Τα χάλια τους (μας...)...

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Τα χάλια τους (μας...)...

Post by Greg »

re..kapios na piasei to rik i ton antena na pan na travizoun tounta rezilikkia... Ke o sundesmos na etoimasei ena gramma KATAGELIA stin europaiki epitropi gia to perivallon
Esox Lucius

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Τα χάλια τους (μας...)...

Post by admin »

Μολις επέστρεψα απο την Γερμασόγεια μαζί με τον Χαραλάμπη. Το φράγμα με τον ρυθμό που αδειάζετε σε 3-5 μέρες θα έιναι εντελώς άδειο. Υπήρχε εκεί ένας κύριος απο το τμήμα αναπτύξεως υδάτων ο οποίος μας είπε ότι αδειάζουν το φράγμα για να εμπλουτιστούν τα υπόγεια στρώματα και να αποτραπεί η εισροή ΄θαλάσσιου νερού στο υπόγεια στρώματα. Το θέαμα είναι φρικτό. :evil: Αν γίνονταν οι αφαλατώσεις αυτή η κίνηση δέν θα ήταν αναγκαία τώρα. όσο για τα ψάρια που υπήρχαν στο φράγμα δέν νομίζω να χρειάζετε να σχολιάσω :idea:

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Τα χάλια τους (μας...)...

Post by bassman »

Πάλι μας λένε ότι θέλουν να εμπλουτίσουν τα υπόγεια στρώματα και να διώξουν το αλμυρό νερό που εισχώρησε από τη θάλασσα. Υπάρχει τελικά κάποιος που να πιστεύει αυτές τις μ....κίες? Άμα σήμερα που δεν έχουμε νερό να πιούμε, μας γράφουν κανονικά και αδειάζουν αυτό το λίγο που έμεινε, τότε τι πιθανότητες έχουμε όταν (αν) θα μαζέψουν νερό τα φράγματα? Βρε λεφτά που θα βγάλουν οι ιδιοκτήτες των αφαλατώσεων πάνω στην ράχη μας!!!! Ακόμα τα βάσανα μας εν πίσω. :evil: :evil: :evil:
I'd rather be fishing!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Τα χάλια τους (μας...)...

Post by caveman »

:o :o :o ουδέν σχόλιο :arrow:

Image

:arrow: :arrow:

Image

:arrow: :arrow: :arrow:

Image
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Τα χάλια τους (μας...)...

Post by bassman »

ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ. ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ.!!!
I'd rather be fishing!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Τα χάλια τους (μας...)...

Post by Someone »

Εσιέξιξι.
Έφυα, πάω πάνω.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Τα χάλια τους (μας...)...

Post by caveman »

Μετά το σημερινό... αφού διαπίστοσα ότι ουδέποτε σταμάτισε η Γιερμασόγεια να φκερόνει... είμαι πεπισμένος οτι τζιο Κούρις ακόμα φκερόνει :!: Οπόταν αντί να στραφώ δουλειά, θα πάω τον γιρόν μου τωρά που τζιαμέ να το εξακριβώσω.... αναμένετε φωτογραφίες :!:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Τα χάλια τους (μας...)...

Post by (CyBasser) »

Απλά για ενημέρωση: Σε μια προσπάθεια να μάθω τι γίνεται από το Τμήμα Αναπτύξεως Υδάτων, διαπίστωσα ότι επικρατεί...ΑΛΑΛΟΥΜ! Ο ένας λέει "οχι, δεν αδειάζουμε το φράγμα", ο άλλος "μα εν γίνεται, πρέπει κάποιος τεχνικός τζεικάτω να έκαμε λάθος" ή "μα πρέπει να εμπλουτιστουν τα υπόγεια στρώματ" (ΠΟΥ ΤΟ 1% ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕ :?: :!: :?: :!: :?: :!: )

Ακόμα, και από το Τμήμα Αλιείας οι λειτουργοι προσπαθούσαν να μάθουν από τις 13.15 τι γινόταν (κάποιος τους ενημέρωσε) και μέχρι τισ 15.00 κανείς από το ΤΑΥ δεν ήταν σε θέση να τους ενημερώσει επίσημα :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: (από ότι μου είπαν αν συνεχίσει η αφαίρεση νερού θα πάνε αύριο να μαζέψουν τα ψάρια - τουλάχιστον αυτοί αντέδρασαν!)....

