Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by christos nic »

ΦΙΛΙΠΠΟΣ wrote: ΣΕ ΓΑΡΙΔΑ ΛΕΩΝΙΔΑ ΝΑΙ ΑΛΛΑ Η ΒΙΟΨΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΤΡΕΦΕΤΕ ΜΕ ΦΩΣΦΩΡΙΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΑΛΙΣΤΑ !
ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΦΩΣΦΩΡΙΤΙΑ ΕΝΝΟΩ ΠΟΡΦΥΡΑ ΑΝ ΣΑΣ ΒΟΗΘΑΩ
!!![/quote]
Μπραβο φιλε μεγαλη χαρα του αγριου ψαριου ειχες την τυχη φαινετε και η καμπυλη στο κεφαλη της στην φωτογραφια..
σπανιο ψαρι για κυπρο αλλα σε μερικα μερη στην λεμεσο-παφο κυκλοφορουν μερικες κατα διαστηματα..φωσφωριτια γιατι λεγοντε οι πορφυρες..εχουν καποιο ειδος φωσφωρισμου?δεν το ξανακουσα..
οσο για την υπαρξη τους στο στομαχι-εντερο ειναι φυσιολογικο γιατι υπαρχη σε αυθονια στα πετρωματα η πορφυρα και το ψαρι αυτο ξεκολλαει με το κεφαλη του τα οστρακα και με τα δυνατα του σαγονια τα θρυματιζει..κατι μου λεει πως γεμιζουν τα ψαρια αυτη την περιοδο περισσοτερο τις αποθηκες τους με πρωτε'ι'νη!
Πες μας συνθηκες φιλε αν ειναι ευκολο..ηταν θολη η θαλασα αερακι?

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

christos nic wrote:
ΦΙΛΙΠΠΟΣ wrote: ΣΕ ΓΑΡΙΔΑ ΛΕΩΝΙΔΑ ΝΑΙ ΑΛΛΑ Η ΒΙΟΨΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΤΡΕΦΕΤΕ ΜΕ ΦΩΣΦΩΡΙΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΑΛΙΣΤΑ !
ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΦΩΣΦΩΡΙΤΙΑ ΕΝΝΟΩ ΠΟΡΦΥΡΑ ΑΝ ΣΑΣ ΒΟΗΘΑΩ
!!!
Μπραβο φιλε μεγαλη χαρα του αγριου ψαριου ειχες την τυχη φαινετε και η καμπυλη στο κεφαλη της στην φωτογραφια..
σπανιο ψαρι για κυπρο αλλα σε μερικα μερη στην λεμεσο-παφο κυκλοφορουν μερικες κατα διαστηματα..φωσφωριτια γιατι λεγοντε οι πορφυρες..εχουν καποιο ειδος φωσφωρισμου?δεν το ξανακουσα..
οσο για την υπαρξη τους στο στομαχι-εντερο ειναι φυσιολογικο γιατι υπαρχη σε αυθονια στα πετρωματα η πορφυρα και το ψαρι αυτο ξεκολλαει με το κεφαλη του τα οστρακα και με τα δυνατα του σαγονια τα θρυματιζει..κατι μου λεει πως γεμιζουν τα ψαρια αυτη την περιοδο περισσοτερο τις αποθηκες τους με πρωτε'ι'νη!
Πες μας συνθηκες φιλε αν ειναι ευκολο..ηταν θολη η θαλασα αερακι?[/quote]
ΦΩΣΦΩΡΙΤΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΓΥΑΛΑΔΑ ΣΑΝ ΤΗΣ ΣΑΠΟΥΝΑΔΑΣ ΑΝ ΣΕ ΒΟΗΘΩ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΑ ΛΕΓΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΖΕΥΑ ΠΑΝΤΑ ΜΟΛΙΣ ΣΟΥΡΟΥΠΩΝΕ ΣΕ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΣΤΟΥΣ 40 ΠΟΝΤΟΥΣ ΝΕΡΟ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΚΟ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΛΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ!
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

