους κτλ μην βαζεις φλοατερ..στους μουρμουρους ειδα καλυτερα αποτελεσματα οταν το σκουλικη ειναι πεσμενο στον αμμο..ο μουρμουρος μετακινηται εντελως κατω στον βυθο οσες φορες συναντησα οταν παω ψαροτουφεκο και πιστευω καθε αντιθεση με τον αμμο του προκαλει την περιεργεια για τροφη..
Που κακό συνήθειο βάζω παντού και πάντοτε floater. Λάθος μου! Αλλα τώρα που το είπες θα το εφαρμόσω.
Thanks
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by christos nic »

Sorkomanis wrote: Που κακό συνήθειο βάζω παντού και πάντοτε floater. Λάθος μου! Αλλα τώρα που το είπες θα το εφαρμόσω.
Thanks
Φιλε Σορκομανι δεν ειναι καθολου λαθος να τα βαλλεις συχνα γιατι πολλες φορες νομιζουμε οτι ειναι καθαρη αμμος αλλα υπαρχη ενα λεπτο στρωμα φυκιων που κρυβουν το δολωμα και φυκια καποτε που πρασυρονται και το κρυβουν και δεν εντοπιζεται απο τα ψαρια ευκολα.. :!: και εγω χρησιμοποιω τα παρα πολυ με καλα αποτελεσματα πολλες φορες και σε αμμο καθαρη γιατι σκεφτου ενα σκουλουκο να επιπλεει λιγο πανω που τον βυθο πχ(μισο μετρο η και λιγοτερο) και να κινητε με τα ρευματα ποσο προκλητικο ειναι για τα ψαρια και οτι μπορουν να το δουν ευκολα απο την αποσταση που φαινετε στην θαλασσα..

..δεν ειναι παντα χωρις φλοατερ που τσιμπουν οπως δεν ειναι παντα με φλοατερ που θα τσιμπουν περισσοτερο.. ομως μπορει ευκολα να πει και καποιος οτι δεν παιζει ρολο τιποτε :) ..πηγα αρκετες φορες με φιλο με 8 καλαμια και 3 εγω(ηταν οπως σε διαγωνισμο αλλα τελοσπαντον :D ) και στα 6 καλαμια ειχαμε φλοατερ..στα αγκιστρια με φλοατερ κτυπουσαν οι μουρμουροι..αλλη νυχτα κτυπησαν μονο στα πατωτα αγγιστρια..βασικα η συμβουλη μου ειναι τα μισα σου καλαμια να τα βαλης χωρις φλοατερ και ανολογος που προτημουν να τσιμπουν να τα αλλαζεις (εχει φλοατερ απο σιλικονη που δεν χρειαζεται να τα περνας απο την μισηνα αλλα τα τρυπας και τα περνας γρηγορα απο το αγγιστρι)..η να εχεις ετοιμα..
αυτα που σου αναφερα ειναι στην ιδια περιοχη ομως η καθε μερα ειναι διαφορετικη(ρευματα,θολουρα,φεγγαρι κτλ)ετσι ειναι αναγκαστικος ο πειραματισμος σε λιγα πραγματα πχ(φλοατερ,αποστασεις βολης,δολωματα)

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

Να σας πω λόγο την δική μου εμπειρία πάνω σε τούτο το θέμα που λέγεται φλόττερ. Είναι λίγο παρεξηγημένη η χρήση του φλόττερ σε ψαρέματα ιδικά για μουρμούρες. Ακούω πολύ συχνά ότι πιάνονται πολλές μουρμούρες πάνω στο φλόττερ, σε συνθήκες ησυχίας χωρίς ρεύματα, θολούρες κτλ κτλ. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι κάτω που τέτοιες συνθήκες θα σηκωθεί μια μουρμούρα μισό μετρο από τον βυθό και θα εβρει το δόλωμα μας. Η μουρμούρα τρώει κάτω και είχα με τον Νικόλα την ευκαιρία να το δοκιμάσουμε και από βάρκα, πάντα τούτο το ψάρι (σε ήρεμες συνθήκες) τρώει πατωτά. Όμως, εν είπα ότι δεν πιστεύκω πως πιάνονται τέτοια ψάρια πάνω στο φλόττερ. Πιάνονται, και εγώ χρησιμοποιώ πολύ συχνά φλόττερ. Το πρόβλημα που εντοπίζεται όμως?? Εδοκιμάσετε ποτέ κατά πόσο μπορεί ένα φλόττερ να σηκώσει ένα μέτρο που τον βυθό το σκουλίκι?? Σπάνια συμβένει τούτο, με πολύ μεγάλα φλόττερ. Τα φλόττερ που βλέπω πως χρησιμοποιά ο παραπάνω κόσμος δεν έχουν την άνωση που χρειάζεται για να σηκώσουν όλο το βάρος του δολώματος. Και δαμέ φτάνουμε στο λεπτό σημείο. Βάλλουμε το φλόττερ, τσιμπά το ψάρι, φέρνουμε το έξω... ΌΠΑΣ εν μουρμούρα, άρα έπιασα την μουρμούρα μισό μέτρο που τον βυθό. Και όμως το ψάρι εν πατωτά που ετσίμησε. Μεν παίρνετε δεδομένο ότι άμαν βάλουμε φλόττερ πάνω στο παράμαλλο ότι αμέσως αποκτούμε την άνωση που θέλουμε. Τωρά εν να σκεφτούν κάποιοι, μα αφού στα καλάμια που είχα φλόττερ έπιανα ψάρια και στα άλλα που εν είχα εν έπιανα = το δόλωμα μου ήταν ψηλά!! Και πάλε η απάντηση μπορεί να είναι πιο απλή. Το φλόττερ σηκώνει το σκουλίκι ελάχιστα πάνω, (όσο του επιτρέπει η άνωση του) κάμνοντας το να 'χορεύκει' πάνω στον βυθό, δηλαδή ένα κομμάτι του σκουλικιού είναι κάτω στον πυθμένα και ένα μικρό κομμάτι με το φλόττερ αιωρείται. Τούτο είναι κάτι που κάμνει την μουρμούρα να τσιμπήσει πιο εύκολα στο συγκεκριμένο δόλωμα. Και πολλές φορές εν τούτο που κάμνει το ψάρι να τσιμπήσει πάνω στο φλόττερ!!!

