μηκη καλαμιων

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: μηκη καλαμιων

Post by no-nick »

chrysanthos9 wrote:
MariosK wrote:
Someone wrote: Αν έσιετε υπόψη σας πού μπορώ να έβρω στην Κύπρο τρίσπαστο 70-150 γρ, 4m +, ΧΩΡΙΣ σπαστό πρώτο δακτυλίδι, πέτε μου.
Δίσπαστα απέκλεισα τα λόγω μεταφοράς (έχω μόνο ένα το οποίο φκαίνει που την αποθήκη μόνο σε ειδικές περιπτώσεις - βλέπε φουρτούνες, αλλά κάθε φορά "δυσπιρκώ", εν μεγάλος πελάς).
Τί πρόβλημα προκαλεί το σπαστό πρώτο δακτυλίδι? Ούλλα μου τα καλάμια έτσι ένει αλλά εν επρόσεξα κάποιο πρόβλημα.
Εγω εγορασα ενα τρισπαστο με c.w 100-200 με σπαστο δακτυλιδι εβαλα μηχανισμο multi με μανα 30 και sock leader 75 και επια να καμω προπονηση στις βολες. Bαλω και ενα 150 βαρακι και αρκεψα να καμνω βολες οtg.Στην τεταρτη βολη εφορτωσα αρκετα το καλαμι με αποτελεσμα να σπασει το σπαστο δακτυλιδι και μισινα να κοπει και το βαρακι να μου πουλοσει το αυτοκινητο
το σπαστο δατιλιδι λενε οτι σπαζει απο το ανοιξε κλισε, αυτο που επαθες εσυ ηταν κατι διαφορετικο, το επαθα και εγω παλια , τυλιχτικε η μισινα γυρω απο το πρωτο δαχτιλιδι και κοπηκαν ολα( οχι το δαχτιλιδι), οπως φενεται πρεπει να ειχα παρα πολλα γεματη την πομπινα με μισινα και παρουσιαστικε αυτο το προβλημα.αν εισαι δεξιοχειρας μην βαζης το αυτοκινητο δεξια και αν εχει κοσμο φυγε καλητερα,ειναι παρα πολλα επικινδυνο

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: μηκη καλαμιων

Post by konstantinos kalogir »

Αν δεν στερεωθεί καλά μπορεί να γυρίσει κατά τη βολή και να τα μπλέξει όλα. Και εκτός αυτού,σε ένα ολονύχτιο με τη συστολή και διαστολή που παθαίνει μπορεί εύκολα να μετακινηθεί, ή ακόμα με το νερό που πιάνει πάνω του. Θεωρώ το μεγάλο μειονέκτημα για ένα καλό καλάμι να έχει κινητό δακτυλίδι στη μύτη, πολλά ατυχήματα μπορεί να συμβούν και γενικών κάθε λίο να το στερεώνεις εν νεν και ότι καλύτερο. Έχω ένα καλάμι έτσι (εν το πιο παλιό μου), αρέσκει μου πολλά σαν καλάμι αλλά εν το βασικό του μειονέκτημα τούτο...

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: μηκη καλαμιων

Post by ANDREAS TSOKKOS »

ΤΟ SHIMANO ALIVIO 3σπαστο εδοκιμασε το κανενας? ειναι το φτηνο της shimano αλλα αξιζει τον κοπο?
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: μηκη καλαμιων

Post by MariosK »

konstantinos kalogir wrote:Αν δεν στερεωθεί καλά μπορεί να γυρίσει κατά τη βολή και να τα μπλέξει όλα. Και εκτός αυτού,σε ένα ολονύχτιο με τη συστολή και διαστολή που παθαίνει μπορεί εύκολα να μετακινηθεί, ή ακόμα με το νερό που πιάνει πάνω του. Θεωρώ το μεγάλο μειονέκτημα για ένα καλό καλάμι να έχει κινητό δακτυλίδι στη μύτη, πολλά ατυχήματα μπορεί να συμβούν και γενικών κάθε λίο να το στερεώνεις εν νεν και ότι καλύτερο. Έχω ένα καλάμι έτσι (εν το πιο παλιό μου), αρέσκει μου πολλά σαν καλάμι αλλά εν το βασικό του μειονέκτημα τούτο...
Κωνσταντίνο εσύ νομίζω μιλάς για το κινητό προτελευταίο δακτυλίδι. Ο Μιχάλης νομίζω μιλά για το πρώτο σπαστό που ουσιαστικά διπλώνει για να βολεύκει στην φύλαξη.

