Για γέλια ή για κλάματα?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by MariosK »

Ρολάνδο τα όσα γράφεις νομίζω είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΑ. Όχι μόνο για το recreational fishing αλλά επίσης και για την διαχείριση του νερού. Αν πραγματικά το Τ.Α.Υ καταφέρει να ανεξαρτητοποιηθεί πλήρως από τα φράγματα τζε παραμείνουν πραγματικά σαν απόθεμα ασφαλείας τότε
τζε οι υδροφορείς θα εμπλουτιστούν ξανά
τζε οι πιθανότητες να ξαναδιψάσουμεν θα μειωθούν
τζε οι καλλιέργειες θα αναπτυχθούν λείον να δούμεν τζε λίον πράσινο
τζε επιτέλους τούτος ο γέριμος ο τόπος θα αποκτήσει 5-6 λίμνες οι οποίες θα μπορούν να αναπτυχθούν όι μόνο για ψάρεμα αλλά και για άλλου είδους τουρισμό.

Μακάρι να γίνουν ούλλα όπως πρέπει...

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by Giorkos »

δηλαδή οι αφαλατώσεις εν να είναι η 'σωτηρία' ...

τι παίζεται από αφαλατώσεις...πόσες ακριβώς λειτουργούν τωρά, πόσες εν προγραμματισμένες και πόσο μα καλύπτουν από πλευράς ανάγκης νερού (γεωργία, σπίθκια) και πόσο θα μένει περίπου για τους φράχτες ???
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by MariosK »

Γιώργο απ ότι εκαταλάβα οι αφαλατώσεις εν θα πιεννουν στους φράκτες. Απλά οι αναγκές του πόσιμου νερού εν να καλύπτονται που τις αφαλατώσεις όπως επίσης τζε που την ανακύκλωση που θα γίνεται με το αποχετευτικό σύστημα τζε έτσι σιγά σιγά οι φράχτες θα ξαναγεμίσουν με τις βροχές.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by Greg »

Καλα ρε παιδια εν ειδατε τι σας εγραψα προχτες?? τωρα να το ξανακαμω quote
Esox Lucius

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by Greg »

Greg wrote:Ενας φιλος σημερα ειχε συναντηση με τον διευθηντη του τμηματος υδατων λευκωσια για την αφαλατωση της λεμεσου.. Το νερο που παραγεται τωρα διοχετευται στο φραγμα της καλαβασου μεχρι να γινουν οι αναλυσεις ποιοτητας του.. ΟΜΩΣ οταν τον ρωτησε τι σκοπευουν να καμουν για να λυσουν το υδατικο, ο διευθηντης ειπε οτι δεν ξερουν και πως καθοντε πανω σε αναμμενα καρβουνα, ετσι μελετουν διαφορα σεναρια επιστημονικης φαντασιας για το απο που θα εβρουν το νερο.
Οι αφαλατωσεις ΟΥΤΕ κατα δυανοιαν καλυπτουν τις αναγκες μας σε νερο
Esox Lucius

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by PeRoUkKaS »

Φιλε Ρολανδο εισαι μια κινητη εγκυκλοπεδια γμτ :D !! ενταλως τζαι μπορεις να τα θυμασε ουλλα τουτα με καθε λεπτομερια?? :shock:
Παντως οποτε εννα αναπτυξεις ενα θεμα, παντα καμνεις με πιο αισιοδοξο για το μελλον :wink: :wink:
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:
Greg wrote:Ενας φιλος σημερα ειχε συναντηση με τον διευθηντη του τμηματος υδατων λευκωσια για την αφαλατωση της λεμεσου.. Το νερο που παραγεται τωρα διοχετευται στο φραγμα της καλαβασου μεχρι να γινουν οι αναλυσεις ποιοτητας του.. ΟΜΩΣ οταν τον ρωτησε τι σκοπευουν να καμουν για να λυσουν το υδατικο, ο διευθηντης ειπε οτι δεν ξερουν και πως καθοντε πανω σε αναμμενα καρβουνα, ετσι μελετουν διαφορα σεναρια επιστημονικης φαντασιας για το απο που θα εβρουν το νερο.
Οι αφαλατωσεις ΟΥΤΕ κατα δυανοιαν καλυπτουν τις αναγκες μας σε νερο
Οι αφαλατώσεις ΔΕΝ είναι η λύση. Η άρδευση δεν θα βασίζεται στις αφαλατώσεις. Οι αφαλατώσεις θα καλύψουν το σημαντικότερο ποσοστό ύδερυσης πόσιμου νερού για τις πόλεις. Υπάρχουν πολλές "πηγές" νερού: Αυτή την στιγμή ένα απίστευτο ποσοστό της τάξης του 45% (!!!) του νερού χάνεται λόγω της απηρχαιωμένης σωλήνωσης η οποία αρχίζει φέτος να αντικαθίσταται. Αυτό και μόνο το ποσοστό αρκεί να καληφθούν οι ανάγκες σε μεγάλο βαθμό. Είμαστε υποχρεωμένοι λόγω κοινοτικού κανονισμού να αρχίσουμε να επανακυκλώνουμε το χρησιμοποιημένο νερό το οποίο θα χρησιμοποιείται για άρδευση και εμπολυτισμό υπογείων στρωμάτων. Επαναλαμβάνω Γρηγόρη: Δεν θα γίνουν όλα αυτά σε 5 μήνες. Ίσως σε 10 χρόνια. Ίσως λίγο γρηγορόρερα, ίσως λίγο περισσότερο. Ναι. Για του χρόνου υπάρχει πρόβλημα (αν δεν βρέξει). Αυτά που λέμε είναι :arrow: :arrow: :arrow: ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ :!: :!: :!:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by Greg »

