Φράγμα Ταμασού

Post Reply
User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

plenom'metatopsarem? wrote:
psarakas wrote:Και εγώ. 1 κοντά στο κιλό 3 κοντά στα 300 όλα πίσω φυσικά. Πρόοδος στο σκουπιδιαριό , αύξηση όμως των νυκτερινών ''ψαράδων''. Τα παράπονα μας φυσικά είναι απλά για να επαναλαμβανόμαστε.(ζούμε στην Κύπρο) Τέλοςπάντων..
το σχετικό λινκ
http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... 6&start=15
και αυτό! :

http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... 7&start=45

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by psarakas »

plenom'metatopsarem? wrote:
plenom'metatopsarem? wrote:
psarakas wrote:Και εγώ. 1 κοντά στο κιλό 3 κοντά στα 300 όλα πίσω φυσικά. Πρόοδος στο σκουπιδιαριό , αύξηση όμως των νυκτερινών ''ψαράδων''. Τα παράπονα μας φυσικά είναι απλά για να επαναλαμβανόμαστε.(ζούμε στην Κύπρο) Τέλοςπάντων..
το σχετικό λινκ
http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... 6&start=15
και αυτό! :

http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... 7&start=45
Φίλε είμαι οικογενειάρχης με μωρό μικρό. Δεν ρισκάρω με τίποτε να έρθω σε αντιπαράθεση με 5-6 παράνομους οι οποίοι συνήθως είναι και με τα ποτά τους. Ας κάνουν την δουλειά τους αυτοί που πρέπει.

όσον για τη θύρα είμουν κάποτε εμπλεκόμενος σε διοικητικό συμβούλιο κυνηγετικού συλλόγου. ΝΑ μεν σου πώ ότι εν χειρότερα τα πράματα από το Τ.Α. Επαράτησα τους τέλεια.
catch and release

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by MariosK »

Φίλε με το να κάμεις ένα τηλέφωνο δεν κινδυνεύει η ζωή σου. Τουλάχιστο τηλέφωνα μόλις φύγεις που το φράγμα αν νιώθεις καλύτερα.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:Φίλε με το να κάμεις ένα τηλέφωνο δεν κινδυνεύει η ζωή σου. Τουλάχιστο τηλέφωνα μόλις φύγεις που το φράγμα αν νιώθεις καλύτερα.
:) καταλαβαίνω την ανησυχία σου! Δεν είπαμε να κινδυνέψουμε κιόλας! Αλλά η λύση που προτείνει κι ο Μάριος δεν σε βάζει σε κάποιο κίνδυνο :)
Σκέψου το :)

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by sifu-nas »

απογοήτευση σήμερα όταν είδα πολλούς να σακκουλλώνουν 300ρικα λαβρακούθκια.
ένας γονιός εκράταν 50-100 γραμμάρια λαβρακούθκια , ντροπή.........................
απο σκουπίθκια εν το συζητώ.. α και κάτι άλλο δυσκολεύωμε πάραπολλα να κάμω κανονικό ρεπορτ
γιατι ξέρω οτι αν πεις , επιασα κάτι τζιαμε η ποτζι την αλλη βδομάδα θα παν να θερίσουν :evil:

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by psarakas »

sifu-nas wrote:απογοήτευση σήμερα όταν είδα πολλούς να σακκουλλώνουν 300ρικα λαβρακούθκια.
ένας γονιός εκράταν 50-100 γραμμάρια λαβρακούθκια , ντροπή.........................
απο σκουπίθκια εν το συζητώ.. α και κάτι άλλο δυσκολεύωμε πάραπολλα να κάμω κανονικό ρεπορτ
γιατι ξέρω οτι αν πεις , επιασα κάτι τζιαμε η ποτζι την αλλη βδομάδα θα παν να θερίσουν :evil:
ημουν και εγώ
σκέφτου τι μάθημα δίνει στο παιδί του. Εθώρουν τον που απέναντι.

Εγώ έκαμνα release κρυφά (εκαταντήσαμεν εμείς οι παράλογοι)!!!!