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: μηκη καλαμιων

Post by Someone »

MariosK wrote:
konstantinos kalogir wrote:Αν δεν στερεωθεί καλά μπορεί να γυρίσει κατά τη βολή και να τα μπλέξει όλα. Και εκτός αυτού,σε ένα ολονύχτιο με τη συστολή και διαστολή που παθαίνει μπορεί εύκολα να μετακινηθεί, ή ακόμα με το νερό που πιάνει πάνω του. Θεωρώ το μεγάλο μειονέκτημα για ένα καλό καλάμι να έχει κινητό δακτυλίδι στη μύτη, πολλά ατυχήματα μπορεί να συμβούν και γενικών κάθε λίο να το στερεώνεις εν νεν και ότι καλύτερο. Έχω ένα καλάμι έτσι (εν το πιο παλιό μου), αρέσκει μου πολλά σαν καλάμι αλλά εν το βασικό του μειονέκτημα τούτο...
Κωνσταντίνο εσύ νομίζω μιλάς για το κινητό προτελευταίο δακτυλίδι. Ο Μιχάλης νομίζω μιλά για το πρώτο σπαστό που ουσιαστικά διπλώνει για να βολεύκει στην φύλαξη.

Μάριε, εκτός του ότι έχω την ίδια προτίμηση για τα σταθερά δακτυλίδια όπως ο Κωνσταντίνος (για τους ίδιους ακριβώς λόγους), ο λόγος που αποφεύγω να εχω καλάμια με σπαστό πρώτο δακτυλίδι εν γιατί μαζεύκει αλμύρα στις ενώσεις του τζιαι γίνεται άχρηστο μετά που λλίους μήνες.

Λάθος μου που δεν προσέχω τα καλάμια μου όπως πρέπει, αλλά προτιμώ να μεν έχω τον πελά του αφού ξέρω που πρίν ότι ΔΕ θα προσέχω ώστε να μείνει "μάχιμο" για αρκετό καιρό. Επιπλέον, μια φορά έτυχε μου να κλείσει το δακτυλίδι την ώρα που έσυρνα τζιαι έκοψε μου τα ούλλα (τζιαι που τότε επέταξα όσα είχα με σπαστό δακτυλίδι).

Φυσικά, οι προτιμήσεις του καθενός διαφέρουν. Ας πούμε, που ούλλα τα καλάμια που είχα/έχω, τζιήνο που μου έκατσε παραπάνω στα χέρια εν ένα olympous τηλεσκοπικό των 50 ευρώ που έπιασα που τον anglermania.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: μηκη καλαμιων

Post by MariosK »

ΟΚ. Εν το επρόσεξα τούτο το πρόβλημα ως τωρά. Ένα καλάμι έχω με σπαστό πρώτο δακτυλίδι αλλά εν μου έτυχε να μου κλείσει στην βολή. Επίσης αγόρασα το μεταχειρισμένο τζε χρησιμοποιώ το σχεδόν ένα χρόνο τωρά σε κάθε ψάρεμα τζε φαίνεται να αντέχει ακόμα.

Όσο για το συρόμενο δακτυλίδι εν το συζητώ ότι εν προβληματικά...

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: μηκη καλαμιων

Post by konstantinos kalogir »

Όντως εν είχα καταλάβει καλά...
Το olympus έχω το και εγώ αλλά προς το παρών κάθετε στην αποθήκη, ακόμα κανένα μηνά και εν να του βάλω ειδική αποστολή. (για κάτι μουρμούρατσους που εν λαλούν να καρφωθούν εύκολα....)

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: AΠΟΡΙΑ μηκη καλαμιων

Post by ANDREAS TSOKKOS »

εχω ενα καλαμι τηλεσκοπικο 3.30μ 100-200γρ παλιο μοντελο της LINEA EFFE απο το μαριαννο super action . χρησιμοποιω το για surf-casting διοτι μπορω να πεταξω αρκετα μακρια ακομα και με μηχανη που δεν ειναι για surf-casting(shimano alivio 4000fa). αυτο που θελω να μαθω ειναι τα τεχνικα χαραρακτηρηστικα του 3.30μ 100-200γρ ειναι για surf-casting η για αλλο τυπο ψαρεματος.(παντως εφκαλα ψαρκα μεχρι 1.5-2 κιλα τζιαι εν ειπεν οχι ,επιασα το μολις 25 ευρο)
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: AΠΟΡΙΑ μηκη καλαμιων

Post by admin »

ANDREAS TSOKKOS wrote:εχω ενα καλαμι τηλεσκοπικο 3.30μ 100-200γρ παλιο μοντελο της LINEA EFFE απο το μαριαννο super action . χρησιμοποιω το για surf-casting διοτι μπορω να πεταξω αρκετα μακρια ακομα και με μηχανη που δεν ειναι για surf-casting(shimano alivio 4000fa). αυτο που θελω να μαθω ειναι τα τεχνικα χαραρακτηρηστικα του 3.30μ 100-200γρ ειναι για surf-casting η για αλλο τυπο ψαρεματος.(παντως εφκαλα ψαρκα μεχρι 1.5-2 κιλα τζιαι εν ειπεν οχι ,επιασα το μολις 25 ευρο)
Φίλε έγω τέτοιου τύπου καλάμια τα είχα παλιά σαν τσεφαλοκάλαμα για κατσόσχοιρούς και φραντζόλα, κάπου τα έχω σπίτι σε καμιά γωνιά γιατί έχει καιρό να ασχοληθώ με τους κέφαλους.

