ACHNA DAM

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

ACHNA DAM

Post by EVANTHIS LOIZOU »

"Achna Dam". Ετσι το ξερουν στην Αγγλια. Στα Ελληνικα ειναι το "Φραγμα της ΑΧΝΑΣ" και το ξερουν βασικα οι ξενοι.
Τελειωσε στα μεσα της δεκαετιας του 80 και τοτε "νοιοπαντρος" στο Αυγορου, αλλα ψατζιεμενος ψαρας, ορκιστηκα να το γεμισω ψαρκα!!!!!
Ναι. Ημουν "παρανομος". Αλλα στο "ΤΜΗΜΑ" Αλιειας η Μ....ιας, οπως πολλοι το αποκαλουν σημερα πλεον, ηξεραν οτι ειχαν να καμουν με ενα παλαβο που οτι ηταν να καμη θα το εκαμνε! ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΜΑ....................
Και ειμαι περηφανος γι'αυτο. Για οσους το εζησαν, καποτε το Φραγμα της Αχνας ηταν το καλυτερο Φραγμα της Κυπρου. Τιλαπια, Τινκες, Περκες, Λαβρακια, Κυπρινοι, Κοκκινοφτερα, Κουνουπιερηδες και τοσα αλλα!
Σημερα ακολουθει την μοιρα του. Παει και αυτο "κατα διαολου", καταστρεφεται. Ενα οικοσυστημα, που πηρε δυο δεκαετιες να στηθει, με κοπους και χρημα. Αλλα πανω απ'ολα αγαπη και μερακκι.
Σημερα το απογευμα ημουν στο καταστημα του φιλου μου του Κωτσιου στην Λαρνακα. Ενας ομογενης μου ειπε οτι επιασε γατοψαρο στην Αχνα βαρους 7(Εφτα) Κιλων!! Και δεν ηταν το μοναδικο.
Θυμηθηκα τοτε που τα κουβαλουσα απο τα Λυμπια, μικρουλια των 100γρ. το καθενα, και στεναχωρηθηκα.
Αραγες θα τα καταφερουμε να το ξαναστησουμε καποτε? Να το ζωντανεψουμε?
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΟΛΕΜΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΣ ΓΙΝΕΙ.

TIGHT LINES

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

Agapite euanthi

thimume tote pou imoun mikros. Epernen me o thkios mu se ekino to fragma gia psarema. Ke exo orees anamnisis. Itan gemato lavrakia kapote pou ta psarevame me doloma karaolo ke pseftika psarakia. Tinkes polles alla ke kuprinous terata! Epiasan mu ena kalami oi kuprinoi se ekino to fragma ke mou espasan akoma ena :). Teleftea fora pou to episkeftika omws, epestrepsa me pikres anamnisis. Ke emis polemoume ke prosexoume ta fragmata, gia fto min anusixis den ise monos su
Esox Lucius

cyfisher
Posts: 1
Joined: Thu Feb 14, 2008 5:10 pm

Re: ACHNA DAM

Post by cyfisher »

re pedia, pige na psarepsei kanenas se auto to fragma teleftea??. twra pou epese to nero piannoume sunexia poli megala psaria panw ston skantzosxoiro :P

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: ACHNA DAM

Post by sifu-nas »

:) file apagorevete o katsoshiros

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ACHNA DAM

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Σημερα ειχα παει στο φραγμα για να δοκιμασω καποια απο τα περιβοητα νεα ψαρακια 8) 8) 8) 8)
Δεν πιστευα τα ματια μου αλλα το χαρηκα πααααααααααρα πολυ(οπως λεει και ο φιλος μου ο σπηλιας) :D :D :D :D
ΗΡΘΕ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΩΝ ΒΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΗΣ.
Ας ειναι και ετσι. Δεν σχολιαζω τιποτε. Απλα το χαρηκα :D :D :D :D :D
Απο ψαρια :?: :?: :?: Για μενα 5-6 σακκουλλια πλαστικα, ενα κορμο, τρεις παλλουρες, μια "ποντιακη" καρεκλα και ενα αυτοκινητουϊ πλαστικο(ισως και αυτο ποντιακο).
Αρκετος κοσμος ψαρευε :| :| :| Ειχε και ενα αλλο Κυπραιο (τσοντα) αλλα δεν τον ξερω. Ηταν με ενα Pajero :wink: :wink:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ACHNA DAM

Post by EVANTHIS LOIZOU »

July 4rth, 2008
Σημαδιακη μερα για τους Αμερικανους τους συναδελφους στο ψαρεμα
Σημαδιακη και για την ΑΧΝΑ :D :D :D :D :D :D

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: ACHNA DAM

Post by bassman »

EVANTHIS LOIZOU wrote:July 4rth, 2008
Σημαδιακη μερα για τους Αμερικανους τους συναδελφους στο ψαρεμα
Σημαδιακη και για την ΑΧΝΑ :D :D :D :D :D :D
Χαλαρααααααά φίλε μου. :!: 8)
I'd rather be fishing!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ACHNA DAM

Post by EVANTHIS LOIZOU »

It was the same feeling like the day of birth of my son :D 8) :x :oops: :?: :mrgreen: :arrow: :idea: :evil: :shock: :wink: :twisted: :roll: :x :?: :mrgreen: :| :? :wink: :P :x :lol: :evil: :roll: :wink: :) :) :) mixed feelings

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: ACHNA DAM

Post by caveman »

ρώτα με τζαιμένα..... :twisted: :twisted: :twisted:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ACHNA DAM

Post by (CyBasser) »

Έδωκεν σας η πυρά κατατζέφαλα φαίνεται ρε παιδια :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Άτε ρε, αλλάξετε κουβέντα και ελάτε πίσω στον πλανήτη γή! :roll: :roll: :roll: :lol: :lol: :lol:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: ACHNA DAM

Post by bassman »

CyBasser wrote:Έδωκεν σας η πυρά κατατζέφαλα φαίνεται ρε παιδια :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Άτε ρε, αλλάξετε κουβέντα και ελάτε πίσω στον πλανήτη γή! :roll: :roll: :roll: :lol: :lol: :lol:
Συμφωνώ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
I'd rather be fishing!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ACHNA DAM

Post by MariosK »

Τι έγινε στην Άχνα :oops:?

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: ACHNA DAM

Post by bassman »

MariosK wrote:Τι έγινε στην Άχνα :oops:?
Μπαίνει νερό επεξεργασμένο και φαίνεται ότι δεν θα έχει προβλήματα φέτος το καλοκαίρι (και ο Ευάνθης ενθουσιάστηκε!!). :D
I'd rather be fishing!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ACHNA DAM

Post by MariosK »

bassman wrote:
MariosK wrote:Τι έγινε στην Άχνα :oops:?
Μπαίνει νερό επεξεργασμένο και φαίνεται ότι δεν θα έχει προβλήματα φέτος το καλοκαίρι (και ο Ευάνθης ενθουσιάστηκε!!). :D
:D

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ACHNA DAM

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Κοντα στα τοσα κακα τουλαχιστο γινεται και κατι καλο :roll: :wink:
Την ιδια μερα διαπιστωσαμε και ανακαμψη του πληθυσμου της Φραγκολινας :D :D :D που για αρκετα χρονια ειχε χαθει λογω της συνεχους λαθροθηριας :twisted: :twisted:

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”