Κουτί πρώτων βοηθειών (Φαρμακείο)

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Κουτί πρώτων βοηθειών (Φαρμακείο)

Post by marios »

Kαλαμια, μηχανισμούς, απόχες, δολώματα, φαναράκια, μπαταρίες, παγωνιέρες, κουβαλάμε σχεδόν όλοι σε κάθε ψαρευτική εξόρμηση!! Κουτί πρώτων βοηθειών (Φαρμακείο)? Μήπως θα έπρεπε να ήταν ένα από τα βασικά του εξοπλισμού που κουβαλάμε σε κάθε μας ψαρευτική εξόρμηση? Πόσοι από εμάς το πράττουν? Πιστεύω πως είναι απαραίτητο να υπάρχει μαζί μας,μπορεί να χρειαστούμε κάτι ανά πασα στιγμή!από ένα απλό τσίμπημα από μολυσμένο κουνούπι μέχρι και κάταγμα!..Mπορούμε να αναφερθούμε σε προσωπικά περιστατικά που μας έχουν συμβεί (για χάρι τις συζήτησις και του τι χρειαστήκαμε και δεν είχαμε) και σιγά σιγά να δημιουργήσουμε mia λίστα με Tα απαραίτητα που θα βάζαμε σε ένα κουτί πρώτων βοηθειών (να τα χωράει το κουτί όμως!!... oxi να θέλουμε άμπουλα :auto-ambulance: να τα μεταφέρει) :P
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: Κουτί πρώτων βοηθειών (Φαρμακείο)

Post by ps1xas »

Λεβέντη μου τι μου εθυμισες... που σε άφηκα μονο σου πάνω στη παραλια... και εβουρουν πρώτες βοήθειες...
Παιδιά εμενα μου έτυχε μια φορα με αμερικανο και μια φορα με μονοδολι να πιτισουν το αίμα τους στο μάτι μου καθώς τους δόλωνα.. με αποτέλεσμα να φουσκώσει το μάτι μου και να παω πρώτες βοήθειες.. αν είχα κολλύριο μαζι μου θα ήταν όλα oκ.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Κουτί πρώτων βοηθειών (Φαρμακείο)

Post by chrysanthos9 »

εμενα ετυχε μου σαν ψαρευα rockfishing μονος μου ( μεγαλη μλκ) οπως επερπατουν ακουσα το κουδουνουι να παιζει οπως εβουρουν επεσα χαμε τζαι εσπασαν οι φλεβες μου πανω απο το γονατο εφουσκοσε πολλα το ποδι μου ευτυχως ειχα κινητο μαζι μου τζαι επιασα το αδερφο μου τζαι ηρτεν και επιασεν με. Τζαι κουτι πρωτων βοηθειων να ειχα εν θα εκαμνε τιποτε αλλα αν ειχα τζαι ζευγαρι μαζι μου θα εμπορουν και να πηγαινα γρηγορα στο νοσοκομειο και που επεσα χαμε αν επεφτα στη θαλασσα ηταν να ειμουν :angelic-green: και ποτε να μην ξιανετε το πιο σημαντικο πραμα το ζευγαρι σου στο ψαρεμα...................
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Κουτί πρώτων βοηθειών (Φαρμακείο)

Post by Greg »

αμμωνια, ξυδι, καθαρο νερο σε περιπτωση τσιμπιματος απο δρακαινα ή τριγωνα πρεπει να ειναι μεσα στο αυτοκινιτο.. Ζωνη και ψηλα παπουτσια σε οσους ψαρευουν σε φραγματα, διοτι κυκλοφορουν φιδια..Παπουτσια ψηλα με αρκετη σολα, πενσα cutter και αποχη για οσους ψαρευουν με τεχνητα σε επικυνδινα σημεια
Esox Lucius

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Κουτί πρώτων βοηθειών (Φαρμακείο)

