Catch and Release η "Συζητηση".....

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by marios »

Ολο και περισσότερο τον τελευταίο καιρό διαβάζω στο forum για Catch and Release θα επιθυμούσα να κάνουμε εδώ τι συζήτηση μας για αυτό το θέμα..προσωπικά εγώ δεν είμαι τις "ιδεολογίας" C&R εγώ ανήκω σε αυτούς τους "επιλεχτικους" με το τι θα κρατήσουν και τι θα επιστρέψουν ( αρκετή από εδώ το γνωρίζουν)..θα παρακαλούσα αν κάποιος από εσάς εφαρμόζει C&R να μας pi λίγα λόγια το τι είναι ? και σε τι σκοπεύει να κάνω c&R ,γιατί δεν έχω di πουθενά στο φόρουμ αναλυτικά τι είναι :roll: .. το μονο που βλέπω είναι η λέξη Catch and Release .πιστεύω έχτος από 5,6 άτομα του φόρουμ στους υπολοιπους περνα με ψιλά γράμματα η λέξη Catch and Release διαφοτιστε μας λοιπόν! και συζητάμε τες διαφωνίες μας που θα υπάρξουν σίγουρα. :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by caveman »

Καλημέρα παίδες :D :D

Το "πιάστο τζι άϊστο πίσω" αποσκοπεί ως επι το πλήστον στην διατήρηση του φυσικού περιβάλοντος... οποιαδήποτε άλλη πτυχή της υπόθεσης, θα αποτελούσεν πρωσοπικές αρχές και ιδεολογίες του καθενός, πάραδείγματος χάρη... εγώ κάμνω γενεικό c&r το διότι είμαι φιλόζοως, τίποτε παραπάνω.

Σε πολλά μέρη του κόσμου, όπως στην... Αμερική ασπούμε, παραδοσικά πλέων, κάποια είδη όπως είναι το μεγαλόστομο λαβράκι, θεωρείται απαρέτητο να απελευθερόνονται διότι αποτελούν μέρος μιας τεράστιας κουλτούρας που αφορά το ψάρεμα των συγκεκρημένων ψαριών ενώ κάπια άλλα είδη, παραδοσιακά πλέων, όπως το ζάντερ της Αμερικής και τα διάφορα ηλιόψαρα θεωρούνται ψάρια για φαϊ.

http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... =763#p7207

Αν θέλεις να το πάρεις νάκκον πάρα κάτω το θέμα... θα πεις πως, γιατί ψαρεύω? ψαρεύω διότι πινώ? επιδεί εν το μόνο πράμα που έχω να περνά η ώρα μου? επιδεί εν ήβρα άλλο καλλύττερο χόμπι? επιδεί ελείφτικα το φαί? επιδή εν ωραίο το ψάρι πας τα κάρβουνα? επιδεί εζήτησεν μου ο γείτονας ψάρι? επιδεί έταξα του θκιού μου ψάρι? επιδεί εν μέλι μες το τηάνι? επιδεί πρέπει να δίξω πως είμαι καλός σε κάτι? επιδεί έχει και κάτι τέλος πάντων που μου περνά? επιδεί αμμέν τα πιάσω εγώ εννά τα πιάν οι άλλοι?

Κάποιος, ...μάλων αρκετοί :lol: θα απαντήσουν ΝΑΙ σε κάποια από τες ερωτήσεις :lol: κάπιοι όχι, για μένα τουλάχιστον το ψάρεμα είναι σκέτη ΑΠΟΛΑΥΣΗ οπόταν αν θέλω να συνεχίσω να το απολαμβάνω, πρέπει να το σεβαστώ, πρέπει να αναπτήξω μία σχέση με την θάλασσα η οποία σε καμία περίπτοση δεν βασίζεται στην εκμετάλευση, οπόταν άμα αναπτύξεις σχέση αγάπης με την θάλασσα, μετά, το ψάρι που πιάνεις, δεν το βλέπεις σαν "θήραμα"..... κτλ κτλ κτλ κτλ είπαμεν τα πεντακόσιες φορές :mrgreen: :mrgreen:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by marios »

