Φράγμα Ταμασού

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:
plenom'metatopsarem? wrote:
Greg wrote:9 λαβρακια το team (300-900γρ) αλλα οι τραυματισμοι, η ταλαιπορια και ο δρομος που εκοψαμε δεν τα αξιζε.

αυριο μετα τη δουλια θα κτυπισω καποιο αλλο φραγμα ( οποιος ερκεται παρεα να μου στειλει μηνημα)
Καλημέρα κοπέλλια,
επήα με έναν παρέα χτες. Το νερό πολύ, οι ξένοι επίσης πολλοί και πολλά δυστυχώς και τα σκουπίδια που αφήνουν όσοι επισκέπτονται το φράγμα!!!
Είναι ντροπή και τόσο κρίμα!!! Το φράγμα είναι τόσο όμορφο όσο ποτέ!!!! Ευκάλυπτοι μέσα στο νερό, είναι θέαμα μοναδικό για Κύπρο!!! Κρίμα να το χαλάμε και να μην μπορούμε να το απολαύσουμε!!!
Τώρα για λαυράκια, πιάσαμε 3 , από 300 μέχρι 800 περίπου το πιο μεγάλο, σήμερα απολαμβάνουν το νερό στον Ταμασό και γυρεύουν κάτι άλλο να φάνε! Εννοείται επέστρεψαν πίσω! Το φράγμα το βλέπω δύσκολο για φέτος! Πολύ το νερό λίγα τα ψάρια, αλλά του χρόνου θα είναι πιστεύω απίθανος!! Αν μας ξαναβρέξει κιόλας...
Μάριο, πότε έρκεσαι να πάμε?!
Φίλε όντος η Ταμασσός είναι πανέμορφη αλλά δυστυχώς έχει πολλήν παρανομία, από βάρκες και jetski μέχρι ψαράδες του γόνου και κολυμβητές. Είναι απαράδεχτο το Αστυνομικό Τμήμα Λακατάμιας όταν τους πιάνεις 200 φορές τηλέφωνο για σοβαρές καταγγελίες, όπως άναμμα φωτιάς, κατασκηνωτές, jetski και κολυμβητές, και δεν ανταποκρίνονται. Είναι μέχρι να γίνει κανέναν ατύχημα τζε θα βουρούν τζε δεν θα προλαβαίνουν.

Θα είμαι Λευκωσία για δουλειά αύριο μεθαύριο αλλά δεν θα έχω χρόνο για ψάρεμα. Σε 2-3 εβδομάδες που θα ξαναέρτω θα είμαι σχετικά ποιο χαλαρός όποτε να κανονίσουμε να πάμε.
Να γράψουμε τότε ένα όμορφο άρθρο με φωτογραφίες και να μπει στον εντυπο και ηλεκτρονικο τύπο! Εφημερίδες μήπως ευαισθητοποιηθούν! Αν καταφέρουμε και καμιά τηλεόραση ,ακόμα καλύτερα! Δηλαδή να πιάσει καμιά φωτιά και στο τέλος να αποφασίσουν να κλείσουν το φράγμα και να την πληρώσουμε εμείς?!
Σε 2-3 εβδομάδες...δεν θα είμαι εγώ εδώ! ;) Τέλος του μήνα να πάμε μαζί! Στο μεταξύ, αν πάω, ενημερώνω!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by MariosK »

plenom'metatopsarem? wrote: Να γράψουμε τότε ένα όμορφο άρθρο με φωτογραφίες και να μπει στον εντυπο και ηλεκτρονικο τύπο! Εφημερίδες μήπως ευαισθητοποιηθούν! Αν καταφέρουμε και καμιά τηλεόραση ,ακόμα καλύτερα! Δηλαδή να πιάσει καμιά φωτιά και στο τέλος να αποφασίσουν να κλείσουν το φράγμα και να την πληρώσουμε εμείς?!
Είναι ότι καλύτερο μπορούμε να κάμουμε. Συνεχώς καταγγελίες και άρθρα και ο Θεός βοηθός. Δυστυχώς όμως ο κρατικός μηχανισμός έτσι λειτουργεί, αν μεν γενεί το κακό δεν κάμνουν τίποτε...

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by sifu-nas »

φιλεη πιο μεγαλη καταστροφη ομως , αν προχωρησεις προς το γειτονικο "δασος"
ειναι η καμπια, μιλουμε οτι ολοκληρη εκταση απο πευκα, εχουν πεθανει, ξερανει και δεν εμεινε τιποτα.
το θεαμα ειναι πολυ ασχημο, εγω ακουσα οτι οi περιβαλλοντιστες σταματησε τους ψεκασμους της καμπιας δοτι επηρεαζοντε αλλοι οργανισμοι
ειναι κατι που πρεπει να προβληματισει..

