Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

ψαρευω απο την προεκταση διπλα στο λιμανι μεχρι και το τριτο κεντρο, οι αποστασεις ειναι απο 40 μετρα μεχρι οσο παω, στηνω συνηθως 4 καλαμια και απο το 1ο μεχρι το 4ο ολα εχουν διαφορετικες αποστασεις μεχρι να βρω τα ψαρια, αλλα οι πειρα μου στο συγκεκριμενο τοπο λεει οτι ολες οι αποστασεις εχουν την ιδια πιθανονητα ,απλα απο το σαβατο μεχρι και ψες φυσουσε 4ρι δυτικος, τις προαλες που πειρα καπια ψαρια οπως και οι αλλοι ψαραδες ηταν, η απνοια ,η φυσουσε ελαφρα απολες τις παντες, και επειδη οι προβλεψεις για αυτη την βδομαδα προβλεπουν δυτικους ανεμους μαλλον η αλαγη τοποθεσιας ειναι δεδομενη. μαλλον για τουριστικη πλευρα με βλεπω και οτι θελη ας γινη, εξαλου στο ψαρεμα ποτε μην πεις ποτε.
someone δεν ξερω τι γινετε στα τελευτεα κεντρα αλλα στα πρωτα το αναχωμα δεν το βρηκα , οσο μακρια και αν εριξα δεν ενιωσα το αναχωμα,το αναζητησα αρκετες φορες τα τελευτεα χρονια , λενε εκει στο αναχωμα κυκλοφορουν τα ψαρια, μαλλον θα βρισκεται αρκετα μεσα η καπου εκαμα λαθος εγω. παντως επαγκελματιες βαρκαρηδες ριχνουν τα δυχτια τους λιγο μετα τις σημαδουρες, το ιδα παρα πολλες φορες αυτο, πρεπει κατι να πεζεται εκει, παρεπιπτοντος μου εκαμε εντυπωση η απουσια βαρκων στην περιοχη, περσι και πιο παλια ο ενας εριχνε πανω απο τον αλλον, ακομα 2-3 χρονακια ετσι και θα εχει ψαρι η περιοχη :D

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

no-nick wrote:ψαρευω απο την προεκταση διπλα στο λιμανι μεχρι και το τριτο κεντρο, οι αποστασεις ειναι απο 40 μετρα μεχρι οσο παω, στηνω συνηθως 4 καλαμια και απο το 1ο μεχρι το 4ο ολα εχουν διαφορετικες αποστασεις μεχρι να βρω τα ψαρια, αλλα οι πειρα μου στο συγκεκριμενο τοπο λεει οτι ολες οι αποστασεις εχουν την ιδια πιθανονητα ,απλα απο το σαβατο μεχρι και ψες φυσουσε 4ρι δυτικος, τις προαλες που πειρα καπια ψαρια οπως και οι αλλοι ψαραδες ηταν, η απνοια ,η φυσουσε ελαφρα απολες τις παντες, και επειδη οι προβλεψεις για αυτη την βδομαδα προβλεπουν δυτικους ανεμους μαλλον η αλαγη τοποθεσιας ειναι δεδομενη. μαλλον για τουριστικη πλευρα με βλεπω και οτι θελη ας γινη, εξαλου στο ψαρεμα ποτε μην πεις ποτε.
someone δεν ξερω τι γινετε στα τελευτεα κεντρα αλλα στα πρωτα το αναχωμα δεν το βρηκα , οσο μακρια και αν εριξα δεν ενιωσα το αναχωμα,το αναζητησα αρκετες φορες τα τελευτεα χρονια , λενε εκει στο αναχωμα κυκλοφορουν τα ψαρια, μαλλον θα βρισκεται αρκετα μεσα η καπου εκαμα λαθος εγω. παντως επαγκελματιες βαρκαρηδες ριχνουν τα δυχτια τους λιγο μετα τις σημαδουρες, το ιδα παρα πολλες φορες αυτο, πρεπει κατι να πεζεται εκει, παρεπιπτοντος μου εκαμε εντυπωση η απουσια βαρκων στην περιοχη, περσι και πιο παλια ο ενας εριχνε πανω απο τον αλλον, ακομα 2-3 χρονακια ετσι και θα εχει ψαρι η περιοχη :D
Τουριστική περιοχή να πάεις. Υπάρχουν αρκετά "πονηρά" μέρη μεταξύ four seasons και flo cafe. Φτάνει να είσαι με άλλο γιατί κυκλοφορούν πολλοί περίεργοι τελευταία τη νύκτα σε τούτες τες περιοχές.
Το ανάχωμα είναι προς τα τελευταία κέντρα. Στην περιοχή που πάεις ο βυθός είναι σχετικά ομαλός.
Όσο για τις βάρκες, να είσαι σίγουρος ότι μόλις φκάλει θκυό ψάρκα ο πρώτος, θα γεμώσει πάλε η περιοχή δίχτυα. Τζιαι ξανά απο την αρχή. Έννεν έτσι που γίνεται με ούλλους;