Και στην Ελβετία είναι φιλόζωοι και βγάλανε αυτόν το νομο.. Ο ελβετικός ψαράς θα απαιτηθεί τώρα για να συμμετέχει σε μια σειρά μαθημάτων που τους διδάσκει πώς να πιάσει τα ψάρια ανθρωπιστικά. Η σύλληψη και η απελευθέρωση που αλιεύουν έχουν απαγορευθεί αντ' αυτού οι ψαράδες πρέπει τώρα να σκοτώσουν τα ψάρια αμέσως μετά από να πιαστούν με «ένα αιχμηρό χτύπημα στο κεφάλι με ένα αμβλύ όργανο.»
http://www.ussportsmen.org//Page.aspx?p ... srctid=1&e τι Αμερική μου λες??? βοηθάμε να καταλάβω γιατί πρέπει να κάνω στην θάλασσα τις κύπρου c&r :roll: η αν γίνετε καν c&r στην κύπρο από οποιο δήποτε(ακριβώς όπως πρέπει να γίνετε)?
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

HellRazer
Posts: 57
Joined: Wed Feb 21, 2007 2:24 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by HellRazer »

Ναι ρε caveman εν σωστά τούτα που λαλείς αλλά έννε καλά να τρώει τζιε η οικογένεια λλίο πραγματικά φρέσκο ψάρι τζιε όι τσιπούρες - λαυράκια του ιχθιοτροφείου ή ψάρκα της Αιγύπρου - κατεχομένων τζιαι ενεξέρω τζιε εγώ πόθεν αλλού τα φέρνουν στες ψαραγορές? Εγώ πάντος δεν κρατώ τα μικρά ψάρια ή τζίνα που εν θα φάμε, αλλά εν τα κάμνω τζιαι ούλλα C&R. Πρέπει πάντος να ήμαστε επιλεκτικοί όπως είπε τζιαι ο marios. Εγώ δεν τρώω ψάρι λόγω αλλέργείας αλλά αρέσκει της κόρης μου πολλά. Εννα το γοράζω δηλαδή? Εξάλλου εν τζιαι πιάννουμε τζιαι πολλά! Εν νομίζω να ψαρεύκει κανένας γιατί πεινά. Τα λεφτά που διούμε για εξοπλισμό - δολώματα - βενζίνη κλπ εν παραπάνω που τζίνα που διούμε για φαί. Το ψάρεμα για μένα εν ξεκούραση, ούτε με νιάζει αν δεν πιάσω τίποτε (γλυτώνω τζιαι το καθάρισμα :lol: ), αλλά η χαρά της κόρης μου άμα της φέρνω ψάρι εν απερίγραπτη!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by MariosK »

Παιθκιά να ξεκαθαρίσω τζε γω την δική μου άποψη για το Catch and Release.

Θα κάμω C&R όταν οι περιστάσεις το απαιτούν όπως για παράδειγμα:
1) Διαγωνισμός όπου πάμε απλά για να περάσουμε καλά τζε λόγο του ότι υπάρχει περίπτωση να πιαστεί ένας μεγάλος αριθμός ψαριών απότομα υπάρχει ο κίνδυνος να διαταραχθούν οι ισορροπίες στον ψαρότοπο
2) Ψάρια επιτρεπόμενου μεγέθους αλλά μικρά κατα την δική μου γνώμη, όπως για παράδειγμα στο λαβράκι στους φράχτες
3) Σε μέρα όπου η φύση αποφάσισε να μου χαρίσει απλόχερα πολλά ψάρια. Τότε θα προσπαθήσω να τα διατηρήσω ζωντανά έτσι ώστε στο τέλος του ψαρέματος μου θα κρατήσω 2-3 για το σπίτι και τα υπόλοιπα θα τα επιστρέψω. Σε περίπτωση που τα πρώτα 2-3 ψάρια ήταν πολλά καλά τότε μπορεί τα υπόλοιπα να τα επιστρέψω κατευθείαν
4) Περίοδος ψαρέματος όπου ξέρω ότι τα ψάρια βρίσκονται σε αναπαραγωγή ή ξέρω ότι κάποια ψάρια κινδυνεύουν, κυρίως στου φράχτες, τότε ούλλα επιστρέφονται πίσω ανεξαρτήτως μεγέθους τζε ποσότητας

