Συμβουλές

User avatar
Mixalis89
Posts: 12
Joined: Tue Oct 27, 2009 12:53 am

Re: Συμβουλές

Post by Mixalis89 »

ok να είσαστε σιουρί ότι κάτι θα κανονίσουμε οι μονο να μάθω αλλα και να δω και αλλα καλαμια k mixanoues etci ώστε να μπορέσω να αποφασίσω και εγώ ο καημένος :? :? .δεν θα βιαστώ προς το παρόν να πάω να πιάο δεύτερος καλάμι να δω καλαμια που χρησιμοποιούν άλλοι πρώτα και σιγά σιγά κάτι εν να ευρώ :D :D

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Συμβουλές

Post by marios »

Mixalis89 wrote:ok να είσαστε σιουρί ότι κάτι θα κανονίσουμε οι μονο να μάθω αλλα και να δω και αλλα καλαμια k mixanoues etci ώστε να μπορέσω να αποφασίσω και εγώ ο καημένος :? :? .δεν θα βιαστώ προς το παρόν να πάω να πιάο δεύτερος καλάμι να δω καλαμια που χρησιμοποιούν άλλοι πρώτα και σιγά σιγά κάτι εν να ευρώ :D :D
:handgestures-thumbup: Είναι το καλύτερο που μπορείς να κανεις!
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
Mixalis89
Posts: 12
Joined: Tue Oct 27, 2009 12:53 am

Re: Συμβουλές

Post by Mixalis89 »

παρα να βιαστώ ρε φιλε να πιάο κάτι τώρα απλά για να πιάο προτιμώ να πάρω συμβουλές και γνώμες που έμπειρους και μετά,για αυτό άλλωστε άνοιξα και το θέμα dame. :whistle: :whistle:

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: Συμβουλές

Post by ANDREAS TSOKKOS »

οπως ειπε και ο μαριος ενα καλαμι αρκετα ποιοτικο περιπου 70-150 c.w. 4.20-4.50μ ειναι ιδανικο και θα δουλεψει ανετα με βαριδια των 70-100γρ. το ελαφρυ καλαμι ποτε δεν το πετας. παντα ειναι χρησιμο για τον λογο οτι μπορεις να το ψαρεψεις οποτε θελεις χωρις να χρειαζεσαι να κουβαλας βαρετο εξοπλισμο οπου παεις(π.χ. rod holder).μπορει να κλεψεις μια ωρα απο την ρουτινα σου για να κανεις το χομπι που σου αρεσει χωρις πολυ κυριε ελεησων και να το ευχαριστηθεις.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Συμβουλές

Post by MariosK »

Μιχάλη αν είσαι Κύπρο 13-14 του μηνός θα έχεις την ευκαιρία να δεις τουλάχιστο 10 διαφορετικά καλάμια στο ομαδικό ψάρεμα που θα διοργανώσει το φορουμ και να συζητήσεις από κοντά για να αποφασίσεις. Just for the record εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον Μάριο, ένα καλάμι light casting είναι ότι πρέπει για ένα αρχάριο για να το ευχαριστηθεί στο 99%, εγώ πιστεύω, τον περιπτώσεων στην Κύπρο. Αν με το καλό αποφασίσεις να πάεις να κτυπιέσε στα κύμματα τότε μετά αγοράζεις και ένα σκληρό surfcasting καλάμι για το υπόλοιπο 1% των ψαρεμάτων σου. Όσο για το τρίσπαστο VS τηλεσκοπικό, το τρίσπαστο είναι πολύ καλύτερο σε θέμα συντήρησης, βολές, στιβαρότητα. Το μόνο θετικό του τηλεσκοπικού είναι η τιμή και ότι μπορείς να το μαζέψεις εύκολα και να το ξαναστήσεις στο επόμενο ψάρεμα κάτι που δεν θεωρώ σοβαρό λόγο για να πάρει κάποιος τηλεσκοπικό.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Συμβουλές

Post by konstantinos kalogir »

Δεδομένου ότι εν φοιτητής στο εξωτερικό, έρκεται λίγο τα χριστούγεννα λίγο το πάσχα και το καλοκαίρι. Με ένα light καλάμι εν θα τα καταφέρει να ψαρέψει χριστούγεννα και πάσχα. Δηλαδή αν είναι Κύπρο 9 εβδομάδες το χρόνο, μόνο τες 6 του καλοκαιριού εν να δουλέφκει light καλάμι. Το basic surf εν νεν ούτε light ούτε heavy, όπως και όλα τα καλάμια του Hiro που έχει στοκ ο Ντίνος, εν καλάμια καθαρά ψαρευτικά για τις συνθήκες στην Κύπρο για όλες τις εποχές. Ακόμα και τα πιο heavy καλάμια όπως το Super Agilis (100-250γρ) έρκεται με 2 μύτες, μια light-medium και μια heavy.

