Μέρες και ώρες (ή καιρός);

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Μέρες και ώρες (ή καιρός);

Post by stylgeo »

Ερώτηση όσον αφορά τις προτεινόμενες μέρες και ώρες ψαρέματος.

Είναι μια ελληνική ιστιοσελίδα, την οποία δεν θυμούμαι τωρά (πάντα τα βρίσκει ο παρέας μου που πάμε ψάρεμα μαζί), η οποία έχει ημερολόγιο με τις μέρες του μήνα και 1-5 αστεράκια για το πόσο καλή είναι η κάθε μέρα ψαρευτικά (έχει και την Κύπρο). Τα τελευταία 2 χρόνια την χρησιμοποιούμε, όχι πως θα αποφύγουμε κάποια μέρα αν κανονίσουμε ψάρεμα και τύχει να είναι 1 αστεράκι, αλλά μπορεί να οργανώσουμε κανένα ψάρεμα αν ένα ΣΚ είναι με 5 αστεράκια κτλ. Εμένα προσωπικά δεν μου έκανε καμία διαφορά, και θυμάμαι πριν καμιά 10αριά χρόνια, όταν ακόμα αγόραζα τα ελληνικά περιοδικά ψαρέματος, ελαμβάναν πολύ σοβαρά υπόψιν τις ημερομηνίες και τέτοια. Δηλαδή, μπορεί μια μέρα να έχει 5 αστεράκια και να μεν πιάσω λέπι, ενώ πέρσυ το καλοκαίρι έκανα το καλύτερο ψάρεμα του καλοκαιριού (ένα λαυράκι 3.5 κιλά, ακόμη ένα σχεδόν κιλό, 3 κέφαλους κιλίσιους, ένα λαυράκι που απαγκιστρώθηκε που πρέπει να ήταν πάνω απο 2 κιλά, και κουρκούνες 1 κιλό) σε μιά μέρα με 2 αστεράκια μόνο. Μπορεί η ψαριά αυτή να μήν είναι τίποτε το ιδιέταιρα αξιόλογο για κάτι μαστόρους που έχει δαμέσα, αλλά πραγματικά δεν εσταματήσαν να τσιμπούν, και όλα αυτά σε 3.5 ώρες. 2 μέρες μετά ήταν 4 αστεράκια, και επερίμενα να κάμω τη ψαριά της ζωής μου, και δεν επιάσαμεν λέπι. Τί στο καλό γίνεται? Ίσως να είναι το πρόβλημα η Κύπρος και να μην παίζει τόσο ρόλο το φεγγάρι ή οτιδήποτε λοαρκάζουν και βγάζουν τις μέρες και ώρες, επειδή θυμάμαι συγκεκριμένα άρθρα που λέγαν περιμέναν την ώρα που θα άρχιζε να τσιμπά, και τα ψάρια σαννα και είχαν ραντεβού και αρχίζαν να τσιμπούν την ώρα που έλεγε το ημερολόγιο εκείνο. Έχει κανένα που χρησιμοποιεί αυτές τις μέρες και ώρες με επιτυχία?

Και μιας και κάνουμε αυτή την ερώτηση, κατά την άποψη σας, ποιός είναι ο καλύτερος καιρός, ανάλογα με περιοχή? Επειδή είμαι που Λ/σία, δυστυχώς το ψάρεμα μου θέλει λίγη περισσότερη οργάνωση, δλδ εν μπορώ να πώ έχω μια ώρα τωρά το δείλις, ας πεταχτώ να σύρω κανένα καλάμι, έτσι ανέμους, και ημερομηνίες κοιτάζω κάπως. Και πάω και Πάφω συχνά επειδή έχω σπίτι τζεικάτω. Τί καιρό θέλουν εκείνες οι περιοχές, και η Πόλις Χρυσοχούς (επειδή ιδιέταιρα στην Πόλη εν παράξενη φάση, παραλίες που φαίνουνται πολύ καλές για σερφοκαταστάσεις δεν έπιασα ποττέ τίποτε στο σερφ, ίσως να θέλει διαφορετικό καιρό τζεικάτω)

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Μέρες και ώρες (ή καιρός);

Post by konstantinos kalogir »