Η αλήθεια εν ότι στην θάλασσα το C&R εν δύσκολο να γίνει γιατί πολλά σπάνια κάποιος θα πιάσει αρκετά ψάρια για να τα κάμει release. Έτυχε μου ψάρεμα στην θάλασσα όμως που εσταμάτησα να ψαρεύω μετά από ένα καλό ψάρι, παρόλο που ήξερα ότι είχεν τζε άλλα τζιαμέ. Απλά ένιωθα happy τζε εν ήθελα άλλο.

Στα φράγματα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα, ίσως όι πλέον, γιατί συνήθως τζιαμέ έχουμε πιο πολλές επιτυχίες οπότε κάπως χορταίνεις λίον το ψάρι τζε σίρνεις πίσως τζε λία νόμιμα.

Για μένα το C&R εν σημαίνει να ξαπολώ ότι ψάρι πιάσω αλλά σημαίνει να έχω κάποια όρια στο πότε, ποια και πόσα ψάρια θα κρατήσω.

Προσωπικά στην θάλασσα, εχτός που την περίπτωση του διαγωνισμού, εν νομίζω να έκαμνα καμιάν φορά ούλλα τα νόμιμα ψάρκα που θα έπιανα release, και ο κύριος λόγος είναι ότι αρέσκει μου το ψάρι τζε που την στιγμή που εν προκαλώ κάποια ζημιά θα το κρατήσω.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by Greg »

catch and release, το λεει η λεξη τι ακριβως ειναι.. εν νομιζω να θελουμε επιστημονα να μας το εξηγησει... Τα μικρα που συρνεις πισω μαριε τα κανεις catch & release. Δεν υπαρχει κανενας που να ψαρευει αποκλειστικα με αυτον τον τροπο, ειναι καθαρα θεμα ψαρα.

Αν καποιος αντενας (που οτι πιασει παει στην συκλα), πιασει ενα σαλλιαρο συνηθως τον ριχνει πισω, αρα κανει catch & release τους σαλλιαρους.. Εγω κανω release λιτσες του κιλου και cudas μισοκιλα απλα διοτι μπορω να πιασω και επιασα πολυ μεγαλυτερα.. Ο χαμπης κανει release οτι θελει, αλλα πιανει της πεστροφες επειδη του αρεσουν. Ο ρολανδος κανει release ta largemouths επειδη εν το αγαπημενο ψαρι (και ειναι υπο εξαφανιση στην Κυπρο)... και ου το καθε ξης....

Στο τελος της ημερας ειμαστε ολοι επιλεκτικοι ψαραδες μαριε οπως εσενα, και αν υπαρχει κανενας που λεει οτι ψαρευει αποκλιστικα με αυτον τον τροπο τοτε απλα ψευδετε
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by caveman »

Σειρά! απλή αναφορά... φέτος που καμιά 20ρια πέστροφες δεν κράτησα ούτε και μία :wink: Αλλά εν τζαι λέω... αύριο μπορεί να μούρτει τζαι να κρατίσω πεντέξι για τα κάρβουνα :twisted: :lol:

Πριν να απαντήσω, ρε παιθκιά, Μάριε τζαι Χελραζερ, ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, έντζαι πάω κατουδένα λόγο να σας υποδείξω πως, πότε τζαι αν θα κάμετε c&r!
marios wrote:Και στην Ελβετία είναι φιλόζωοι και βγάλανε αυτόν το νομο.. Ο ελβετικός ψαράς θα απαιτηθεί τώρα για να συμμετέχει σε μια σειρά μαθημάτων που τους διδάσκει πώς να πιάσει τα ψάρια ανθρωπιστικά. Η σύλληψη και η απελευθέρωση που αλιεύουν έχουν απαγορευθεί αντ' αυτού οι ψαράδες πρέπει τώρα να σκοτώσουν τα ψάρια αμέσως μετά από να πιαστούν με «ένα αιχμηρό χτύπημα στο κεφάλι με ένα αμβλύ όργανο.»
http://www.ussportsmen.org//Page.aspx?p ... srctid=1&e


