Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post Reply
User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by marios »

tanosolari wrote:Paidia kalispera..Epd ime se mikri ilikia(14) 8a i8ela na m pite kna topo "kalo"..exume exohiko st zigi eki konta stn apova8ra..sini8os paw 4arema st limanaki eki st Vazileia me antena.mexri tr kai prosexa oti proi iparxun kurkunes.anw paw kai st Akti t Kiverniti sini8os dexia sts vraxus.Tha i8ela n m pite ti na xrisimopoiisw..mixani dn xanaxrisimopoiisa alla 8a i8ela exw kalamia mixanis alla 8a agorasw akomi kna dio epd dn ine poli kala..Euxaristw ek ton proteron..Kai sorry gia t megalo post alla ime arxarios!:p
Kαλωσόρισες φιλε μου! πριν να κάμεις οποια δήποτε αγορά διάβασε όσα περισσότερα μπορείς από το forum για να μπορέσεις να κατάληξης (όσο γίνετε) σε πιο είδος ψαρέματος θέλεις να ασχοληθείς ...φυσικά αν είσαι ευχαριστημένος από το ψάρεμα απίκο-ανντενα δεν υπάρχει και λόγος να το αλλάξεις! απλά να προσπαθήσεις να γίνεις καλύτερος και σωστός ψαράς στο είδος που σου αρέσει, γιατί είναι άλλο να στέκεσαι πάνω από την θάλασσα με ένα καλάμι στο χέρι και άλλο πράμα να ψαρεύεις σωστά! :wink: και το απίκο- ανντενα έχει και αυτό πολλά "μυστικά"..εμείς εδώ είμαστε για οποια δήποτε απορία εχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις :) Τώρα για τοποθεσίες εκεί κοντά στο εξοχικό σου θα σου πρότεινα για ψάρεμα με ανντενα να ψαρέψεις κουρκουνες από τους βράχους που βάλανε κοντά στην αποβάθρα στο ζυγι και ακόμα ένας καλός ψαρότοπος είναι μέσα στο πεδίο βολής στο ζυγι αριστερά κάτω από το μεγάλο παρατηρητήριο (από τα βράχια).
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

tanosolari
Posts: 23
Joined: Wed May 07, 2008 1:15 pm

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by tanosolari »

Euxaristw gia tn apantisi kai gia t kaloswrisma..Vsk 8l na arxisw me mixani..casting alla epd ime neos prospa8w na ma8w osa perissotera mporo..Gia casting st zigy p 8a legate??Kai an dn ine diskolo na m pite ligo me t "mixanismo" gia kalami me casting...

User avatar
Nikolas
Posts: 63
Joined: Sat Jan 19, 2008 6:47 pm

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by Nikolas »

file mou gia casting en lio gliora, prepei prwta na matheis pws douleukei i mixanoua. piae prwta mia ftini je gemwstin me 30ara misina gia arxi. agorase lies garides pou ena maxazi kataristes je bartes panw se efimerida meta bale alas poupanpo je bale lia filla efimerida poupano tous meta bale kati plakouthkiano je lio bareto gia na pittakwthoun lio. jines na tes baleis gia doloma kommenes mikra kommatakia. na perimeneis na eshi liin trikumia je na sureis kamia ekatosti metra pu tin aristeri merka tis prokumaias me kanena baridi 60 i 80 grammariwn. nomizw en kali arki touti egw etsi arkepsa pantos je siga siga enna matheis je to surfcasting. an theleis steile mu munima na erteis mazi mu zugi pou paw je egw na su deixw gia casting
μια η λυση.λιμνουα μες την αυλη μας γεματη ψαρκα!

User avatar
renos_g9
Posts: 70
Joined: Wed Mar 05, 2008 9:40 pm

Re:

Post by renos_g9 »

marios wrote::roll: KANENA MOURMOUROTOPO KALO GIA PARAXTIO, EXETE IPOPSI SAS? EXO MEGALO KOLIMA ME TOUS MOURMOUROUS :lol:

je egw re file. exw polla megalo kollima me tous mourmourous. sti larnaka konta sto zigi exi ena kentro 'i limni' jame pezoun kamposi k pezoun k sto limani tou alaminou megaloi
ΤΖΙΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΖΙΑΙ ΕΛΑΛΕΙ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ. ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΕΠΑΡΤΟΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΣΤΟΝ.... ΤΖΙΑΙ ΤΖΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΙΕΡΕΤΑΣ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΟΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΧΑΡΙΣ' ΤΟΝ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re:

Post by shark25 »

φιλε για σου επειδή παο συχνά μενεού για να βρω το λιμάνι είναι εύκολο.απλός piano το δρόμο προς ζίγι απτό high way η έχει δρόμο απτό μενεού. ψαρεύεις κάπου συγκεκριμένα και με τι μέθοδο και δόλωμα?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Re:

Post by marios »

shark25 wrote:[file gia sou epidi pao sixna meneou gia na vro to limani ine eukolo.aplos piano to dromo pros zigi apto high way i exi dromo apto meneou. exis kapou sigkekrimena pou psareuis kai me ti methodo kai doloma?
Απο το Μενεου να πας προς Κιτι, Μαζοτο(παρκο καμηλες) και πριν να φτασις στο στριψιμο για Αλαμινο περιπου 200μετρα στριβης αριστερα.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: Re:

Post by shark25 »

thanks φιλε δεν μου πες όμως με αντένα μπορείς να ψαρέψεις η μονο casting?
δόλωμα?thanks πάντως

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

zigi

Post by shark25 »

παιδιά θέλω λίγη βοήθεια. λοιπόν στο ζίγι μέχρι εκεί που πας με αυτοκίνητο έχει ένα λιμανάκι με χαμηλά νερά.στην μούτι εκεί ψαρεύω συχνά.οποτε παο δεν κατάφερα να βγάλω μεγάλο ψάρι ενώ οποτε κάθομαι απέναντι βλέπω άλλους να περνούν καλά κομμάτια εκεί . ψαρεύω είτε με τροφή η γαρίδα αλλα τίποτα. έχει κάτι που μπορώ να κάνω,σκέφτηκα να προσθέσω σαρδέλα στην τροφή(αλλα με τι θα μαλαγρώσω?) καμια ιδέα.μιλώ για καλάμι

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by maratheftis »

που ακριβως στο ζυγι? προς το πεδιο βολης/μετα το πεδιο βολης, η προς Βασιλικο?