(CyBasser) wrote:Επαναλαμβάνω Γρηγόρη: Δεν θα γίνουν όλα αυτά σε 5 μήνες. Ίσως σε 10 χρόνια. Ίσως λίγο γρηγορόρερα, ίσως λίγο περισσότερο. Ναι. Για του χρόνου υπάρχει πρόβλημα (αν δεν βρέξει). Αυτά που λέμε είναι :arrow: :arrow: :arrow: ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ :!: :!: :!:
το γνωριζω αυτο φιλε ;), γιαυτο που το γυρισμα ειναι μεγαλο
Esox Lucius

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by CASTING »

(CyBasser) wrote:
MariosK wrote:
caveman wrote:στο μέλλον θα προκίψουν καταστάσεις ευνοϊκές για το ψάρεμα(μόνον αν οργανοθεί σωστά ο σύνδεσμος) διότι το πιο πιθανό θα ακολουθήσουν τον δρόμο της ιδιοτικοποίησης.......
Πότε εν η ετήσια συνέλευση του συνδέσμου?
Κάπου γύρω στις 20 τοτ Γεννάρη. Θα είστε όλοι ενήμεροι.

Μια και ήρθε η κουβέντα γύρω από τον Σύνδεσμο, αν και είμαι ένα απλό μέλος και όχι στο ΔΣ, πρέπει να τονίσω κάποια πράγματα.

Ο Σύνδεσμος δεν έχει την "μαγική" λύση για άμεση ανάκαμψη του ψαρέματος στα γλυκά νερά. Η τελευταία διετία μας επιφύλαξε αβάστακτες δυσάρεστες εκπλήξεις, για τις οποίες δεν φταίει ούτε η φύση, ούτε φυσικά οι ερασιτέχνες ψαράδες. Κάποιοι πραγματικά ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ φρόντισαν να μας στερήσουν το πιό πολύτιμο αγαθό, το νερό, για εξυπηρέτηση οικονομικών και πολιτικών συμφερόντων, αδιαφορώντας για τις συνέπειες. Αυτά είναι γνωστά, τα είπαμε χιλιάδες φορές.

Δυστυχώς αυτά έγιναν ενόσω υπήρχαν σοβαρά και τεράστια προβλήματα στην σωστή λειτουργία του Συνδέσμου. Από τον Γεννάρη του 2008, μια ομάδα ανθρώπων σε ένα "κουτσουρεμένο" ΔΣ προσπάθησαν, με ότι χρόνο και γνώσεις είχαν, και κράτησαν "ζωντανό" τον Σύνδεσμο, ο οποίος στα τέλη του 2007 είδε το τέλος του κατάφατσα. Έδωσαν αρκετές μάχες, πολλές από τις οποίες χάθηκαν. Με την στήριξη και κάποιων ατόμων όμως εκτός ΔΣ κατάφεραν και κράτησαν το μοναδικό ΕΠΙΣΗΜΟ οργανωμένο σύνολο ερασιτεχνών ψαράδων των εσωτερικών υδάτων ΖΩΝΤΑΝΟ. Μπορεί στην διάρκεια του 2008 να είδαμε πολλά πράγματα να πηγαίνουν στραβά (με κορυφαία την περίπτωση Γερμασόγειας). Όμως, ο Παγκύπριος Σύνδεσμος Ερασιτεχνών Ψαράδων Εσωτερικών Υδάτων παρέμεινε ζωντανός μέσα από τις φουρτούνες και αυτό μετρά πάρα πολύ. Ναι, είναι γεγονός ότι τα απλά μέλη τους τελευταίους μήνες δεν είχαν την ενημέρωση που έπρεπε. Βέβαια, η παράλειψη αυτή δεν ήταν "σχεδιασμένη" - χωρίς αυτό φυσικά να δικαιολογεί το ΔΣ. Όμως, με δεδομένα τα υπόλοιπα προβλήματα της χρονιάς, ας μην κρατήσουμε κακία γι' αυτό.

