Φράγμα Ταμασού

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

Τελευταία επίσκεψη...πάρα πολλά μικρά!! Μέχρι περίπου 600 το μεγαλύτερο. Τίποτε μεγάλο.
Πάντως το ενθαρρυντικό είναι πως ξεκίνησαν τα μικρά να κτυπούν καλά.
αναμένουμε... :)

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

Κανένα νέο κανένας από το φράγμα?!
Πήγα πριν λίγες μέρες...τίποτα πάλι! Πολλά πολλά μικρά! Κανένα αξιόλογο! :(
Κατάφερε κανένας τίποτα?!

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by psarakas »

Πήγα προχτές. Έβγαλα ένα λαβράκι 100άρι!!! Δεν τσιμπούσανε με τίποτα. Είδα ένα τύπο όμως σχετικά κοντά να βγάζει ένα 600αρι περίπου ίσως και παραπάνω.
Η απογοήτευση φέτος (και πέρσι!!!) είναι ότι δεν τσιμπάνε ούτε τα μικρά έτσι για ποσκόλιο.
:(
catch and release

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

psarakas wrote:Πήγα προχτές. Έβγαλα ένα λαβράκι 100άρι!!! Δεν τσιμπούσανε με τίποτα. Είδα ένα τύπο όμως σχετικά κοντά να βγάζει ένα 600αρι περίπου ίσως και παραπάνω.
Η απογοήτευση φέτος (και πέρσι!!!) είναι ότι δεν τσιμπάνε ούτε τα μικρά έτσι για ποσκόλιο.
:(

Γεια σου φίλε μου.

υπήρχαν μέρες που έβγαζα συνέχεια(μα συνέχεια) μικρά. Κάποιες άλλες, πολύ λίγα. Τελευταία επίσκεψη μόνο κάποια 600άρια (5-6). Όλα εννοείται επέστρεψαν στο νερό.
Αυτό που πρόσεξα, είναι πως έχουν ιδιαίτερη όρεξη κοντά στο μεσημέρι!!!!! Αλλά είναι σχεδόν αδύνατον να μπορεί κάποιοσ να αντέξει με τέτοιες θερμοκρασίες να κάνει σπίννινγκ με τέτοιο ήλιο!
Μεγάλο λαβράκι είναι η πρώτη χρονιά φέτος που δεν έχω βγάλει κανένα!!!!! μα κανένα!
Ούτε καν κοντά στο κιλό!
Η μεγαλύτερη απογοήτευση του φράκτη όμως δεν είναι τα ψάρια,αλλά οι άνθρωποι! Ο τόπος έχει κυριολεκτικά καταντήσει σκουπιδαριό!!!!Είναι απαίσια εικόνα!
Εκτός αυτού , πολλοί κολυμπάνε στο φράγμα, βάζουν μουσικές στη διαπασών, μαζεύουν όλα τα μικρά ψάρια που πιάνουν... καταστροφή!!!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by caveman »

Ειδικά η Ταμασός, εν ποσπασμένη :( :( Τζαι έχει έτσι ωραία ψάρια!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by psarakas »

Δυστυχώς συμφωνώ και με τους 2 σας.
Εκτός από το ποσπασμένη. Σίγουρα έχει λαυράκια μεγαλύτερα των 3 κιλών. Εβγαλα εκεί πρόπερσι λαβρακι 2,400. Ίσως να φταίει ότι φέτος έχει το πιο πολύ νερό από ότι είχε κάθε προηγούμενο Αυγουστο.
catch and release

anastasios87
Posts: 1
Joined: Fri Jan 08, 2010 9:44 pm

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by anastasios87 »

Πάω και εγώ συχνά στο φράγμα Ταμασού (μένω περιπού 3 λεπτά μακρία :D ). Με κάθε ευκαιρία πάω για λίγες ώρες αν και σχετικά νέος στο ψάρεμα. Κυρίος με σπίνινγκ αν και έχω δοκιμάσει και με αντέννα. Με αντέννα έχω βγάλει πολλά ηλιοψαρά και αρκετά μεγάλα όπως και πάρα πολλά μικρά λαβρακιά και όλα επεστρεψαν πίσω.

Με σπίνινγκ έχω πιάσει γύρος στα 40-50 λαβράκια τον τελευταίο καιρο αλλά όπως εχει αναφερθεί τα περισσότερα είναι πολύ μικρά. Αρκετά είναι μεταξί 500-1000γρ και 2-3 ήταν πάνω από 1κιλο. Εχω αρκετές βδομάδες να δώ πάνω από 600-700 γρ.

Γενικά το φράγμα έχει αρκετή ζωη αλλά όπως είπαν και κάποιοι άλλοι σιγά σιγά γίνεται σκουπιδότοπος και αρκετοί ξένοι διανυχτερεύουν και ψαρεύουν δεκάδες μικρά τα οποία δεν επιστρέφουν ποτε..