Η υπερβολή, ακόμη και στην "φιλοζωϊα" όπως και να το κάνουμε καταντά ηλιθιότητα... στην περίπτοση των Ελβετών, μιλάμε για άκρατη ηλθιότητα...!!!!
marios wrote: τι Αμερική μου λες??? βοηθάμε να καταλάβω γιατί πρέπει να κάνω στην θάλασσα τις κύπρου c&r :roll: η αν γίνετε καν c&r στην κύπρο από οποιο δήποτε(ακριβώς όπως πρέπει να γίνετε)?
Μα εντζαιν με το πρέπει ρε φίλε, αν ήταν να γεινούμεν με τα ΠΡΕΠΕΙ... ήταν να γεινούμεν θεολόγοι :lol: Αν θέλεις κάμνεις, αν δεν θέλεις εν κάμμεις... γιατί θα ήταν καλά? Καλά θα ήταν να τα αφήνουμε πίσω μπας τζαι προλάβει κανέναν να γεννίσει... (κάτι που έτσι τζιαλλιός εσύ το κάμμεις... αφήνεις πίσω τον μικρό τον μούρμουρο με την ελπίδα να μεγαλόση και να αναπαραχθή) μπας τζαι εν βάλουμαι τζαι εμείς το λιθαράκι μας στην ολοκληροτηκή καταστροφή της θάλασσας. Αλλά εν ούλλα στο "μπας"... εν τζαι κάμνουμε κάτι ουσιαστικό. Εν θέμα αντίληψης.

Αν δεν σου έλεγα για Αμερική, τότε για κάποια άλλη χώρα θα σου έλεγα, διότι ξέρεις το πολλά καλά ότι στην Κύπρο ούτε εγείνετουν ούτε γείνεται ούτε θα γείνει ποττέ συστιματικό c&r εκτός φυσικά από τα γλυκά νερά.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by Greg »

marios wrote:Και στην Ελβετία είναι φιλόζωοι και βγάλανε αυτόν το νομο.. Ο ελβετικός ψαράς θα απαιτηθεί τώρα για να συμμετέχει σε μια σειρά μαθημάτων που τους διδάσκει πώς να πιάσει τα ψάρια ανθρωπιστικά. Η σύλληψη και η απελευθέρωση που αλιεύουν έχουν απαγορευθεί αντ' αυτού οι ψαράδες πρέπει τώρα να σκοτώσουν τα ψάρια αμέσως μετά από να πιαστούν με «ένα αιχμηρό χτύπημα στο κεφάλι με ένα αμβλύ όργανο.»



LOL τουτος ο νομος θυμιζει μου την κουβεντα 'Πονει δοντι κοβεις κεφαλι' :D
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by (CyBasser) »

Αγαπητοί μου, άντεξα αρκετά να βλέπω αυτή την συζήτηση στην οποία οξύνονται χωρίς λόγο οι τόνοι και βλέπω (με έκπληξη οφείλω να το πώ!) κάποια παιδιά να αντιδρούν γιατί κάποιοι από μας να ενθαρρύνουν και ενεργά να ακολουθούν την πρακτική του Catch And Release.

Παιδιά, ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ να κάνει Catch And Release. Και πραγματικά, ακόμη και μέσα στους υποστηρικτές της πρακτικής αυτής δεν υπάρχει κανείς ο οποίος ΠΟΤΕ να μην κρατά κάποιο ψάρι (συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου ― μέσα στο 2008 κράτησα μερικές πέστροφες, δύο λουτσιόπερκες, 7 μούρμουρους, δύο τσιπούρες, δύο σορκούς και δύο μουγγριά). Εγώ προσωπικά είμαι φανατικός υποστηρικτής του C&R, γιατί στην 29χρονη καρριέρα μου στο χόμπυ αυτό είδα και τις δύο όψεις του νομίσματος και είμαι 100% πεπεισμένος για την αξία και την σημασία της πρακτικής αυτής στο χόμπυ μας. Δεν θα πώ το γιατί κλπ, θα το δείτε σύντομα δημοσιευμένο στο περιοδικό μας.