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by COTSIOS80 »

konstantinos kalogir wrote:Να σας πω λόγο την δική μου εμπειρία πάνω σε τούτο το θέμα που λέγεται φλόττερ. Είναι λίγο παρεξηγημένη η χρήση του φλόττερ σε ψαρέματα ιδικά για μουρμούρες. Ακούω πολύ συχνά ότι πιάνονται πολλές μουρμούρες πάνω στο φλόττερ, σε συνθήκες ησυχίας χωρίς ρεύματα, θολούρες κτλ κτλ. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι κάτω που τέτοιες συνθήκες θα σηκωθεί μια μουρμούρα μισό μετρο από τον βυθό και θα εβρει το δόλωμα μας. Η μουρμούρα τρώει κάτω και είχα με τον Νικόλα την ευκαιρία να το δοκιμάσουμε και από βάρκα, πάντα τούτο το ψάρι (σε ήρεμες συνθήκες) τρώει πατωτά. Όμως, εν είπα ότι δεν πιστεύκω πως πιάνονται τέτοια ψάρια πάνω στο φλόττερ. Πιάνονται, και εγώ χρησιμοποιώ πολύ συχνά φλόττερ. Το πρόβλημα που εντοπίζεται όμως?? Εδοκιμάσετε ποτέ κατά πόσο μπορεί ένα φλόττερ να σηκώσει ένα μέτρο που τον βυθό το σκουλίκι?? Σπάνια συμβένει τούτο, με πολύ μεγάλα φλόττερ. Τα φλόττερ που βλέπω πως χρησιμοποιά ο παραπάνω κόσμος δεν έχουν την άνωση που χρειάζεται για να σηκώσουν όλο το βάρος του δολώματος. Και δαμέ φτάνουμε στο λεπτό σημείο. Βάλλουμε το φλόττερ, τσιμπά το ψάρι, φέρνουμε το έξω... ΌΠΑΣ εν μουρμούρα, άρα έπιασα την μουρμούρα μισό μέτρο που τον βυθό. Και όμως το ψάρι εν πατωτά που ετσίμησε. Μεν παίρνετε δεδομένο ότι άμαν βάλουμε φλόττερ πάνω στο παράμαλλο ότι αμέσως αποκτούμε την άνωση που θέλουμε. Τωρά εν να σκεφτούν κάποιοι, μα αφού στα καλάμια που είχα φλόττερ έπιανα ψάρια και στα άλλα που εν είχα εν έπιανα = το δόλωμα μου ήταν ψηλά!! Και πάλε η απάντηση μπορεί να είναι πιο απλή. Το φλόττερ σηκώνει το σκουλίκι ελάχιστα πάνω, (όσο του επιτρέπει η άνωση του) κάμνοντας το να 'χορεύκει' πάνω στον βυθό, δηλαδή ένα κομμάτι του σκουλικιού είναι κάτω στον πυθμένα και ένα μικρό κομμάτι με το φλόττερ αιωρείται. Τούτο είναι κάτι που κάμνει την μουρμούρα να τσιμπήσει πιο εύκολα στο συγκεκριμένο
δόλωμα. Και πολλές φορές εν τούτο που κάμνει το ψάρι να τσιμπήσει πάνω στο φλόττερ!!!
Πολλά σωστά το εξήγησες. Και εγώ από δοκιμές που έκαμα με διάφορα φλόττερ και διάφορα μεγέθη σκουλικιών διαπίστωσα το ίδιο πράγμα.
Και κάτι ακόμα... Σε συνθήκες με ρεύματα και ανακατοσούρα το γεγονός ότι σηκώνουμε το δόλωμα από το βυθό μπορεί να λειτουργεί και αρνητικά για το λόγο ότι το παράμαλλο γίνεται λιο πολλά έρμαιο των ρευμάτων που πολλές φορές το κάνουν να μπλέκεται με το βαρίδι, την μάνα η και να γίνεται κουβάρι από μόνο του.
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