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

οι" περιεργοι" στην τουριστικη εν γενηκα πολλοι, μου ετυχε πολλες φορες να περνω η να ψαρευω μονος μου μεσα που μεθυσμενους η χασησιομενους, εχω παντα την ενια, ποτε δεν ξερης τι γινετε,παντως τιν χειροτερη μου ψαρευτικη νυχτα μου ,την εκαναν αδεσποτοι σκυλλοι :D :D εγω στο αυτοκινητο και αυτοι εξω να μην με αφηνουν να κατευω να ψαρεψω.πηγενα δεξια, αριστερα, παντου ηταν παρον :D :D

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

Someone: Οι "εύφορες" περιοχές, που έχουν φαϊ τζιαι κρατούν ψάρια είναι πιό μέσα. Αν πήγες καμιά φορά για σωλήνες, θα δείς ότι τις βρίσκεις σε συγκεκριμένες αποστάσεις. Εκεί να ρίχνεις για πιό καλές πιθανότητες.:roll: sto sigkekrimeno topo pou milate apo oti vlepo i perioxi exi solines! sta dolomata pou lete oti psarevete den ida pou8ena solina!giati?na ipo8eso oti to dokimasate kai den apedose :?:

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

marios wrote:Someone: Οι "εύφορες" περιοχές, που έχουν φαϊ τζιαι κρατούν ψάρια είναι πιό μέσα. Αν πήγες καμιά φορά για σωλήνες, θα δείς ότι τις βρίσκεις σε συγκεκριμένες αποστάσεις. Εκεί να ρίχνεις για πιό καλές πιθανότητες.:roll: sto sigkekrimeno topo pou milate apo oti vlepo i perioxi exi solines! sta dolomata pou lete oti psarevete den ida pou8ena solina!giati?na ipo8eso oti to dokimasate kai den apedose :?:
Μαριε δοκιμασα και εγω και αλλοι πολλοι σωληνα , πρωσωπικα στο συγκεκριμενο τοπο ποτε δεν πηρα κατι με σωληνα, τις προαλες ο διπλα μου ελεγε οτι εβαλε και σωληνα την οπιαν εβγαλε απο την περιοχη εκει το πρωι χωρις κανενα αποτελεσμα ενω πηρε ψαρι με ακροβατι νομιζω. τιποτε δεν ειναι απολιτο στο ψαρεμα

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

ψες απο τις 10.00 - 4.00 το πρωι στην τουριστικη περιοχη , κοντα στο ποσυδωνεια, δολωμα , ακροβαρης, μονοδολια, γαριδα, αποτελεσμα ΑΕΡΑ ΚΟΥΠΑΝΙΣΤΟ

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

no-nick wrote:ψες απο τις 10.00 - 4.00 το πρωι στην τουριστικη περιοχη , κοντα στο ποσυδωνεια, δολωμα , ακροβαρης, μονοδολια, γαριδα, αποτελεσμα ΑΕΡΑ ΚΟΥΠΑΝΙΣΤΟ
no-nick: Δεν είχες καθόλου τσιμπίματα;
Τί παράμαλλα χρησιμοποιούσες;

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

Someone wrote:
no-nick wrote:ψες απο τις 10.00 - 4.00 το πρωι στην τουριστικη περιοχη , κοντα στο ποσυδωνεια, δολωμα , ακροβαρης, μονοδολια, γαριδα, αποτελεσμα ΑΕΡΑ ΚΟΥΠΑΝΙΣΤΟ
no-nick: Δεν είχες καθόλου τσιμπίματα;
Τί παράμαλλα χρησιμοποιούσες;
ειχα μερικα τσιμπιματα αλλα μονο αφτα, παραμαλα 0.22 πανω απο μετρο και 0.25 80-90 εκ ,ολα αορατα, εχει να παω πανω απο χρονο , ισως και 2 χρονια εκει και οι πετρες που εμπεναν μεσα στην θαλασσα ωστε να μπορεις να ριξης σε συγκεκριμενο τοπο που ηξερα εξαφανιστικαν, εγιναν εργα και οτι προεκτασεις που ειχε η περιοχη εφυγαν και εμειναν μονο οι κυματοθραυστες, τωρα μονο με ελικοπτερο πανε τα δωλωματα εκει :D

