Multiplier reel

Nikolas Nklou

Multiplier reel

Post by Nikolas Nklou »

μερικες συζητησεις που ειδα μεσα στο foroum λαλουν οτι δεν ειναι αρκετα γρηγορες και οτι σαντανονουνται πολλα ευκολα....ακομα κατι ,πως μετρουμε την ταχυτητα ενος μηχανισμου? αν ξερει καποιος να με διαφωτησει λιο :) :)

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Multiplier reel

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Καλημερα στην Ωραια Αρκακα :D
Πανω στο κουτι καθε μηχανης γραφει την "ταχυτητα" της που εκφραζει τον αριθμο των στροφων που κανει ο ροτορας στα spinning reels η το καρουλλι (spool) στα bait casting reels σε σχεση με ΜΙΑ στροφη του χερουλιου. Θα το δης σαν 4.8:1 η 6.3:1 κλπ.
Πολλοι κατασκευαστες δινουν και το μηκος της μησινας που μαζευει σε καθε στροφη που ειναι συναρτηση της ταχυτητας και της διαμετρου του καρουλλιου οταν ειναι γεματο.
Υποψιν οτι οσο πιο γρηγορη ειναι μια μηχανη τοσο λιγοτερη ειναι η δυναμη ελξης που εχει.
Απο την προσωπικη μου πειρα, οι baitcasters σου δινουν καλυτερη επαφη με το δολωμα γι'αυτο τες προτιμω οταν χρησιμοποιω πλαστικα.
Οσο για τες βολες τους ειναι θεμα συνηθειας.

Nikolas Nklou

Re: Multiplier reel

Post by Nikolas Nklou »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Καλημερα στην Ωραια Αρκακα :D
Πανω στο κουτι καθε μηχανης γραφει την "ταχυτητα" της που εκφραζει τον αριθμο των στροφων που κανει ο ροτορας στα spinning reels η το καρουλλι (spool) στα bait casting reels σε σχεση με ΜΙΑ στροφη του χερουλιου. Θα το δης σαν 4.8:1 η 6.3:1 κλπ.
Πολλοι κατασκευαστες δινουν και το μηκος της μησινας που μαζευει σε καθε στροφη που ειναι συναρτηση της ταχυτητας και της διαμετρου του καρουλλιου οταν ειναι γεματο.
Υποψιν οτι οσο πιο γρηγορη ειναι μια μηχανη τοσο λιγοτερη ειναι η δυναμη ελξης που εχει.
Απο την προσωπικη μου πειρα, οι baitcasters σου δινουν καλυτερη επαφη με το δολωμα γι'αυτο τες προτιμω οταν χρησιμοποιω πλαστικα.
Οσο για τες βολες τους ειναι θεμα συνηθειας.
Καλησπερα κ.Ευανθη :D
ηταν πολλη χρησιμες οι πληροφοριες που μου εδωσες και ευχαριστω
η ταχυτητα ομως ποια ειναι απο το 4.8:1 το 4 αποτι εκαταλαβα....σωστα? τον μηχανισμο υπολογιζω να τον χρησιμοποιω για casting...ποια ειναι η αποψη σας?

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Multiplier reel

Post by Στάθης »

4,8:1 σημαίνει ότι για κάθε 1 γύρο της μανιβέλας, το spool γυρίζει 4,8 φορές.
no whey no gain

Nikolas Nklou

Re: Multiplier reel

Post by Nikolas Nklou »

Στάθης wrote:4,8:1 σημαίνει ότι για κάθε 1 γύρο της μανιβέλας, το spool γυρίζει 4,8 φορές.
αρα για casting τι μηχανισμο θελω? γλιορο ή αργο? ηξερα οτι χρειαζουμε ενα μεσαιο μηχανισμο ουτε πολλα αργο ουτε πολλα γλιορο :D :D

