Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by stathis 1821 »

ευχαριστω ρε φιλε να γραφτω που να παω στην εκθεση :D

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

Xαλαρό ψάρεμα εχτές την νύχτα μέχρι τις 1.00, αποτέλεσμα ένας σορκός 600ρης, νομίζω φαραώ. Επίσης κάτι πολλά μεγάλο που εν μας έκαμε την τιμή να φκει!! Εν πειράζει, next time!!
Attachments
DSC02076.JPG
DSC02076.JPG (147.86 KiB) Viewed 4565 times

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Στάθης »

Δεν φαίνεται για φαραώ Κωνσταντίνο, αλλά όπως και να έχει, είναι καλό κομμάτι. 8-)
Well done :!:
no whey no gain

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

Ίσως δαμέ να φανεί καλύτερα.. εν είμαι σίγουρος, είχε κάτι διαφορετικό ο συγκεκριμένος.. μπορεί να είναι και η ιδέα μου! :lol:
Attachments
DSC02081.JPG
DSC02081.JPG (116.87 KiB) Viewed 4557 times
DSC02080.JPG
DSC02080.JPG (136.88 KiB) Viewed 4555 times
Last edited by konstantinos kalogir on Tue Apr 19, 2011 5:35 pm, edited 1 time in total.

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by pavlos_agianapitis »

0,40 mm εν το παραμαλό ή η μάνα :?:
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

pavlos_agianapitis wrote:0,40 mm εν το παραμαλό ή η μάνα :?:
Μάνα!!! Παράμαλλο 23,5mm!!

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by pavlos_agianapitis »

A είπα τζαι εγιω 8)
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Στάθης »

Κωνσταντίνο, το χαρακτηριστικό σχήμα του κεφαλιού του υποδηλώνει σαργό (Diplodus sargus sargus), ο οποίος έρχεται σε ένα εύρος αποχρώσεων.

http://www.fishbase.org/photos/thumbnai ... hp?ID=1753

Ο Φαραώ, έχει ένα ιδιάζων σχήμα στο ρύγχος και πιο χοντρά χείλη.

http://www.fishbase.org/photos/thumbnai ... hp?ID=2497

Τώρα για το αν είναι σαργός ή κάτι άλλο της οικογένειας, δεν βάζω ούτε εγώ το χέρι μου στη φωτιά. :P

Κοίταξε στις πιο κάτω φωτογραφίες διάφορες αποχρώσεις του σαργού:


Image
Image
no whey no gain

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Sorkomanis »

konstantinos kalogir wrote:Ίσως δαμέ να φανεί καλύτερα.. εν είμαι σίγουρος, είχε κάτι διαφορετικό ο συγκεκριμένος.. μπορεί να είναι και η ιδέα μου! :lol:
Τζίνι η fatsua η φούμο των καταδρομών :D είναι τα χρώματα στους χαρακωτούς σορκους που μου αρεσκουν πολλά, χαίρομαι ιδιαιτερα όταν τους πιάνω τούτους. Όχι ότι είναι πιο δύσκολοι που άλλους αλλα εν ξέρω τζίνι η fatsua εν έχει καθώς :lol: :lol: :lol: :lol: Στιλάκι 8)
ωραίος :clap: :clap:
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Sailor »

Παντως παιδκια ημουν λιον με τον Κωσταντινο τζινην την νυκτα την ωρα που κτυπησε το μεγαλο ψαρι,ενας χαμος.........πρωτη φορα ειδα ψαρι να παιρνει το τριποδα μαζι του,υποψη οτι ο τριποδας ειχε κρεμασμενο βαρος.
Τριποδας και καλαμια βρεθηκαν στην θαλασσα σε κλασμα δευτερολεπτου
Σημερα δοκιμασα λιγο καστινγ στο φαρο του κιτιου απογευμα, δυνατος αερας δυσκολο να κρατησεις τις μισινες τεντωμενες ακομα και με 110 γρ με αγκυρα,καθολου τσιμπιες,εχει κανενας υποψη του αν κυκλοφοραει ψαρι εκει????

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by christos nic »

