SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

Post by (CyBasser) »

Έχουμε βάσιμες πληροφορίες από μέλος του φόρουμ που βρίσκεται αυτή την στιγμή στην Ταμασσό ότι απελευθερώνεται νερό από μπροστά.

Το πιθανότερο είναι ότι λόγω της μεγάλης φετεινής εισροής απελευθερώνουν νερό για τον λόγο για τον οποίο κτίστηκε το φράγμα: Εμπλουτισμός των υδροφόρων στρωμάτων του Πεδιαίου και της νότιας Λευκωσίας. Είναι η κύρια χρήση του νερού του συγκεκριμμένου φράγματος.

Αυτή η διαδικασία γίνεται κάθε χρονιά σε βαθμό ανάλογο με την πληρότητα του φράγματος. Αυτό θα γινόταν και το ξέραμε. Εγώ προσωπικά περίμενα να την αφήσουν να ανεβεί στο μάξιμουμ της για φέτος και μετά να γίνει η διαδικασία. Το πρόβλημα με την χρονική στιγμή είναι ότι θα επηρεάσει αρνητικά την αναπαραγωγή πολλών ειδών ψαριών (κυπρίνου, κοκκινοφτέρας, χρυσόψαρου, και λαβρακιού). Πρέπει με κάθε τρόπο η διαδικασία αυτή να διακοπεί τουλάχιστον για όλο τον Απρίλη!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

Post by fISHANDCHIPS »

Το ίδιο και στο φράγμα της Κλήρου ... απο ότι μου είπαν ,εκατεβάσαν την στάθμη του νερού περίπου 2μ κάτω,προς το παρόν
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

Post by bassman »

Είσαι σίγουρος για την Κλήρου? Μέχρι πρόσφατα υπεχειλούσε και δεν έχει νόημα να κατέβηκε 2μ κάτω. Το νερό είναι για άρδευση και δεν νομίζω να χρειάζονται τόσο πολύ νερό σε τόσο μικρό διάστημα.

Εκείνο που πρέπει όλοι να γνωρίζουμε είναι ότι κανένας από τους άμεσα υπεύθυνους δεν γνωρίζει για τις περιόδους αναπαραγωγής των ψαριών και ελπίζω τουλάχιστον όταν τους ενημερώσουμε να μην αδιαφορίσουν.
I'd rather be fishing!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

Post by fISHANDCHIPS »

ναι είμαι σίγουρος,είπεν μου το μέλος του φόρουμ που ήταν σήμερα τζαμέ, ... εν εχώ ιδέα γιατι εκατεβηκε τόσο .... εβρεξε και αποφασισαν να κάμουν φυτίες ριζιού αλόπος
ας μας πεί και ο ίδιος όταν επιστρέψει που το ψάρεμα...επειδή εν τον εκάνεν ο φράχτης,επίε και θάλασσα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

Post by fISHANDCHIPS »

bassman wrote:Εκείνο που πρέπει όλοι να γνωρίζουμε είναι ότι κανένας από τους άμεσα υπεύθυνους δεν γνωρίζει για τις περιόδους αναπαραγωγής των ψαριών και ελπίζω τουλάχιστον όταν τους ενημερώσουμε να μην αδιαφορίσουν.
Οι ''επιστήμονες'' μας είναι για κλάματα ... ένα που τα πιο βασικά πράματα(η περίοδος αναπαραγωγής) δεν τα γνωρίζουν,και αν το γνωρίζουν τότε δεν γνωρίζουν ότι με την κίνηση τούτη θα επιρεαστουν τα ψάρια ... αλλά πολλά πιθανόν να γνωρίζουν αλλά να μεν φακούν πέννα
όλο και κάτι θα κάμνουν για να μας στεναχορούν,αυτό είναι σίγουρο
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

Post by ps1xas »

fISHANDCHIPS wrote:ναι είμαι σίγουρος,είπεν μου το μέλος του φόρουμ που ήταν σήμερα τζαμέ, ... εν εχώ ιδέα γιατι εκατεβηκε τόσο .... εβρεξε και αποφασισαν να κάμουν φυτίες ριζιού αλόπος
ας μας πεί και ο ίδιος όταν επιστρέψει που το ψάρεμα...επειδή εν τον εκάνεν ο φράχτης,επίε και θάλασσα