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

sifu-nas wrote:φιλεη πιο μεγαλη καταστροφη ομως , αν προχωρησεις προς το γειτονικο "δασος"
ειναι η καμπια, μιλουμε οτι ολοκληρη εκταση απο πευκα, εχουν πεθανει, ξερανει και δεν εμεινε τιποτα.
το θεαμα ειναι πολυ ασχημο, εγω ακουσα οτι οi περιβαλλοντιστες σταματησε τους ψεκασμους της καμπιας δοτι επηρεαζοντε αλλοι οργανισμοι
ειναι κατι που πρεπει να προβληματισει..
Δεν έχω υπόψη το γεγονός! Να το ψάξω να δω γιατί και πως! Πάντως Μάριε, αν το συζητήσουμε σοβαρά και με το σύνδεσμο και με όποιον άλλο μπορεί να βοηθήσει, μπορούμε ακόμα και τηλεόραση να το προβάλουμε!!! Κάτι ρώτησα και έμαθα...

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by fISHANDCHIPS »

sifu-nas wrote:φιλεη πιο μεγαλη καταστροφη ομως , αν προχωρησεις προς το γειτονικο "δασος"
ειναι η καμπια, μιλουμε οτι ολοκληρη εκταση απο πευκα, εχουν πεθανει, ξερανει και δεν εμεινε τιποτα.
το θεαμα ειναι πολυ ασχημο, εγω ακουσα οτι οi περιβαλλοντιστες σταματησε τους ψεκασμους της καμπιας δοτι επηρεαζοντε αλλοι οργανισμοι
ειναι κατι που πρεπει να προβληματισει..
Μεν φοάσε ρε Νάσιε ... εν παθαίνουν τίποτε τα πεύκα ....ήδη εξεκινήσαν να φκάλουν καινούριες βελόνες.
Ο λόγος που δεν ψεκάστηκαν φέτος είναι διότι τα ψεκαστικά αεροπλανάκια του τμήματος δασών επουκουπιστήκαν απο τα 12 μποφόρ στο αεροδρόμιο Λάρνακας πριν λίγους μήνες και μέχρι να επιδιωρθωθούν (δεν ξέρω αν επιδιωρθωθήκαν ακόμα) ηταν πλέον αργά επειδή οι κάμπιες ήδη μπήκαν στο χώμα για να μεταμορφοθούν σε πεταλούδες
σε λίγο καιρό θα είναι καταπράσινα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by sifu-nas »

φιλε, πιασε το δρομο πισω που το γεφυρι, του ποταμου τζιαι πιεννε προς τα πανω, βουνα, να δεις.μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λαλεις αλλλα εγω μιλω για ολοκληρη εκταση πευκοδασους

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by fISHANDCHIPS »

εχτοσ αν εξεραναν που την ανομβρία ... η πιτυοκάμπη εν τα σκοτώνει
αν συνέχιζε να κάμνει κρυάδες ισως να μεν εκατεβαίναν κατω στο χώμα και να ετρώαν και τι καινούριες βελόνες ...΄τοτε θα υπήρχε πρόβλημα ...αλλά δεν έγινε τέτοιο πράμα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

fISHANDCHIPS wrote:εχτοσ αν εξεραναν που την ανομβρία ... η πιτυοκάμπη εν τα σκοτώνει
αν συνέχιζε να κάμνει κρυάδες ισως να μεν εκατεβαίναν κατω στο χώμα και να ετρώαν και τι καινούριες βελόνες ...΄τοτε θα υπήρχε πρόβλημα ...αλλά δεν έγινε τέτοιο πράμα
φίλε fISHANDCHIPS,
με πρόλαβες. Είναι όντως η πιτυοκάμπη η οποία αυτό τον καιρό ήταν σε έξαρση. Λέω ήταν γιατί τώρα βρίσκεται προς το τέλος της και σε λίγο καιρό θα αρχίσουν να ξαναβλαστούν! Άρα μη φοβάστε για τα πεύκα, θα τα δούμε πράσινα πάλι :)
Τις όχθες του φράγματος δεν ξέρω αν θα τις δούμε καθαρές πάλι!!!!!!!!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Ετσι για να μπω λιγο στην συζητηση σας :idea: :idea: Ειδα πριν λιγο καιρο πεθαμενα πευκα στην Εκαλη (Ελλαδα) απο "Βαμβακιαση" και πιστεψετε με το θεαμα ηταν ανατριχιαστικο. Εκει την πατησανε διοτι οταν αρχισε το κακο κανενας αρμοδιος δεν εδωσε σημμασια. Και εκει το ΚΟΥΤΟΥΡΟΥ βασιλευει.

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by sifu-nas »

φίλε fISHANDCHIPS,
με πρόλαβες. Είναι όντως η πιτυοκάμπη η οποία αυτό τον καιρό ήταν σε έξαρση. Λέω ήταν γιατί τώρα βρίσκεται προς το τέλος της και σε λίγο καιρό θα αρχίσουν να ξαναβλαστούν! Άρα μη φοβάστε για τα πεύκα, θα τα δούμε πράσινα πάλι
Τις όχθες του φράγματος δεν ξέρω αν θα τις δούμε καθαρές πάλι!!!!!!!!!


