Catch and Release η "Συζητηση".....

HellRazer
Posts: 57
Joined: Wed Feb 21, 2007 2:24 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by HellRazer »

Καλά ρε λεβέντη επειδή ο άντης είπε ότι πρέπει να κάμνουμε στα ψάρκα ευθανασία σημαίνει ότι πουλά πνεύμα? Εν κάτι που το κάμνουμε ούλοι οι ψαροτουφεκάες. Ηρέμησε.
Οι φίλε hdemetris εννε για τούτο που το είπα. Για τούτο συμφωνώ τζιαι εγώ. Εν για ούλλα τα άλλα που το είπα. Το θέμα είναι, ήταν μάλλον, το C&R... Εν τζιαι έχω τίποτε με τον φίλο andy, ούτε με κανέναν άλλο, απλά λαλώ την γνώμη μου ξεκάθαρα.

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by fISHANDCHIPS »

Νομίζω ε καιρός ο admin να οργανώση μια ομαδική εξομολόγηση σε κανενα παραλιακο παρεκλησι ...για τις αμαρτίες μας εις βάρος των ψαριών
:roll: :lol: Αμην
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by MariosK »

Συμφωνώ με την ευθανασία του ψαριού αλλά να μεν το παρακάμουμε τζιόλας με την εξίσωση του ανθρώπου με το ψάρι.

Το C&R εγώ κάμνω το για την προστασία του είδους τζε του ψαρότοπου έτσι ώστε να μπορέσω να ξανά απολαύσω την εμπειρία τζε όι γιατί λυπούμαι τα ψάρκα, εξάλλου εν το αγαπημένο μου φαΐ.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by konstantinos kalogir »

marios wrote:
konstantinos kalogir wrote:Οι ρε φίλε επαρεξήγησες (μάλλον) :lol: Πολλές φορές αφήνω ψάρια, πολλές φορές επίσης κρατώ... Τις παραπάνω κρατώ, η γνώμη που έχω για το C&R είναι πως πρέπει απαραίτητα να γίνεται σε μικρά ψάρια ή σε περίπτωση που πιάνουμε αυγωμένα ψάρια. Εν η γνώμη μου και τίποτα άλλο, απλά πιστεύω πως σε άλλες περιπτώσεις απλά ταλαιπωρούμε κάποια θηράματα...
Κωσταντίνο μου στο υπογραμμισμένο μέρος σύμφωνο 100%..και συνεχίζω για χάρι τις συζήτησις :) ..αφού πιστεύεις ότι ταλαίπωρης ψαρια στις υπόλοιπες περίπτωσις , γιατί όταν είναι αυγωμένα τα ψαρια και νοιάζεσαι για αυτά (αφού πάνω κάτω ξέρουμε ποτε είναι αυγωμένα ) γιατί δεν κάθεσαι σπίτι και πας να ψαρέψεις? προσωπικά ψαρεύω 365 μέρες το χρόνο :P .....Τελικά παίδες C&R (με την σημασία τις λέξης την ιδεολογία και την διαδικασία απελευθέρωσης δεν ηυπάρχει στην κύπρο!! τουλάχιστο στην θάλασσα ,για φράγματα δεν μιλώ.. 2 φορες πήγα στην ζωή μου και δεν μπορώ να φέρω γνώμη..απλά στην θάλασσα "ΣΙΡΝΟΥΜΕ" πίσω ότι δεν μας κάνει είτε λόγο μεγέθους είτε για οποιο δήποτε άλλο λόγο..και το ίδιο ψάρι που "ΣΙΡΝΟΥΜΕ" πίσω ,μιαν άλλην μέρα το πετάμε στην παγωνιέρα για κάποιον διαφορετικό λόγο.. Άρα δικό μου το λάθος όταν έβλεπα το C&R γραμμένο στο φόρουμ πίστευα ότι γινόταν κάτι ξεχωριστό!! μια διαδικασία απελευθέρωσης κτλ κτλ!!Τώρα με αυτά που διάβασα καταλαβαίνω πως μπορώ να το μεταφράσω όταν το ξαναδώ :wink:
Προσπαθώ όσο γίνεται να αποφεύγω εποχές και είδη ψαριών κατά την αναπαραγωγή,εν αυτονόητο τούτο.... Αλλά σκέψου πως βλέπουμε τούτη τη εποχή μουρμουρούες μικρές, που σημαίνει πως εγενηθήκαν πρόσφατα. Κάπως τα ψάρια εχάσαν τον σταθερό κύκλο αναπαραγωγής τους και μπορεί να πιάσεις οποιαδήποτε εποχή αυγωμένα ψάρια. Συνήθως όταν πιάνω ψάρια, πχ μουρμούρες που εν και το κύριο είδος που ψαρεύω, αν δω λίο φουσκωμένη κοιλιά αφήνω την να φύγει και εν πειράζει, ας εν που το φαή που επρίστικε... :lol:

Panikos

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by Panikos »

εγώ νομίζω ότι λέχθηκε μέχρι τώρα έπρεπε να γραφόταν στην ενότητα κουβέντες του καφενε
με το συμπάθιο αλλα δουλείαν δεν είχαμε και δουλειά βρήκαμε
και για όσους μίλησαν για πνεύμα σύμφωνο απόλυτα μαζί τους
να παραιτήσουμε το ψάρεμα και κάνει , σαν και για τι σημερινή κατάσταση φτεουμε όλοι εμείς μέλη του φόρουμ , όλα τα μέλη του φόρουμ να σταματήσουν να πηγαίνουν ψάρεμα γιατί αν δεν πηγαίνουμε ψάρεμα εμείς θα σώσουμε ότι δεν σώζεται

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by (CyBasser) »

konstantinos kalogir wrote:Προσπαθώ όσο γίνεται να αποφεύγω εποχές και είδη ψαριών κατά την αναπαραγωγή,εν αυτονόητο τούτο.... Αλλά σκέψου πως βλέπουμε τούτη τη εποχή μουρμουρούες μικρές, που σημαίνει πως εγενηθήκαν πρόσφατα. Κάπως τα ψάρια εχάσαν τον σταθερό κύκλο αναπαραγωγής τους και μπορεί να πιάσεις οποιαδήποτε εποχή αυγωμένα ψάρια. Συνήθως όταν πιάνω ψάρια, πχ μουρμούρες που εν και το κύριο είδος που ψαρεύω, αν δω λίο φουσκωμένη κοιλιά αφήνω την να φύγει και εν πειράζει, ας εν που το φαή που επρίστικε... :lol:
Σχετικά με το θέμα C&R και αναπαραγωγή, το τοπίο είναι πολύ θολό. Δηλαδή αν πιάσεις (όχι εσύ Κωνσταντίνο, μιλώ "γενικά :D ) ένα ψάρι ετοιμόγεννο το απελευθερώσεις, ενώ αν δεν έχει αυγά είναι εντάξει να το κρατήσεις? Αν είναι το αρσενικό που ετοιμαζόταν να γονιμοποιήσει τα αυγά? Πάλι ήρθε το ίδιο αποτέλεσμα. Αλλά και το θηλυκό να είναι, πάλι αφαίρεσες μια "μαμά" από την επόμενη αναπαραγωγή. Και το κυριώτερο, αυγά υπάρχουν (σε διαφορετικές μορφές φυσικά) σχεδόν συνεχώς στα θηλυκά. Πχ, το μεγαλόστομο λαβράκι γεννά, απομακρύνεται από τα αυγά σε πιο βαθιά νερά, "ξεκουράζεται" μερικές μέρες, και αρχίζει η προετοιμασία και παραγωγή καινούργιων αυγών. Επίσης, πολλές φορές υπάρχουν δύο ή περισσότερες εποχές αναπαραγωγής σε ένα χρόνο, τόσο στα γλυκά νερά όσο και στα φράγματα. Υπ' όψιν ότι με προσεκτικό χειρισμό τα ψάρια που πιάνονται την εποχή της αναπαραγωγής και επιστρέφονται συνεχίζουν τις ερωτοτροπίες τους.

Σχετικά με το θέμα της ευθανασίας, ο φίλος Άντυς είναι σωστός αλλά δυστυχώς ως επί το πλείστον δεν το εφαρμόζουμε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα :oops: :oops: ). Στον 21ο αιώνα που ζούμε η "σωστή" ("ηθική") συμπεριφορά προς τα ψάρια που θέλουμε να κρατήσουμε είναι να τα σκοτώνουμε άμεσα ώστε να μην υποφέρουν ένα αργό βασανιστικό θάνατο. Στο εμπόριο πωλούνται ειδικά ρόπαλα για αυτό το σκοπό, αλλά εύκολα μπορούμε να σκοτώσουμε άμεσα ένα ψάρι με ένα δυνατό κτύπημα λίγο πάνω από τα μάτια. Τον τελευταίο καιρό που κάνω συνεχώς C&R όταν κρατώ κανένα ψάρι (όπως κάποιους μούρμουρους για φαγητό το καλοκαίρι) προσπαθώ να τα σκοτώσω με ένα κτύπημα. Και επειδή ως επί το πλείστον ο ρυθμός με τον οποίο πιάνουμε ψάρια δεν είναι και πολύ γρήγορος, μπορούμε να το εφαρμόζουμε.

Τέλως, φίλε Πανίκο, πιστεύω ότι η συζήτηση αυτή είναι αληθινή, σοβαρή, και πολύ κατατοπιστική για να λέμε ότι είναι "κουβέντες του καφενέ" και να μεταφερθεί εκεί.