konstantinos kalogir wrote:Να σας πω λόγο την δική μου εμπειρία πάνω σε τούτο το θέμα που λέγεται φλόττερ. Είναι λίγο παρεξηγημένη η χρήση του φλόττερ σε ψαρέματα ιδικά για μουρμούρες. Ακούω πολύ συχνά ότι πιάνονται πολλές μουρμούρες πάνω στο φλόττερ, σε συνθήκες ησυχίας χωρίς ρεύματα, θολούρες κτλ κτλ. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι κάτω που τέτοιες συνθήκες θα σηκωθεί μια μουρμούρα μισό μετρο από τον βυθό και θα εβρει το δόλωμα μας. Η μουρμούρα τρώει κάτω και είχα με τον Νικόλα την ευκαιρία να το δοκιμάσουμε και από βάρκα, πάντα τούτο το ψάρι (σε ήρεμες συνθήκες) τρώει πατωτά. Όμως, εν είπα ότι δεν πιστεύκω πως πιάνονται τέτοια ψάρια πάνω στο φλόττερ. Πιάνονται, και εγώ χρησιμοποιώ πολύ συχνά φλόττερ. Το πρόβλημα που εντοπίζεται όμως?? Εδοκιμάσετε ποτέ κατά πόσο μπορεί ένα φλόττερ να σηκώσει ένα μέτρο που τον βυθό το σκουλίκι?? Σπάνια συμβένει τούτο, με πολύ μεγάλα φλόττερ. Τα φλόττερ που βλέπω πως χρησιμοποιά ο παραπάνω κόσμος δεν έχουν την άνωση που χρειάζεται για να σηκώσουν όλο το βάρος του δολώματος. Και δαμέ φτάνουμε στο λεπτό σημείο. Βάλλουμε το φλόττερ, τσιμπά το ψάρι, φέρνουμε το έξω... ΌΠΑΣ εν μουρμούρα, άρα έπιασα την μουρμούρα μισό μέτρο που τον βυθό. Και όμως το ψάρι εν πατωτά που ετσίμησε. Μεν παίρνετε δεδομένο ότι άμαν βάλουμε φλόττερ πάνω στο παράμαλλο ότι αμέσως αποκτούμε την άνωση που θέλουμε. Τωρά εν να σκεφτούν κάποιοι, μα αφού στα καλάμια που είχα φλόττερ έπιανα ψάρια και στα άλλα που εν είχα εν έπιανα = το δόλωμα μου ήταν ψηλά!! Και πάλε η απάντηση μπορεί να είναι πιο απλή. Το φλόττερ σηκώνει το σκουλίκι ελάχιστα πάνω, (όσο του επιτρέπει η άνωση του) κάμνοντας το να 'χορεύκει' πάνω στον βυθό, δηλαδή ένα κομμάτι του σκουλικιού είναι κάτω στον πυθμένα και ένα μικρό κομμάτι με το φλόττερ αιωρείται. Τούτο είναι κάτι που κάμνει την μουρμούρα να τσιμπήσει πιο εύκολα στο συγκεκριμένο δόλωμα. Και πολλές φορές εν τούτο που κάμνει το ψάρι να τσιμπήσει πάνω στο φλόττερ!!!
Πολύ σωστά Κωνσταντίνε! Το φλόττερ δεν είπαμε πως θα σηκώνει το δόλωμα μέχρι ...τον αφρό!!!!
το βάζουμε σε ειδικές περιπτώσεις και αναλόγως διαλέγουμε και το μέγεθος του φλόουτερ!
θέλω να ξεχωρίζει από τα φύκια? θέλω να μην πιάνεται αμέσως πάνω στο βράχο? θέλω όπως είπες να χορεύει λίγο πάνω στην άμμο?! Ανάλογα!
Προσωπικά σχεδόν ποτέ δεν χρησιμοποιώ για μουρμούρες (αν και το ξαναλέω...πιάνονται! και το σκουλήκι δεν είναι ανάγκη να είναι ολόκληρο-αυτο όμως είναι μια άλλη ιστορία- έτσι μπορεί να ανασηκώνεται και με μικρότερο φλόττερ).
Αυτά για τα φλότερ! Κανένας για ψάρεμα πήγε?! :D :D :D