ΦΙΛΙΠΠΟΣ wrote:
christos nic wrote:
ΦΙΛΙΠΠΟΣ wrote: ΣΕ ΓΑΡΙΔΑ ΛΕΩΝΙΔΑ ΝΑΙ ΑΛΛΑ Η ΒΙΟΨΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΤΡΕΦΕΤΕ ΜΕ ΦΩΣΦΩΡΙΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΑΛΙΣΤΑ !
ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΦΩΣΦΩΡΙΤΙΑ ΕΝΝΟΩ ΠΟΡΦΥΡΑ ΑΝ ΣΑΣ ΒΟΗΘΑΩ
!!!
Μπραβο φιλε μεγαλη χαρα του αγριου ψαριου ειχες την τυχη φαινετε και η καμπυλη στο κεφαλη της στην φωτογραφια..
σπανιο ψαρι για κυπρο αλλα σε μερικα μερη στην λεμεσο-παφο κυκλοφορουν μερικες κατα διαστηματα..φωσφωριτια γιατι λεγοντε οι πορφυρες..εχουν καποιο ειδος φωσφωρισμου?δεν το ξανακουσα..
οσο για την υπαρξη τους στο στομαχι-εντερο ειναι φυσιολογικο γιατι υπαρχη σε αυθονια στα πετρωματα η πορφυρα και το ψαρι αυτο ξεκολλαει με το κεφαλη του τα οστρακα και με τα δυνατα του σαγονια τα θρυματιζει..κατι μου λεει πως γεμιζουν τα ψαρια αυτη την περιοδο περισσοτερο τις αποθηκες τους με πρωτε'ι'νη!
Πες μας συνθηκες φιλε αν ειναι ευκολο..ηταν θολη η θαλασα αερακι?
ΦΩΣΦΩΡΙΤΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΓΥΑΛΑΔΑ ΣΑΝ ΤΗΣ ΣΑΠΟΥΝΑΔΑΣ ΑΝ ΣΕ ΒΟΗΘΩ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΑ ΛΕΓΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΖΕΥΑ ΠΑΝΤΑ ΜΟΛΙΣ ΣΟΥΡΟΥΠΩΝΕ ΣΕ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΣΤΟΥΣ 40 ΠΟΝΤΟΥΣ ΝΕΡΟ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑ ΜΕ ΤΟ ΦΑΚΟ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΛΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ![/quote]
ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΣ ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΘΑΛΛΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΕΠΕΣΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΣΙΜΠΗΣΕ Η ΧΡΥΣΟΦΡΥΔΑ!!
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by christos nic »

Οντως φιλε χρυσοφρυδα!!ομως την επομενη που θα παρεις βγαλε φωτογραφια οταν ειναι ζωντανη που ειναι ποιο εντονα τα χρωματα να την δουμε!!
Φιλε Φιλλιπε την πορφυρα στην κυπρο αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα ειναι σαν μικρος σαλιγκαρος το καβουκι του και το βρισκουμε σε αυθονια κολλημενο στα βραχια απο ακτη εκει που βρεχετε ο βραχος(με αυτα ειχα παρει μερικους σαργους οταν δεν ειχα επιτυχια στα σκουλικια παλιοτερα)..
εχει ενα στρογγυλο ειδος και ενα πλατυ ειδος στα βραχια..το πλατυ θελη μαχαιρι για να ξεκολλιση ευκολα..εμεις μαλλον μιλαμε για το στρογγυλο ειδος που θελει δυνατο κτυπημα με πετρα για να σπασει..!

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by sea-hunter »

ψαρεμα εψες, casting που τς 1-4 αποτελεσμα ενα λαβρακιον με δολωμα ακροβατη
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

ρε φιλε εμενα ετυχε μου 2 σορκους που επιασα σε διαστημα λιγων ημερων ο ενας 800αρης και ο αλλος 960γρ. κανενας που τους δυο εν μου εταραξε ουτε την μυτη του καλαμιου ουτε το μαιμουδακι καθολου. καθολου ομως.

μια αλλη φορα ετυχε μου να φερνω φυτζια μια ματσα εξω και μεσα στα φυτζια να εχει και ενα σορκο μαζι. ωραια εκπληξη ειναι σαννα και ανιεις δωρο εκεινη την ωρα :lol: :lol: :lol: :lol:

απ οτι ξερω ετυχε του και του Κωνσταντινου παρομοια φαση με τα φυτζια[/quote]

πρόσθεσε ακόμα έναν που ..άνοιξεν έτσι δώρο!!! :D :D :D

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

Χρίστο άλλα λες εσύ, άλλα ο Φίλιππος!!!
Άλλο πράγμα η πορφύρα!
άλλο οι πεταλίνες και τα σαλιγκαράκια!
google it! :wink: :wink: :wink:

Μπράβο Φίλιππε!!! ΟΙ τσιπούρες ,ναι, τρώνε τις πορφύρες! Το όνομά τους προφανώς βγαίνει απότο πορφυρό χρώμα που έχουν!
μισό να ψάξω καμιά φωτό...

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

έλα...
Attachments
porfyra1.jpg
porfyra1.jpg (17.24 KiB) Viewed 4085 times

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

1. Το 1700 π.Χ. το κράτος του Μίνωα είχε κυριαρχήσει στο Αιγαίο πέλαγος και σ’ όλη τη Μεσόγειο. Τότε οι Μινωίτες (Κρητικοί )κατακτούν τα Κύθηρα και ιδρύουν τις πόλεις: Παλιόκαστρο και Σκάνδεια. Το νησί τότε ονομαζόταν Πορφυρίς ή Πορφυρούσα. Πήρε αυτό το όνομα γιατί αλιευόταν η πορφύρα ένα είδος κοχυλιού με το οποίο έβαφαν πολυτελή ενδύματα (ρούχα).

