Multiplier reel

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Multiplier reel

Post by chrisostomos »

Θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την άποψη μου επί του θέματος φίλοι μου. Χωρίς να έχω μεγάλη εμπύρια άλλα διαβάζοντας σχετικά με το θέμα σε πάρα πολλά φόρουμ που έχει ειπωθεί άλλα και με την μικρή μου εμπύρια γύρο από το casting ψάρεμα έχω να παραθέσω τα έξεις.
Κάθε τόπος οπός και η Κύπρος μας έχει την δική του μορφολογία και αυτή είναι που καθορίζει τον τρόπο και τον εξοπλισμό που θα πρέπει να χρησιμοποιούμε για την εξωτερική μας δραστηριότητα είτε είναι ψάρεμα που μας άφορα είτε κυνήγι. Π.χ άλλο μήκος κάννης και άλλες χαρτούτσες χρησιμοποιούν στην Κέρκυρα και στην Νότιο Γαλλία που ( σηκώνουν ) τον λαγό και τον παίζουν στα 50-70 μετρά και άλλα στην Κύπρο που τον παίζουμε στο λαγούμι του γιατί άμα τον σηκώσουμε θα τον παίξουν και άλλοι 10 και δεν θα ξέρουμε πιάνου είναι...
Έτσι και στο ψάρεμα. Άλλο εξοπλισμό θέλουμε για ψάρεμα στον Ωκεανό και άλλο στην Μεσόγειο , άλλο καλάμι θέλουμε στις καθαρές αμμουδιές και άλλο σε ανάμικτο βυθό οπός τον δικό μας. Π.χ ένα λάθος που κάνουμε εδώ (το έχω κάνει και εγώ) είναι ότι αγοράζουμε πολύ σκληρά καλάμια 180-200gm casting weight με fast action λες και θα ψαρέψουμε μπακαλιάρους και σκυλόψαρα ενώ χρειαζόμαστε καλάμια 100-160gm casting weight με moderate action στην κεφαλή για να νιώθουμε τα μικρά τσιμπήματα.
Όσον άφορα τους μηχανισμούς ένας multiplier σε ένα καλάμι casting Αμερικάνικο που δεν ξεπέρνα τα 3 μετρά μήκος σαφώς και μας δίνει μάκρυνες βολές με το πλεονέκτημα ότι καλάμι μηχανισμός είναι ελαφριά σε ένα Ωκεανό που η Ποσειδωνία είναι πιο κοντά στην ακτή. Αν ψαρεύουμε στην Νορμανδία που η αμμουδιά είναι καθαρή άλλα πρέπει να περάσουμε μεγάλη απόσταση για να βρούμε βυθό ένα μακρύτερο καλάμι σε μήκος 4,5-5m και ένας multiplier μηχανισμός με ένα βαρίδι 150gm μας δίνει την απόσταση που θέλουμε και στο μάζεμα δεν έχουμε πρόβλημα στο να έχουμε ταχύτητα στο μάζεμα καθώς ο βύθος μας είναι αμμουδερός και καθαρός. Αν πάλι συμμετέχουμε σε διαγωνισμούς βολών πάλι ένας multiplier με ένα σκληρό και μακρύ καλάμι μας δίνουν τα πολλά μετρά που θέλουμε για να είμαστε ανταγωνιστικοί.
Στην Μεσόγειο θάλασσα και στην Κύπρο ειδικότερα αυτό που θέλουμε είναι, Καλαμιά με μεγάλο μήκος 4.20-5m για να έχουμε μακρύτερη βολή με μικρή ενέργεια κάτι που θα αποτρέπει το ζωντανό δόλωμα από το να καταστραφεί από την ισχύ της βολής. Καλαμιά με casting weight 100-150gm που θα μας επιτρέπουν να ρίχνουμε βαρίδια 80-125gm φορτίζοντας σωστά το καλάμι και κερδίζοντας την σωστή ισχύ για την βολή μας. Μηχανισμό Fixed spool με μπροστινά διπλά φρένα μεσαία χωρητικότητα μπομπίνας 6000-10000 οπού να γεμίζει με 0,30mm - 250-300m μεσσηνέζα , και κωνικό σχήμα μπομπίνας που να επιτρέπει το καλύτερο ξετύλιγμα της μεσσηνέζας. Ένας Fixed spool μηχανισμός που να μας επιτρέπει στο μάζεμα του να σηκώνουμε γρήγορα το βαρίδιο μας από τον μικτό βυθό για να αποφύγουμε τα σκαλώματα άλλα συνάμα να έχει και την σωστή δύναμη έλξης. Άρα ένας μηχανισμός fixed spool με σχέση 4:1-5,2 που σε κάθε γύρισμα της μανιβέλας μας μαζεύει από 90-100cm μεσσηνέζας είναι ιδανικός. Πολύ σημαντικό επίσης είναι ο μηχανισμός μας να μπορεί να κατανέμει ομοιόμορφα την μεσσηνέζα στην μπομπίνα ώστε μετά που θα έρθει η ώρα για να ξανά κάνουμε βολή η μεσσηνέζα μας να ξετυλίγετε ομοιόμορφα δίνοντας μας την μεγάλη απόσταση.
Επιζώ να έβαλα και εγώ το λιθαράκι μου στην συζήτηση. Καλό είναι αν έχουμε την οικονομική δυνατότητα να δοκιμάζουμε διάφορα γιατί η εμπειρία είναι κάτι που αποκτάτε με τον χρόνο και τις δοκιμές έτσι οποίος έχει την δυνατότητα να αγοράσει διάφορα και πολλά καλάμια άλλα και μηχανισμούς κάλο θα ήταν να δοκιμάσει. Αν πάλι τα χρήματα που θα πρέπει να διαθέσουμε για το hobby μας είναι μετρημένα τότε θα πρέπει να λάβουμε σοβαρά όλες τις παραμέτρους και να κάνουμε τις σωστές επιλογές ανάλογα με κριτήρια που θα συγκεντρώσουμε.
Σας ευχαριστώ.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Multiplier reel

