SIGN IN | REGISTER
Αρθρογραφία

ΑΚΤΗ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΣΚΑΦΟΣ ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ

SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

Δημοσίευσηαπό (CyBasser) » Σάβ Μαρ 28, 2009 11:47 am

Έχουμε βάσιμες πληροφορίες από μέλος του φόρουμ που βρίσκεται αυτή την στιγμή στην Ταμασσό ότι απελευθερώνεται νερό από μπροστά.

Το πιθανότερο είναι ότι λόγω της μεγάλης φετεινής εισροής απελευθερώνουν νερό για τον λόγο για τον οποίο κτίστηκε το φράγμα: Εμπλουτισμός των υδροφόρων στρωμάτων του Πεδιαίου και της νότιας Λευκωσίας. Είναι η κύρια χρήση του νερού του συγκεκριμμένου φράγματος.

Αυτή η διαδικασία γίνεται κάθε χρονιά σε βαθμό ανάλογο με την πληρότητα του φράγματος. Αυτό θα γινόταν και το ξέραμε. Εγώ προσωπικά περίμενα να την αφήσουν να ανεβεί στο μάξιμουμ της για φέτος και μετά να γίνει η διαδικασία. Το πρόβλημα με την χρονική στιγμή είναι ότι θα επηρεάσει αρνητικά την αναπαραγωγή πολλών ειδών ψαριών (κυπρίνου, κοκκινοφτέρας, χρυσόψαρου, και λαβρακιού). Πρέπει με κάθε τρόπο η διαδικασία αυτή να διακοπεί τουλάχιστον για όλο τον Απρίλη!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!
Άβαταρ μέλους
(CyBasser)

Δημοσ.: 2367
Εγγραφη: Δευτ Οκτ 22, 2007 10:17 pm

Re: SOS!!! Απελευθερώνουν νερό από Ταμασό!

Δημοσίευσηαπό fISHANDCHIPS » Σάβ Μαρ 28, 2009 2:30 pm

Το ίδιο και στο φράγμα της Κλήρου ... απο ότι μου είπαν ,εκατεβάσαν την στάθμη του νερού περίπου 2μ κάτω,προς το παρόν
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια
fISHANDCHIPS

Δημοσ.: 1547
Εγγραφη: Τρί Δεκ 18, 2007 6:01 pm

Δημοσίευσηαπό bassman » Σάβ Μαρ 28, 2009 2:37 pm

Είσαι σίγουρος για την Κλήρου? Μέχρι πρόσφατα υπεχειλούσε και δεν έχει νόημα να κατέβηκε 2μ κάτω. Το νερό είναι για άρδευση και δεν νομίζω να χρειάζονται τόσο πολύ νερό σε τόσο μικρό διάστημα.

Εκείνο που πρέπει όλοι να γνωρίζουμε είναι ότι κανένας από τους άμεσα υπεύθυνους δεν γνωρίζει για τις περιόδους αναπαραγωγής των ψαριών και ελπίζω τουλάχιστον όταν τους ενημερώσουμε να μην αδιαφορίσουν.
I'd rather be fishing!
Άβαταρ μέλους
bassman

Δημοσ.: 391
Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 19, 2007 6:19 pm
Τοποθεσια: Nicosia

Δημοσίευσηαπό fISHANDCHIPS » Σάβ Μαρ 28, 2009 2:45 pm

ναι είμαι σίγουρος,είπεν μου το μέλος του φόρουμ που ήταν σήμερα τζαμέ, ... εν εχώ ιδέα γιατι εκατεβηκε τόσο .... εβρεξε και αποφασισαν να κάμουν φυτίες ριζιού αλόπος
ας μας πεί και ο ίδιος όταν επιστρέψει που το ψάρεμα...επειδή εν τον εκάνεν ο φράχτης,επίε και θάλασσα
fISHANDCHIPS

Δημοσίευσηαπό fISHANDCHIPS » Σάβ Μαρ 28, 2009 2:56 pm

bassman έγραψε:Εκείνο που πρέπει όλοι να γνωρίζουμε είναι ότι κανένας από τους άμεσα υπεύθυνους δεν γνωρίζει για τις περιόδους αναπαραγωγής των ψαριών και ελπίζω τουλάχιστον όταν τους ενημερώσουμε να μην αδιαφορίσουν.

