μηκη καλαμιων

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

μηκη καλαμιων

Post by ANDREAS TSOKKOS »

ρε παιδια τι διαφορα εχει εχει ενα καλαμι 3.90 με ενα καλαμι 4.20 οσον αφορα τη βολη που κανεις. ειναι αρκετη η διαφορα η ειναι τριχες?
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: μηκη καλαμιων

Post by no-nick »

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ,το πιο σημαντικο ειναι να ξερης να ριχνης,εχουν να πουν οσο πιο μεγαλο ειναι ενα καλαμι και ξερης να ρινχης τοσο πιο μακρια ειναι η βολη σου, απο την αλλη ενα μεγαλο καλαμι ειναι πιο βαρετο , πιο ογκοδες με αποτελεσμα να ειναι δυσχρηστο και να δυσκολευη τον χρηστη του πραγμα που μεταφραζεται πιο λιγη αποσταση , πρεπει να δοκιμασης πριν καταληξης, τωρα αν ειναι τριχες η μεγαλη η διαφορα δεν ξερω

υγ. καλως ηρθες στην παρεα μας.

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: μηκη καλαμιων

Post by ANDREAS TSOKKOS »

Αληθως Ανεστη και Χριστος Ανεστη σε ολους, σιγουρα το να ξερεις να ριχνεις ειναι 80% της βολης που θα κανεις. ομως δεν εχω ξαναριξει με καλαμι 3.90μ και τα 4.20 η μεγαλυτερα (ισως ειναι ο τροπος που κρατω το καλαμι)δεν με βολευουν και τοσο για να ειμαι ειλικρινεις γι'αυτο ρωτω.

υ.γ. ευχαριστω για την υποδοχη
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: μηκη καλαμιων

Post by konstantinos kalogir »

Πάντως εμένα προσωπικά βολεύκουν με τα 4.50 για βολή, ενώ τα 4.20 προτιμώ τα για την πάλη με ψάρια. Βέβαια τούτα ισχύουν για τες περιοχές που ψαρέυκω, κυρίως αμμώδεις, σε βραχότοπους ίσως να βολέυκουν πιο ψηλά ή πιο κοντά καλάμια.... Πιστεύκω πως καλύτερη επιλογή είναι τα 4.20, βολεύκουν σε όλα. Τα τρίσπαστα ή δίσπαστα είναι ακόμη καλύτερα από ότι τα τηλεσκοπικά...

HellRazer
Posts: 57
Joined: Wed Feb 21, 2007 2:24 pm

Re: μηκη καλαμιων

Post by HellRazer »

Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά σε όλους κατ' αρχάς. Για το θέμα αυτό τωρά, εγώ κάμνω πολλλλλά καλλύττερες βολές με το 4.25 καλάμι μου παρά με τα 3.90. Τούτο φυσικά μπορεί να εξαρτάται τζιαι που το καλάμι ως υλικό, γιατί τα 3,90 που έχω δεν είναι τόσο καλά όπως το 4.25. Για "απλά" ψαρέματα πάντως προτιμώ τα πιο κοντά. Η πάλη με το ψάρι εν πιο εύκολη με τα 3.90 ή και πιο κοντά καλάμια. Γι' αυτό έχω δικαιολογία να γοράζω κάθε λλίο τζιαι άλλο καλάμι :lol:

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: μηκη καλαμιων

Post by ANDREAS TSOKKOS »

ενα 3σπαστο 3.90 ειναι καλυτερο απο ενα 4.20 τηλεσκοπικο????
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: μηκη καλαμιων

Post by Someone »

ANDREAS TSOKKOS wrote:ενα 3σπαστο 3.90 ειναι καλυτερο απο ενα 4.20 τηλεσκοπικο????

Τρίσπαστο με κλειστά μάθκια Αντρέα. Η διαφορά των 30 πόντων έννεν πολλά σημαντική νομίζω, τζιαι τα πλεονεκτήματα που σου διούν εν πιό σημαντικά.
Τα τηλεσκοπικά μου αντέχουν δυστυχώς το πολύ 2 χρόνια.
Ό,τι τζιαι να τους κάμεις, αρχίζουν τζιαι μαζεύκουν άμμο στις ενώσεις, αρχίζει να φθείρεται το υλικό σιγά-σιγά, τα δακτυλίδια "ψοφούν" με το άνοιξε-κλείσε (τζιαι κατα τη μεταφορά) κ.λ.π κ.λ.π.