ΘΑ ΒΑΛΩ ΦΟΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

sifu-nas wrote:φίλε fISHANDCHIPS,
με πρόλαβες. Είναι όντως η πιτυοκάμπη η οποία αυτό τον καιρό ήταν σε έξαρση. Λέω ήταν γιατί τώρα βρίσκεται προς το τέλος της και σε λίγο καιρό θα αρχίσουν να ξαναβλαστούν! Άρα μη φοβάστε για τα πεύκα, θα τα δούμε πράσινα πάλι
Τις όχθες του φράγματος δεν ξέρω αν θα τις δούμε καθαρές πάλι!!!!!!!!!


ΘΑ ΒΑΛΩ ΦΟΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ!
Οι φωτος θα είναι από τα πεύκα, ή από τα σκουπίδια στις όχθες? :?

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by fISHANDCHIPS »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Ετσι για να μπω λιγο στην συζητηση σας :idea: :idea: Ειδα πριν λιγο καιρο πεθαμενα πευκα στην Εκαλη (Ελλαδα) απο "Βαμβακιαση" και πιστεψετε με το θεαμα ηταν ανατριχιαστικο. Εκει την πατησανε διοτι οταν αρχισε το κακο κανενας αρμοδιος δεν εδωσε σημμασια. Και εκει το ΚΟΥΤΟΥΡΟΥ βασιλευει.
Ε καλα ,τζίνοι ε τέλεια αμπάλατοι ... εμβολιάσαν τα δέντρα ξεπίτηδες με τζίνο το έντομο και επάθαν την
Λείτουργή εντελός διαφορετικά απο την πυτιοκάμπη ...τζίνο πίννει τους χυμούς των δέντρων ενώ η πιτυοκάμπη τρώει τις βελόνες
Για το πρόβλημα μας στην Κύπρο ... δεν λέω ... έπρεπε να αποτραπεί αλλά ευτυχώς τα δέντρα δεν διατρέχουν κίνδυνο
Δεν τα είδα τζίνα που λαλεί ο Νάσιος ... αλλά πολλά πιθανόν να πεθαναν απο την ξηρασία (τα ριτηνοφόρα(ριτήνη=πίσσα) δέντρα πεθαίνουν και μετά απο μήνες μπορεί και περισσότερο να δείξουν οτι πέθαναν) ή φαγώθηκαν και σύντομα θα πρασινίσουν ...
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Ετσι για να μπω λιγο στην συζητηση σας :idea: :idea: Ειδα πριν λιγο καιρο πεθαμενα πευκα στην Εκαλη (Ελλαδα) απο "Βαμβακιαση" και πιστεψετε με το θεαμα ηταν ανατριχιαστικο. Εκει την πατησανε διοτι οταν αρχισε το κακο κανενας αρμοδιος δεν εδωσε σημμασια. Και εκει το ΚΟΥΤΟΥΡΟΥ βασιλευει.
Με τον όρο βαμβακίαση χαρακτηρίζουμε πολλές αρρώστειες που προσβάλλουν τα δέντρα. Υπάρχουν αρκετών ειδών! Παραδείγματα: βαμβακάδα στις ελιές, στις μηλιές, είναι όλες όμως διαφορετικές μεταξύ τους. Η πιτυοκάμβη δεν είναι βαμβακάδα!!! Είναι έντομο που προσβάλει τα πεύκα και τα συμπτώματα μπορείς αμέσως να τα διακρίνεις! Τρώνε τις πευκοβελόνες! Αυτό με την Εκάλη δεν το έχω υπόψη αλλά εξ όσων γνωρίζω δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στην Κύπρο (ευτυχώς)!!!
Αυτά ξέρω, αυτά μεταφέρω! Πάντως μου κινήσατε το ενδιαφέρον και με την πρώτη ευκαρία, θα πάρω το χωματόδρομο κατά πάνω :) :) :) !Κι ελπίζω να δω καινούριες πευκοβελόνες :)

...με τα σκουπίδια και τους ασυνείδητους δεν μου είπατε τι θα κάνουμε!!!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by PeRoUkKaS »

Φιλε με τζινους εν δυσκολα τα πραματα.. αλλα οκ, δετε το τζαι που την θετικη πλευρα..
κατεβενεις ομορφα ωραια το πρωι στο φραγμα.. θωρεις μιαν κοπη σκουπιθκια στο ενα τοπουι τζαι λιο παρακατω καθολου.. που εννα παεις να ψαρεψεις? τζαμε που εν τα σκουπιθκια φυσικα!! ειδικα αμαν δεις μπυρες τζαι βοτκες τζαμε εχει πολλυυυυν ψαρι! :D
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

PeRoUkKaS wrote:Φιλε με τζινους εν δυσκολα τα πραματα.. αλλα οκ, δετε το τζαι που την θετικη πλευρα..
κατεβενεις ομορφα ωραια το πρωι στο φραγμα.. θωρεις μιαν κοπη σκουπιθκια στο ενα τοπουι τζαι λιο παρακατω καθολου.. που εννα παεις να ψαρεψεις? τζαμε που εν τα σκουπιθκια φυσικα!! ειδικα αμαν δεις μπυρες τζαι βοτκες τζαμε εχει πολλυυυυν ψαρι! :D
:) Να μεν τα βλέπω τζιαι ας μεν πιάσω τσιμπιά!!!!!

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”