Μηχανη για casting

Post Reply
User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Μηχανη για casting

Post by maratheftis »

Παιδες χερετω,

Θελω να αγορασω μια μηχανη για κστινγκ- γυρω στα 50-60 ευρουλλακια. :mrgreen:
Μηπως συνισταται καμια τζε το καταστημα που μπορει να την εσχει σε Λευκωσια??
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Μηχανη για casting

Post by admin »

maratheftis wrote:Παιδες χερετω,

Θελω να αγορασω μια μηχανη για κστινγκ- γυρω στα 50-60 ευρουλλακια. :mrgreen:
Μηπως συνισταται καμια τζε το καταστημα που μπορει να την εσχει σε Λευκωσια??
φίλε μάρα έχεις θέσει μια παράμετρο για να αγοράσεις μια μηχανή, το ποσό που θέλεις να ξοδέψεις, αλλά πέραν απο το οικονομικό κοίταξε και τί θέλεις απο την μηχανή. Δηλαδή, σε τί καλάμι θα την βάλεις, τί ταχύτητα θέλεις να έχει, πόση μισίνα να παίρνει, την θέλεις να μήν παθαίνει εύκολα ηλεκτρόλυση γιατί βαριέσε να την συντηράς συχνά, υπάρχουν αρκετοί άλλοι παράμετροι που θα σε βοηθήσουν στο να κάνεις μια καλή επιλογή. Κάποτε όταν έκανα και εγώ τις επιλογές μου βάση των ιοκονομικών μου απαιτήσεων και μόνο κατάληξα να γεμίσω μία αποθήκη άχρηστα πράγματα

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Μηχανη για casting

Post by sea-hunter »

admin wrote:
maratheftis wrote:Παιδες χερετω,

Θελω να αγορασω μια μηχανη για κστινγκ- γυρω στα 50-60 ευρουλλακια. :mrgreen:
Μηπως συνισταται καμια τζε το καταστημα που μπορει να την εσχει σε Λευκωσια??
φίλε μάρα έχεις θέσει μια παράμετρο για να αγοράσεις μια μηχανή, το ποσό που θέλεις να ξοδέψεις, αλλά πέραν απο το οικονομικό κοίταξε και τί θέλεις απο την μηχανή. Δηλαδή, σε τί καλάμι θα την βάλεις, τί ταχύτητα θέλεις να έχει, πόση μισίνα να παίρνει, την θέλεις να μήν παθαίνει εύκολα ηλεκτρόλυση γιατί βαριέσε να την συντηράς συχνά, υπάρχουν αρκετοί άλλοι παράμετροι που θα σε βοηθήσουν στο να κάνεις μια καλή επιλογή. Κάποτε όταν έκανα και εγώ τις επιλογές μου βάση των ιοκονομικών μου απαιτήσεων και μόνο κατάληξα να γεμίσω μία αποθήκη άχρηστα πράγματα
τι εν τουτο???
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μηχανη για casting

Post by MariosK »

Είδος διάβρωσης (κάτι σαν σκουριά) που προκαλείται που την επαφή μεταξύ μετάλλων Στις μηχανούες λόγο του αλμυρού νερού που λειτουργεί σαν αγώγιμο υλικό προκαλείται τέτοια διάβρωση.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μηχανη για casting

Post by Greg »

εν πρεπει να υπαρχει ρευμα για να γινει ηλεκτρολυση?.. εν οξυδωση που γινεται, το χλωριο που εχει μεσα το αλας λειτουργα σαν acid και οξυδωνει τα παντα.. ειδικα το νερο που εχουμε κυπρο εχει super αλμυροτητα. Αν δεν συντηρησεις τη μηχανη σου ή πιασεις ενα φτηνοπραμα, εν θα αντεξει πολλα ψαρεματα.
Esox Lucius

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Μηχανη για casting

Post by Someone »

Greg wrote:εν πρεπει να υπαρχει ρευμα για να γινει ηλεκτρολυση?.. εν οξυδωση που γινεται, το χλωριο που εχει μεσα το αλας λειτουργα σαν acid και οξυδωνει τα παντα.. ειδικα το νερο που εχουμε κυπρο εχει super αλμυροτητα. Αν δεν συντηρησεις τη μηχανη σου ή πιασεις ενα φτηνοπραμα, εν θα αντεξει πολλα ψαρεματα.
+1.