Οι ''επιστήμονες'' μας είναι για κλάματα ... ένα που τα πιο βασικά πράματα(η περίοδος αναπαραγωγής) δεν τα γνωρίζουν,και αν το γνωρίζουν τότε δεν γνωρίζουν ότι με την κίνηση τούτη θα επιρεαστουν τα ψάρια ... αλλά πολλά πιθανόν να γνωρίζουν αλλά να μεν φακούν πέννα
όλο και κάτι θα κάμνουν για να μας στεναχορούν,αυτό είναι σίγουρο
fISHANDCHIPS

Δημοσίευσηαπό ps1xas » Σάβ Μαρ 28, 2009 7:23 pm

fISHANDCHIPS έγραψε:ναι είμαι σίγουρος,είπεν μου το μέλος του φόρουμ που ήταν σήμερα τζαμέ, ... εν εχώ ιδέα γιατι εκατεβηκε τόσο .... εβρεξε και αποφασισαν να κάμουν φυτίες ριζιού αλόπος
ας μας πεί και ο ίδιος όταν επιστρέψει που το ψάρεμα...επειδή εν τον εκάνεν ο φράχτης,επίε και θάλασσα

καλησπερίζω... όντως έχει κατεβει 2+ μετρα και εγώ παραξενεύτηκα... ate παο να ξαπλώσω και λείο γιατί η ώρα 4 εφια για καλοπαναγιώτη :P :P
Άβαταρ μέλους
ps1xas

Δημοσ.: 290
Εγγραφη: Τρί Σεπ 04, 2007 9:47 pm

Δημοσίευσηαπό sifu-nas » Σάβ Μαρ 28, 2009 8:10 pm

ο φραχτης εχασε τουλαχιστω 2 μετρα νερο απο την περασμενη βδομαδα ... Ελπιζουμε να σταματησουν μεχρι να γεμωσει που αν τον αφηκουν σιγουρα εν να γινει με την εισροη που εχει τωρα!
Άβαταρ μέλους
sifu-nas

Δημοσ.: 912
Εγγραφη: Τετ Μάιος 09, 2007 11:42 am

Δημοσίευσηαπό bassman » Κυρ Μαρ 29, 2009 4:56 pm

sifu-nas έγραψε:ο φραχτης εχασε τουλαχιστω 2 μετρα νερο απο την περασμενη βδομαδα ... Ελπιζουμε να σταματησουν μεχρι να γεμωσει που αν τον αφηκουν σιγουρα εν να γινει με την εισροη που εχει τωρα!

Εννοείς Κλήρου ή Ταμασο?
I'd rather be fishing!
Άβαταρ μέλους
bassman

Δημοσ.: 391
Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 19, 2007 6:19 pm
Τοποθεσια: Nicosia

Δημοσίευσηαπό sifu-nas » Δευτ Μαρ 30, 2009 7:18 am

Ταμασο. Αν τζιαι μπαινουν δυο πηγες μεσα ... Σιγουρα ειναι πανω απο δυο μετρα! :think:
Άβαταρ μέλους
sifu-nas

Δημοσίευσηαπό PrEdAtΩR » Δευτ Μαρ 30, 2009 12:56 pm

το νερο φευγει , κανει και μια μικρη λιμνουα πιο κατω
Photo-0014.jpg
Photo-0014.jpg (107.29 KiB) 1137 προβολές
Photo-0016.jpg
Photo-0016.jpg (50.32 KiB) 1131 προβολές
το ποσο νερο αφαιρεσαν φενεται που το πρασινο level
Συνημμένα
Photo-0013.jpg
Photo-0013.jpg (90.71 KiB) 1130 προβολές
Άβαταρ μέλους
PrEdAtΩR

