Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Λίμνη Μαγγλή

Post by stylgeo »

Δεν ξέρω αννέν δαμέ που πρέπει να ανοίξω τούντο θέμα, ή αν έπρεπε να γράψω στο θέμα για τους παράνομους κτλ, αλλά here it goes.

Μόλις ήρτα που την λίμνη του Μαγγλή, κοντά στο γήπεδο του ΑΠΟΕΛ. Οφείλω να παραδεχτώ πως παλιά επήεννα και γώ τζιαμαί ψάρεμα, αν και απαγορεύεται, αλλά είμουν μιτσής, εν κοντά στο σπίτι μου, και πάντα μα πάντα μα πάντα τα ψάρια ήταν C&R, επήεννα επειδή ανέκαθεν μου άρεσε η ησυχία τζιαμέ και έκανα και το σπόρ που ελάτρευα. Τωρά τελευταία πάω για φωτογραφίσεις πουλιών, επειδή είναι η δεύτερη μου μεγάλη αγάπη. Το θέαμα που συνάντησα σήμερα δεν περιγράφεται. 4 παρέες ρωσσοπόντιοι ήρταν με τα λουξ τους και τα καλάμια τους και τες καρέκλες τους, και ετοιμαστήκαν για ένα νυχτερινό ψάρεμα. Ήβρα τζιαμέ 2 μιτσιούς κυπραίους που επσαρεύκαν κυπρινούθκια και εσύρναν τα πίσω, και έπιασα τους στην κουβέντα. Εϊπαν μου πως παν κάθε μέρα στον Μαγγλή, και κάθε νύχτα είναι το ίδιο θέαμα. Αρκετές φορές έρκουνταν και εζητούσαν τους τους κυπρίνους που επιάσαν και αναγκάζουνταν και εδίναν τους 2-3 ψαρούθκια λένε για να φύουν. ΈΛΕΟΣ δηλαδή. Αθρώποι μιάλοι να ζηθκιανεύκουν ψάρκα που μωρά 14-15 χρονών. Και μιλούμε για κυπρίνους των 10 εκ, και λαυρακάκια των 7-8 εκ. Να μου πείτε τωρά πως εν ο Μαγγλής και εν πειράζει. Αλλά η απογοήτευση που ένιωσα σήμερα ήταν απερίγραπτη. Παλιά ήταν ένας παράδεισος άγριας φύσης στην Λευκωσία. Πέρσυ είχα πάει τελευταία φορα για φωτογράφιση το Σεπτέμβρη, και είχα δει μια αλκυόνη που είχε κάνει φωλιά, και διάφορα άλλα πουλιά σπάνια, που τα ονόματα τους τα ξέρω μόνο στα αγγλικά, όπως glossy ibis, little egret, grey heron, green heron, little grebe και διάφορα άλλα όπως και 3 διαφορετικά είδη άγριόπαπιας. Τωρά ο τόπος είναι ένας σκουπιδότοπος γεμάτος ρωσσοπόντιους που φοάσαι να πάεις, που σιγά σιγά αδειάζουν τη λίμνη που τον γόνο. Την νύχτα πιάνουν γατόψαρα τέρατα, παλιά είχε και τιλάπιες που πλέον δεν έχει για δείγμα από ό,τι μου είπαν οι μιτσιοί, και δεν αφήνουν ψάρι για ψάρι, μέχρι και τα χρυσόψαρα τρώντα. Για όνομα του Θεού δηλαδή.