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by christos nic »

Πολυ καλα τα λετε γιατι καποιος που ξεκινα την χρηση φλοατερ δεν τα γνωριζει και πολλες φορες θα δυσκολευτη αν και φαινετε ευκολη η υποθεση φλοατερ και συμφωνω με οσα ειπατε και αυτα που ειπες Φοιβο πολυ σωστα ειναι αναλογως τι θελουμε να πετυχουμε που θα εφαρμοσουμε και τα απαραιτητα στην αρματωσια..εμενα πολλες αποριες μου λυθηκαν οταν ενα καλοκαιρι εκαμνα τα πειραματα μου οποτε βολευε σε αρκετες συνθηκες..πειραματιστικα σε διαφορετικα βαρους δολωματα και σχηματος.. και με διαφορετικα μεγεθη και ειδη φλοατερ,διαφορετικες αποστασεις φλοατερ απο το δολωμα στο παραμαλλο,ειδη αρματωσιων κτλ..ενα συμπερασμα μεταξυ αλλων που εβγαλα ειναι ο μεγαλος ρολος που παιζουν τα ρευματα που ομως ειναι λογικο(υπηρχε περιπτωση που ακουμπουσε το δολωμα μεχρι και τον βυθο ακομα και στις περιπτωσεις που κρατουσε το μεγαλο σχετικα φλοατερ το δολωμα εντελος πανω αλλες φορες)ομως το ρευμα δεν ειχε συνεχως την ιδια ενταση και ετσι ανεβοκατεβενε λιγο:wink: ..ακομα ενα συμπερασμα ηταν η διαφορετικη συμπεριφορα του μηκους του παραμαλλου σε ανακατωμενο βυθο(κατεληξα στο μεσαιο 40 cm παραμαλλο σε ανακατωμενο με ενταση βυθο με μεγαλο φλοατερ για να μην βρiσκεται το δολωμα μεσα στα φυκια κατω ευκολα οπως με ποιο κοντο)..το μπερδεμα του παραμαλου αποφευγετε σε μεγαλο βαθμο και με χρηση ενος μονο παραμαλλου και χρηση των ποιο απλων αρματωσιων μαζι με σωληνακια εκει που χρειαζεται..

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

Keep it simple.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:Keep it simple.
μεν το πολλοκουράζετε εννοείς?! :D

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by chrisostomos »

Ψάρεμα Casting στον Αγιο Θεόδωρο... Από τις 16:00 μέχρι τις 21:30. Αποτέλεσμα (ΤΖΙΦΟΣ-ΟΥΤΕ ΤΣΙΜΠΙΑ).......
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

chrisostomos wrote:Ψάρεμα Casting στον Αγιο Θεόδωρο... Από τις 16:00 μέχρι τις 21:30. Αποτέλεσμα (ΤΖΙΦΟΣ-ΟΥΤΕ ΤΣΙΜΠΙΑ).......
ygeia

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by christos nic »

Ερευνητικη εξορμηση casting πριν 3 μερες σε περιοχη λαρνακας που κατα καιρους βγηκαν λιγες μουρμουρες..ερευνητικη γιατι εχει καιρο να ψαρεψω στο συνγκεκριμενο σημειο και δεν γνωριζα αν κραταει ακομα μουρμουρες αυτη την εποχη..συνθηκες νυχτα νοτιο-δυτικοι(εντελος πλαγιοι δηλ στο σημειο που ημουν) 2-3 μποφορ δεν μου αρεσε απο την αρχη ο αερας και αρκετη θολουρα μεχρι τα 50 μετρα..
ταλαιπορια αρχικα γιατι δεν κρατουσαν τα βαριδια που το ρευμα μεχρι να μπουν τα καταλληλα..

σε 1 ωρα+ αφου καταφερα και εκατσα λιο τελικα :) το πρωτο δυνατο τσιμπημα ενα λαβρακι 35 cm χοροπηδουσε στην ακτη σε μοναγγιστο παραμαλλο με μεγαλο φλοατερ και δολωμα ακροβατι..ακολουθησε στο 20 λεπτο επιφιλακτικο τσιμπημα αλλα δεν πηρε καθολου στοπερ χωρις να παρει τελικα το δολωμα.. στην επομενη ωρα ενα αρκετα δυνατοτερο τσιμπημα παλυ χωρις επιτυχια και τελος ακομα ενα επιφυλακτικο τσιμπημα η τσιμπημα απο μικρα που βρεθηκαν εκει ποιος να ξερει..ερευνητικη εξορμηση την επομενη φορα σε αλλο παλιο καλο σημειο.. για να δουμε..

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”