¨οσον αφορα΄το ρεπόρτ κάμε το και σικκιμέν!!! εν νομίζω νατο πολλοδιαβάζουν οι παράνομοι :lol: :lol:

Τα λαβράκια παιδιά είναι στα 1-2 μέτρα και είναι του κιλού. Θέλουν ησυχία και ψάρεμα κάθοντας αν γίνεται !!!! Να μεν σας πώ και εκτός όχθης πολλές φορές :!: :!: :!:
catch and release

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by PeRoUkKaS »

θα παω την κυριακη ταμασο εγω με το εγγλεζικο για καμια κοτσινοφτερα και κανεναν κυπρινουι..
οποιος εν αθκιασερος πμ!
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

psarakas wrote:
sifu-nas wrote:απογοήτευση σήμερα όταν είδα πολλούς να σακκουλλώνουν 300ρικα λαβρακούθκια.
ένας γονιός εκράταν 50-100 γραμμάρια λαβρακούθκια , ντροπή.........................
απο σκουπίθκια εν το συζητώ.. α και κάτι άλλο δυσκολεύωμε πάραπολλα να κάμω κανονικό ρεπορτ
γιατι ξέρω οτι αν πεις , επιασα κάτι τζιαμε η ποτζι την αλλη βδομάδα θα παν να θερίσουν :evil:
ημουν και εγώ
σκέφτου τι μάθημα δίνει στο παιδί του. Εθώρουν τον που απέναντι.

Εγώ έκαμνα release κρυφά (εκαταντήσαμεν εμείς οι παράλογοι)!!!!

¨οσον αφορα΄το ρεπόρτ κάμε το και σικκιμέν!!! εν νομίζω νατο πολλοδιαβάζουν οι παράνομοι :lol: :lol:

Τα λαβράκια παιδιά είναι στα 1-2 μέτρα και είναι του κιλού. Θέλουν ησυχία και ψάρεμα κάθοντας αν γίνεται !!!! Να μεν σας πώ και εκτός όχθης πολλές φορές :!: :!: :!:
Τα λαβράκια όντως είναι γύρω στο κιλό! Πιο μεγάλα δυστυχώς δεν έπιασα. Τώρα το αν είναι στα 1-2 μέτρα... περίπου θα έλεγα!
Εκείνο που σίγουρα συμφωνούμε είναι ότι θέλουν πολύ προσοχή και ησυχία και...εννοείται να μην κοντέψεις στο νερό! Αν γίνεται να μη φαίνεσαι όταν ρίχνεις από την ακτή...ακόμα καλύτερα! Άρα...ίδια συμπεράσματα! :wink:

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by sifu-nas »

pre spawning?

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by caveman »

sifu-nas wrote:pre spawning?
Ήντα pre-spawning ρε!! :lol: :lol: Τωρά λαλούν σου, τωρά!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by sifu-nas »

:D pre- prre

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by psarakas »

Κατεβάινει ο ποταμός κάτω από τον πάγκο! Εχετε υπόψην σας κάτι? Έχασε 30 πόντους υψος το νερό. Πάντως πριν 3 μέρες που πηγα ήταν όλα μια χαρά. :think:
catch and release

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by MariosK »

Αυτός είναι ο σκοπός του φράγματος, να εμπλουτίζεται ο υδροφορέας. Αν δούμε ότι κατεβένει επικίνδυνα θα επικοινωνήσουμε με το ΤΑΥ αλλά συνήθως το αφήνουν λίγες μέρες και το κλείνουν. Πάντος το ΤΑΥ ειδικά με το φράγμα της Ταμασού είναι πολύ συνεργάσιμοι, όταν συνέβηκε κάτι παρόμοιο σε περίοδο αναπαραγωγής και τους το είπαμε σταμάτησαν αμέσως την αφαίρεση νερού.

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by psarakas »

οκ θενκς για την ενημέρωση
catch and release

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by (CyBasser) »

Psarakas, το ίδιο θα συμβεί εντός των ημερών και στο φράγμα Κλήρου. Δεν ξέρω πόσο θα αφήσουν, αλλά δεν φαντάζομαι μεγάλες ποσότητες λόγω του ότι εμπλουτίστηκε καλά ο υδροφορέας...
MariosK wrote:..... Πάντος το ΤΑΥ ειδικά με το φράγμα της Ταμασού είναι πολύ συνεργάσιμοι, όταν συνέβηκε κάτι παρόμοιο σε περίοδο αναπαραγωγής και τους το είπαμε σταμάτησαν αμέσως την αφαίρεση νερού.
...Αντίθετα με κάποια άλλα κυβερνητικά τμήματα... :roll: :roll: :snooty: :snooty:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”