Ότι πληρώνεις παίρνεις

Post Reply
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Ότι πληρώνεις παίρνεις

Post by admin »

Τελευταία σκέφτηκα να ασχολήθω΄με το ultra light rock fishing σπιννινγ δηλαδή με ελαφρύ εξοπλισμό και μικρά δολώματα. Φυσικα΄λόγω ακι τον καιρών που ζούμε είαπ να μην ξοδέψω πολλα΄λεφτά και προσπάθησα να κάνω οικονομικές επιλογές. Ένας μικρός καλός αξιόπιστος μηχανισμό , ο οποίος πάντα είανι χρήσιμος και για άλλα ψαρέματα, νήμα οκτάκλωνο ιαπωνέζικο, τεχνητά αρκετά ποιοτικά έμενε να πάρω ένα καλάμι . Είχα επιλογές ανάμεσα σε αναγνωρισμένα καλάμια , δοκιμασμένα ή κάτι ποιό οικονομικό. Είπα να πάω στην οικονομική λύση αφού δέν ήξερα εάν θα συνέχιζα για αρκετό καιρό την συγκεκριμενη τεχνική. Τελικά πήρα ένα καλάμι γνωστής εταιρείας κοντά στα 60 ευρώ. όλο όρεξη πήγα για ψάρεμα. Το καλάμι ήταν c.w. 3-7 gm έβαλα ένα τεχνητό 4 γρ. Στην τέταρτη βολή το καλάμι κόπηκε κάτω απο την ένωση του δεύτερου κομματιού πρός την μηχανή . Μόλις το έπιασα στα χάρια μου διαπίστωσα την πολύ κακή ποιότητα του carbon . Αλλά δέν ευθύνεται κανείς , μόνο εγώ για την επιλογή μου . ότι πληρώνεις παίρνεις.
Attachments
DSC_0001.JPG
DSC_0001.JPG (220.86 KiB) Viewed 3538 times
DSC_0004.JPG
DSC_0004.JPG (241.69 KiB) Viewed 3538 times

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: Ότι πληρώνεις παίρνεις

Post by MARIOSE »

Καλημέρα Άριστε,

Θα προσθέσω ότι καμιά φορά δεν είναι θέμα επιλογής. Εννοώ ότι μπορεί να αγοράσεις πολύ καλό εξοπλισμό και να σε προδώσει απλά και μόνο επειδή ήταν στην αποθήκη κάποιου εισαγωγέα για κάποια χρόνια και το έτρωαν οι σκόνες και οι ψηλές θερμοκρασίες του καλοκαιριού...

Κάτι τέτοια μου συμβήκαν πολλές φορές (π.χ. με μισίνες). Όσο και προσέχεις από κάπου θα την πάθεις...
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ότι πληρώνεις παίρνεις

Post by admin »

Συμφωνώ ότι και αυτο μπορεί να συμβεί αλλά στην προκειμένηπερίπτωση ήταν απλά πολύ χάλια το υλικό , τσιγαρόχαρτο

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: Ότι πληρώνεις παίρνεις

Post by Δημήτρης »

Φίλε έπαθα και εγώ ακριβώς το ίδιο από συγκεκριμένη μάρκα. Στο ίδιο ακριβώς σημείο και την ίδια μέρα που το πήρα αφού την νύχτα πήγα για spinning. Είπα να αγοράσω μια φτηνή λύση και στο τέλος την έπαθα. Ακριβώς όπως το είπες τσιγαρόχαρτο το υλικό.

mikros
Posts: 3
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:01 pm

Re: Ότι πληρώνεις παίρνεις

Post by mikros »

.

Post Reply

Return to “Καλάμια-Mηχανισμoί”