Το θεωρώ ΤΙΜΗ ΜΟΥ να συμμετέχω σε ένα ψαρευτικό φόρουμ όπου το θέμα αυτό να έχει τόση απήχηση και να προκαλεί τόση συζήτηση! 8) 8) 8) 8) 8)
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by konstantinos kalogir »

Άλλο το να αφαιρέσεις που τη θάλασσα ένα ψάρι που κάποτε θα κάμει αυγά, και άλλο ένα ψάρι που είναι έτοιμο να γεννήσει...Αν είναι αρσενικό, πολλές φορές αφήνει γάλα την ώρα που το κρατάς, οπότε πάλε πάει πίσω. Αν δεν το καταλάβεις οκ, παραπάνω φορές κρατάς τα αυγωμένα χωρίς να το ξέρεις...

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by andys »

φιλε μου Πανικoς ούτε ειπα ότι καμνουμε ζημια οι ερασιτέχνες ούτε tpta ...
φάνηκε το χάσμα του ψαροτούφεκου με το καλάμι.
ίσος επειδή έχουμε μια πιο άμεση επαφή με τα ψαρια εμείς του ψαροτούφεκου, να μας ευαισθητοποιεί περισσότερο το θέμα...

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by caveman »

no-nick wrote: εγω προσωπικα ριχνω μονο τα μικρα και επειδη θα παω για πεστροφες με ατομα φανατικα του C&R το λεω απο τωρα οτι αν μου πουν να τις συρω πισω θα του συρω τζαι τζινους μεσα ¨)
τελικά ο πρόεδρος ήταν ο μόνος που έκαμε σήμερα c&r όχι μία αλλά δύο πέστροφες!! :D :arrow:

http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... 345#p19345
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by konstantinos kalogir »

Ε καλό... Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μην πεις...! :D

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:
no-nick wrote: εγω προσωπικα ριχνω μονο τα μικρα και επειδη θα παω για πεστροφες με ατομα φανατικα του C&R το λεω απο τωρα οτι αν μου πουν να τις συρω πισω θα του συρω τζαι τζινους μεσα ¨)
τελικά ο πρόεδρος ήταν ο μόνος που έκαμε σήμερα c&r όχι μία αλλά δύο πέστροφες!! :D :arrow:

http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... 345#p19345
:arrow: :arrow: ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΠΡΟΕΔΡΟ :!: :!:
Είθε να ακολυθήσουν πολλοί το παράδειγμα του 8) 8) 8) 8) 8) 8)
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by konstantinos kalogir »

Το σημαντικό είναι πως η πλειοψηφεία εδώ στο φόρουμ σέβεται τουλάχιστον τα μικρά μεγέθη και ιδιαίτερα τα πιο ευπαθή είδη που δεν βρίσκονται σε αφθονία στις θάλασσες μας. Τωρά εν σημαντικό να δουν κάποιοι πως οκ ο σάλιαρος εν νεν το ψάρι που γυρεύκεις, ούτε ο γύλος ή η παπαθκιά αλλά αφού έπιασες το άφηστο μεσα στο νερό και όι πάνω στο βράχο. Όσο αφορά τα μεγαλύτερα αλιεύματα είναι βάση άλλων κρητηρίων που κρατούμε ή όχι τα ψάρια, και στις πλείστες περιπτώσεις δεν μπορούμε να επικρίνουμε κανένα όταν θα κρατήσει ψάρια σεβαστού μεγέθους. Π.χ ο κ.Ευάνθης δεν κρατά καθόλου ψάρια, ο κ.Ρολάνδος κρατά σπάνια κάποιο ψάρι, εγώ δεν κρατώ ψάρια που θεωρώ πως είναι αυγωμένα, ο Greg όταν πιάσει αυτά που θέλει σηκώνεται και φεύκει, ο caveman κρατά κάποτε ίσως κάποιο μεγάλο ψάρι και όλα τα άλλα πάνε πίσω, άλλος εν κρατά τες σμέρνες κτλ κτλ, ενώ κάποιοι άλλοι κρατούν όλα τα ψάρια νόμιμου μεγέθους που πιάνουν.. Το σημαντικό είναι πως μια μεγάλη ομάδα έχει καταλάβει την αξία της απελευθέρωσης μικρών ψαριών και δεν το κάνει από φόβο που τον νόμο αλλά για την δική του συνήδηση. Αυτό που πρέπει να συνεχιστεί είναι η προσπάθεια του περιοδικού που γίνεται εδώ και καιρό για να ενημερωθεί ο υπόλοιπος κόσμος που ίσως δεν ξέρει το φόρουμ αυτό για τα πιτρεπτόμενα μεγέθη και να ευαισθητοποιηθεί...

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by Giorkos »

konstantinos kalogir wrote: δεν το κάνει από φόβο που τον νόμο αλλά για την δική του συνήδηση. .
Πολλά καλή παρατήρηση τούτη , που νομίζω χαρακτηρίζει τους περισσότερους από μας !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”