Post by konstantinos kalogir »

ps1xas wrote:Λεβέντη μου τι μου εθυμισες... που σε άφηκα μονο σου πάνω στη παραλια... και εβουρουν πρώτες βοήθειες...
Παιδιά εμενα μου έτυχε μια φορα με αμερικανο και μια φορα με μονοδολι να πιτισουν το αίμα τους στο μάτι μου καθώς τους δόλωνα.. με αποτέλεσμα να φουσκώσει το μάτι μου και να παω πρώτες βοήθειες.. αν είχα κολλύριο μαζι μου θα ήταν όλα oκ.
Σοβαρομιλάς ρε φίλε; Έτυχε μου πολλές φορές να πιτύσουν αίμα γύρω από το μάτι μου, αλλά δεν το ήξερα πως υπήρχε κίνδυνος μόλυνσης αν μπει μέσα στο μάτι. Εμένα έτυχε μου να με τσιμπίσει αμερικάνος αλλά ευτυχώς ήταν μικρός και σχεδόν ψοφισμένος. Επρίστηκε λίγο το δάκτυλο μου αλλά εν έφεφκα με τίποτε, τζίντη νύχτα έπιασα 10 σορκούς..!! :D Βέβαια έτσουζε με λίγο, ίσως με λίγη αμμωνία να έφεφκε ο πόνος.

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Κουτί πρώτων βοηθειών (Φαρμακείο)

Post by PeRoUkKaS »

Greg wrote:σε οσους ψαρευουν σε φραγματα, διοτι κυκλοφορουν φιδια..
υπαρχει καμια ενεση απο φαρμακεια με την οποια να μπορουμε να αποφυγουμε τα χειροτερα σε περιπτωση που μας δακκασει?
υπαρχει τιποτε αλλο που να τα εχουμεν κοντα μας αμαν ψαρευκουμε για να μεν μας κοντεψουν? καποιος μου ειπε οτι υπαρχουν κατι σχοινακια που
τα βαλεις χαμε γυρω σου και δεν κοντεφκουν φιθκια. Δουλευκει?
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Κουτί πρώτων βοηθειών (Φαρμακείο)

Post by Greg »

το φιδι φιλε σε δαγκωνει αμαν το πατησεις συνηθως , δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να ερτει να μας δακκασει οπως καθουμαστε και ψαρευουμε... μονο την ωρα που κινουμαστε να βρουμε ποστο διατρεχουμε τον κινδινο.. καποιος εκαμμε πελλαρες την τελευταια φορα που επιαμε ψαρεμα και το φιδι επιε και εκρυφτικε μεσα στην τσεντα του γιαννη :lol:
Esox Lucius

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Κουτί πρώτων βοηθειών (Φαρμακείο)

Post by konstantinos kalogir »

Greg wrote:το φιδι φιλε σε δαγκωνει αμαν το πατησεις συνηθως , δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να ερτει να μας δακκασει οπως καθουμαστε και ψαρευουμε... μονο την ωρα που κινουμαστε να βρουμε ποστο διατρεχουμε τον κινδινο.. καποιος εκαμμε πελλαρες την τελευταια φορα που επιαμε ψαρεμα και το φιδι επιε και εκρυφτικε μεσα στην τσεντα του γιαννη :lol:
Για αυτό παιδκιά παρετάτε το spinning στο ψάρεμα στους φράκτες, εν επικίνδυνο!! :D Ξεκινήστε το μπολονέζ και το εγγλέζικο!! Εκτός που το φίλο τον Ρολάνδο ο οποίος πάει τα καλά με τα φίδια, εν ο μόνος που δικαιούται spinning :lol:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Κουτί πρώτων βοηθειών (Φαρμακείο)

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:το φιδι φιλε σε δαγκωνει αμαν το πατησεις συνηθως , δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να ερτει να μας δακκασει οπως καθουμαστε και ψαρευουμε... μονο την ωρα που κινουμαστε να βρουμε ποστο διατρεχουμε τον κινδινο.. καποιος εκαμμε πελλαρες την τελευταια φορα που επιαμε ψαρεμα και το φιδι επιε και εκρυφτικε μεσα στην τσεντα του γιαννη :lol:
Μα ποιός εν τούτος? :think: :think: :think: :whistle: :whistle: :whistle:
konstantinos kalogir wrote:Για αυτό παιδκιά παρετάτε το spinning στο ψάρεμα στους φράκτες, εν επικίνδυνο!! :D Ξεκινήστε το μπολονέζ και το εγγλέζικο!! Εκτός που το φίλο τον Ρολάνδο ο οποίος πάει τα καλά με τα φίδια, εν ο μόνος που δικαιούται spinning :lol:
Πέστα χρυσόστομε! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Νομίζω εν για τούτο το φιδάκι (Malpolon monspessulanus insignitus) που μιλά ο Γρηγόρης :mrgreen:
Attachments
MMPL.jpg
MMPL.jpg (96.3 KiB) Viewed 9130 times
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Κουτί πρώτων βοηθειών (Φαρμακείο)