καλησπερίζω... όντως έχει κατεβει 2+ μετρα και εγώ παραξενεύτηκα... ate παο να ξαπλώσω και λείο γιατί η ώρα 4 εφια για καλοπαναγιώτη :P :P

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

Post by sifu-nas »

ο φραχτης εχασε τουλαχιστω 2 μετρα νερο απο την περασμενη βδομαδα ... Ελπιζουμε να σταματησουν μεχρι να γεμωσει που αν τον αφηκουν σιγουρα εν να γινει με την εισροη που εχει τωρα!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

Post by bassman »

sifu-nas wrote:ο φραχτης εχασε τουλαχιστω 2 μετρα νερο απο την περασμενη βδομαδα ... Ελπιζουμε να σταματησουν μεχρι να γεμωσει που αν τον αφηκουν σιγουρα εν να γινει με την εισροη που εχει τωρα!
Εννοείς Κλήρου ή Ταμασο?
I'd rather be fishing!

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

Post by sifu-nas »

Ταμασο. Αν τζιαι μπαινουν δυο πηγες μεσα ... Σιγουρα ειναι πανω απο δυο μετρα! :think:

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

Post by PrEdAtΩR »

το νερο φευγει , κανει και μια μικρη λιμνουα πιο κατω
Photo-0014.jpg
Photo-0014.jpg (107.29 KiB) Viewed 6384 times
Photo-0016.jpg
Photo-0016.jpg (50.32 KiB) Viewed 6378 times
το ποσο νερο αφαιρεσαν φενεται που το πρασινο level
Attachments
Photo-0013.jpg
Photo-0013.jpg (90.71 KiB) Viewed 6377 times

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

Post by MariosK »

Βύρωνα έχεις καμιά φωτογραφία που πίσω που μπαίνει το νερό? Ο δρόμος ο χαμηλός είναι ακόμα καλυμμένος με νερό?

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

Post by PrEdAtΩR »

MariosK wrote:Βύρωνα έχεις καμιά φωτογραφία που πίσω που μπαίνει το νερό? Ο δρόμος ο χαμηλός είναι ακόμα καλυμμένος με νερό?

no idea , sifuna ξερεις?

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

Post by sifu-nas »

Οι ρε Μαριε εππεσε πολλα αν τζιαι εσσιει αρκετο νερο που τεχει μεσα, φκερωνει με μεγαλυτερη ταχυτητα

User avatar
renos_g9
Posts: 70
Joined: Wed Mar 05, 2008 9:40 pm

Re: SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

Post by renos_g9 »

ρε πεθκια ξερω που σιουρεσ πηγεσ ! τζιηνο τησ κληρου εκατεβικε κατω 1,50 μετρο για εμπλουτισμο ιπογιον στρωματων επηδει εκαμε παραπονο το ακακι οτι εν παει νερο ποτζι τζιαι ετσι απελευθερωσαν το νερο για να παει στο ακακι
ΤΖΙΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΖΙΑΙ ΕΛΑΛΕΙ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ. ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΕΠΑΡΤΟΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΣΤΟΝ.... ΤΖΙΑΙ ΤΖΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΙΕΡΕΤΑΣ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΟΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΧΑΡΙΣ' ΤΟΝ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ

User avatar
renos_g9
Posts: 70
Joined: Wed Mar 05, 2008 9:40 pm

Re: SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

Post by renos_g9 »

εντομεταξι επεια στο φραχτη τησ κληρου στισ 25 που ηταν αργια τζιαι εν ισιε τιποτε ουτε τσιμπημα ! εβαλαν κρυφα ψαρκα μεσα πριν παω αλλα αρκησα να το μαθω τζιαι επιασην αλλοι τα ψαρκα
ΤΖΙΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΖΙΑΙ ΕΛΑΛΕΙ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ. ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΕΠΑΡΤΟΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΣΤΟΝ.... ΤΖΙΑΙ ΤΖΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΙΕΡΕΤΑΣ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΟΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΧΑΡΙΣ' ΤΟΝ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”