Τώρα: Τί γίνεται στο μέλλον? Είναι γεγονός ότι τα πράγματα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ. Η ανάκαμψη θα επανέλθει, όμως (τουλάχιστον για τα περισσότερα φράγματα) η διαδικασία θα πάρει αρκετά χρόνια. Ο Σύνδεσμος θα πρέπει να επιβαρυνθεί μεγάλο (βασικά κατά πολύ το μεγαλύτερο) μέρος της προσπάθειας αυτής. Για διάφορους λόγους το Τμήμα Αλιείας δεν θα είναι ικανό από μόνο του να ξαναφέρει την κατάσταση εκεί που πρέπει. Ο CFAA θα πρέπει να αναλάβει ηγετικό ρόλο στην προσπάθεια αναβίωσης του σπορ μας. Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που είναι διαθετειμένοι να επωμιστούν αυτή την ευθύνη, αλλά για να το κάνουν θα χρειαστούν την αληθινή στήριξη ΟΛΩΝ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ των μελών. Στην επερχόμενη ΓΣ θα γίνει εκτεταμένη συζήτηση επί του θέματος. Αν και θα επανέλθω όπως πλησιάζουν οι μέρες, θα ήθελα να παρακαλέσω όσους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ενδιαφέρονται για το ψάρεμα στα γλυκά νερά να θέσουν σαν προτεραιότητα την παρουσία τους στην ΓΣ. Οι ιδέες και οι λύσεις υπάρχουν. Απλά επαναλαμβάνω θα χρειαστούν ΧΡΟΝΙΑ για να φανεί αποτέλεσμα. Από μια σκοπιά, υπάρχει και κάτι θετικό στην όλη κατάσταση: Δίδεται μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για μια σωστή αναδόμηση κάποιων φραγμάτων όσον αφορά είδη και εμπλουτισμούς (παρεπιπτόντως, για κάποια από τα είδη που είναι πολύ δημοφιλή υπάρχουν κάποιες ποσότητες για επανεμπλουτισμό, και εδώ είναι ένας τομέας όπου ο Σύνδεσμος μπορεί να συνεισφέρει θετικά - φτάνει τα μέλη όταν τους ζητηθεί βοήθεια να μην μείνουν στα λόγια!)...

Το φετεινό καλοκαίρι κατέρριψε πολλούς από τους μύθους που προσπάθησαν κάποιοι "αρμόδιοι" αναρμόδιοι να μας πουλήσουν: Η Γερμασόγεια δεν "ξεράθηκε σε 10 μέρες" όπως είχε πεί στις 5 Ιουνίου ο υπεύθυνος Λεμεσού του ΤΚΥ. Έξι (6) μήνες μετά, υπάρχει ακόμη νερό, το φυτοπλανγκτον, ζωοπλανγτόν (και αντίθετα από ότι πιστεύει ο φίλος μου ο Largemouth :roll: ) και κάποια ψάρια επιβίωσαν. Με διαβεβαίωσαν προφορικά από το ΤΚΥ ότι ο Διπόταμος δεν θα άντεχε πέραν του Ιουλίου πριν ξεράνει. Όπως μπορείτε να διαπιστώσετε, κατέβηκε 50 εκατοστά τους τελευταίους 7 μήνες (!) και ακόμη έχει την "διχαλωτή" ουρά (το 1999 την είχε χάσει). Και να μην βρέξει, βγάζει άνετα και την επόμενη χρονιά. Το ίδιο η Καλαβασός, το ίδιο τα Λεύκαρα. Σίγουρα, το υπέροχο ψάρεμα του λαβρακιού στον Διπόταμο δεν υπάρχει, όμως το φράγμα ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΖΩΝΤΑΝΟ! Και έχει ακόμη την δύναμη να αναβιώσει όπως και μετά το 1999 (ναι, ακόμη και με την παρουσία των Ποντίων και λοιπών παρανόμων - και γι' αυτό δρομολογήθηκαν λύσεις τώρα που "έκαναν την δουλειά που έπρεπε"). Ο υπέροχος Κούρρης ακόμη κρατιέται. Το ίδιο και πολλά άλλα φράγματα.