Τελικα μια λέξη είναι αρκετή... Α Ι Σ Χ Ο Σ
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Τα χάλια τους (μας...)...

Post by (CyBasser) »

Προς ενημέρωση όλων, έχει γίνει μια επαφή με δημοσιογράφους από την εφημερίδα "Φιλελεύθερος", οι οποίοι έχουν φωτογραφήσει τα τεκταινόμενα στην Γερμασόγεια και ετοιμάζουν άρθρο προς δημοσίευση. Όταν μίλησα μαζί τους τους τόνισα ότι σε προηγούμενες κρούσεις μας ούτε ο Φιλελεύθερος, ούτε τα υπόλοιπα ΜΜΕ μας έλαβαν υπ' όψιν ο άνθρωπος είπε ότι ο ίδιος θα το αναλάβει. Τώρα να δούμε.

Επίσης: Ο εν λόγω δημοσιογράφος μίλησε με τον επαρχιακό υπεύθυνο του Τμήματος Αναπτύξεως Υδάτων Λεμεσού, ο οποίος του ανάφερε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να φεύγει νερό από την Γερμασόγεια για εμπλουτισμό των υπογείων στρωμάτων. Μια ποσότητα 100-150 κυβικών μέτρων είχε απωλεσθεί (λεει) σε ελέγχους που έγιναν εν όψει της σύνδεσης του συστήματος για την υποδοχή του νερού από την Ελλάδα.

ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ?????
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Τα χάλια τους (μας...)...

Post by caveman »

caveman wrote:Μετά το σημερινό... αφού διαπίστοσα ότι ουδέποτε σταμάτισε η Γιερμασόγεια να φκερόνει... είμαι πεπισμένος οτι τζιο Κούρις ακόμα φκερόνει :!: Οπόταν αντί να στραφώ δουλειά, θα πάω τον γιρόν μου τωρά που τζιαμέ να το εξακριβώσω.... αναμένετε φωτογραφίες :!:

Τελικά η σπατάλη στον Κούρη έχει μιωθεί... πριν λίγους, κάνα-δυο μήνες, το νερό που έφευγε από το φράγμα σχιμάτιζε ποταμό μεγαλήτερο της Γερμασόγειας αλλά απότι φέναιτε σταμάτισε η φοβερή σπατάλη αφίνοντας πίσο τες για ενδείξεις μόνο τες τεράστιες σε έκταση και ύψος... καλαμιές, που εκτίνονται μέχρι και ενάμισι χιλιόμετρο πιο κάτο απο το φράγμα... παρόλα αυτά, το πράσινο χρώμα που είχαν οι καλαμιές στην βάση του φράγματος, μου κίνισαν την περιέργια.... έφτασα μέχρι το σημείο και βρήκα νερό :!: Δεν μιλάμε για τεράστιες ποσότητες αλλά κάτι εν τζαι τούτον....

...οι πράσινες καλαμιές στην μέση της ερημιάς :arrow:

Image

...το λίγο νερό που ακόμα φεύγει από το φράγμα :arrow:

Image

...δεν είναι και τόσο λίγο, αν λάβεις υπόψην τες θερμοκρασίες που έχουμε, την εξάτμιση κτλ πάντος έχει κουνουπιέριδες στο νερό και πάραπολλά έντομα καθός τζαι καμπόσες φάσσες :P :P Πούσε ρε Νικ :?: :lol: :lol: εμέτρισα 13ς :!: :!: τζαι 4 τριόνια :D :D :arrow:

Image

...μια πολλά μεγάλη έκταση με καλαμιώνες αλλά τζαι πολλάν δέντραν διατιρούντε καταπράσινα από το νερό που φεύγει :arrow:

Image
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Τα χάλια τους (μας...)...