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

no-nick wrote:
Someone wrote:
no-nick wrote:ψες απο τις 10.00 - 4.00 το πρωι στην τουριστικη περιοχη , κοντα στο ποσυδωνεια, δολωμα , ακροβαρης, μονοδολια, γαριδα, αποτελεσμα ΑΕΡΑ ΚΟΥΠΑΝΙΣΤΟ
no-nick: Δεν είχες καθόλου τσιμπίματα;
Τί παράμαλλα χρησιμοποιούσες;
ειχα μερικα τσιμπιματα αλλα μονο αφτα, παραμαλα 0.22 πανω απο μετρο και 0.25 80-90 εκ ,ολα αορατα, εχει να παω πανω απο χρονο , ισως και 2 χρονια εκει και οι πετρες που εμπεναν μεσα στην θαλασσα ωστε να μπορεις να ριξης σε συγκεκριμενο τοπο που ηξερα εξαφανιστικαν, εγιναν εργα και οτι προεκτασεις που ειχε η περιοχη εφυγαν και εμειναν μονο οι κυματοθραυστες, τωρα μονο με ελικοπτερο πανε τα δωλωματα εκει :D
Έπαθα ακριβώς το ίδιο το χειμώνα.
Το Δεκέμβρη εψάρευκα με αντένα στο βραχίονα που λαλείς τζιαι ψάρι έφκαινε. Επήα ξανά έκεί μετά απο 2-3 μήνες, πριν να ξημερώσει, τζιαι έμεινα όπως το χάχα να γυρεύκω το βραχίονα. Εν εξαναπάτησα.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

ψες και προψες, σχετικα οι ιδιες κλιματολογικες συνθηκες στο λεητησ σμιλ για μοθρμουρους, ΑΕΡΑ ΚΟΥΠΑΝΙΣΤΟ και το παραξενο ειναι οτι δεν πηραμε καν μια τσιμπια, ηταν νεκρη θαλασσα, εχει πανω απο 1.5 βδομαδα περιπου να βγουν μουρμουροι στην περιοχη,ελπιζω να τις παρω ολες την κυριακη :D :D

Stephanos
Posts: 14
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:08 pm
Location: Nicosia
Contact:

Post by Stephanos »

Αγία Νάπα σήμμερα Σάβατο οι καλήτερες συνθήκες και όμως τίποτα το ιδιαίτερο. 1 με 2 κουρκούνες και κανένα κέφαλο. Δεν κατάλαβα γιατί τα ψάρια δεν τσιμπάνε. Μήπως πήγαν και αυτά διακοπές !!!!!!!!!

Stephanos
Posts: 14
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:08 pm
Location: Nicosia
Contact:

Post by Stephanos »

Περιττό να πώ ότι είμουν εκί από τα μεσάνυκτα τις Παρασκευής μέχρι τισ 10:30 του Σαββάτου......

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

Stephanos wrote:Περιττό να πώ ότι είμουν εκί από τα μεσάνυκτα τις Παρασκευής μέχρι τισ 10:30 του Σαββάτου......
pou stin ag.napa?psarepses me antena mono? :roll: ti doloma?

lisha
Posts: 18
Joined: Sat Jul 28, 2007 2:49 pm

Post by lisha »

pses apotes 8 mexri tis 12 sti perioxi landa agianapa TIPOTE(akrobati,garida).simera apotes 5 mexri tis 8 kabo greko 4 kourkounes k ena sorko giros ta 200gr.

Stephanos
Posts: 14
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:08 pm
Location: Nicosia
Contact:

Post by Stephanos »

marios wrote:
Stephanos wrote:Περιττό να πώ ότι είμουν εκί από τα μεσάνυκτα τις Παρασκευής μέχρι τισ 10:30 του Σαββάτου......
pou stin ag.napa?psarepses me antena mono? :roll: ti doloma?
Απο γαρίδα μέχρι ζήμη με συστατικά σαρδέλλας και ψαροτροφή γαρίδα ζωντανή, μπικατίνι και διάφορα άλλα στο λιμανι της Αγίας Νάπας

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”