Post by konstantinos kalogir »

Έτην και την απόδειξη! :D Τούτη η φωτογραφία πάντως θυμίζει μου κάτι προς Uri Geler καταστάσεις, την μια στιγμή το φίδι είναι στα χέρια του Ρολάνδου και τν άλλη ως δια μαγείας..στην τσάντα του ψαρά..!! :lol: :lol:

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Κουτί πρώτων βοηθειών (Φαρμακείο)

Post by gptochos »

Ρολανδο εν το λεγόμενο νερόφιδο τούτο που κρατάς?
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Κουτί πρώτων βοηθειών (Φαρμακείο)

Post by MariosK »

Εγώ έχω πάντα μαζί μου απωθητικό για κουνούπια, αμμωνία και ένα κουτί με διάφορα τσιρόττα. Πένσα-cutter είναι πάντα απαραίτητη σε περίπτωση καρφώματος που αγκίστρι όπως είπε και ο Γρηγόρης αλλά τζίνο έχω πάντα μαζί μου και για ψαρευτική χρήση. Επίσης πάντα επιπλέον νερό γιατί δεν ξέρεις τι θα γίνει και όταν απομακρυνόμαστε που το αυτοκίνητο καλλήτερα να έχουμε το κινητό πάντα μαζί μας. Για τα φίδια πάντα ψηλά παπούτσια,τουλάχιστο 10cm πάνω που τον αστράγαλο, χοντρά έτσι ώστε να μην μπορεί να φτάσει στο δέρμα το δάγκωμα και καλύτερα να έχετε και ένα Ρολάνδο μαζί σας στις δύσκολες καταστάσεις :mrgreen:!

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Κουτί πρώτων βοηθειών (Φαρμακείο)

Post by largemouth »

Greg wrote:το φιδι φιλε σε δαγκωνει αμαν το πατησεις συνηθως , δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να ερτει να μας δακκασει οπως καθουμαστε και ψαρευουμε... μονο την ωρα που κινουμαστε να βρουμε ποστο διατρεχουμε τον κινδινο.. καποιος εκαμμε πελλαρες την τελευταια φορα που επιαμε ψαρεμα και το φιδι επιε και εκρυφτικε μεσα στην τσεντα του γιαννη :lol:
Ξεχάνεις Πολεμιθκια περσι που ηταν να πατήσης την φίνα μες το μονοπάτι.Ηταν να σε ξαπολύσω και να προχωρήσω :lol: :lol: :lol: Να χασουμε και το ψάρεμα
Waiting for the perfect storm

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Κουτί πρώτων βοηθειών (Φαρμακείο)

Post by AggelosLRK »

Εγω θυμουμαι 1 παππου με την αντενα του που του εμπηκε η πραγκαρολα στο δαχτυλο και αντι να φυγει,εδεσε αλλη και συνεχισε το ψαρεμα με την πραγκαρολα μεστο χερι του...
Εγω το καλοκαιρι εσχισα το δαχτυλο του ποδιου μαζι με τα νευρα πανω στους βραχους και τωρα δεν μπορω να το κουνησω επαθε ζημια.Ευτυχως υπηρχε κουτι πρωτων βοηθειων και απεφυγα την μολυνση γιατι οι βραχοι εχουν εκατομμυρια βακτηρια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Κουτί πρώτων βοηθειών (Φαρμακείο)

Post by MariosK »

AggelosLRK wrote:Εγω θυμουμαι 1 παππου με την αντενα του που του εμπηκε η πραγκαρολα στο δαχτυλο και αντι να φυγει,εδεσε αλλη και συνεχισε το ψαρεμα με την πραγκαρολα μεστο χερι του...
Εγω το καλοκαιρι εσχισα το δαχτυλο του ποδιου μαζι με τα νευρα πανω στους βραχους και τωρα δεν μπορω να το κουνησω επαθε ζημια.Ευτυχως υπηρχε κουτι πρωτων βοηθειων και απεφυγα την μολυνση γιατι οι βραχοι εχουν εκατομμυρια βακτηρια
Σωστός, καλά να έχουμε μαζί μας τζε ένα αντισηπτικό, bedatin ή κάτι παρόμοιο.

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”