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:
caveman wrote:Μετά το σημερινό... αφού διαπίστοσα ότι ουδέποτε σταμάτισε η Γιερμασόγεια να φκερόνει... είμαι πεπισμένος οτι τζιο Κούρις ακόμα φκερόνει :!: Οπόταν αντί να στραφώ δουλειά, θα πάω τον γιρόν μου τωρά που τζιαμέ να το εξακριβώσω.... αναμένετε φωτογραφίες :!:

Τελικά η σπατάλη στον Κούρη έχει μιωθεί... πριν λίγους, κάνα-δυο μήνες, το νερό που έφευγε από το φράγμα σχιμάτιζε ποταμό μεγαλήτερο της Γερμασόγειας αλλά απότι φέναιτε σταμάτισε η φοβερή σπατάλη αφίνοντας πίσο τες για ενδείξεις μόνο τες τεράστιες σε έκταση και ύψος... καλαμιές, που εκτίνονται μέχρι και ενάμισι χιλιόμετρο πιο κάτο απο το φράγμα... παρόλα αυτά, το πράσινο χρώμα που είχαν οι καλαμιές στην βάση του φράγματος, μου κίνισαν την περιέργια.... έφτασα μέχρι το σημείο και βρήκα νερό :!: Δεν μιλάμε για τεράστιες ποσότητες αλλά κάτι εν τζαι τούτον....

...οι πράσινες καλαμιές στην μέση της ερημιάς :arrow:

Image

...το λίγο νερό που ακόμα φεύγει από το φράγμα :arrow:

Image

...δεν είναι και τόσο λίγο, αν λάβεις υπόψην τες θερμοκρασίες που έχουμε, την εξάτμιση κτλ πάντος έχει κουνουπιέριδες στο νερό και πάραπολλά έντομα καθός τζαι καμπόσες φάσσες :P :P Πούσε ρε Νικ :?: :lol: :lol: εμέτρισα 13ς :!: :!: τζαι 4 τριόνια :D :D :arrow:

Image

...μια πολλά μεγάλη έκταση με καλαμιώνες αλλά τζαι πολλάν δέντραν διατιρούντε καταπράσινα από το νερό που φεύγει :arrow:

Image
Cave! An xreiastoume tis fwto gia arthra se efimerides tha einai diathesimes?
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Τα χάλια τους (μας...)...

Post by caveman »

Οπωσδίποτε :!: Είμαι διαθέσιμος ρε φίλε τζαι για άλλες δουλειές που αφορούν την εξτρατίαν μας αλλά εκουραααααάστικα πααααάρα πολλά τζαι έκαμα πάραπολλήν απουσία από την δουλειά μου τες περασμένες βδομάδες, έτσι τωρά πρέπει να σταματίσω λίγο, να κάμω μια πάυση διότι κοντέβω να πελλάνω :P :o :shock:

Η φάση ρε φίλε εν ότι τέτοια ποσότητα νερού πιστεύω πως φεύγει τζαι από άλλα πολλά φράγματα... το πιο πιθανό τζαι που Καλαβασό τζαι Διπόταμο απλός σε άλλα φράγματα αποροφάτε αμέσος από το έδαφος, έτσι δεν σχιματίζει ποταμούθκια όπως στον κούρρη. Θυμάμαι την τελευταία φορά που πήγα από τον πάγγο της Αρμίνου πριν 2 μήνες περίπου τζαι έτρεχεν πολλά παραπάνο απότι τωρά ο Κούρρης.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Τα χάλια τους (μας...)...

Post by Greg »

Epiasa ton phjilelefthero, kai oi gerimies me to fragma germasogias empikan protoselido :twisted: mpravo ston gianni ton cave ke to dimosiografo
Esox Lucius

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Τα χάλια τους (μας...)...

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΜΠΡΑΒΟ τους και τους ευχαριστουμε :) :)

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Τα χάλια τους (μας...)...

Post by sifu-nas »

mpravo re kopelia yia thn prospatheia.
irta k egw simera p agglia k thelw na voithisw , file cy bassser einai ok na m steileis plirofories pws na ginw k melos t cfaa se PM?

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”