Αυτό όμως που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι ότι όπως κάποιοι θέλουν να έχουν την επιλογή (δικαίωμα αν θέλετε) να κρατούν τα ψάρια, έτσι θέλω και εγώ να έχω την επιλογή να τα επιστρέφω ζωντανά. Ναι, ρώτησα για τον διαγωνισμό της Marine Plus γιατί για μένα είναι βασικό να ξέρω σε ένα διαγωνισμό αν θα μπορώ να εξασκήσω αυτό που (για μένα πάντοτε) πιστεύω είναι σωστό. Είμαι προσωπικά εναντίον του να κρατούνται ψάρια σε διαγωνισμούς, γιατί σε περίπτωση που ‘κάτσει η μέρα‘ μπορεί να προκληθεί μεγάλη ζημιά σε μια παραλία. Αντιλαμβάνομαι τους λόγους που οι διοργανωτές αποφάσισαν (λογικότατα σ’ αυτό το στάδιο) να αφήσουν το ζήτημα στην διακριτική ευχέρεια του καθενός. Το γεγονός ότι μου επιτρέπεται να απελευθερώσω τα (τυχόν) ψάρια που ίσως πιάσω μου δίνει έναυσμα να συμμετάσχω (δεν θα συμμετείχα αν δεν μου δινόταν αυτή η επιλογή). Περισσότερα αργότερα...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by andrea5 »

ρε παιδια εγω πιστευω οτι εχει να καμει επισης με το πως θα νιωσεις μετα που θα παεις σπιτι σου ,τζαι θα εχεις ψαρουθκια μες την σηκλα ψωφισμενα ,τουτο λεω το επειδη αμαν παω σπιτι χωρης ψαρι λαλω πουμεσα μου τιν αλλη φορα εν να πιασω τζαι οκ ,μετα ομως αν τυχη στης πολλες φορες τζαι πιασω εστω τζαι ενα μιτση ,βαλω το μες στην σηκλα χωρης να σκεφτο τζαι ψοφα ,τη μου εφταιξε τιποτε , λεω σας το ξεροντας οτι καπιοι θα δυσαρεστιθουν και θα θυμωσουν ,αλλα ειναι η αληθεια :oops:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:Κάποιος, ...μάλων αρκετοί :lol: θα απαντήσουν ΝΑΙ σε κάποια από τες ερωτήσεις :lol: κάπιοι όχι, για μένα τουλάχιστον το ψάρεμα είναι σκέτη ΑΠΟΛΑΥΣΗ οπόταν αν θέλω να συνεχίσω να το απολαμβάνω, πρέπει να το σεβαστώ, πρέπει να αναπτήξω μία σχέση με την θάλασσα η οποία σε καμία περίπτοση δεν βασίζεται στην εκμετάλευση, οπόταν άμα αναπτύξεις σχέση αγάπης με την θάλασσα, μετά, το ψάρι που πιάνεις, δεν το βλέπεις σαν "θήραμα"..... κτλ κτλ κτλ κτλ είπαμεν τα πεντακόσιες φορές :mrgreen: :mrgreen:
Πολύ καλά τα λέει ο φίλος μας ο Χαραλάμπης. Ξέρω ότι κάποιοι ίσως με πούν ‘τρελλό‘ γι’ αυτό που θα γράψω, αλλά την ικανοποίηση που νιώθω όταν βλέπω ένα δύσκολο, μεγάλο ψάρι το οποίο έβγαλα, ξαγκίστρωσα, κι απελευθέρωσα, να φεύγει με περισσή δύναμη και ταχύτητα, ολοζώντανο, δεν την έχω ποτέ νιώσει με κανένα το οποίο ήταν ψημένο στο πιάτο μου (και μου αρέσει το ψάρι :mrgreen: :mrgreen: ). Τον αντίπαλο αυτό τον ξεγέλασα, τον πάλεψα, τον νίκησα, και μου έδωσε τόση χαρά ― τον ανταμοίβω με το να φύγει ελεύθερος και ίσως κι αυτός με ξανα'ανταμοίψει πιο μεγάλος και δύσκολος στο μέλλον. Σίγουρα όμως θα με ανταμοίψει και μένα και τους υπόλοιπους ερασιτέχνες με το να αναπαραχθεί και έτσι να εμπλουτίσει τις παραλίες και τα φράγματα μας...