από το site http://35h.blogspot.com/2008_04_01_archive.html

accessed 06/04/11

ό'ι' τίποτε άλλο, να μεν μας κατηγορήσουν κιόλας! :D :D :D
Attachments
.gif
.gif (20.48 KiB) Viewed 4083 times

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

plenom'metatopsarem? wrote:1. Το 1700 π.Χ. το κράτος του Μίνωα είχε κυριαρχήσει στο Αιγαίο πέλαγος και σ’ όλη τη Μεσόγειο. Τότε οι Μινωίτες (Κρητικοί )κατακτούν τα Κύθηρα και ιδρύουν τις πόλεις: Παλιόκαστρο και Σκάνδεια. Το νησί τότε ονομαζόταν Πορφυρίς ή Πορφυρούσα. Πήρε αυτό το όνομα γιατί αλιευόταν η πορφύρα ένα είδος κοχυλιού με το οποίο έβαφαν πολυτελή ενδύματα (ρούχα).

από το site http://35h.blogspot.com/2008_04_01_archive.html

accessed 06/04/11

ό'ι' τίποτε άλλο, να μεν μας κατηγορήσουν κιόλας! :D :D :D
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΩΣΦΟΡΙΤΗ ΕΙΧΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ 9 ΚΕΦΑΛΙΑ ΑΠΟ ΦΩΣΦΩΡΙΤΕΣ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΛΥΦΟΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΡΦΥΡΕΣ ΟΧΙ ΣΑΝ ΑΥΤΕΣ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΑΝ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΠΙΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ!
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

christos nic wrote:Οντως φιλε χρυσοφρυδα!!ομως την επομενη που θα παρεις βγαλε φωτογραφια οταν ειναι ζωντανη που ειναι ποιο εντονα τα χρωματα να την δουμε!!
Φιλε Φιλλιπε την πορφυρα στην κυπρο αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα ειναι σαν μικρος σαλιγκαρος το καβουκι του και το βρισκουμε σε αυθονια κολλημενο στα βραχια απο ακτη εκει που βρεχετε ο βραχος(με αυτα ειχα παρει μερικους σαργους οταν δεν ειχα επιτυχια στα σκουλικια παλιοτερα)..
εχει ενα στρογγυλο ειδος και ενα πλατυ ειδος στα βραχια..το πλατυ θελη μαχαιρι για να ξεκολλιση ευκολα..εμεις μαλλον μιλαμε για το στρογγυλο ειδος που θελει δυνατο κτυπημα με πετρα για να σπασει..!
ΑΝΑΠΝΕΕΙ ΕΚΕΙ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΜΑΛΛΟ 20ΑΡΙ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΑΛΛΑΚΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ! Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΘΑ ΤΗ ΒΓΑΛΩ ΒΙΝΤΕΟ ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΝΑ ΔΩ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΩ!
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Greg »

τσιπουρα αρκα γιαγια :clap:
Esox Lucius

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by angiec »

Πριν περίπου 15 μέρες έχασα και εγώ μία περίπου την ίδια , με αντένα ,πάνω σε 14 παράμαλλο.Την είχα βγάλει τελείος έξω και κόπηκε το παράμαλλο γιατί δεν είχα την απόχη ανοικτή..............Ακόμα δεν μου πέρασε και τώρα που την είδα αυτή :( :( :crying-yellow: Μου έμειναν στο μυαλό τα χρώματα της....

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

angiec wrote:Πριν περίπου 15 μέρες έχασα και εγώ μία περίπου την ίδια , με αντένα ,πάνω σε 14 παράμαλλο.Την είχα βγάλει τελείος έξω και κόπηκε το παράμαλλο γιατί δεν είχα την απόχη ανοικτή..............Ακόμα δεν μου πέρασε και τώρα που την είδα αυτή :( :( :crying-yellow: Μου έμειναν στο μυαλό τα χρώματα της....
υγεία! :)
Πάμε για την επόμενη! :) :) :)

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by christos nic »

plenom'metatopsarem? wrote:Χρίστο άλλα λες εσύ, άλλα ο Φίλιππος!!!
Άλλο πράγμα η πορφύρα!
άλλο οι πεταλίνες και τα σαλιγκαράκια!
google it! :wink: :wink: :wink:

Μπράβο Φίλιππε!!! ΟΙ τσιπούρες ,ναι, τρώνε τις πορφύρες! Το όνομά τους προφανώς βγαίνει απότο πορφυρό χρώμα που έχουν!
μισό να ψάξω καμιά φωτό...
Ναι Φοιβο αλλου πηγε εμενα ο νους μου..διαβασε-διαβασε ασχετα πραγματα :) εξεχασαμε τα περι ψαρικης λιο..η αληθεια εδιαβασα για την πορφυρα πριν 4 χρονια και την συνχισα τωρα με το σαλιγγαρι..ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”