Φίλε τα ψάρια που έπιασες εκείνη τη μέρα εν νομίζω να έχει πολλούς που τα επιάσαν όι σε 3.5 ώρες, αλλά σε 350 ώρες ψάρεμα.. Απλά τα ψάρια ήταν στην περιοχή, έκοψες τα με ιδανικές συνθήκες και πεινασμένα, οπότε εφάαν. Αν τωρά μετά που 2 μέρες εν εφύσαν αέρας, η θάλασσα ήταν λάντα κτλ κτλ, παρόλο που το φεγγάρι ήταν πιο κοντά ή πιο μακριά που τη Γη, και παρόλο που υποτείθεται έπρεπε να τσιμπούν τα ψάρια καλύτερα, λογικό ήταν να μεν πιάσεις λέπι.
Βασικά οι λίστες τούτες εν λαλούν τίποτε που μόνες τους. Για να ισχύσουν τούτα που γράφονται πρέπει να υπάρχουν και κάποιες άλλες συνθήκες, εκτός που τη θέση του φεγγαριού. Σίγουρα το φεγγάρι επηρεάζει άλλοτε θετικά και άλλοτε αρνητικά τη διαθέση του ψαριού για τροφή,και αυτό ακριβώς δίνουν οι πίνακες, τις πλυμμηρίδες και τις άμπωτες-που πάλε έχουν να κάμουν με τη θέση της σελήνης ως προς τη Γη. Συνήθως οι κατάλληλες ώρες που δίνονται είναι οι ώρες της μέγιστης πλυμμυρίδας. Anw έχουν να κάμουν οι πίνακες αλλά εκτός από αυτούς πρέπει να βλέπουμε διεύθυνση και ένταση αέρα, θερμοκρασία νερού και την γενική κατάσταση που επικρατεί στην παραλία. Εν γίνεται ας πούμε να κάμνουν πάρτυ στην παραλία να έχουν τη μουσική στο φουλ και να καρτερούμε ψάρια επειδή εν οι 'καλές' ώρες...

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μέρες και ώρες (ή καιρός);

Post by chrysanthos9 »

Ρε φιλε στις περιοχεσ Πολις Χρυσοχους τζαμε ανεβαινει ψαρι αμαν εχει τρικυμια η οποια διαρκεισαι πανω απο δυο μερες χωρις αυτο να ειναι κανονας. Μπορει με λαντα θαλασσα να φκουν μυλοκοπια ενο με τρικυμια να μεν φκει τπτ.
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: Μέρες και ώρες (ή καιρός);

Post by ANDREAS TSOKKOS »

chrysanthos9 wrote:Ρε φιλε στις περιοχεσ Πολις Χρυσοχους τζαμε ανεβαινει ψαρι αμαν εχει τρικυμια η οποια διαρκεισαι πανω απο δυο μερες χωρις αυτο να ειναι κανονας. Μπορει με λαντα θαλασσα να φκουν μυλοκοπια ενο με τρικυμια να μεν φκει τπτ.
τουτο ξαναπετο.
εγω οσο αξιολογο ψαρι επιασα τζιαι ειδικα σορκους μεγαλους επιασα τους οταν η θαλασσα ηταν λαντα.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Μέρες και ώρες (ή καιρός);

Post by stylgeo »

Ευχαριστώ φίλε Χρύσανθε για τις συμβουλές. Παράξενη περιοχή ποτζεί, εν μπορείς να ξέρεις ρε γμτ, φέτος που εννά πάω εννά δοκιμάσω για σπίννινγκ πέρκει κάτσει κανένα κυνηγετικό, επειδή πέρσυ εφανήκαν κάτι λούτσοι, αλλά όι πολλά πράματα, τώρα να δούμε φέτος. Όσο για σερφκαστινγκ, μυλοκόπι δεν είδα ποττέ, έτο καμια μουρμούρα αραιά και πού, και 2-3 τσιπούρες πριν 5 χρόνια, από τότε γιοκ.