Post by no-nick »

Χρυσοστωμε στην θεωρια ενα καλαμι 5 μετρων ριχνη μακριτερα απο ενα καλαμι 4 μετρων, στην πραξη ομως στο μεσο ψαρα με το 4μετρο θα ριχνη πιο μακρια.
το καθε εργαλειο εξηπηρετη και ενα σκοπο ειτε αυτο λεγετε μοδα , ειτε μαρκετινκ , στην αγκλια τα σκληρα 2σπαστα στα 4-4,20 ειναι τα πιο διαδομενα , ενω στην αμερικη ειναι γυρω απο τα 3.60 με την μηχανουα ψυλα, στην ιταλια ειναι τα τηλεσκοπικα γυρω στα 4.5 μετρα . εδω στην Κυπρο ακολουθουμαι την Ιταλια γιατι απλα αυτα πωλουσαν στα καταστηματα και ακολουθουμαι πιστα το ιταλικο μαρκετινκ των 20 νεων μοντελων της καθε εταιρειας που ειναι ταχατες βελτιωμενο. το ιδιο συβαινη και στους μηχανισμους ακολουθουμαι του Ιταλους.εγω προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω που υστερη ο μουλτι απο τους φιξ για τα ψαρεματα της Κυπρου?

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Multiplier reel

Post by chrisostomos »

Λογικό είναι στην Κύπρο να ακολουθούμε τους Ιταλούς και δεν έχει να κάνει με μάρκετινγκ άλλα καθαρά με τις ανάγκες του ψαρέματος μας. Ακόμα και οι "μεγάλες" εταιρίες Shimano,Daiwa,Pure Fishing έχουνε πάρει στα σοβαρά τους ανταγωνιστές τους από την Ιταλία και κατασκευάζουν προϊόντα που απευθύνονται για ψάρεμα στα "νερά" της Μεσόγειου Ιταλια-Ελλαδα-Τουρκια. Π.χ καλάμια τύπου Mormora...
Όσον άφορα τους μηχανισμούς και έχοντας δοκιμάσει και τους δυο τύπους μου είναι πιο εύκολο να χειριστώ τους Fixed από τους Multiplier. Οπός προαναφέρανε πολλοί σαφώς και οι multiplier υπερτερούν λόγο τιμής , σαφώς και για έναν που έχει αφιερώσει αρκετό χρόνο πάνω τους και έχει μάθει να τους δουλεύει δίνουν μεγαλύτερη απόσταση σαφώς και κάνουν καλύτερο "ζύγισμα" με το καλάμι και είναι πιο ελαφροί σε σχέση με τους fixed.
Άπλα για έμενα οι fixed σου δίνουν την δυνατότητα να πετυχαίνεις αρκετά μεγάλες αποστάσεις χωρίς να χρειάζεται να κάνεις προπονήσεις, πλέον στο παζάρι βρίσκεις πολύ κάλες τιμές και πολύ ποιοτικά fixed μηχανάκια οπότε είναι και σε αυτό το σημείο ανταγωνιστικά με τα multi. Στην ουσία για έμενα ένας Fixed μηχανισμός των €100 με κωνική μπομπίνα χωρητικότητας 8000 (0,30mm-300m) με σχέση 4,5:1 και έλξη 100cm μεσσηνέζας ανά γύρισμα του μοχλού είναι ιδανικό και υπεραρκετό για το ψάρεμα casting στην Κύπρο
Πέραν από το τι είναι ιδανικό (κατά την αψού μου) όλα τα άλλα είναι δοκιμές και αυτές απευθύνονται σε αυτούς που έχουν τον χρόνο και το χρήμα για να τις κάνουν άλλα το ζητούμενο είναι η ευκολία μας νομίζω και το ιδανικό.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Multiplier reel

Post by no-nick »

