Αυξημενος αριθμος γονων?

Post Reply
User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Αυξημενος αριθμος γονων?

Post by AggelosLRK »

Παρατηρωντας απο τον μαη εως τωρα ειδα πολλαπλασιο αριθμο γονων σε σχεση με περυσι ειδικα σφυρνες εδω στη λαρνακα,η μονη παραφωνια ειναι ο μειωμενος αριθμος κεφαλλοπουλων λογο της πιεσης που δεχτηκαν το τελευταιο χρονο ειδικα απο αλλοδαπους που ηρθαν απο τα φραγματα και δεν καταλαβαινουν την αξια τους η το βρωμικο κρεας τους οσο ειναι μικροι,οχι οτι οι δικοι μας δεν τους ψαρευουν αλλα σε σπανιες περιπτωσεις τους βλεπω.
Ειναι γεγονος οτι ο χειμωνας προβλεπεται βαρυς(στατιστικος παντα) και ισως τα ψαρια να αυξησαν την παραγωγη τους αισθανομενα την ευνοια του καιρου?ειναι μια δικια μου θεωρια.
Μικροι σορκοι,μελανες,μπαρμπουνια,μουρμουροι,αρκετες κουρκουνουες,σφυρνες,βελονιδες και φυσικα τα κουνελια μας :doh:
Οι Ψ/Τ μας ισως το επιβεβαιωσουν

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Αυξημενος αριθμος γονων?

Post by chrysanthos9 »

Και εγω τουτο επροσεξα ειδικα κουρκουνουες εν εκατομυρια. Αλλα ο αριθμος των μουρμουρον εν πολλα μειομενος και ο αριθμος των κυνηγοψαρων πολλα μεγαλος αφυ για να φανταστητε περσι που επιεννα spinning πολλα σπανια επιανα ψαρι ενω φετος σε καθε εξορμηση πιανω μαναλακια c&r και βελονιδες κτλ
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Αυξημενος αριθμος γονων?

Post by hdemetris »

Άγγελε εν γεμάτος ο τόπος μικρές σφύρνες όχι μόνο στην Λάρνακα αλλά όπου και να βούττησα φέτος το καλοκαίρι. Μεγάλες όμως δεν είδα.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Αυξημενος αριθμος γονων?

Post by AggelosLRK »

μιλουμε για πααααρα πολλες σφυρνες δλδ,καλα ειναι να βλεπουμε και τπτ θετικο

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Αυξημενος αριθμος γονων?

Post by Greg »

γενησαν πολυ νωρις οι σφυρνες φετος και ηρταν πολλες μανες σε σχεση με αλλες χρονιες (τουλαχιστο λεμεσο) και οσοι τες πηραν χαπαρι επρολαβαν να τις ψαρεψουν :twisted: ... Τωρα υπαρχει ενα περιβοητο γιγαντοκοπαδι με γονο σφυρνας σε ενα σημειο της λεμεσου και οσοι το βλεπουν μενουν :o :shock:

Ηδα παραγκειλα τα τεχνητα για τα αγαπημενα μου cudas και αναμενω τα να μεγαλωσουν :twisted:
Esox Lucius

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Αυξημενος αριθμος γονων?

Post by andrea5 »

Mournoures eida kata ekatontades se perioxes pou en tes pollopirazoun me kamposin isixia pou kosmo tziai barkes kourkounoues para polles sorry gia ta aglika grafo pou alo pc

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αυξημενος αριθμος γονων?

Post by Giorkos »

ναι ρε κοπέλλια....
γόνος καμπόσος όπως λέτε.....


αλλά...... :?: :?:


οι γονείς του γόνου που στο καλό είναι (ή ήταν) :?: :?: :?:
:x :x :x


:)
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Αυξημενος αριθμος γονων?

Post by chrysanthos9 »

εγω νομιζω ετραβισαν βαθια
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: Αυξημενος αριθμος γονων?

Post by ANDREAS TSOKKOS »

2-3 βουτιες που εκαμα ως τωρα με τη μασκα η θαλασσα ειναι γεματη με γονο οτι φανταστεις. εκατομυρια κουρκουνουες κυριολεκτικα, σουρκουθκια, μουρμουρουες, μελανουες, χαρατζιουθκια, λιτσους μικρους αλλα και αρκετα μεγαλους που βγηκαν για να κυνηγησουν το γονο. ειναι θετικα τα μηνυματα. ελπιζω να συνειδητοποιηθει ο κοσμος και να τα αφησει να μεγαλωσουν αλλα καπως χλωμο. τεραστιοι αριθμοι μικροσκοπικων κουρκουνων ηδη εχχουν πιαστει απο αντεναδες .μιλουμε για 150-200 κουρκουνουες του 1ος και των 2 εκατοστων εκαστος σε καθε εξορμηση. το τι γινοταν εδω στις περιοχες πρωταρα αγια ναπας αυτο το καλοκαιρι δεν περιγραφεται.
τα παραπονα για τα κουνελια φετος απο οτι εχει πεσει στην αντιληψη μου ειναι μειωμενα απο περσι.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Αυξημενος αριθμος γονων?

