Συμβουλές

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Συμβουλές

Post by gptochos »

Ρε φιλε σου μιλώ εκ πειράς και εγώ γιατί τώρα ξεκίνησα να ασχοληθώ με το Casting! Πρέπει να παρεις μιαν απόφαση για το αν θα ασχοληθείς ή αν θα ποσκολιστεις για λίγο καιρό και μετά να τα βάλεις στη γωνιά!

Εγώ επήα και αγόρασα ένα καλάμι 3.90 daiwa 50 - 100γρ action και μια μηχανή daiwa 3500! Δεν το θέλω καθαρά για casting. Το θέλω για κάτι μεταξύ casting και spinning! Επήα έπιασα και ένα καλάμι παλι Daiwa 4 μετρο με action 70 -150γρ και μια μηχανή Silstar 35 euro για αρχή μέχρι να μάθω! Τελικά η μηχανούα επήε 2 μέρες! :o Εκόπηκε ένα δοντί από το κύριο γρανάτζι που πέρνι την πομπίνα της μηχανής πάνω κάτω και αχρηστέυτικε η μηχανή! Τωρά εννα μου πείς να την πάρω πίσω! Εννα κάτσω να κάμνω παναϊρκα για 35 ευρώ τζαι να πηαίνω τζαι να έρκουμε λεμέσο? Ας μείνει μάυρη τζαι κλεισμένη! Επήα το Σάββατο αρον αρον τζαι επιασα μια μηχανούα καλή (Ryobi) να περάσω με το καλάμι όσπου να το τσακκίσω τζαι τούτο τζαι να πιάσω άλλο! 8)

Που θέλω να καταλήξω? Δες πόσα λεφτά θα διαθέσεις προτίμα πιάσε από την αρχή κάτι καλό και εαν στο τέλος δεν σου αρέσει και δεν θέλεις να συνεχίσεις να ασχολείσαι τα πουλάς! :whistle:

Στην εσχάτη πιάσε ένα καλάμι και μια μηχανή καλή (θα σου κοστίσει περίπου 150 ευρά) και το άλλο καλάμι στήστω πιο φτηνά να περάσεις όσπου να φυλάξεις λεφτά να πιάσεις κάτι καλό πιο μετά! :think:

PS To HIRO το Basic Surf εγιάλισε μου και εμένα :D Θα είναι η επόμενη αγορά :shifty:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Mixalis89
Posts: 12
Joined: Tue Oct 27, 2009 12:53 am

Re: Συμβουλές

Post by Mixalis89 »

Pe8kia έχω απορία. Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει καλαμια του surfcasting για spinning με ψεύτικο δόλωμα?ας πούμε το καλάμι που έχω εγώ,3.60m τηλεσκοπικό με casting 27-65 και η μηχανή p έχω πάνω με 10/260 "τεστλινε" και 5.2:1 gear ratio?ή μπορείς να χρησιμοποίησης ψεύτικα δόλωμα σε surfcasting που λογικά άμα εν ταραγμένη η θάλασσα διά που μονη τις κάποια κίνηση στο ψάρι????

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Συμβουλές

Post by AggelosLRK »

Φυσικα και μπορεις,δεν υπαρχουν νομοι αλλα θα πιασεις αερα κοπανιστο :roll:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Συμβουλές

Post by MariosK »

Θεωρητικά μπορείς αλλά το καλάμι του casting δεν είναι κατασκευασμένο για να αντέχεις να κάμνεις πολλές βολές και να μην κουράζεσαι. Επίσης σε περιορίζει στις κινήσεις που μπορείς να δώσεις στο δόλωμα σου. Όσο για το αν μπορείς να το ρίξεις και να το αφήσεις τότε αυτό δεν ονομάζεται σπιννιγκ αλλά casting :D και κανένας δεν σου απαγορεύει να κάμεις πατέντες έτσι ώστε το δόλωμα σου να φαίνεται ζωντανό με την κίνηση της θάλασσας :shhh: :whistle: .

User avatar
Mixalis89
Posts: 12
Joined: Tue Oct 27, 2009 12:53 am

Re: Συμβουλές

Post by Mixalis89 »

επειδή απότι βλέπω έχει πόλους που χρησιμοποιούν lures και ηπα να το δοκιμάσω και εγώ "περκι" δούμε καμια άσπρη μέρα,"εσκεφτικα" να δοκιμάσω παράμαλλο με 2 αγκίστρια ένα δόλωμα και ένα ψεύτικο ψάρι να δούμε περκι καταφέρουμε να "πιαμε" τίποτε. :evil: :evil:"εντοματαξι" μπορεί κάποιος να μου πια καμια καλή συνταγή για τροφή δόλωμα? :? :?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Συμβουλές

Post by MariosK »

Mixali αν βάλεις απλά ένα lure να κάθεται τζιαμέ και βάλεις και ένα δόλωμα, εκτός ότι πιθανών να σανταθούν ούλλα στην βολή εν θα καταφέρεις και τίποτε γιατί είπαμε το lure τις περισσότερες φορές δίνεις του εσύ την κίνηση που θέλεις, η οποία είναι τραυματισμένο ή στρεσαρισμένο ψάρι. Αν θέλεις να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο εγώ θα σου έλεγα δοκίμασε με ελαστικά δολώματα που μιμούνται σκουλήκια ή κάτι σχετικό.

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Συμβουλές

Post by andrea5 »

ρε φιλε για ζυμη πρωτα απ' ολα εξαρταται τι ψαρι προσπαθεις να πιασεις και τι πασμο θα χρησιμοποιησης
μια βασικη ειναι τσαρτελα ζυμομενι μες το ζυμαρι η ζυμη με διαφορα τυρια ,η με ουζο η με γλυκανισο ...υπαρχουν αποψεις απο αλλους φιλους στο φορουμ ηδη, εκει που λεει δολωματα βασικα αλλα και αλλου ,οι ζυμες που σου εσειναφερα εν που μες στο φορουμ :P ...αν ειναι για συγκεκριμενο ψαρι εν καλυτερα να ρωτισεις συγκεκριμενα
τωρα αν μιλας για ψαροτροφες ,εγω θα σου προτεινα να τις αποφευγεις, καμνουν κακο στην θαλασσα :)

Post Reply

Return to “Καλάμια-Mηχανισμoί”