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: μηκη καλαμιων

Post by ANDREAS TSOKKOS »

ο αρχικος σκοπος που το εγορασα ηταν για τους τζιεφαλους αλλα εδουλεψα το τζιαι σε αλλα στυλ ψαρεματος. μεχρι να καταφερω να πιασω 2ο καλαμι για σερφ καστινκ παιρνω τουτο τζιαι εν μπορω να πω οτι παει τα ασχημα(σιγουρα εννε τοσο καλο οσο τα σερφ καστινκ καλαμια αλλα κουτσοπαιρνω.)
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: μηκη καλαμιων

Post by MariosK »

Φίλε αν το καλάμι σου ικανοποιάσε στα ψαρέματα σου τότε δεν έχει σχέση για πιο ψάρεμα το πουλά ο πωλητής. Το 3.30 μπορεί να σου κόψει λία μέτρα στην απόσταση σε σχέση με τα 4 και 4.20 που εν συνήθως τα surf casting καλάμια. Επίσης πρέπει να κοιτάξεις την παραβολή του. Αν εν παραβολικό που πολλά χαμηλά τότε σε συνθήκες surf casting πιθανόν να έχεις πρόβλημα αλλά σε θάλασσα λάντα εν να έχει καλλύτερη συμπεριφορά που έναν σκληρό surf casting καλάμι που εν να πρέπει να τσιμπήσει τέρας για να καταλάβεις το τσίμπημα.

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: μηκη καλαμιων

Post by ANDREAS TSOKKOS »

μεχρι 2-3μποφορ εναντιον καμνει τη δουλεια του σχετικα (με το καταλληλο βαριδι) αλλα σε πιο hardcore surf casting συνθηκες 4 μποφορ τζιαι πανω υπαρχει οντως προβλημα.
MariosK wrote:Φίλε αν το καλάμι σου ικανοποιάσε στα ψαρέματα σου τότε δεν έχει σχέση για πιο ψάρεμα το πουλά ο πωλητής
o action δεν το επουλουσε για σερφ καστινκ. τοτε που το αγορασα το σερφ καστινκ για μενα εμοιαζε σαν αστροφυσικη :? :? :? . απλως εθελα ενα καλαμι δυνατο τζιαι επιασα το τζινο. :D :D
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: μηκη καλαμιων

Post by no-nick »

ANDREAS TSOKKOS wrote: κουτσοπαιρνω.)
αν θελης καλο καλαμι που, δεν ειναι για να κουτσοπερασης , παρε το olypus mx 7 ,στιχειζη μονο 55 ευρω (προσφορα, ηταν καπου στα 140 πριν λιγο καιρο νομιζω)) και ισως με αυτη την τιμη να μην βρεις τιποτε καλητερο στην Κυπρο, ειναι 2σπαστο και τεσταρισμενο.

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: μηκη καλαμιων

Post by ANDREAS TSOKKOS »

αν θελης καλο καλαμι που, δεν ειναι για να κουτσοπερασης , παρε το olypus mx 7 ,στιχειζη μονο 55 ευρω (προσφορα, ηταν καπου στα 140 πριν λιγο καιρο νομιζω)) και ισως με αυτη την τιμη να μην βρεις τιποτε καλητερο στην Κυπρο, ειναι 2σπαστο και τεσταρισμενο.
εχω ηδη ενα surf casting καλαμι αλλα θελο δευτερο(το δευτερο τωρα που παιρνω μαζι μου εν τουτο το 3.30) σκεφτουμε για το HIRO SUPER AGILIS . ακουω πολλα θετικα για το συγκεκριμενο καλαμι. τσιμπα λιον η τιμη του ομως.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: μηκη καλαμιων

Post by mariosko »

no-nick wrote:
ANDREAS TSOKKOS wrote: κουτσοπαιρνω.)
αν θελης καλο καλαμι που, δεν ειναι για να κουτσοπερασης , παρε το olypus mx 7 ,στιχειζη μονο 55 ευρω (προσφορα, ηταν καπου στα 140 πριν λιγο καιρο νομιζω)) και ισως με αυτη την τιμη να μην βρεις τιποτε καλητερο στην Κυπρο, ειναι 2σπαστο και τεσταρισμενο.
Απο που?
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

Post Reply

Return to “Καλάμια-Mηχανισμoί”