Post by Tryfon »

το λυπητερό είναι οτι σημερα ιρθαν 3 στο καταστημα που μου λεγαν οτι 10 εκατοστα μελανακια και κουρκουνακια πηγανε στο τηγανι..... λοιπον... ας μην λεμε ξανα το ιδιο πραμα πιος φταιει κτλ.... (θαλασσια αστινομευση: μηδεν , κυβερνητικη ενημερωση: μηδεν και αλλα πολλα...)
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Αυξημενος αριθμος γονων?

Post by chrysanthos9 »

ειδικα κατι μιτσοι βαλουν πραγκαρολα και οτι κινειται πιανουντω και εν τους δασκαλευκει κανεανας εν αφηνουν κουρκουνουα για κουρκουνουα σημερα ειχεν εναν και επιασε καμια 30αρια σορκουθκια τζε λαλω του ρεφιλε σιρτα μεσα εν κριμα λαλω του ο σορκος φτανει το 1 κιλο με ανεσι και λαλει μου αφου αν τα αφηκω εν θα τα ξαναπιασω και λαλω του αμαν τα αφηνεις τα μικρα εσυ και αλλοι ασυνοιδητοι εν να μεγαλωσουν να πολλαπλασιαστουν και να πιανιουμε τα μεγαλα του ειδους κτλ στο τελος ο μιτσις εν τα εσιρνε και λαλω του να σου δωκω 3 κουρκουνες και να τα σιρεις και εδεχτικε θελουν και ανταλαγμα γμτ ευτυχως δλδ που εν μου αρεσκουν οι κουρκουνες :lol: :lol:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Αυξημενος αριθμος γονων?

Post by andrea5 »

παλε καλα που εν ηθελεν τζιαι το καλαμι σου :P

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Αυξημενος αριθμος γονων?

Post by MariosK »

andrea5 wrote:παλε καλα που εν ηθελεν τζιαι το καλαμι σου :P
:clap: :clap: :lol: :lol:

Χρύσανθε πάντος καλά έκαμες. Εσκέφτηκα το τζεγώ πολλές φορές τούτο να το κάμω στους φράχτες αλλά δυστυχώς με τον τρόπο που κρατούν τα ψάρκα οι περισσότεροι, τζε να τα κάμεις release εν πολλά λίες οι πιθανότητες να επιβιώσουν έτσι προτιμώ να κάμνω release τα μεγάλα. Αφού εν σου αρέσκουν οι κουρκούνες καλλύτερα να τις αφήνεις πίσω τζε σίγουρα θα εγγενούσαν αρκετά παραπάνο ψάρκα του χρόνου απ΄όσα είχεν ο μιτσίς μες την σίκλα.

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: Αυξημενος αριθμος γονων?

Post by ANDREAS TSOKKOS »

chrysanthos9 wrote:ειδικα κατι μιτσοι βαλουν πραγκαρολα και οτι κινειται πιανουντω και εν τους δασκαλευκει κανεανας εν αφηνουν κουρκουνουα για κουρκουνουα σημερα ειχεν εναν και επιασε καμια 30αρια σορκουθκια τζε λαλω του ρεφιλε σιρτα μεσα εν κριμα λαλω του ο σορκος φτανει το 1 κιλο με ανεσι και λαλει μου αφου αν τα αφηκω εν θα τα ξαναπιασω και λαλω του αμαν τα αφηνεις τα μικρα εσυ και αλλοι ασυνοιδητοι εν να μεγαλωσουν να πολλαπλασιαστουν και να πιανιουμε τα μεγαλα του ειδους κτλ στο τελος ο μιτσις εν τα εσιρνε και λαλω του να σου δωκω 3 κουρκουνες και να τα σιρεις και εδεχτικε θελουν και ανταλαγμα γμτ ευτυχως δλδ που εν μου αρεσκουν οι κουρκουνες :lol: :lol:
οταν επιεν σπιτι ο μιτσις τζαι ειπε του παπα του τι εγινε μπορει να εφαεν τζαι ξυλο :) :) :) :) :roll: :roll:
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”