Φίλε Κωνσταντίνο, η συγκεκριμένη ψαριά ήταν όντως το κάτι άλλο και δεν νομίζω να ξαναδώ τόσα ψάρια σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Πιστεύω εν τούτο που λες, ήταν ούλλα σωστά, αφού είμουν με την αντέννα, και μια μηχανή μέσα, και στην αρχή η αντέννα δεν εσταματούσε να μου δίνει κουρκούνες και σορκούθκια, και μετά στη μηχανή δεν επρολάβαινα να ξαναδολώνω, πριν να πατώσει άρκεφκεν και ετράβαν φρένα, δηλαδή εν εξανάδα έτσι πράμα και ούτε πρόκειται. Το λαυράκι το δίκιλο που μου έφυεν, εφώναξα κάποιου τουρίστα που έκαμνεν τζόγκινγκ να μου φέρει την απόχη, επειδή επήρεν με καμιά 50αριά μέτρα αριστερά πριν να μου φύει. Μετά εν επρόλαβα να ξανασύρω και έκατσεν το 3.5 κιλά. Μόλις εμπήκεν στην απόχη εμάζεψα τα και έφυα. Είμαι σίγουρος πως θα έπιαννα και άλλα, αλλά είμουν τόσο ευχαριστημένος με τη ψαριά μέχρι εκείνη τη φάση, και είχα τόσα καλά ψάρια που λέω κανεί. Ετάησα 12 άτομα με κείνη τη ψαριά. Όϊ πως είμαι και κανένας μάστρος, αλλά εν τούτο που είπες. Εκάτσαν ούλλα σωστά εκείνη τη μέρα. Αερούιν, η θάλασσα όι ακριβώς κυμματισμένη αλλά θολή, και τα ψάρια πρέπει να ήταν πεινασμένα.

Δηλαδή το απόφθεγμα της κουβέντας είναι πως είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που θέλει πολλή παρατήρηση, υπομονή, και τύχη :). Άσε και είμαι στην Αγγλία τωρά, κανονικά πρέπει να κάτσω το καλοκαίρι ούλλο για την έρευνα μου, αλλά εν αντέχω, έκλεισα ένα εισητήριο να έρτω 2-3 βδομάδες Κύπρο πέρκει δούμε άσπρη μέρα και εβαρέθηκα τες κοκκινοφτέρες δακάτω!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μέρες και ώρες (ή καιρός);

Post by chrysanthos9 »

ANDREAS TSOKKOS wrote:
chrysanthos9 wrote:Ρε φιλε στις περιοχεσ Πολις Χρυσοχους τζαμε ανεβαινει ψαρι αμαν εχει τρικυμια η οποια διαρκεισαι πανω απο δυο μερες χωρις αυτο να ειναι κανονας. Μπορει με λαντα θαλασσα να φκουν μυλοκοπια ενο με τρικυμια να μεν φκει τπτ.
τουτο ξαναπετο.
εγω οσο αξιολογο ψαρι επιασα τζιαι ειδικα σορκους μεγαλους επιασα τους οταν η θαλασσα ηταν λαντα.

Ρε φιλε ηρεμα απλα εγω ειπα την γνωμη μου. Εγω ποτε μα ποτε στο rock fishing δεν επιασα μεγαλο σορκο με θαλασσα λαντα οσους επιασα πολλα μεγαλους ηταν μετα απο σπασιμο τρικυμιασ η οποια διαρκισε 2 η περισσοτερες μερες. Τα μυλοκοπια τα περισσοτερα τα πιανω μολισ αρχιζει η τρικυμια καθως και στο σπασιμο.Πιανω και καποια αμαν εν ηρεμη η θαλασσα αλλα μικρα τα οποια γινονται release :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Μέρες και ώρες (ή καιρός);

Post by konstantinos kalogir »

Προσωπικά εξεκίνησα εδώ και λίγους μήνες ένα 'ημερολόγιο' στο οποίο προσπαθώ να συλλέγω πληροφορίες που ψαρεματα μου. Εκείνο που εκατάλαβα είναι πως μπορώ να προβλέψω πότε θα κάμω καλή ψαριά ή όχι, αλλά πάντα σε μικρό χρονικό διάστημα. Μπορώ να πω δηλαδή ότι π.χ 11 του Ιούλη εν να είναι καλή μέρα, αλλά εν μπορώ να ξέρω για τις 11 του Αυγούστου, ακόμα και αν ξέρω τις συνθήκες που θα επικρατούν. Κάθε εποχή τελοσπάντων τα ψάρια αλλάζουν συνήθειες..