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: Συμβουλές

Post by ANDREAS TSOKKOS »

MariosK wrote:Μιχάλη αν είσαι Κύπρο 13-14 του μηνός θα έχεις την ευκαιρία να δεις τουλάχιστο 10 διαφορετικά καλάμια στο ομαδικό ψάρεμα που θα διοργανώσει το φορουμ και να συζητήσεις από κοντά για να αποφασίσεις. Just for the record εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον Μάριο, ένα καλάμι light casting είναι ότι πρέπει για ένα αρχάριο για να το ευχαριστηθεί στο 99%, εγώ πιστεύω, τον περιπτώσεων στην Κύπρο. Αν με το καλό αποφασίσεις να πάεις να κτυπιέσε στα κύμματα τότε μετά αγοράζεις και ένα σκληρό surfcasting καλάμι για το υπόλοιπο 1% των ψαρεμάτων σου. Όσο για το τρίσπαστο VS τηλεσκοπικό, το τρίσπαστο είναι πολύ καλύτερο σε θέμα συντήρησης, βολές, στιβαρότητα. Το μόνο θετικό του τηλεσκοπικού είναι η τιμή και ότι μπορείς να το μαζέψεις εύκολα και να το ξαναστήσεις στο επόμενο ψάρεμα κάτι που δεν θεωρώ σοβαρό λόγο για να πάρει κάποιος τηλεσκοπικό.
ναι αλλα οταν παεις για light casting εν θα αγορασεις τρισπαστο . εξαλλου πολυς κοσμο βλεπει το ποσο βολικη ειναι η μεταφορα η χρηση και το ανοιγμα ή το μαζεμα του καλαμιου που θεωρειται σημαντικος λογος για το να αγορασει καποιος τηελεσκοπικο.
konstantinos kalogir wrote:Δεδομένου ότι εν φοιτητής στο εξωτερικό, έρκεται λίγο τα χριστούγεννα λίγο το πάσχα και το καλοκαίρι. Με ένα light καλάμι εν θα τα καταφέρει να ψαρέψει χριστούγεννα και πάσχα. Δηλαδή αν είναι Κύπρο 9 εβδομάδες το χρόνο, μόνο τες 6 του καλοκαιριού εν να δουλέφκει light καλάμι. Το basic surf εν νεν ούτε light ούτε heavy, όπως και όλα τα καλάμια του Hiro που έχει στοκ ο Ντίνος, εν καλάμια καθαρά ψαρευτικά για τις συνθήκες στην Κύπρο για όλες τις εποχές. Ακόμα και τα πιο heavy καλάμια όπως το Super Agilis (100-250γρ) έρκεται με 2 μύτες, μια light-medium και μια heavy.
η συνθηκες στην Κυπρο το χειμωνα δεν ειναι ακριβως σκληρες. ελαχιστες ειναι οι φορες που θα ψαρεψεις με ανεμο 4μποφορ+ οποταν το heavy casting δεν ειναι και τοσο απαραιτητο. εμενα τα καλαμια μου ειναι τρισπαστα και και τωρα ψαχνω για ενα καλο light casting διοτι δεν βλεπω ουτε τις τσιμπιες αλλα ουτε οταν εχει ψαρι στο αγκιστρι νιωθεις κατι.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Συμβουλές

Post by konstantinos kalogir »

