βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

lefteris84
Posts: 24
Joined: Thu Dec 06, 2007 6:46 pm

βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by lefteris84 »

κοπελια θέλω τι βοήθεια σας για αγορά καλαμιού k μηχανής.για Surf Casting τα θέλω.διαθέτω γύρο στα 200 εμπρό. sorry γιάτο τρόπο που γράφω αλλα δεν έχω ελληνικά στο pc

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: boithia

Post by ps1xas »

φιλε αυτή η σελίδα θα σε βοηθήσει για τα greeklish http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

όσο για το καλαμi ποσο gr το θες?

lefteris84
Posts: 24
Joined: Thu Dec 06, 2007 6:46 pm

Re: boithia

Post by lefteris84 »

euxaristoo.file m γύρο στα 150gr πιστεύω θα είναι ok

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by marios »

Τώρα ξεκινάς τi "τεχνική- ψαρέματα" castng εxeiς ήδη αλλα καλαμια και μηχανισμούς?
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

lefteris84
Posts: 24
Joined: Thu Dec 06, 2007 6:46 pm

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by lefteris84 »

έχω άλλο 4 καλαμια ρε φιλε αλλα ξέρεις ώσπου πιάνεις θέλεις εν έχει να σταματήσει πώρωση:exi γύρο στα 3-4 χρονια που ξεκίνησα το casting

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by marios »

lefteris84 wrote:έχω άλλο 4 καλαμια ρε φιλε αλλα ξέρεις ώσπου πιάνεις θέλεις εν έχει να σταματήσει πώρωση:exi γύρο στα 3-4 χρονια που ξεκίνησα το casting
από τα 4 που εxeiς δεν είσαι με κάποιο πιο ευχαριστημένος από τα υπόλοιπα? τι έχεις τηλεσκοπικά 3σπαστά 2σπαστά?
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

lefteris84
Posts: 24
Joined: Thu Dec 06, 2007 6:46 pm

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by lefteris84 »

είναι τηλεσκοπικά το shimano alivio. ηπα αν είναι να γυρέψω κάτι λείο πιο καλύτερο

Zelos
Posts: 3
Joined: Sun Feb 01, 2009 11:37 pm

αγορά καλαμιού

Post by Zelos »

Γεια σας κοπελια, είμαι και εγώ νέος στο φόρουμ....

Ασχολούμαι με το ψαροτούφεκο αλλα αρεσεν μου και λείο η ιδέα του casting που έρια 5-6 φορες.
Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε online shops για να αγοράσω το καλάμι που χρειάζομαι....
Σκέφτομαι να αγοράσω το Shimano Nexave η το Forcemaster τι προτείνεται?

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: αγορά καλαμιού

Post by Someone »

Zelos wrote:Γεια σας κοπελια, είμαι και εγώ νέος στο φόρουμ....

Ασχολούμαι με το ψαροτούφεκο αλλα αρεσεν μου και λείο η ιδέα του casting που έρια 5-6 φορες.
Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε online shops για να αγοράσω το καλάμι που χρειάζομαι....
Σκέφτομαι να αγοράσω το Shimano Nexave η το Forcemaster τι προτείνεται?

Φίλε καλημέρα.
Αφού τωρά ξεκινάς, έχω να σου προτείνω ένα καλάμι φτηνό αλλά πολλά καλό για τα λεφτά του. Το συγκεκριμένο έχω το 10 μήνες νομίζω τζιαι χρησιμοποιώ το 2 φορές τη βδομάδα τουλάχιστον χωρίς κανένα πρόβλημα. Μπορώ να σου πώ ότι προτιμώ το που τα πιό "ακριβά" καλάμια που έχω γιατί εβόλεψε με πολλά.
Είναι το olympous promaster τζιαι βρίσκεις στο στο http://www.anglermania.com στα 50 ευρώ.

"Αρέσκουν" του βαρίδια 70-80 γραμμάρια, που εν τούτα που θα καταλήξεις να χρησιμοποιάς στο 80% των ψαρεμάτων σου (μεν ξεκινήσεις με φουρτούνες κατ'ευθείαν γιατί τζιαμέ θέλει άλλες καταστάσεις), φορτώνει πολλά εύκολα, τζιαι με μια καλή μηχανούα θα είσαι μια χαρά. Τζιαι με λλίο κύμα φκάλλει τα πέρα χωρίς πρόβλημα.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: αγορά καλαμιού

Post by marios »

Zelos wrote:Γεια σας κοπελια, είμαι και εγώ νέος στο φόρουμ....