Sailor wrote:Παντως παιδκια ημουν λιον με τον Κωσταντινο τζινην την νυκτα την ωρα που κτυπησε το μεγαλο ψαρι,ενας χαμος.........πρωτη φορα ειδα ψαρι να παιρνει το τριποδα μαζι του,υποψη οτι ο τριποδας ειχε κρεμασμενο βαρος.
Τριποδας και καλαμια βρεθηκαν στην θαλασσα σε κλασμα δευτερολεπτου
Σημερα δοκιμασα λιγο καστινγ στο φαρο του κιτιου απογευμα, δυνατος αερας δυσκολο να κρατησεις τις μισινες τεντωμενες ακομα και με 110 γρ με αγκυρα,καθολου τσιμπιες,εχει κανενας υποψη του αν κυκλοφοραει ψαρι εκει????
Φιλε το ψαρι πως τα πηρε ολα μαζι του??δεν ηταν ανοιχτα τα στοπερ του μηχανισμου..?γιατι παμε και σε βραχωτοπους και αν γινει τουτο το πραμα με μετρια ανοιχτα φρενα που συνηθιζω να τα εχω.. τα καλαμια και τον τριποδα τζιαμε που θα πεσουν εν τα φκαλλω τουλαχιστον που εξω :) θα πρεπει να μπω που μεσα!πειτε καμια πληροφορια για τα φρενα πχ αν ηταν ελαχιστα ανοιχτα και γι αυτο εγινε αυτο?..εγω μια φορα που επαθα παρομοια φαση τα φρενα μου ηταν ελαχιστα ανοιχτα και κλιση καλαμιου πανω απο 45 μοιρες περιπου 80 μοιρες και το καλαμι διπλωθηκε στο κτυπημα τραβοντας το ψαρι και λιγη μισηνα(καλαμι που δεν ειναι πολλα παραβολικο :shock: )βιασινη για καρφωμα και χασιμο η κτυπησε στο φλοατερ και εφυγε η δεν εβαλε ολοκληρο το δολωμα στο στομα ενοιωσε την αντισταση των φρενων και την εκαμε χαιρετοντας :) .
Ο τοπος που ρωτας εψαρεψα τον λιγες φορες χωρις ιδιαιτερα αποτελεσματα οπως και σε αλλους τοπους(καμια μουρμουρα)..εν τοπος που μπαινουν παρα πολλα δυχτια στα ανοιχτα και δεν αφηνη ψαρι να βγει εξω και εκτος τουτου στην συνγκεκριμενη περιοχη επικρατουν πολλα δυνατα επιφανειακα-υποθαλασσια ρευματα και πολα φυκια που πιαννουντε στην μισηνα παρασερνονται μαζι με τους δυνατους πλαγιους ανεμους που οτιδηποτε ριξεις θα παρασυρθη και τα ρευματα δεν αφηνουν το τοπο να κρατηση ψαρι!

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Sailor »

Λεπτομερειες για το φρενα του καλαμιου μπορει να μας πει ο Κωνσταντινος,δεν ξερω ποσο ανοικτα τα ειχε εκεινη την νυκτα.
Οσο για περιοχη του Φαρου κιτιου ειχα την εντυπωση οτι θα ειχε ψαρι ,φαινεται αγριος τοπος με ρευματα ,ποσειδωνιες,νομιζω αυτο τραβαει ορισμενα ψαρια.Εκτος αν τα καθαρισαν με δυκτια οπως ειπες.Περιοχη Περβολιων ακουσα παλια για ψαρια σε καστινγ.
Τι να πω ,νομιζω οτι γενικα το ψαρι ειναι λιγο στην κυπρο ετσι οπου κι αν πας εξαρταται απο μερα ,αερα ,καιρο στο αν πιασεις κατι.και πολλη επιμονη

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

Τα φρένα ήταν ανοιχτά μέχρι το σημείο που να μην αφήνει μισίνα το ρεύμα, επειδή είχε αρκετό την συγκεκριμένη νύχτα. Φαίνεται το τράβηγμα ήταν τόσο δυνατό που εν επρόλαβε να αφήσει... Εγώ ούτε που επρόλαβα να δω το τσίμπημα, ήμουν δίπλα στον τρίποδα αλλά με πλάτη και εμιλούσα σε ένα παιδί που ήταν μαζί μας. Ώσπου να μου πει 'ρε το καλάμι', έριξε τον τρίποδα κάτω. Είχα κρεμασμένο στον τρίποδα μια μεγάλη βαλίτσα με όλα μου τα παρελκόμενα, δηλαδή κασελάκια, έχτρα μηχανούες, μέχρι και βάσεις από σίδερο μονές. Σίγουρα θα είχα τουλάχιστον 5 κιλά μόνο βαρίδια για καστινκ τζιμέσα!! ότι και να ήταν εκατάφερε να το ρίξει κάτω. Ευτυχώς λόγω της μισίνας που χρησιμοποιώ για μάνα είχε καμπόση ελαστικότητα και εν εκόπηκε, αλλά εκόπηκε το παράμαλλο μετά που κανένα λεπτό όπως το έφερνα έξω.. Εν πειράζει ότι και αν ήταν εν ήταν η ώρα του να φκει!! :D

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

η περιοχή είναι...περίεργη και πολυψαρεμένη από : επαγγελματίες ερασιτέχνες, ψαροντουφεκάδες και το καλοκαίρι η κίνηση στη θαλάσσια εκείνη περιοχή είναι περισσότερη κι από τη Μακαρίου και τον εναέριο!!!!
Ψάρι μπορεί να βγάλεις και μάλιστα καλό!
Το κακό είναι...σπάνια θα τα καταφέρεις!

Costas
Posts: 121
Joined: Sat May 26, 2007 9:10 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Costas »

Κωνσταντινε, νομίζω πως βρήκα τι σου τσιμπισε:


Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”