Τέλος, κάτι σημαντικό που έχει σχέση με τον περιβόητο ελβετικό νόμο. Τα ψάρια (όλων των ειδών) δεν έχουν καθόλου νευρικές αποφύσεις στο στόμα τους ― φανταστείτε τι πόνο θα ένιωθε ένα λαβράκι κ’άθε φορά που θα του έμπαιναν τα αγκάθια ενός πιο μικρού ψαριού! Γι’ αυτό άλλωστε τα ψάρια τραβούν αντίθετα από εμάς! Ο λόγος που παλεύουν είναι γιατί αντιλαμβάνονται ότι δεν έχουν πλήρη έλεγχο στις κινήσεις τους. Και γι’ αυτό όταν απελευθερωθούν προσεκτικά επιβιώνουν χωρίς προβλήματα...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by MariosK »

andrea5 wrote:ρε παιδια εγω πιστευω οτι εχει να καμει επισης με το πως θα νιωσεις μετα που θα παεις σπιτι σου ,τζαι θα εχεις ψαρουθκια μες την σηκλα ψωφισμεναενα ,τουτο λεω το επειδη αμαν παω σπιτι χωρης ψαρι λαλω πουμεσα μου τιν αλλη φορα εν να πιασω τζαι οκ ,μετα ομως αν τυχη στης πολλες φορες τζαι πιασω εστω τζαι ενα μιτση ,βαλω το μες στην σηκλα χωρης να σκεφτο τζαι ψοφα ,τη μου εφταιξε τιποτε , λεω σας το ξεροντας οτι καπιοι θα δυσαρεστιθουν και θα θυμωσουν ,αλλα ειναι η αληθεια :oops:
Ανδρέα κανένας εν θα σου θυμώσει γιατί ούλλοι επεράσαμεν πιστεύκω που τζίνο το στάδιο. Το καλό είναι να το συνειδητοποιείς τζε σιγά σιγά να απαλλάσσεσαι που τούτην την "αδυναμία" ότι πρέπει να πιένεις σπίτι πάντα με έστω τζε ένα ψαρούι μες τη σίκλα.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by konstantinos kalogir »