4-5-6 μποφόρ είναι οι καιροί που βρίσκω στο 90% των εξορμήσεων Από Γενάρη μέχρι Απρίλη. Επιδιώκω να τους βρω, γιατί στη Λάρνακα όπως εν οι παραλίες μπορεί σε κάποια σημεία να ψαρεύεις με 5 μποφόρ από απέναντι και σε κοντινή παραλία να είναι σχεδόν λάντα η θάλασσα. Εν θέμα προτιμήσεων. Αλλά νομίζω το καλύτερο είναι να περιμένει μέχρι τα Χριστούγεννα που θα έχει την ευκαιρία να δει από κοντά κάποια καλάμια, παρά να παραγγείλει τωρά μέσω νετ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Συμβουλές

Post by MariosK »

ANDREAS TSOKKOS wrote:
MariosK wrote: Όσο για το τρίσπαστο VS τηλεσκοπικό, το τρίσπαστο είναι πολύ καλύτερο σε θέμα συντήρησης, βολές, στιβαρότητα. Το μόνο θετικό του τηλεσκοπικού είναι η τιμή και ότι μπορείς να το μαζέψεις εύκολα και να το ξαναστήσεις στο επόμενο ψάρεμα κάτι που δεν θεωρώ σοβαρό λόγο για να πάρει κάποιος τηλεσκοπικό.
ναι αλλα οταν παεις για light casting εν θα αγορασεις τρισπαστο.
Γιατί? Light casting δεν σημαίνει light σε αξία και δυνατότητες εξοπλισμού :snooty:...

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: Συμβουλές

Post by ANDREAS TSOKKOS »

διοτι light casting δεν απαιτει τις δυνατοτητες του τρισπαστο. δεν το ειπα υποτιμιτικα . και εγω παω για light casting αλλα με τρισπαστα medium heavy casting διοτι δεν εχω πιο light καλαμια.οταν θα ασχοληθεις περισσοτερο με light casting ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησεις ενα ή δυο αρκετα καλα τηλεσκοπικα μεχρι 150γρ και εισαι μεσα.
καλαμια τηλεσκοπικα υπαρχουν παρα πολυ καλα και σε ποιοτητα και σε αποδοση και σε πολυ καλες τιμες.
δεν εκαταλαβα ακομα πως την ειδες διοτι εγω δεν μιλησα υποτιμιτικα για οτιδηποτε. αντιθετος μου αρεσει πολυ το light casting και αυτο που λεω ειναι το τεχνικα χαρακτηριστικα των light τηλεσκοπικων(ευαισθησια , καλες βολες με μικρα βαρακια και ελαφριες αρματωσιες σε ηπιες συνθηκες) ειναι προτιμοτερο απο τα stiff τρισπαστα.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Συμβουλές

Post by no-nick »

η αποψη οτι τα 3σπαστα ειναι καλητερα απο τα τηλεσκοπικα ειναι λαθος. εχει τηλεσκοπικα τα οπια ειναι καλητερα και απο 3σπαστα,σχεδον παντα ισχιη το οτι πληρωσης παιρνης .ο καθε ενας εχει τα δικα του κριτηρια, το καλο για μενα δεν σημαινη οτι ειναι και καλο για καπιον αλλον.

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: Συμβουλές

Post by ps1xas »

ένα σιχισετε το κοπελουι όπως πάτε.. :P ρε φιλε από ότι εκαταλαβες ο κάθε ένας ένα σου προτείνει και ένα πράμα... εσύ έλα με το καλο.. να πας με 2-3 άτομα ψάρεμα.. καλο θα ήταν να ερθης που θα πάμε ψάρεμα πολλά μελη του φορουμ (14-10-09)
θα αποκόμισης αρκετα φιλε μιχάλη αν έρθεις..

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Συμβουλές

Post by PeRoUkKaS »

ps1xas wrote:ένα σιχισετε το κοπελουι όπως πάτε.. :P ρε φιλε από ότι εκαταλαβες ο κάθε ένας ένα σου προτείνει και ένα πράμα... εσύ έλα με το καλο.. να πας με 2-3 άτομα ψάρεμα.. καλο θα ήταν να ερθης που θα πάμε ψάρεμα πολλά μελη του φορουμ (14-10-09)
θα αποκόμισης αρκετα φιλε μιχάλη αν έρθεις..
εσυ μασσεσε να τον συγχησεις παραπανω ρε :D :D
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
Mixalis89
Posts: 12
Joined: Tue Oct 27, 2009 12:53 am

Re: Συμβουλές

Post by Mixalis89 »