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Μέρες και ώρες (ή καιρός);

Post by marios »

chrysanthos9 wrote: . Τα μυλοκοπια τα περισσοτερα τα πιανω μολισ αρχιζει η τρικυμια καθως και στο σπασιμο.Πιανω και καποια αμαν εν ηρεμη η θαλασσα αλλα μικρα τα οποια γινονται release :D
Τα μεγάλα όμως δεν τα βάλεις καμια φωτό να τα δούμε και εμείς που έχει 2 χρονια να δούμε από κοντά :wink:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Μέρες και ώρες (ή καιρός);

Post by konstantinos kalogir »

marios wrote:
chrysanthos9 wrote: . Τα μυλοκοπια τα περισσοτερα τα πιανω μολισ αρχιζει η τρικυμια καθως και στο σπασιμο.Πιανω και καποια αμαν εν ηρεμη η θαλασσα αλλα μικρα τα οποια γινονται release :D
Τα μεγάλα όμως δεν τα βάλεις καμια φωτό να τα δούμε και εμείς που έχει 2 χρονια να δούμε από κοντά :wink:
Κόπιασε να δεις... :lol: Αστιεύκω, πούντον χαμπή να μας μάθει καμιά τέχνη να πιάσουμε κανένα 3κιλο, εχάθηκε τέλεια, πρέπει να βουρά στες προπονήσεις της ΑΕΛ νομίζω...

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μέρες και ώρες (ή καιρός);

Post by chrysanthos9 »

marios wrote:
chrysanthos9 wrote: . Τα μυλοκοπια τα περισσοτερα τα πιανω μολισ αρχιζει η τρικυμια καθως και στο σπασιμο.Πιανω και καποια αμαν εν ηρεμη η θαλασσα αλλα μικρα τα οποια γινονται release :D
Τα μεγάλα όμως δεν τα βάλεις καμια φωτό να τα δούμε και εμείς που έχει 2 χρονια να δούμε από κοντά :wink:
εχει καιρο ρε Μαριε ν πιασω καιπου τα επιανα δεν τα εβγαζα φοτο μεγαλι βλακια μου
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Μέρες και ώρες (ή καιρός);

Post by maratheftis »

Λοιπον
εγώ είμαι πολλα μπερδεμένος με τη φάση .....

είχα μιαν εντύπωση οτι οταν η θάλασσα είναι άγρια οτι έχει ψαρι και ιδίος σορκούς.....

πχ εχτές επία ψάρεμα στην περιοχή Αμμοχώστου οκ?...πρέπει να φυσούσεν 4αρις αέρας σίουρα διότι η θάλλασσα είσχεν κύμμα αρκετό... με εγγλέζικο εν είσχεν περίπτωση να κάμω τπτ διότι ήταν να γίνω πουλλουί..που τα κύματα ετσι επία σε ένα λιμανακι...αλλά πάλε τζιαμε τιποτε μιλουμε ουτε τσίμπημα....το ίδιο επαθα πριν 2 εβδομαδες οταν ηταν η θάλλασσσα αγρια.....

κατι εν παει καλα...τι γινεται? τα ψαρια τραβούν μέσα? μονο με κάστινγκ αν γίνει τπτ?
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μέρες και ώρες (ή καιρός);

Post by chrysanthos9 »

Ρε φιλε αμαν εχει ετσι αερα και ετσι συνθηκες να πηγαινει σε μικρα λιμανακια που να μεν εχει αλλους ψαραδες και το βαθος να μεν ειναι πολλα μεγαλο να καμεις μαλαγρα με πολτο γαριδας και καπιρα αλλα να προσεξεις να μην διαλυαιτε μονομιας αλλα να κατεβενει στο πατο και μετα να διαλυεται τουτο πετυχενεις στο με την ποσοτητα της καπιρα που θα βαλεις και εναν αλλο που πρεπει να προσεξεις ρε φιλε ειναι να πηγαινεις σε τοπο που να μεν εχει φοτα πολλα. Οι σορκοι σε ετσι συνθηες τρεφονται πολλα και δεν ειναι δυσπιστοι απεναντι στα δολωματα μας η αρατωσια σου να ειναι με φελλο προτειμοτερο 4+2 για να εχεις βαρος και να μπορεις να πεταξεις καλα χωρις να σου το περνι ο αερας παραμαλο βαλε καλυτερα εναν αξιοπιστοο 16 αγγιστρι πολυ ελαφρυ νο10. Πρεπει παντα να εχεις αποχη μαζι σου για να μεν χασεις καποιο ψαρι γιατι θα σου διωξει το κοπαδι ελπιζω να βοηθησα.
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Μέρες και ώρες (ή καιρός);