Ο λόγος όμως που επιμένω με τα τηλεσκοπικά εν η ποικιλία που προσφέρεται στην Κύπρο, όσα τρίσπαστα είδα εν μου εκάμναν για το ψάρεμα που κάμνω τις πλείστες φορές (εν υπερβολικά σκληρά, ή υπερβολικά μαλακά).

Αν έσιετε υπόψη σας πού μπορώ να έβρω στην Κύπρο τρίσπαστο 70-150 γρ, 4m +, ΧΩΡΙΣ σπαστό πρώτο δακτυλίδι, πέτε μου.
Δίσπαστα απέκλεισα τα λόγω μεταφοράς (έχω μόνο ένα το οποίο φκαίνει που την αποθήκη μόνο σε ειδικές περιπτώσεις - βλέπε φουρτούνες, αλλά κάθε φορά "δυσπιρκώ", εν μεγάλος πελάς).

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: μηκη καλαμιων

Post by no-nick »

το καλητερο καλαμι ειναι αυτο που σου καθεται εσενα καλητερα.ενα καλαμι 3.90 με ενα αλλο 4.50 δεν ειναι κανονας οτι το μεγαλο ριχνη και μακριτερα, παλι καλαμι με καλαμι εχτος απο το μηκος του εχει και ενα σωρο αλλα πραγματα που επηρεαζουν την ολη συμπεριφορα τους, ειτε ειναι σε αποσταση ειτε ειναι στην αισθηση τη παλης με ενα ψαρι ειτε..........................υπαρχουν παρα πολλοι παραγοντες στην συμπεριφορα των καλαμιων γιαυτο υπαρχουν και παρα πολλα μοντελα, ο καθε ενας εχει τις δικες του πρωτιμησεις , παλια ενας φιλος ελεγε πριν να αγορασης πρεπει να δοκιμασης ,παρολα αυτα τα καλαμια δεν ριχνουν μονα τους ειτε ειναι κοντα ειτε ειναι μακρια.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: μηκη καλαμιων

Post by no-nick »

Someone wrote:
Αν έσιετε υπόψη σας πού μπορώ να έβρω στην Κύπρο τρίσπαστο 70-150 γρ, 4m +,.
που τον κκελη η αλιως http://www.anglermania.com/

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: μηκη καλαμιων

Post by ANDREAS TSOKKOS »

οποιον ερωτουσα για το θεμα ειτε δεν ηξερε να μου πει ειτε ελεεν μου πελλαρες. ευτυχως που εβρεθηκεται εσεις τζιαι εδωσετε μια καθαρη εικονα για το θεμα
thanks....
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: μηκη καλαμιων

Post by konstantinos kalogir »

Η διαφορά του τρίσπαστου που το τηλεσκοπικό που πραγματικά αξίζει να σημειωθεί, είναι εκείνες οι (λίγες) περιπτώσεις που έχουμε να κάμουμε με ένα μεγάλο ψάρι. Τζιαμέ το τρίσπαστο θα σου κάμει τη ζωή ευκολότερη, εν πολλά πιο στιβαρά σαν καλάμια. Ακόμα, έχει πολλά μοντέλα που έρχονται με 2 μύτες, μια σκληρή και μια μαλακή. Που την σελίδα του ντίνου θα βρεις πολλά μοντέλα, εγώ προσωπικά έχω το super agilis (2 μύτες, 100-250). Εν πολύ καλό καλάμι στις βολές, 4.20 και πραγματικά εν με επρόδωσε είτε έχω να κάμω με μεγάλα,είτε με πιο μικρά ψάρια. Χαρακτηριστικά, είχα την τύχη να το ψαρέψω βγάζοντας μαζί του το μυλοκόπι των 4.5Κιλών, και ακόμα ευχαριστώ τον Θεό που εδκιάλεξε το ψάρι το συγκεκριμένο καλάμι, επειδή όταν εκόντεψε έκαμε μου πολύ δυνατά τραβήγματα. Απλά εν λίο ακριβούτσικο-πολλά ποιοτικό όμως. Άλλο τρίσπαστο σε πολλά καλή τιμή που έχω εν το amfora, 4.50,τέλειο για μακρινές βολές, ενώ το μεγαλύτερο ψάρι που εύκαλα μαζί του ήταν ένας σορκός 850γρ μαζί με κανένα κιλό φύκια!!! Εύκαλε το έξω όπως το αρνούι!!! Παρόλο που είναι λεπτόμυτο καλάμι. Αν δεν κάμνω λάθος είναι 50-200 το action του. Και τα 2 καλάμια είναι πολύ καλά στις βολές, και αξίζουν και το τελευταίο ευρώ. Βέβαια το super agilis είναι καλύτερο (πιστεύω), αλλά για αυτό εν και πιο ακριβό φαντάζομε...χωρίς να σημαίνει ότι το amfora πάει πίσω, συστήνω σου και τα 2 ανεπιφύλακτα. Δες τα που τη σελίδα του ντίνου,έλπίζω να σε εβοήθησα τουλάχιστον με την προσωπική μου εμπειρία για τούτα τα δύο καλάμια...