Φέτος επέταξα ένα σωρό πράματα.
Τελικά το πιό φτηνό εν το...ακριβό.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μηχανη για casting

Post by Greg »

οσες μηχανες ειχα κατω απο 50 ευρω εκαταληξαν με τροπο στα σκουπιδια.. το τελευταιο μου αποκτημα ηταν γυρο στα 220 :twisted:
Esox Lucius

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μηχανη για casting

Post by MariosK »

Greg wrote:εν πρεπει να υπαρχει ρευμα για να γινει ηλεκτρολυση?
Φίλε αν δεν κάμνω λάθος, που τα λεία που θυμούμαι που την χημεία :) γίνεται ηλεκτροχημική αντίδραση λόγο οξείδωσης τζε σε συνδυασμό με το αλμυρό νερό που εν καλός αγωγός προκαλείται ηλεκτρόλυση μεταξύ δύο διαφορετικών μετάλλων (ιόντα που το ένα μεταφέρονται στο άλλο). Για τις μηχανούες πρώτη φορά το ακούω αλλά τωρά που αναφέρτηκε φαίνεται λογικό.

Επίσης αν το αλμυρό νερό όπως λέει είναι σαν ACID τότε αν δεν κάμνω λάθος το ACID είναι ηλεκτρολύτης άρα μπορεί να παράξει ηλεκτρισμό με χημική αντίδραση σωστά? Όπως παράγουν τζε ηλεκτρισμό η παταρίες του αυτοκινήτου.

Διόρθωσμε αν κάμνω λάθος γιατί νομίζω εσύ ξέρεις παραπάνω επί του θέματος.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μηχανη για casting

Post by Greg »

ε μαριε. η χημεια εν σου παιρνα :twisted: . θα τα σβησω διοτι ειμαστε εκτος τοπικ. ΟΜΩΣ μηχανισμοι με μαγνητικα φρενα παθαινουν ηλεκτρολυση λογω του μαγνητη (παραγει ρευμα) ;) . Αρα εχουμε δικαιο.

p.s Ειμαι ηλεκτολογος μηχανικος στο 1ο πτυχειο και χημικος στο 2ο, αλλα δουλευκω χαμαλης σε μια αποθηκη... εχω υποθεση?? :lol:
Esox Lucius

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μηχανη για casting

Post by MariosK »

Greg wrote:ε μαριε. η χημεια εν σου παιρνα :twisted: . θα τα σβησω διοτι ειμαστε εκτος τοπικ.
Ε ότι θυμούμαι που το σχολείο ρε που έκαμα πριν 10 χρόνια :P :P :P. Μεν τα σβήσεις ρε. Τζε τα λάθη εν έναν είδος γνώσης :mrgreen:, το πιο σημαντικό αν με ρωτάς.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μηχανη για casting

Post by Greg »

ορθος. καμε ποστ το αρθρο που μου εστειλες και εχει αρκετες χρησιμες/διαφωτιστικες πληροφοριες
Esox Lucius

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μηχανη για casting

Post by MariosK »

Έψαξα το λείον στο ιντερνετ τζε φαίνεται ότι ο λόγος που συμβαίνει στις μηχανούες είναι λόγο των διαφορετικών τύπων μετάλλων που έχουν μέσα τους οι μηχανούες. Κάθε μέταλλο έχει εκ φύσεως έναν ηλεκτρικό δυναμικό. Αν έχεις τότε δύο διαφορετικά μέταλλα σε άμεση επαφή ή να έρκουντε σε επαφή μέσω του αλμυρού νερού τότε δημιουργείται μια ελαφριά διαφορά δυναμικού με αποτέλεσμα να δημιουργείται το φαινόμενο της ηλεκτρόλυσης.

http://www.ortsa.gr/article.php?aid=122

Post Reply

Return to “Καλάμια-Mηχανισμoί”