Post by maratheftis »

chrysanthos9 wrote:Ρε φιλε αμαν εχει ετσι αερα και ετσι συνθηκες να πηγαινει σε μικρα λιμανακια που να μεν εχει αλλους ψαραδες και το βαθος να μεν ειναι πολλα μεγαλο να καμεις μαλαγρα με πολτο γαριδας και καπιρα αλλα να προσεξεις να μην διαλυαιτε μονομιας αλλα να κατεβενει στο πατο και μετα να διαλυεται τουτο πετυχενεις στο με την ποσοτητα της καπιρα που θα βαλεις και εναν αλλο που πρεπει να προσεξεις ρε φιλε ειναι να πηγαινεις σε τοπο που να μεν εχει φοτα πολλα. Οι σορκοι σε ετσι συνθηες τρεφονται πολλα και δεν ειναι δυσπιστοι απεναντι στα δολωματα μας η αρατωσια σου να ειναι με φελλο προτειμοτερο 4+2 για να εχεις βαρος και να μπορεις να πεταξεις καλα χωρις να σου το περνι ο αερας παραμαλο βαλε καλυτερα εναν αξιοπιστοο 16 αγγιστρι πολυ ελαφρυ νο10. Πρεπει παντα να εχεις αποχη μαζι σου για να μεν χασεις καποιο ψαρι γιατι θα σου διωξει το κοπαδι ελπιζω να βοηθησα.

φίλε chrysanthe λοιπόν να σου πώ ακριβώς πως επαιξεν η φάση...
επιά σε λιμανι,.,που είμουν μόνος μου,,,,ο φελλος που είχα ήταν 5γρ το ερμάτισμα του έβγαλα το, είχα βαριδιο μικρή τορπίλλη 2.5 γρ, φελλός κινουμενος, βυθομέτρηση έγινε το βάθος πρέπει να ήταν γυρω στα 2 μ, ψαρευα σε διάφορα βάθη κυρίως μεσόνερα.... μαλάγρα καπιρα,τροφη,λαδι σαρδελλας+μπικατινι..δολωμα,μπικατιν,ακροβάτης,κατσιναρι, μανα 22,παραμαλλο 15,αγγιστρι 10, είχα τζιαι απόχη....

πραγματικα εν ξέρω τι κανω λαθος.... τζιαι εκατάφερα τζιαι έσπασα τζιαι τη μύτη του εγγλεζικο άσε...long story...νομίζω να κανονίσουμε κανενα παρειστικο.. :think:
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μέρες και ώρες (ή καιρός);

Post by chrysanthos9 »

ρε φιλε εν ξερω τι εγινε παντος αμαν εχει ετσι συνθηκες εν καλα να ψαρευουμε σε μικρα βαθοι γιατι οι σορκοι εκμεταλευκουνται το μικρο βαθος και τρωνε σε ολα τα στρωματα αφρο μεσονερα πατο. Μπορει το λιμανακι που εψερεψεν να μεν κρατα ψαρκα δυσκολο το βλεπω αλλα ποτε δεν ξερεις :idea:
Rememper always someone waiting for you at home

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Μέρες και ώρες (ή καιρός);

Post by fISHANDCHIPS »

maratheftis wrote:Λοιπον
εγώ είμαι πολλα μπερδεμένος με τη φάση .....
είχα μιαν εντύπωση οτι οταν η θάλασσα είναι άγρια οτι έχει ψαρι και ιδίος σορκούς.....

πχ εχτές επία ψάρεμα στην περιοχή Αμμοχώστου οκ?...πρέπει να φυσούσεν 4αρις αέρας σίουρα διότι η θάλλασσα είσχεν κύμμα αρκετό... αλλά πάλε τζιαμε τιποτε μιλουμε ουτε τσίμπημα....
κατι εν παει καλα...τι γινεται? τα ψαρια τραβούν μέσα? μονο με κάστινγκ αν γίνει τπτ?
Εχτες ο αέρας ήταν νοτιοδυτικός αν δεν κάμνω λά8ος ,και θα ηταν καλύτερα να πάεις νοτια
Αν θα πάεις περιοχές Αμμοχώστου ,να προτιμήσεις μέρα που έχοει ανατολικούς ανέμους
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”