δυστυχώς 16 του δεκέβρη ερκουμε κάτω so χάνω το ομαδικό ρε κοπελια :cry: :cry: :cry: .ελπίζω κάποιοι που σας να έχουν όρεξη να πάμε πιο μετά μαζί,και θα σιφωνισω με τζίνο που είπε ο κωνσταντίνος,θέλω ένα καλάμι που να μπορώ να ψαρεφκω και χριστούγεννα-πάσχα και καλοκαίρι. :think: :think: εγώ θα προσπαθήσω να κανονίσουμε μια μέρα να πάμε μαζί και βλέπουμε για το καλάμι,τζάι για μένα ενέν μονο για το καλάμι αλλα και η εμπειρία να πάω με αθρώπους που το ασκούν χρονια το άθλημα. :violin: :violin: :violin: :dance:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Συμβουλές

Post by MariosK »

ANDREAS TSOKKOS wrote:διοτι light casting δεν απαιτει τις δυνατοτητες του τρισπαστο. δεν το ειπα υποτιμιτικα . και εγω παω για light casting αλλα με τρισπαστα medium heavy casting διοτι δεν εχω πιο light καλαμια.οταν θα ασχοληθεις περισσοτερο με light casting ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησεις ενα ή δυο αρκετα καλα τηλεσκοπικα μεχρι 150γρ και εισαι μεσα.
καλαμια τηλεσκοπικα υπαρχουν παρα πολυ καλα και σε ποιοτητα και σε αποδοση και σε πολυ καλες τιμες.
δεν εκαταλαβα ακομα πως την ειδες διοτι εγω δεν μιλησα υποτιμιτικα για οτιδηποτε. αντιθετος μου αρεσει πολυ το light casting και αυτο που λεω ειναι το τεχνικα χαρακτηριστικα των light τηλεσκοπικων(ευαισθησια , καλες βολες με μικρα βαρακια και ελαφριες αρματωσιες σε ηπιες συνθηκες) ειναι προτιμοτερο απο τα stiff τρισπαστα.
Ανδρέα coollare...
no-nick wrote:η αποψη οτι τα 3σπαστα ειναι καλητερα απο τα τηλεσκοπικα ειναι λαθος. εχει τηλεσκοπικα τα οπια ειναι καλητερα και απο 3σπαστα,σχεδον παντα ισχιη το οτι πληρωσης παιρνης .ο καθε ενας εχει τα δικα του κριτηρια, το καλο για μενα δεν σημαινη οτι ειναι και καλο για καπιον αλλον.
Φυσικά και ότι πληρώνεις παίρνεις. Τα τηλεσκοπικά εγώ δεν τα προτιμώ, καθαρά δική μου άποψη, γιατί:
α) Στις βολές κάποτε γυρίζουν τα στελέχοι και οι οδηγοί, ακόμα και στις αδύνατες βολές όταν κάνεις πολλές συνεχόμενες
β) Στο στήσιμο καθυστερείς μέχρι να ευθυγραμμίσεις τους οδηγούς και τα σχετικά και λόγο του ότι εγώ πάντα ξιστίνω τέλια τα καλάμια, ακόμα και τις μηχανούες βάλλω τες πίσω στην θήκη τους, τότε είναι πιο χρονοβόρο για μένα το τηλεσκοπικό
γ) Υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να πέσεις σε ελαττωματικό τηλεσκοπικό μιας και τα πολλά στελέχη αυξάνουν τις πιθανότητες και έχεις κάποιο πρόβλημα
δ) Υπάρχει περίπτωσει να μπει άμμος ανάμεσα στα στελέχοι και να μην το προσέξεις, ή να ακόμα και τα άλατα, και να σου κάνουν ζημιά όταν ανοιγοκλείνεις το καλάμι.

Υπάρχουν και άλλα λιγότερο σημαντικά μειονεκτήματα, κατα την δική μου άποψη, αλλά θα μείνω ως δαμέ...

Τα τρίσπαστα δεν είναι πιο καλά σε ποιότητα από τα τηλεσκοπικά, απλά είναι πιο καλά σαν εργαλεία, πάντα κατά την δική μου γνώμη, και φυσικά πάντα όταν μιλούμε για την ίδια ποιότητα.

Post Reply

Return to “Καλάμια-Mηχανισμoί”