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Multiplier reel

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Νικολα :!: Καλη σου μερα.
Εαν ειναι για την θαλασσα που την θελεις οι επιλογες σου ειναι σχετικα περιορισμενες.
Αν δεν αγορασες ακομα μηχανη, κοιταξε καλυτερα να δανειστης καμια να την δοκιμασης για να αποκτησης προσωπικη εμπειρια.
Κοιταξε επισης για δευτερο χερι διοτι υπαρχουν καποιοι που αγορασαν, δεν τες χρησιμοποιουν και ισως θελουν να πουλησουν.
Το αλλο που θελω να σου θυμισω ειναι οτι εχουμε στην Κυπρο τον Κο Mackellow ο οποιος μπορει να σε καθοδηγησει καλυτερα απο οποιονδηποτε αλλο στον κοσμο :doh: :doh: Ακομη και μαθηματα για βολες μπορεις να κανης μαζι του :!: :idea: :idea:

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Multiplier reel

Post by no-nick »

Νικολα για καστινκ ψαρεματα με τις συγκεκριμενες μηχανες η επιλογες σου ειναι λιγες οπως ειπε και ο κ. Ευανθης. οι συγκεκριμενες μηχανες δεν πρεπει να εχουν κατανεμητη (το εξαρτημα που παιρνη δεξια -αριστερα την μισισνα για να τιλιγετε ομιομορφα ) οι 3 αξιοπιστες εταιρειες για ετσι ειδους μηxανακια ειναι η abu-penn-daiwa . to οτι θελη πιο πολυ εξικιωση σε σχεση με του κανονικους μηχανισμους που εχουμαι σιγουρα θελη αλλα τα πραγματα δεν ειναι τραγικα οπως λενε., οταν μαθης ομως δεν θα ξαναχρισιμοπεισης ξανα τους παλιους σου μηανισμους.

Nikolas Nklou

Re: Multiplier reel

Post by Nikolas Nklou »

κ.Ευανθη δεν νομιζω να βρω καποιον φιλο μου που να εχει multiplier μηχανισμο γιατι 1-2 φιλοι μου ασχολουνται με το ψαρεμα :? :? :?
Nick εν υπαρχει καμια μηχανη που να εχει κατανεμητη?
Αν πιασω μια μηχανη του trolling ή baitcasting δεν καμνει? :D

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Multiplier reel

Post by MariosK »

nikolasarkaka wrote:κ.Ευανθη δεν νομιζω να βρω καποιον φιλο μου που να εχει multiplier μηχανισμο γιατι 1-2 φιλοι μου ασχολουνται με το ψαρεμα :? :? :?
Nick εν υπαρχει καμια μηχανη που να εχει κατανεμητη?
Αν πιασω μια μηχανη του trolling ή baitcasting δεν καμνει? :D
Θέλεις μηχανή που να έχει φυγοκεντρικά ή μαγνητικά φρένα και είναι ειδική για βολές. Του trolling δεν έχουν. Όταν λέεις baitcasting τι εννοείς?

Nikolas Nklou

Re: Multiplier reel

Post by Nikolas Nklou »

MariosK wrote:
nikolasarkaka wrote:κ.Ευανθη δεν νομιζω να βρω καποιον φιλο μου που να εχει multiplier μηχανισμο γιατι 1-2 φιλοι μου ασχολουνται με το ψαρεμα :? :? :?
Nick εν υπαρχει καμια μηχανη που να εχει κατανεμητη?
Αν πιασω μια μηχανη του trolling ή baitcasting δεν καμνει? :D
Θέλεις μηχανή που να έχει φυγοκεντρικά ή μαγνητικά φρένα και είναι ειδική για βολές. Του trolling δεν έχουν. Όταν λέεις baitcasting τι εννοείς?
http://www.actionlife.gr/mainstore/inde ... 4efac1b3f3

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Multiplier reel

Post by MariosK »

http://www.actionlife.gr/mainstore/inde ... 4efac1b3f3

Οι πρώτες είναι για spinning και η τελευταία δεν βλέπω από την φωτογραφία να έχει casting control και επίσης έχει οδηγό για την μισίνα οπότε σίουρα δεν κάμνει για surfcasting.