πολλα πραματα μπορει να ειναι λαθος που το αγκιστρι,παραμαλλο, παχος τις μισηνας κτλ κτλ.... είναι trial and error η φαση.... με αντεννα που ψαρευεις?
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by shark25 »

ναι φιλε με αντεννα ψαραυεω.ειναι προς βασιλικο.πια προκτες παλι περνουσε ενα κοπαδι απο τσιπουρες αλλα δεν μου κοντευε καν. εχι καπια βοηθεια να μου δωσεις για αγκιστρια μισινα και δολομα για τετιες περιπτοσισ?

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by maratheftis »

shark25 wrote:ναι φιλε με αντεννα ψαραυεω.ειναι προς βασιλικο.πια προκτες παλι περνουσε ενα κοπαδι απο τσιπουρες αλλα δεν μου κοντευε καν. εχι καπια βοηθεια να μου δωσεις για αγκιστρια μισινα και δολομα για τετιες περιπτοσισ?

φιλέ εγω πιστευκω πρεπει να εσχεις διαφανη μισινα fluorocarbon κατω που 20, τωρα αγιστρια εξαρταται που εσενα, νομιζω 8-12 εν καλο. φελλος ελαφρυς, τζαι μικρο βαρυδι.

εγω γενικα προτιμο γαριδα παρα τροφες,ιδιως τις μικρες ζωντανες. αλλα οκ,,εν trial and error.

οι τσιπουρες εν πολλα δυσκολο τζαι καχυποπτο ψαρι....εν σημαντικο αν το νερο εν καθαρο να εισαι καπου που να μεν φενεσαι πολλα η να καμνις σκια...
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by MariosK »

maratheftis wrote: τωρα αγιστρια εξαρταται που εσενα, νομιζω 8-12 εν καλο.
8-12 έννεν μικρά? Εγώ ενόμιζα θέλουν τουλάχιστο 6 άτε το πολλύν 8.
maratheftis wrote: εγω γενικα προτιμο γαριδα παρα τροφες,ιδιως τις μικρες ζωντανες.
Ζωντανές πιάνηστες μόνος σου ή μπορείς να αγοράσεις που κάπου?

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by maratheftis »

MariosK wrote:
maratheftis wrote: τωρα αγιστρια εξαρταται που εσενα, νομιζω 8-12 εν καλο.
8-12 έννεν μικρά? Εγώ ενόμιζα θέλουν τουλάχιστο 6 άτε το πολλύν 8.
maratheftis wrote: εγω γενικα προτιμο γαριδα παρα τροφες,ιδιως τις μικρες ζωντανες.
Ζωντανές πιάνηστες μόνος σου ή μπορείς να αγοράσεις που κάπου?
Δεν είναι τοσο μικρα-εξαρταται και τη ψαρευεις το μικρο αγκιστρι μπορει να πιασει ενα πιο μεγαλο ψαρι. Φυσικα μπορεις να βαλεις διπλο- ενα 8 τζιαι μια πραγκαρολα,,η 6 και 8 size. μπορεις να παιξεις με τουτα τα πραματα.

Γαριδες ενα 95% εν φρεσκες κατεψυγμενες που βάλλω. αν είμαι σε βραχωδεις περιοχες παραλιμνι πρωταρα κτλ γυρευκω τες ζωντανες τζιαι πιαννω τζιαι τες δολωνω ολοκληρες.
επισης για μαλαγρα/μπασμο βαλλω τα αχρηστα που τες γαριδες αμαν τις καθαρισω το κεφαλι,κτλ λιωννω τα τζε σπιγω τα με αλευρι,λαδι,αυγο,νερο.

αλλα πιστευκω γενικα σε αντεννα ο "ελαφρυς" εξοπλισμος μπορει να φερει καλυτερα αποτελεσματα...
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by MariosK »

maratheftis wrote:
MariosK wrote:
maratheftis wrote: τωρα αγιστρια εξαρταται που εσεναεναεναενα, νομιζω 8-12 εν καλο.
8-12 έννεν μικρά? Εγώ ενόμιζα θέλουν τουλάχιστο 6 άτε το πολλύν 8.
Δεν είναι τοσο μικρα-εξαρταται και τη ψαρευεις το μικρο αγκιστρι μπορει να πιασει ενα πιο μεγαλο ψαρι. Φυσικα μπορεις να βαλεις διπλο- ενα 8 τζιαι μια πραγκαρολα,,η 6 και 8 size. μπορεις να παιξεις με τουτα τα πραματα.
A sorry ενομίζα εμίλας συγκεκριμένα για τσιπούρες.

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by maratheftis »

Δυο ερωτησεις ρε παιδια

1. Ο Μαζωτος εσχει ψαρολιμανο? επια ψαρεμα πριν λιον τζαιρο στην περιοχη μετα τα περβολια αλλα εν επια μεσα στο χωριο εστρηψα αριστερα προς παραλια... προς το παρκο με τις καμηλες,γνωρισζεται κανενα αλλο τοπο?
2. Στο Μενεου επιεν κανενας ? τζιαι που..εννοω φυσικα πριν το Φαρο.
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”