Χριστος Ανεστη , εμενα παλι μου συβαινη το αντιθετο, ενω ξεκινησα με φιξ τωρα δεν μπορω να χειρηστω τους μεγαλους φιξ σερφ μηχανισμους για μια μεγαλη βολη, νιωθω παραξενα, αν θα ριξω απαλα και κοντα δεν εχω κανενα προβλημα . τα πιο πολλα καλαμια ειναι θεμα μαρκετινκ για μενα :D , σκευτου σε ιταλικο σαιτ εταιρειας εχει πανω απο 30 μοντελα καλαμιων για σερφ :D, τοσο εξιδηκευμενοι ειναι? . το 95% των ψαραδων ψαρευουν σχεδον παντα με τον ιδιο εξοπλισμο , αλιμονο αν πηγενε καπιος ψαρεμα για λαβρακια και να επερνε τα καλαμια bass και αν ηταν ο τοπος γεματος μουρμουρες να εβγαζε απο το αυτοκινητο τα καλαμια mormora και μολις ξεκινησε να βαλη αερα να εβγαζε τα καλαμια σερφ.
σιγουρα ο καθενας ειναι πως νιωθη με τον εξοπλισμο του ωστε να απολαβανη το ψαρεμα του , αλιμονο να εχει καπιος εξοπλισμο που να μην μπορη να τον ευαχαριστηθη ασχετος αν στα χερια καπιου αλλου συβαινη το αντιθετο.
οπως και να εχει ειτε με φιξ ειτε με μουλτι ειτε με πεταχταρι η οκκα εν 400 , ψαρι καπουτ :)
Last edited by no-nick on Sun Apr 24, 2011 4:50 pm, edited 1 time in total.

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Multiplier reel

Post by chrisostomos »

ψαρι καπουτ....σιγουρα...
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Multiplier reel

Post by christos nic »

no-nick wrote: τα καλαμια μουλτι εχουν πιο πολλους οδηγους και πιο μικρους αλλα μπορης να κανη την δουλεια εκμαθησης σου με κανονικο καλαμι και μουλτι μηχανουα, αν ερχεσε Λεμεσο μερια μπορω να σου δειξω καπια πραγματα
Φιλε Νικολα ευχαριστω για την διαθεση να βοηθησης..ερκουμε συχνα λεμεσο μεριες φιλους-συγγενεις και που θα ξερω ποτε θα ερτω ξανα να σου στειλω πμ που πριν και αν τυχει και μπορεις δειχνεις μου 2-3 πραματα!

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re: Multiplier reel

Post by Pambs »

εν το μεταξυ εχς μια penn 525 supermag για πουλημα αφου θελετε να ποσκολιστειτε με multi

User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Re: Multiplier reel

Post by marios pafitis »

:D :D :D :D :D
Attachments
IMG00088-20110528-2346.jpg
IMG00088-20110528-2346.jpg (32.23 KiB) Viewed 5883 times

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Multiplier reel

Post by Στάθης »

:lol:
no whey no gain

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Multiplier reel

Post by giannosP »

Aμαν!!..Εν μπορω να θορω ετσι πραματα, ερκεται μου να πεταξω την μηχανη!! :evil: :evil: :evil:
Life is a game....Fishing is serious!

Nikolas Nklou

Re: Multiplier reel

Post by Nikolas Nklou »

ρε Μαριε μα ενταλως τα εκαταφερες????? :lol: :lol: :lol:

User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Re: Multiplier reel

Post by marios pafitis »

Νύχτα μια στις πέντε φορες τυχαίνει αλλα εν μου έτυχε ξανά έτσι σχέδιο τόσο σαντανομα
ήρτε ο μουσουπετις να ρωτήσει αν έρια τίποτε :twisted: :twisted:

Nikolas Nklou

Re: Multiplier reel

Post by Nikolas Nklou »

marios pafitis wrote:Νύχτα μια στις πέντε φορες τυχαίνει αλλα εν μου έτυχε ξανά έτσι σχέδιο τόσο σαντανομα
ήρτε ο μουσουπετις να ρωτήσει αν έρια τίποτε :twisted: :twisted:
μα ποιος? ? εν πολυ το κακο του

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Multiplier reel

Post by christos nic »

marios pafitis wrote:Νύχτα μια στις πέντε φορες τυχαίνει αλλα εν μου έτυχε ξανά έτσι σχέδιο τόσο σαντανομα
ήρτε ο μουσουπετις να ρωτήσει αν έρια τίποτε :twisted: :twisted:
:( μεν με απογοητευκετε και εχω σχεδια για multi.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Multiplier reel

Post by MariosK »

marios pafitis wrote::D :D :D :D :D
:lol: :lol: :lol:

Ελπίζω να μεν έμεινες πολλύν ώρα να την κρατάς έτσι γιατί μπορεί να έρτει κανέναν σιελιονιν να γεννήσει αυκά :lol: :lol: :lol:

Post Reply

Return to “Καλάμια-Mηχανισμoί”