Όσο για το τελευταίο σχόλιο του psarakas για πολύ μεγαλύτερα ψάρια.. Συμψωνώ απόλυτα αλλά νομίζω ότι η αλλαγή στο χάρτη του φράγματος από τις φετινές βροχές επιρέασε τα ψάρια. Αλλά είμαι σίγουρος ότι στο φράγμα υπάρχουν αρκετά μεγάλα ψάρια.

Αυτά για το πρώτο μου ποστ.. Καλές ψαριές!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by marios »

:text-welcomewave: anastasios87
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

psarakas wrote:Δυστυχώς συμφωνώ και με τους 2 σας.
Εκτός από το ποσπασμένη. Σίγουρα έχει λαυράκια μεγαλύτερα των 3 κιλών. Εβγαλα εκεί πρόπερσι λαβρακι 2,400. Ίσως να φταίει ότι φέτος έχει το πιο πολύ νερό από ότι είχε κάθε προηγούμενο Αυγουστο.
Ποσπασμένη δεν θα το έλεγα! Αλλά εξαρτάται τι θέλεις να βλέπεις όταν πηγαίνεις για ψάρεμα! Κακά τα ψέματα, ζούμε στην Κύπρο και τα ψάρια που πιάνουμε...δεν είναι ούτε πολλά, ούτε τα πιάνουμε συχνά! Οπόταν αυτό που θέλω εγώ να βλέπω στα ψαρέματα μου, είναι ένα περιβάλλον στο οποίο να χαίρομαι να ψαρέψω! Κι ας μην πιάσω ψάρι που λέμε!
Πήγαμε πριν λίγες μέρες ξανά με δύο φίλους. Μικρά και πάλι (αν και χρησιμοποιήσαμε αρκετά μεγάλα δολώματα για μεγάλα ψάρια) και μόνο ένα γύρω στο κιλό (επέστρεψε πίσω κι αυτό). Πέρσυ για κάποιο λόγο τα περισσότερα που είχα πιάσει ήτα από 1900 ως 2000! ούτε παραπάνω ,ούτε λιγότερο! :D
Τώρα το αν υπάρχουν ψάρια καλά..πιστεύω σίγουρα υπάρχουν! Αλλά με την κατάσταση που επικρατεί, με το παιδομάζωμα που γίνεται και με το ρυθμό που μολύνουν τη λίμνη με σκουπίδια...το μέλλον τους...αμφίβολο!
Δυστυχώς...

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

Επειδή το υποσχέθηκα σε αυτή την ενότητα, κάτι από Αφρική! :)
πατήστε το σύνδεσμο...


Η υπόσχεση...υπόσχεση! :) ...

http://cyprusfishingmagazine.com/forum/ ... =54&t=2530

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

κάτι καινούριο από το φράγμα?!
Κάποιος?!
κάτι καλό?! Λιγότερα σκουπίδια ίσως?!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

plenom'metatopsarem? wrote:κάτι καινούριο από το φράγμα?!
Κάποιος?!
κάτι καλό?! Λιγότερα σκουπίδια ίσως?!
ναι ρε φίλε, επήα εγώ! (να σου απαντήσω τουλάχιστον εγώ αφού εν έσιει κανένα να σου απαντήσει) :lol: :lol:
2 περίπου στο κιλό. Όχι άσχημα, ούτε και τέλεια θα έλεγα.

κάποιος άλλος?! ;)

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by psarakas »

Και εγώ. 1 κοντά στο κιλό 3 κοντά στα 300 όλα πίσω φυσικά. Πρόοδος στο σκουπιδιαριό , αύξηση όμως των νυκτερινών ''ψαράδων''. Τα παράπονα μας φυσικά είναι απλά για να επαναλαμβανόμαστε.(ζούμε στην Κύπρο) Τέλοςπάντων..
catch and release

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

psarakas wrote:Και εγώ. 1 κοντά στο κιλό 3 κοντά στα 300 όλα πίσω φυσικά. Πρόοδος στο σκουπιδιαριό , αύξηση όμως των νυκτερινών ''ψαράδων''. Τα παράπονα μας φυσικά είναι απλά για να επαναλαμβανόμαστε.(ζούμε στην Κύπρο) Τέλοςπάντων..
είδες τους?! καταγγελία αμέσως στην αστυνομία! Υπάρχει ο τρόπος και τι κάνουμε αν δεν ανταποκριθούν άμεσα σε σχετικό ποστ. Να βρω το λινκ να σου το στειλω.
Πάντως κάπως κινούνταν καλύτερα τα λαβράκια προχτές!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Φράγμα Ταμασού

Post by plenom'metatopsarem? »

psarakas wrote:Και εγώ. 1 κοντά στο κιλό 3 κοντά στα 300 όλα πίσω φυσικά. Πρόοδος στο σκουπιδιαριό , αύξηση όμως των νυκτερινών ''ψαράδων''. Τα παράπονα μας φυσικά είναι απλά για να επαναλαμβανόμαστε.(ζούμε στην Κύπρο) Τέλοςπάντων..
το σχετικό λινκ
http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... 6&start=15

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”