Φίλοι μου, μπορεί να δεχθήκαμε ένα τέρμα, ο αγώνας όμως έχει ακόμη πάρα πολύ χρόνο μέχρι να τελειώσει. Μπορούμε άνετα να γυρίσουμε το παιγνίδι. Ναι, γνωρίζω πως κάποιοι θα μου πούν ότι συνεχίζω ακόμη να ονειρεύομαι. Είμαι 39 χρονών, και έχω την ευχέρεια να ξέρω τι είναι εφικτό και τι ανέφικτο. Είναι ανέφικτο να μιλώ για υπέροχο ψάρεμα λαβρακιού στην Γερμασόγεια ή τον Διπόταμο τον Μάϊο. Μπορώ όμως να ζήσω με αυτή μαχαιριά στην καρδιά μου γιατί ξέρω ότι είναι απόλυτα εφικτό σε 7 ή 10 χρόνια να έχω πολύ καλύτερο ψάρεμα από ότι είχα ως τώρα. Ξέρω ότι τίποτα δεν μπορεί να γίνει αυτόματα και από μόνο του. Θέλει αγώνα, θέλει πάλη. Και θέλω να το παλαίψω. Και θέλω να πιστεύω ότι το ίδιο θέλουν όλοι οι αληθινοί λάτριες του ψαρέματος στα φράγματα.

Λοιπόν, το κάλεσμα ισχύει.... Όσοι (αληθινοί) πιστοί...
Πραγματικα μολις το διαβασα.... :D :D :D :D αλλα μετα που ειδα το τζαιρο που διαφορα site για τη Κυπρο.... :( :( :( :(

Anyway εσιη ο Θεος μακαρι τζαι ελπιζω τζαι θελω να πιστευω οτι εννα ερτουν καλυτερες μερες.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by MariosK »

Εγώ εν να γοράσω τούτες τις μετοχές πάντως :wink: .

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by (CyBasser) »

CASTING wrote: Μια και ήρθε η κουβέντα γύρω από τον Σύνδεσμο...

Λοιπόν, το κάλεσμα ισχύει.... Όσοι (αληθινοί) πιστοί...

Πραγματικα μολις το διαβασα.... :D :D :D :D αλλα μετα που ειδα το τζαιρο που διαφορα site για τη Κυπρο.... :( :( :( :(

Anyway εσιη ο Θεος μακαρι τζαι ελπιζω τζαι θελω να πιστευω οτι εννα ερτουν καλυτερες μερες.
Φίλε Casting,

δεν θέλω να σε αποθαρρύνω. Τα πράγματα είναι όντως δύσκολα. Καλύτερες μέρες θα έρθουν. Αλλά χρειάζεται να αντέξουμε. Δεν θα αναλύσω δημόσια τις μακροπρόθεσμες προβλέψεις του Κυπριακού καιρού (όχι από στατιστικές αλλά από μετεορολογικά μοντέλλα) γιατί (α) οι πιθανότητες ακριβείας των μακροπρόθεσμων προβλέψεων είναι κάτω του 50% και (β) γιατί δεν θέλω να προκαταλάβω τα αισθήματα όποιουδήποτε.

Ανεξαρτήτως του φετεινού χειμώνα δεν μιλούμε για ανάκαμψη στην καλυτέρα των περιπτώσεων πριν το 2013 με 2015 (ειδικά όσον αφορά Γερμασόγεια, ίσως ελαφρά γρηγορότερα για Διπόταμο, Καλαβασό, Λεύκαρα). Ίσως πάμε και πιο ύστερα. Αλλά αν δεν είμαστε από τωρά οργανωμένοι και προετοιμασμένοι για να τα ξαναστήσουμε, τότε θα καθυστερήσουμε πάάάρα πολύ :shock: :roll: :roll:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by CASTING »

(CyBasser) wrote:
CASTING wrote: Μια και ήρθε η κουβέντα γύρω από τον Σύνδεσμο...

Λοιπόν, το κάλεσμα ισχύει.... Όσοι (αληθινοί) πιστοί...