Και γώ πού πρέπει να απευθυνθώ? Κανονικά είμαι και γώ παράνομος που μπαίνω στη λίμνη επειδή είναι ιδιωτικός χώρος. Πού πρέπει να κάμω την καταγγελία? Το τμήμα αλιείας έχει κάποιο ρόλο στον Μαγγλή? Κάποιος πρέπει να βάζει το στοκ τα ψάρια επειδή εμφανιστήκαν διάφορα νέα είδη στην πάροδο των χρόνων, όπως το λαυράκι και η τιλάπια που δέν υπήρχαν πριν 10-15 χρόνια που εψάρευα τζιαμέ. Νιώθω πως πρέπει να κάμω κάτι για να σταματήσει τούτο το αίσχος αλλά δεν ξέρω σε ποιόν να απευθυνθώ.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Λίμνη Μαγγλή

Post by AggelosLRK »

Ενα τηλεφωνο στον αντωνη το φανιερο να τους πεψει εσω τους,για στα 2 η στα 4!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Λίμνη Μαγγλή

Post by Greg »

φιλε μπορεις να παρεις τηλέφωνο τον αστυνομικο σταθμο της περιοχης που υπαγεται η λιμνη που λες και να ενημερωσεις την αστυνομια για την παρανομοια (σπουπιδια, παρανομο ψαρεμα κτλ).. μια, δυο φορες να τους πιασουν δεν θα ξαναπατησουν. Φραγματα τα οποια δεν ειναι γραμμενα στην αδεια ψαρεματος ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ ρητα το ψαρεμα.. Επισυναπτω και την λιστα με τα τηλεφωνα για καταγγελιες κτλ.. αναμενουμε αναφορα φιλε!!!

http://www.cyprusffa.com/Xrisima%20tilefona.pdf
Esox Lucius

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Λίμνη Μαγγλή

Post by Greg »

η λιμη που λες μπορεις να υπαγεται στην αρμοδιοτητα του δασονομιου... δεν ξερω
Esox Lucius

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Λίμνη Μαγγλή

Post by stylgeo »

:twisted: Η αστυνομία είναι καθοδών :whistle:

Είπαν μου το εξής όμως: Εϊπα τους πως μαζεύκουνται νύχτα και ψαρεύκουν κτλ και κάμνουν γεριμίες και τέτοια, και είπεν μου ο λοχίας στον σταθμό πως εν τους πολλοκόφτει το ψάρεμα, αλλά θα παν να τους έβρουν για οχλαγογία και που σύρνουν σκουπίθκια, και που μπαίνουν παράνομα σε ιδιωτική περιουσία.

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Λίμνη Μαγγλή

Post by PeRoUkKaS »

stylgeo wrote::twisted: Η αστυνομία είναι καθοδών :whistle:

Είπαν μου το εξής όμως: Εϊπα τους πως μαζεύκουνται νύχτα και ψαρεύκουν κτλ και κάμνουν γεριμίες και τέτοια, και είπεν μου ο λοχίας στον σταθμό πως εν τους πολλοκόφτει το ψάρεμα, αλλά θα παν να τους έβρουν για οχλαγογία και που σύρνουν σκουπίθκια, και που μπαίνουν παράνομα σε ιδιωτική περιουσία.
εχει ομως κανεναν παρανομο τωρα τζαμε? βαιβεωθηκες οτι υπαρχουν ατομα τωρα στην λιμνη ?
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Λίμνη Μαγγλή

Post by stylgeo »

Φίλε, εμάχουμουν να φύω κατά τες 8, και εκείνη την ώρα εστείναν τα πράματα τους, η Αστυνομία θα επήεν καμιά ώρα μάξιμουμ μετά, εν νομίζω να εφύασιν, και από ότι μου είπαν οι μιτσιοί, εν ολονύχτια που κάμνουν τούτοι. Τώρα να δούμε, αν είναι να ξαναπάω κάποια φάση να δώ την κατάσταση, και να κάμω αλλό καμιά καταγγελία όσο είμαι τζιαμέ.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Λίμνη Μαγγλή

Post by Greg »

οσο θα επισκεπτεσε την λιμνη να συνεχιζεις τις καταγγελιες φιλε μεχρι αυτη να 'καθαρισει΄... πρεπει να προστατευσουμε τους λιγους υδροβιοτοπους που επεμειναν... ο πτηνολογικος συνδεσμος παρολιγο να απαγορευσει το ψαρεμα στα φραγματα μας φετος για χαρην αυτων των παρανομων! :evil:
Esox Lucius