Το πιο σωστό είναι αυτό που είπε ο Greg, απλά είμαστε επιλεχτικοί, άλλοι παραπάνω και άλλοι λιγότερο. Κατά τη γνώμη μου δεν γίνεται να λέμε ότι νιαζόμαστε για τα ψάρια και για αυτό εν κρατούμε κανένα για να μεν κάμουμε ζημιά, και που την άλλη να πιένουμε σε ψαροταβέρνες και να τρώμε και το καλαμαρούι και τη τσιπούρα και τα τηγανιτά (γόππες κτλ) και τους ψαρομεζέδες.. Οκ αν αφήνεις τα ψάρια που πιάνεις εν επιβαρύνεις το περιβάλλον, συμφωνώ, αλλά το περιβάλλον επιβαρύνεις το και με το να πάεις σε ταβέρνα να φάεις ψάρι.. Εν να μου πείτε 'αφού τζίνα τα ψάρκα εσκοτώσαν τα, αν δεν τα φάω εγώ εν να τα φάει άλλος'.. Εν η ίδια ακριβώς κουβέντα με το 'αν δεν το πιάσω εγώ εν να το πιάσει ο Πόντιος...!' όσο παραπάνω πουλούν οι ταβέρνες, οι ψαραγορές κτλ κτλ τόσο παραπάνω θα φκένουν οι βάρκες έξω, τόσο παραπάνω παράνομη αλιεία θα υπάρχει... Αυτό που λέω δεν είναι να μην ξαναπάτε σε ψαροταβέρνα. Απλά με τα ψαράκια που επιλεκτικά θα κρατήσεις από ένα ψάρεμα θα φας υγιεινά και δεν θα πας κάπου αλλού να φάεις ψάρι...Αλλιώς να γινούμε vegeterian, να μεν τρώμε κρέας γιατί λυπούμαστε τα γουρούνια και να μεν τρώμε ψάρι γιατί λυπούμαστε τες τσιπούρες... :D Το σημαντικό είναι να είμαστε επιλεκτικοί, να απαλλαγούμε από τη νοοτροπία των γεμάτων συκλών και να αρκούμαστε σε κάποια καλά ψαράκια, που έτσι και αλλιώς συνήθως εν και πιάνουμε και πολλά ψάρια άνω των 300 γραμμαρίων κάθε ψάρεμα στη θάλασσα... :shock: Να σεβόμαστε τα μεγέθη,και ακόμα γιατί όχι αν ο νόμος λέει 15 εκατοστά για τη μουρμούρα, να κρατούμε μουρμούρες άνω των 20... Να κρατούμε καθαρές τις περιοχές που ψαρέυουμε και να μην χρησιμοποιούμε ψαροτροφές ή παράνομα μέσα (ή και νόμιμα) που μπορούν να καταστρέψουν θαλάσσιες περιοχές. Και αν τύχει να πιάσουμε και 2-3 ψαράκια περισσότερα από ότι συνήθως, μπορούμε να ελευθερώσουμε τα μικρότερα, και ας είναι μουρμούρες άνω των 20 εκατοστών... :D

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by caveman »

Κωνσταντίνο, ψαροταβέρνες? βετζετάριαν? κάτι είπαμε λίγο πιο πάνο για την υπερβολή....... :D :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by marios »

Greg wrote:Στο τελος της ημερας ειμαστε ολοι επιλεκτικοι ψαραδες μαριε , και αν υπαρχει κανενας που λεει οτι ψαρευει αποκλιστικα με αυτον τον τροπο τοτε απλα ψευδετε
Γρηγορη μου εκαλιψες με ρε φιλε! σε τούτο θα ήθελα να καταλήξω στο τέλος...απλά όταν διαβάζω την λέξη C&R σικονουντε τα μαλλιά μου ίσια πάνω :P ..δεν μπορώ να κατανοήσω πως γίνετε να καρφώνουμε ένα αγκίστρι και να δολώνουμε μια ζωντανή κοκινοφτερι ένα κέφαλο μια αθερίνα και να λέω μετά έκανα C&R το λαβράκι που έπιασα.. :?
(CyBasser) wrote:Αγαπητοί μου, άντεξα αρκετά να βλέπω αυτή την συζήτηση στην οποία οξύνονται χωρίς λόγο οι τόνοι και βλέπω (με έκπληξη οφείλω να το πώ!) κάποια παιδιά να αντιδρούν γιατί κάποιοι από μας να ενθαρρύνουν και ενεργά να ακολουθούν την πρακτική του Catch And Release. ...
Ρολάνδο μου ούτε οξύνονται η toni ούτε έχω να χωρίσω τίποτα με κανένα απλά συζήτηση κάνουμε :) (ακόμη ήμουν προσεχτικός γιατί γνωρίζω πως ο γραπτώς λόγος μπορεί εύκολα να παρεξηγηθεί :| )
caveman wrote: Πριν να απαντήσω, ρε παιθκιά, Μάριε τζαι Χελραζερ, ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, έντζαι πάω κατουδένα λόγο να σας υποδείξω πως, πότε τζαι αν θα κάμετε c&r!
Χαμπή μου δεν θα είχα κανένα πρόβλημα και να προσπαθούσες (το ξέρω πως δεν προσπάθησες :) ) και θα ήμουν και από τους πρώτους που θα βοηθούσαν να ακολουθήσουν και άλλη φτάνει να ξεκινουσαμεν από την αρχή !! ούτε τα επιτρεπόμενα μεγέθη δεν ξέρει το 90% από εμάς που ψαρεύουμε....
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”