Πραγματικα μολις το διαβασα.... :D :D :D :D αλλα μετα που ειδα το τζαιρο που διαφορα site για τη Κυπρο.... :( :( :( :(

Anyway εσιη ο Θεος μακαρι τζαι ελπιζω τζαι θελω να πιστευω οτι εννα ερτουν καλυτερες μερες.
Φίλε Casting,

δεν θέλω να σε αποθαρρύνω. Τα πράγματα είναι όντως δύσκολα. Καλύτερες μέρες θα έρθουν. Αλλά χρειάζεται να αντέξουμε. Δεν θα αναλύσω δημόσια τις μακροπρόθεσμες προβλέψεις του Κυπριακού καιρού (όχι από στατιστικές αλλά από μετεορολογικά μοντέλλα) γιατί (α) οι πιθανότητες ακριβείας των μακροπρόθεσμων προβλέψεων είναι κάτω του 50% και (β) γιατί δεν θέλω να προκαταλάβω τα αισθήματα όποιουδήποτε.

Ανεξαρτήτως του φετεινού χειμώνα δεν μιλούμε για ανάκαμψη στην καλυτέρα των περιπτώσεων πριν το 2013 με 2015 (ειδικά όσον αφορά Γερμασόγεια, ίσως ελαφρά γρηγορότερα για Διπόταμο, Καλαβασό, Λεύκαρα). Ίσως πάμε και πιο ύστερα. Αλλά αν δεν είμαστε από τωρά οργανωμένοι και προετοιμασμένοι για να τα ξαναστήσουμε, τότε θα καθυστερήσουμε πάάάρα πολύ :shock: :roll: :roll:
Να εισαι σιγουρος οτι θα προσελθω :wink:
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by C&R »

(CyBasser) wrote:
Greg wrote:Ουτε οι ρωσσοι που καποτε ηθελαν να αγορασουν τον Κουρρη, τωρα ουτε θελουν να το συζητησουν
Λάθος πληροφόρηση έχεις φίλε Γρηγόρη.... Μακάρι να ήταν διαθέσιμος και η πρόταση θα ήταν άμεση...
Φιλε έχει δίκιο ο Greg. Οι άνθρωποι εν πλούσιοι αλλα όχι και βλάκες! Η λύσης τις "ιδιοτικοπιησης είναι καλή αλλα δεν είναι και τόσο απλή. Μην ξεχνάς ότι ο Κουρίς είναι μέρος μια τεραστιας επένδυσης(Νότιος αγωγός) και θα δημιουργείτο σίγουρα πολιτικο θέμα αν γινόταν κάτι τέτοιο. Το ίδιο περίπου ισχύει και για τα αλλα φράγματα.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Για γέλια ή για κλάματα?

Post by (CyBasser) »

C&R wrote:
(CyBasser) wrote:
Greg wrote:Ουτε οι ρωσσοι που καποτε ηθελαν να αγορασουν τον Κουρρη, τωρα ουτε θελουν να το συζητησουν
Λάθος πληροφόρηση έχεις φίλε Γρηγόρη.... Μακάρι να ήταν διαθέσιμος και η πρόταση θα ήταν άμεση...
Φιλε έχει δίκιο ο Greg. Οι άνθρωποι εν πλούσιοι αλλα όχι και βλάκες! Η λύσης τις "ιδιοτικοπιησης είναι καλή αλλα δεν είναι και τόσο απλή. Μην ξεχνάς ότι ο Κουρίς είναι μέρος μια τεραστιας επένδυσης(Νότιος αγωγός) και θα δημιουργείτο σίγουρα πολιτικο θέμα αν γινόταν κάτι τέτοιο. Το ίδιο περίπου ισχύει και για τα αλλα φράγματα.
Η απάντηση είναι: "Αν ΉΤΑΝ διαθέσιμος...." Δεν είπαμε ότι θα αγόραζαν ή ενοικίαζαν κάτι το οποίο δεν...υπάρχει! Γιατί αυτή την στιγμή ΚΑΝΕΝΑ φράγμα δεν είναι διαθέσιμο προς πώληση / ενοικίαση. Το ενδιαφέρον όμως εάν δοθεί είναι δεδομένο. Όσον αφορά τον Νότιο Αγωγό.... Είπαμε, υφίσταται πλέον μόνο στα χαρτιά! Απλά πρέπει και επίσημα να διαφοροποιηθεί η κρατική πολιτική με νομοθετικές ρυθμίσεις επί του θέματος. Εάν δοθεί προς ενοικίαση ή και πώληση είναι πολύ εύκολο να δημιουργηθεί μια Κυπριακή εταιρεία με την στήριξη Ρώσσων επιχειρηματιών για τέτοια ανάπτυξη, έτσι εύκολα παρακάμπτεται οποιοδήποτε πολιτικό θέμα. Η απορία μου για την απάντηση του Γρηγόρη ήταν πως έμαθε ότι "οι Ρώσσοι δεν ενδιαφέρονται" γιατί ακόμη ως και ψές ενδιαφέρονταν!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”