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: μηκη καλαμιων

Post by MariosK »

Someone wrote: Αν έσιετε υπόψη σας πού μπορώ να έβρω στην Κύπρο τρίσπαστο 70-150 γρ, 4m +, ΧΩΡΙΣ σπαστό πρώτο δακτυλίδι, πέτε μου.
Δίσπαστα απέκλεισα τα λόγω μεταφοράς (έχω μόνο ένα το οποίο φκαίνει που την αποθήκη μόνο σε ειδικές περιπτώσεις - βλέπε φουρτούνες, αλλά κάθε φορά "δυσπιρκώ", εν μεγάλος πελάς).
Τί πρόβλημα προκαλεί το σπαστό πρώτο δακτυλίδι? Ούλλα μου τα καλάμια έτσι ένει αλλά εν επρόσεξα κάποιο πρόβλημα.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: μηκη καλαμιων

Post by marios »

Someone wrote:Αν έσιετε υπόψη σας πού μπορώ να έβρω στην Κύπρο τρίσπαστο 70-150 γρ, 4m +, ΧΩΡΙΣ σπαστό πρώτο δακτυλίδι, πέτε μου.
Δίσπαστα απέκλεισα τα λόγω μεταφοράς (έχω μόνο ένα το οποίο φκαίνει που την αποθήκη μόνο σε ειδικές περιπτώσεις - βλέπε φουρτούνες, αλλά κάθε φορά "δυσπιρκώ", εν μεγάλος πελάς).
Length: 14f, 4.20 m
Pieces: 3
Line Weight: 10-15kg
Casting weight: 55-140gm
Fuji reel seat.
Top quality Ceramic guides
Overbound and underbound guides.
Graphite composite Blank. :handgestures-thumbup:
Attachments
157150.jpg
157150.jpg (57.17 KiB) Viewed 6042 times
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: μηκη καλαμιων

Post by chrysanthos9 »

MariosK wrote:
Someone wrote: Αν έσιετε υπόψη σας πού μπορώ να έβρω στην Κύπρο τρίσπαστο 70-150 γρ, 4m +, ΧΩΡΙΣ σπαστό πρώτο δακτυλίδι, πέτε μου.
Δίσπαστα απέκλεισα τα λόγω μεταφοράς (έχω μόνο ένα το οποίο φκαίνει που την αποθήκη μόνο σε ειδικές περιπτώσεις - βλέπε φουρτούνες, αλλά κάθε φορά "δυσπιρκώ", εν μεγάλος πελάς).
Τί πρόβλημα προκαλεί το σπαστό πρώτο δακτυλίδι? Ούλλα μου τα καλάμια έτσι ένει αλλά εν επρόσεξα κάποιο πρόβλημα.
Εγω εγορασα ενα τρισπαστο με c.w 100-200 με σπαστο δακτυλιδι εβαλα μηχανισμο multi με μανα 30 και sock leader 75 και επια να καμω προπονηση στις βολες. Bαλω και ενα 150 βαρακι και αρκεψα να καμνω βολες οtg.Στην τεταρτη βολη εφορτωσα αρκετα το καλαμι με αποτελεσμα να σπασει το σπαστο δακτυλιδι και μισινα να κοπει και το βαρακι να μου πουλοσει το αυτοκινητο
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: μηκη καλαμιων

Post by sifu-nas »

wow :pray: καπιοι ειχαν εφτζες!!

Post Reply

Return to “Καλάμια-Mηχανισμoί”