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Λίμνη Μαγγλή

Post by bassman »

Φίλε μου, αν δεν κάνω λάθος τα ψάρια στη λίμνη είναι περιουσία του Τμήματος Αλιείας. Άρα μπορείς να ενημερώσεις και το Τμήμα Αλιείας στα κεντρικά γραφεία.
Επίσης επικοινώνα με τον Πτηνολογικό Σύνδεσμο και εξήγα τους για τα είδη πουλιών που υπάρχουν εκεί και τον κίνδυνο που διατρέχουν. Ίσως μπορέσουν και αυτοί να κάνουν κάτι.
I'd rather be fishing!

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Λίμνη Μαγγλή

Post by andrea5 »

παλια τζιαμε που επια μιαν δυο φορες εκαμναν τζιαι αγωνες τζετ-σκι απλα πληροφοριακα... εν ξερο αν εξακολουθουν :roll:

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Λίμνη Μαγγλή

Post by stylgeo »

Ναι θυμούμαι είχαν οργανώσει αγώνες πριν 6-7 χρόνια, αλλά εν άκουσα να ξανακάμαν. Μεν σου πώ πως εν καλό που εκάμαν, αφού οι οργανωτές εκαθαρίσαν και λίγο την λίμνη. Τωρά είναι ένας Κοτσιάτης.

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Λίμνη Μαγγλή

Post by stylgeo »

Ενημέρωσα τωρα και τον Πτηνολογικό Σύνδεσμο Κύπρου, ευχαριστώ παιδκιά για τις ωραίες ιδέες σας. Ο τύπος πολυ βοηθητικός, είπε πως παρακολουθείται από μέλη του συνδέσμου η λιμνη αυτή, αλλά το μόνο που μπορούν να κάμουν είναι καταγγελίες στην αστυνομία για παρανομίες, επειδή δεν μπορούν να κάμουν προτάσεις για οτιδήποτε άλλο λόγω του ότι είναι ιδιωτική λίμνη.

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by angiec »

Κλείνει οριστικά η λίμνι του Μαγκλή.Απορώ....τόσο καιρό δεν ήξεραν ότι ήταν γεμάτο ξένους ψάρευαν εκεί,άφηναν τα σκουπίδια τους και δεν έλαβαν κανένα μέτρο,όσπου έγινε το μοιραίο την περασμένη εβδομάδα.Και τώρα έτσι απλά ...κλείνει.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by caveman »

Ως συνήθως... πρέπει να γίνει το κακό για να λάβουν κάποια μέτρα!

Έπρεπε να πνιγεί ένας παράνομος ψαράς για να την κλείσουν....... υποτίθεται ήταν ήδη κλειστή!

Για όσους δεν το είδαν, πνίγηκε ένας παράνομος, Ρουμάνος στην καταγωγή, που έβαζε δίχτυα.

Τζίνον που μου έκανε εντύπωση(αν και δεν θα πρεπε), εν ότι στις ειδήσεις δεν έγινε καμία απολύτως αναφορά στο θέμα ΠΑΡΑΝΟΜΊΑ! Ούτε πως ήταν νύχτα, ούτε πως η λίμνη είναι κλειστή, ούτε πως τα δίχτυα απαγορεύονται, ούτε πως εμπήκαν με βάρκα μέσα... αναφέραν τα σαν να ήταν απολύτως φυσιολογικά.... :oops:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Λιμνι ΜΑΓΚΛΗ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Βρε Χαραλαμπε :!: :!: :!: :!:
Μα εν το εκαταλαβες ακομα οτι, εμας που ασχολουμαστε, θεωρουν μας οι "ΑΡΜΟΔΙΟΙ" :evil: Πελλους :?: :?: :?: :?: :?:
Για τους Δεμοσεογραφους :x :x :x ειμαστε ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ. Εξαλλου βρωμουμεν ψαριλλαν τζιαι δεν εχουμεν τιποτε συναρπαστικον για λλοου τους :oops:

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”