Σκέφτομαι να αγοράσω το Shimano Nexave η το Forcemaster τι προτείνεται?
Και τα δυο καλαμια που αναφέρεις είναι πολύ καλά! αν και είναι πανομοιότυπα το Shimano Nexave είναι πιο παλιό μοντέλο αλλα αξιόπιστο!! το Forcmaster είναι του 2008 και το πλεονέκτημα σε σύγκριση με το πρώτο είναι ότι δεν έχει συρόμενους οδηγούς και ότι μπορείς να βάλεις τον μηχανισμό σε οποιο σημείο θέλεις!!...όμως για αρχή μπορείς να βρείς και αλλα αξιόπιστα και αξιόμαχα καλαμια στην μιση τιμή από τα shimano... δηλαδή να αγοράσεις 2 στην τιμή που θα έπαιρνες 1 shimano ! γιατί αν ξεκινήσεις το κάστιν το 99% ψαρεύουμε με 2+ καλαμια.. ψαξτο" καλύτερα χωρίς βιαστικές απόφασις :wink: on line greek e-shops http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... 3482#p3482
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: αγορά καλαμιού

Post by konstantinos kalogir »

Someone wrote:
Zelos wrote:Γεια σας κοπελια, είμαι και εγώ νέος στο φόρουμ....

Ασχολούμαι με το ψαροτούφεκο αλλα αρεσεν μου και λείο η ιδέα του casting που έρια 5-6 φορες.
Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε online shops για να αγοράσω το καλάμι που χρειάζομαι....
Σκέφτομαι να αγοράσω το Shimano Nexave η το Forcemaster τι προτείνεται?

Φίλε καλημέρα.
Αφού τωρά ξεκινάς, έχω να σου προτείνω ένα καλάμι φτηνό αλλά πολλά καλό για τα λεφτά του. Το συγκεκριμένο έχω το 10 μήνες νομίζω τζιαι χρησιμοποιώ το 2 φορές τη βδομάδα τουλάχιστον χωρίς κανένα πρόβλημα. Μπορώ να σου πώ ότι προτιμώ το που τα πιό "ακριβά" καλάμια που έχω γιατί εβόλεψε με πολλά.
Είναι το olympous promaster τζιαι βρίσκεις στο στο http://www.anglermania.com στα 50 ευρώ.

"Αρέσκουν" του βαρίδια 70-80 γραμμάρια, που εν τούτα που θα καταλήξεις να χρησιμοποιάς στο 80% των ψαρεμάτων σου (μεν ξεκινήσεις με φουρτούνες κατ'ευθείαν γιατί τζιαμέ θέλει άλλες καταστάσεις), φορτώνει πολλά εύκολα, τζιαι με μια καλή μηχανούα θα είσαι μια χαρά. Τζιαι με λλίο κύμα φκάλλει τα πέρα χωρίς πρόβλημα.
Όντως είναι ωραίο καλάμι, έμεινε μόνο ένα του Ντίνου για αυτό βιάστου... Ήταν 80 ευρώ και αφήνει το 50...

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by konstantinos kalogir »

Εν τηλεσκοπικό καλάμι στα 4.30 ύψος και 70-140 γραμμάρια το casting weight του. Αφού τωρά ξεκινάς εν κάτι πολύ καλό, που εν να σου μείνει και στο μέλλον. Εν το μεταξύ επία εχτές που τον Ντίνο, έφερε καινούργια παραλαβή, έπιασα ένα τρίσπαστο πολύ ωραίο καλάμι, 4.50, 50-200 γραμμάρια, το Unfora (κάπως έτσι τέλοσπαντων). Θα το δοκιμάσω την Παρασκευή, πάντως φαίνετε πολύ ωραίο καλάμι, εδοκίμασε το κανένας;

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by pavlos_agianapitis »

E κοπέλια θέλω να πιάσω το alivio της shimano. Πίτε μου ιδέες. :pray: Πάντως άκουσα αν και τηλεσκοπικό εν πολλά καλό καλάμι. Ο ξαερφος μου έχει ένα τζαι ένας παρέας του αγόρασε δύο και περνιτα στους σορκους σε άγριες καταστάσεις. :evil: Πάντως είδα το και σήκωνε πάνω που το νερό 2,5 kg κούνελο. :dance: Αν έχετε άλλο καλάμη να μου προτείνετε πίτε μου το.
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by pavlos_agianapitis »

Kανενας :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: βοήθεια για αγορά καλαμιού + μηχανισμού

Post by marios »

Shimano Alivio CX surf 150gr :?: .......... μέχρι 60 euro είναι καλή αγορά :handgestures-thumbupright:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “Καλάμια-Mηχανισμoί”