Δημοσ.: 839
Εγγραφη: Παρ Νοέμ 23, 2007 11:59 pm

Δημοσίευσηαπό MariosK » Δευτ Μαρ 30, 2009 4:03 pm

Βύρωνα έχεις καμιά φωτογραφία που πίσω που μπαίνει το νερό? Ο δρόμος ο χαμηλός είναι ακόμα καλυμμένος με νερό?
Άβαταρ μέλους
MariosK

Δημοσ.: 3582
Εγγραφη: Κυρ Μάιος 04, 2008 6:00 pm
Τοποθεσια: Πάφος
Highscores: 7

Δημοσίευσηαπό PrEdAtΩR » Δευτ Μαρ 30, 2009 4:17 pm

MariosK έγραψε:Βύρωνα έχεις καμιά φωτογραφία που πίσω που μπαίνει το νερό? Ο δρόμος ο χαμηλός είναι ακόμα καλυμμένος με νερό?

no idea , sifuna ξερεις?
Άβαταρ μέλους
PrEdAtΩR

Δημοσ.: 839
Εγγραφη: Παρ Νοέμ 23, 2007 11:59 pm

Δημοσίευσηαπό sifu-nas » Τρί Μαρ 31, 2009 10:37 pm

Οι ρε Μαριε εππεσε πολλα αν τζιαι εσσιει αρκετο νερο που τεχει μεσα, φκερωνει με μεγαλυτερη ταχυτητα
Άβαταρ μέλους
sifu-nas

Δημοσίευσηαπό renos_g9 » Τετ Απρ 01, 2009 3:48 pm

ρε πεθκια ξερω που σιουρεσ πηγεσ ! τζιηνο τησ κληρου εκατεβικε κατω 1,50 μετρο για εμπλουτισμο ιπογιον στρωματων επηδει εκαμε παραπονο το ακακι οτι εν παει νερο ποτζι τζιαι ετσι απελευθερωσαν το νερο για να παει στο ακακι
ΤΖΙΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΖΙΑΙ ΕΛΑΛΕΙ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ. ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΕΠΑΡΤΟΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΣΤΟΝ.... ΤΖΙΑΙ ΤΖΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΙΕΡΕΤΑΣ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΟΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΧΑΡΙΣ' ΤΟΝ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ
Άβαταρ μέλους
renos_g9

Δημοσ.: 69
Εγγραφη: Τετ Μαρ 05, 2008 9:40 pm

Δημοσίευσηαπό renos_g9 » Τετ Απρ 01, 2009 3:54 pm

εντομεταξι επεια στο φραχτη τησ κληρου στισ 25 που ηταν αργια τζιαι εν ισιε τιποτε ουτε τσιμπημα ! εβαλαν κρυφα ψαρκα μεσα πριν παω αλλα αρκησα να το μαθω τζιαι επιασην αλλοι τα ψαρκα
ΤΖΙΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΖΙΑΙ ΕΛΑΛΕΙ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ. ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΕΠΑΡΤΟΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΣΤΟΝ.... ΤΖΙΑΙ ΤΖΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΙΕΡΕΤΑΣ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΟΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΧΑΡΙΣ' ΤΟΝ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ
Άβαταρ μέλους
renos_g9

Δημοσ.: 69
Εγγραφη: Τετ Μαρ 05, 2008 9:40 pm

Επόμενο

Επιστροφή στην ΦΡΑΓΜΑΤΑ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

USEFUL LINKS

- Windfinder forecast
- CYCOFOS weather forcecast
- Google weather forcecast

Navionics Cyprus Maps

SISTER SITES

HUNT & SHOOT
MAGAZINE
CYPRUS YACHTING
MAGAZINE
MAGAZINES

Cyprus Fishing Magazine
P.O. Box 55329, 3821 Limassol, Cyprus | Telephone: +357 25577750 | e-mail: info@cyprusfishingmagazine.com

Copyright © Dacor Advertising & Media LTD 2012
Designed by Dacor