Nikolas Nklou

Re: Multiplier reel

Post by Nikolas Nklou »

MariosK wrote:http://www.actionlife.gr/mainstore/inde ... 4efac1b3f3

Οι πρώτες είναι για spinning και η τελευταία δεν βλέπω από την φωτογραφία να έχει casting control και επίσης έχει οδηγό για την μισίνα οπότε σίουρα δεν κάμνει για surfcasting.
Δηλαδη Μαριε για να καταλαβω δεν πρεπει να εχει οδηγο για την μισινα? Το casting control ποιον ειναι?(δεν επολοασχοληθικα με multiplier) :D

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Multiplier reel

Post by MariosK »

nikolasarkaka wrote:(δεν επολοασχοληθικα με multiplier) :D
Καλύτερα τότε να περιμένεις λίγο να βρεθείς με κάποιον που ξέρει λία πράματα για να σου τα εξηγήσει σωστά.

Ναι δεν πρέπει να έχει οδηγό γιατί θα βρίσκει ο κόμπος του shock leader και το casting control είναι μηχανισμός για να μπορείς να κάμνεις βολές χωρίς να πλέκετε το νήμα.

Οι multiplier για τρολλινγκ για παράδειγμα δεν χρειάζονται τέτοιο μηχανισμό αφού δεν κάμνεις βολές αλλά απλά αφήνεις το δόλωμα να το πάρει η θάλασσα με την ταχύτητα της βάρκας.

Οι μηχανές του spinning (baitcasting) έχουν τέτοιο μηχανισμό και χωρίζονται σε δύο κατηγορίες, μαγνητικά φρένα και φυγοκεντρικά. Τα φυγοκεντρικά είναι καλύτερα γιατί κόφκουν λιγότερα μέτρα.

Για της μηχανές του surfcasting δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει το ίδιο και σίγουρα πρέπει να έχουν κάποιες διαφορές στον χειρισμό και τις ρυθμίσεις.

Ο no-nick και o marios pafitis νομίζω έχουν παραπάνο εμπειρία για να σε κατατοπίσουν οπότε άκουσε ότι σου πουν και μεν πειραματιστείς γιατί θα πετάξεις τα λεφτά σου.

Nikolas Nklou

Re: Multiplier reel

Post by Nikolas Nklou »

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.. :clap: :clap: :clap: αν χρειαστω κατι αλλο ενημερωνω :) :)

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Multiplier reel

Post by christos nic »

nikolasarkaka wrote:
Στάθης wrote:4,8:1 σημαίνει ότι για κάθε 1 γύρο της μανιβέλας, το spool γυρίζει 4,8 φορές.
αρα για casting τι μηχανισμο θελω? γλιορο ή αργο? ηξερα οτι χρειαζουμε ενα μεσαιο μηχανισμο ουτε πολλα αργο ουτε πολλα γλιορο :D :D
φιλε γιατι σκευτεσε για multiplier reel για ψαρεμα casting?
εχω υποψη πως οι μηχανισμοι με προστινα φρενα μακρινων ριψεων(οι συνηθησμενοι για casting) ειναι οι καταλληλοι για αυτη την τεχνικη γιατι εχουν μεγαλη διαμετρο της πομπινας για να μαζευει περισσοτερη μισινα στον καθε γυρο της μανιβελας και για γρηγοροροτερη απελευθερωση μισηνας κατα την ριψη.
σε ενα μηχανισμο για casting πρεπει να εχεις υποψη στο καθε γυρο που κανεις της μανιβελας ποσα cm μισινα μαζεβεις..
αυτο θα σε βοηθηση αν μαζευει ο μηχανισμος σου αρκετη μισηνα στον καθε γυρο της μανιβελας κυριως στο γρηγοροτερο ανεβασμα του βαρυδιου καθως και του ψαριου απο ενα δυσκολο βυθο..
νομιζω οι μηχανισμοι Multiplier δεν προσφερουν στο casting τις βολες που προσφερουν οι μηχανισμοι μπροστινων φρενων?

Post Reply

Return to “Καλάμια-Mηχανισμoί”