Παραγάδι από ακτή

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Παραγάδι από ακτή

Post by konstantinos kalogir »

Εδοκίμασε κανένας παραγάδι από ακτή?? Έφτιαξα ένα 'καταμαράν' για να το πέρνει μέσα αλλά 2 φορές μέσα στο καλοκαίρι δεν έπιασα τίποτα... Θα φτιάξω ακόμα ένα παραγαδάκι να δοκιμάσω μέσα σε αυτές τες μέρες. Ψαρεύω το σε αμμώδη παραλία και βάζω βαριδάκια για να ψαρεύει χαμηλά. Δολώνω σκουλίκι και καλαμάρι. Τι είναι καλύτερο για την εποχή νομίζετε?

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by caveman »

Ένας φίλος, στέλνει το μέσα με... χαρταετό :wink: ή με... φούσκες :wink: 2-3 καλαμαράκια ολόκληρα πάνω για σφύρνες τζαι πάει μέσα πάρα πολλά γρήγορα... εδοκίμασεν τα τζαι ο greg τούτα...
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by konstantinos kalogir »

Χμ, οκ καλό τούτο, απλά εγώ εν παραπάνω για μουρμούρες που το θέλω, άτε κανένα λαυράκι και κανένα σορκό... Τα μόνα που έπιασα όμως ήταν κάτι βιόλες και ένα...κοχύλι (το οποίο εδόλωσα μετά σε καλάμι) :lol:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by MariosK »

Ένα φίλος μου ασχολείται, τζε φκάλει δυνατούς σορκούς. Δόλωμα γαρίδα και για καραβούι ένα εσωτερικό του τροχού τζε για πανί ένα μαυροσάκκουλο. Επειδή σύρνει το σε βραχώδεις περιοχές για σορκούς βάλλει μάναν 100ρα και αρκετά πιο μικρό παράμαλλο έτσι ώστε αν κουρατζείσει να κοπεί το παράμαλλο.

Αν τζε φαίνεται εύκολο ψάρεμα με πολλά ψάρκα η αλήθκεια ένει ότι εν πολλήν σκόρσο, να το δύσεις, να το δολώσεις, να το σύρεις να το μαζέψεις. Εννοείται ότι πολλές φορές μπορεί να το φκάλεις τζε όφκερο...

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by chrysanthos9 »

Ψαρευω συχνα με παραγαδι ακτης φτιαγμενο απο πολυστερινη δολωμα γαριδα και πιανω πολλα ψαρια :P :P :P
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by konstantinos kalogir »

MariosK wrote:Ένα φίλος μου ασχολείται, τζε φκάλει δυνατούς σορκούς. Δόλωμα γαρίδα και για καραβούι ένα εσωτερικό του τροχού τζε για πανί ένα μαυροσάκκουλο. Επειδή σύρνει το σε βραχώδεις περιοχές για σορκούς βάλλει μάναν 100ρα και αρκετά πιο μικρό παράμαλλο έτσι ώστε αν κουρατζείσει να κοπεί το παράμαλλο.

Αν τζε φαίνεται εύκολο ψάρεμα με πολλά ψάρκα η αλήθκεια ένει ότι εν πολλήν σκόρσο, να το δύσεις, να το δολώσεις, να το σύρεις να το μαζέψεις. Εννοείται ότι πολλές φορές μπορεί να το φκάλεις τζε όφκερο...
Άμαν το φκάλεις εν καλά, φτάνει να μεν σου μείνει μέσα! :oops:
Εν κάτι που μπορεί να γίνει πολύ αποδοτικό όμως όταν πέσεις σε κοπαδιαστά ψάρια όπως λαυράκια, μελάνες και μουρμούρες. Αυτό που θα δοκιμάσω είναι να το δολώσω και να έχω μέσα τα καλάμια μου. Όταν αρχίσουν οι μουρμούρες να τσιμπούν να το στείλω μέσα. Γύρω στα 30 αγκίστρια, όχι κάτι το υπερβολικό. Εν και είναι κάτι που απαγορεύεται ή θέλει κάποια σχετική άδεια...;

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by chrysanthos9 »

Με φοασε τζε ενομιμο
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by konstantinos kalogir »

chrysanthos9 wrote:Με φοασε τζε ενομιμο
Εν έχει ούτε κάποιο περιορισμό όσο αφορά τα αγκίστρια;

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by chrysanthos9 »

ενιξερο παντος βαλλω ως τα 100 :lol: :lol:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by konstantinos kalogir »

Όσο αφορά τα αγκίστρια πρέπει να βάλω παραγαδίσια; Γιατί γενικώς δεν μου αρεσούν..
Αν δολώσω σκουλίκι μπορώ να βάλω αγκίστρι ιδικό για σκουλίκι, που βάζω στο casting; ή εν να μεν πιάνουντε τα ψάρια;

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by MariosK »

Μπορείς να βάλεις και κανονικά αγκίστρια χοντρά με μακρύ λαιμό, απλά τα λεγόμενα παραγαδίσια εν αρκετά πιο φτηνά όταν είναι να αγοράσεις ποσότητα (150 το κουτί). Τωρά να δολώσεις 30 αγκίστρια με σκουλήκι εν ξέρω κατά πόσο βολεύκει. Σίγουρα εν θα μπορείς να το δολώσεις που σπίτι γιατί το πιο πιθανόν να παραπάνω να σου ψοφήσουν τζε για το σκοπό που το θέλεις εσύ, να το σύρεις μόλις αρχίσουν να τσιμπούν, ίσως σου φάει αρκετό χρόνο να τα δολώσεις επί τόπου.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by MariosK »

Α τζε κάτι άλλο για τα παραγαδίσια, εν ξέρω απλά αν εν τούτα που έτυχε να δω εγώ ή αν σκόπιμα που τα κάμνουν έτσι αλλά το υλικό τους εν πιο μαλακό που τζίνα που χρησιμοποιούμε στο casting τζε ζαβώνουν σχετικά πιο εύκολα. Τούτο εν καλό για τα σκαλώματα νομίζω.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by chrysanthos9 »

Συμφωνώ απόλυτα αλλά αν αγοράσεις αγγίστρια παραγαδίσια να αγοράσεις νουμερο 15.


ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ :D :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by konstantinos kalogir »

Για 30 αγκιστρια που το θέλω δεν θα σκεφτώ το κόστος γιατί είναι ελάχιστο, τωρά σίγουρα αν ήταν 150-300 αγκίστρια θα ήταν πρόβλημα. Είναι ειδικά αγκίστρια για σκουλίκι με μακρύ στέλεχος, ακίδες για να κρατά το σκουλίκι και κόκκινο χρώμα. Με 2 κουτιά ακροβάτη κάνω τη δουλειά μου πιστεύω αρκετά καλά.. Μπορώ ίσως να βάλω και λίγο καραβιδάκι αν βρω. Ναι τα παραγαδίσια είναι πιο μαλακά αλλά θα βάλω λεπτά (σχετικά) παράμαλλα, αν σκαλώσουν να κοπούν αυτά. 50ρα μάνα και 30αρια αόρατα παράμαλλα Gorilla. Αν είναι λάθος αυτές οι αναλογίες ας με διορθώσει κάποιος...

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by caveman »

Φίλοι μου, φωνάζουμε μέρα νύχτα για την κατάχρηση τζαι την ασύδοτη εκμετάλευση της θάλασσας που γείνεται κάθε μέρα που τους βαρκάριες(επαγγελματίες-ερασητέχνες) τζαι θα κάμνουμεν τζαι εμείς τα είδια τωρά????? :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Βρε Χρύσανθε ΕΚΑΤΩΝ ΑΓΓΙΣΤΡΙΑ????????????????? ....τζαι πες ότι έπιασες τωρά 30 μουρμούρες... ΤΙ ΘΑ ΤΕΣ ΚΑΜΕΙΣ?????? έλεος!!!

ΠΑΡΑΓΑΔΙΑ ΓΙΑ ΜΟΥΡΜΟΥΡΟΥΣ?????????????????????


:shock: :shock: :shock: έννεν δουλειές τούτες για κάπιον που αγαπά το σπόρτ... μυρίζει λίγο κρεατοσυλλογή τούτη υπόθεση........................

Ο παρέας μου που ανάφερα που βάζει παραγαδάκι, στέλνει μέσα τζαι τα 300 μέτρα τζαι μετά ενόνει το με το καλάμι τζαι τραβάτο πίσω σιγά σιγά τζαι πιάνει καμιά σφύρνα....
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”